DOKUMENTUM
Tanulmányi program PHMdb22 - Vállalati gazdaságtan és menedzsment
Képzés Szint - I. - alapképzés, képzés formája - nappali, képzés típusa - Egyszakos képzés
Dokumentum típusa Tanulmányi program jellemzése
Egyetem megnevezése Selye János Egyetem
Egyetem székhelye Bratislavská cesta 3322, 94501 Komárno
Egyetemi kar megnevezése Gazdaságtudományi és Informatikai Kar
Egyetemi kar székhelye Hradná 167/21, 945 01 Komárno
A felsőoktatási intézmény tanulmányi programot jóváhagyó szerve:
Selye János Egyetem Oktatásért Felelős Minőségbiztosítási Tanácsa
1. - A tanulmányi programmal kapcsolatos alapvető információk
a) - A tanulmányi program megnevezése és száma a tanulmányi programok nyilvántartása alapján.
Vállalati gazdaságtan és menedzsment, A tanulmányi programok nyilvántartása alapján a tanulmányi program száma: 14668
b) - A felsőfokú tanulmányok szintje és a végzettség ISCED-F-kódja.
A felsőfokú tanulmányok I. szintje, a végzettség ISCED – F kódja: 645
c) - A tanulmányi program megvalósulásának helye/-i
Komárno
d) - Azon tanulmányi szak megnevezése és száma, amelyben a tanulmányi program elvégzésével főiskolai végzettség szerezhető, vagy annak a két tanulmányi szaknak a kombinációja, amely tanulmányi programjának elvégzésével főiskolai végzettség szerezhető; a szak/-ok ISCED-F-kódjai.
Tanulmányi szak: 8. Közgazdaságtan és menedzsment, A tanulmányi szak ISCED-F kódja: 041
e) - A tanulmányi program típusa: akadémiai orientáció, szakmai orientáció; fordítói, fordítói szakpárosításban (a szakpárok feltüntetésével); tanári, tanári tanulmányi program szakpárosításban (a szakpárok feltüntetésével), művészeti, mérnöki, doktori, felkészítés szabályozott szakma végzésére, közös tanulmányi program, interdiszciplináris tanulmányok.
akadémiai orientáció
f) - A név elé megszerezhető akadémiai fokozat
Bc.
g) - A képzés formája
nappali forma
h) - Közös tanulmányi programok esetén az együttműködő felsőoktatási intézmények feltüntetése és annak meghatározása, hogy a hallgató melyik felsőoktatási intézményben milyen tanulmányi kötelezettségnek tesz eleget (Felsőoktatási törvény 54a §).

Nem releváns

i) - A tanulmányi programok nyelve vagy nyelvei.
magyar és szlovák nyelv
j) - A tanulmányok standard időtartama akadémiai években kifejezve.
3 év
k) - A tanulmányi program kapacitása (tervezett hallgatói létszám), a jelentkezők tényleges száma és a hallgatók tényleges száma.
A tervezett hallgatói létszám a közétett felvételi követelményekben kerül rögzítésre: http://fei.ujs.sk/sk/studium-sk/podmienky-prijatia.html A hallgatók tényleges száma, beiratkozott hallgatók száma 2021.10.31-hez: 104. A tanulmányi programra jelentkezők tényleges száma 2021-ben: 143
2. - Az abszolvens profilja és az oktatás céljai
a) - A felsőoktatási intézmény úgy írja le a tanulmányi program oktatási céljait, mint a hallgató képességeit a tanulmányi program befejezésekor és mint fő oktatási kimeneteket.

A 8. Közgazdaságtan és menedzsment tanulmányi szak Vállalati gazdaságtan és menedzsment tanulmányi programjának célja, hogy lehetőséget biztosítson a hallgatóknak olyan végzettség és ismeretek megszerzésére, készségek és kompetenciák elsajátítására, amelyek révén vezetői pozíciókat tölthet be az üzletvezetés alsó és középső szintjén, különösen a számítások és költségvetések elkészítése, a termelés és a szolgáltatások tervezése és irányítása, valamint a pénzügy és számvitel, személyzeti menedzsment és a vállalat értékteremtő folyamatainak megszervezése területén.

A tanulmányi program sikeres teljesítését követően a hallgató az alábbi ismereteket sajátítja el:

1.          Az adott terület gyakorlati és módszertani ismereteit, ismeri a vállalati gazdaságtan és gazdaság egészének alapfogalmait, tényeit, főbb jellemzőit és összefüggéseit, a gazdaság érintett/releváns szereplőit, funkcióit és a hazai és nemzetközi szintű folyamatokat.

2.          Elsajátította a közgazdaságtan mikro- és makroszintű alapvető elméleteit és jellemzőit, ismeri az információgyűjtés alapvető módszereit, a matematikai módszereket és a statisztikai elemzés módszereit,

3.          Ismeri a csapatmunka és projektmunka, szervezeti együttműködés és a projektmenedzsment szabályait és etikai normáit.

4.          Ismeri a szervezetek és intézmények alapításának elveit és módszereit, ahogy azok szervezeti magatartásának kialakítását és változásait, általánosságban érti a gazdálkodó szervezet gazdaságtanát.

5.          Ismeri és érti az irányítás alapelveit és módszereit, az irányítási folyamatok szervezését és működését, a vezetési folyamatok elemzésének módszertanát, valamint a döntéshozatal és a döntéstámogatás módszertani alapjait.

6.          Rendelkezik az alapvető menedzseri, vezetői és szervezési ismeretekkel, valamint a projektek irányításához és a kis-és középvállalatok alapításához és vezetéséhez szükséges ismeretekkel.

7.          Ismeri és elsajátította a pénzügy és számvitel, pénzügyi termékek és piacok, a számviteli kimutatások rendszerének és számviteli/könyvelési folyamatok, alapvető pénzügyi és számviteli gondolkodás alapfogalmait és összefüggéseit.

8.          Elsajátította a szakszerű és hatékony kommunikáció írásbeli és szóbeli formáját, valamint az adatok szemléltetésének táblázatos és grafikus módszereit.

9.          Alapfokú közgazdasági szakszókinccsel rendelkezik a képzési program nyelvén és legalább egy idegen nyelven.

10.        Ismeri a szervezetek irányítási és működési folyamatait támogató informatikai eszközök és irodai eszközök körét

 

A tanulmányi program sikeres elvégzése után a hallgató az alábbi kompetenciákat sajátítja el:

1.          Általános szakmai felügyelet mellett önállóan látja el és szervezi a munkaköri leírásban meghatározott feladatokat.

2.          Elemzéseiért, következtetéseiért és döntéseiért felelős, változó környezetben képes önállóan megoldani a problémákat, elsajátítja változó környezetben az önálló problémaelemzés és -megoldás képességét.

3.          Önállóan vezet, szervez és irányít egy szervezeti egységet, munkacsoportot vagy gazdasági társaságot, kisebb gazdálkodó szervezetet, miközben felelősséget vállal a szervezetért és a dolgozókért, megszerzi a tervezés, önálló és felelőségteljes döntéshozás képességét, a stratégiai gondolkodás képességét, a kritikai és elemző képességet, a kreativitást, valamint a rugalmas gondolkodás képességét (önállóság, alkalmazkodóképesség, rugalmasság, improvizációs képesség).

4.          A gazdálkodó szervezetben közgazdász munkapozícióban saját szakképzettsége szerint szervezi, vezeti és ellenőrzi a gazdasági tevékenységeket.

5.          Felelős a munkával és magatartással kapcsolatos szakmai, jogi és etikai normák és előírások betartásáért.

6.          Projektcsapatok, csoportmunka és szervezeti egységek tagjaként önállóan, felelősséggel látja el a rábízott feladatokat.

7.          Önállóan tart előadásokat, vitákat vezet. Önállóan és felelősségteljesen részt vesz a gazdálkodó szervezeten belüli és kívüli szakmai fórumok munkájában.

b) - A felsőoktatási intézmény megjelöli azokat a szakmákat, amelyekre a végzett hallgató a tanulmányai elvégzését követően fel van készülve, valamint feltünteti a tanulmányi programban rejlő lehetőségeket a végzett hallgatók érvényesülése szempontjából.

A Vállalati gazdaságtan és menedzsment alapszintű/bakalár tanulmányi program szakmai pályafutásra készíti fel a hallgatókat az üzletvezetés és menedzsment területén hazai és nemzetközi környezetben. Az alsóbb- és középvezetői szinteken a gazdasági gondolkodás és a döntéshozatali készségek fejlesztésére összpontosít. A Vállalati gazdaságtan és menedzsment alapszintű/bakalár tanulmányi program abszolvense képes a vállalat és környezete egyszerű gazdasági jelenségeinek, folyamatainak elemzésére, valamint egyszerű vezetői döntések meghozatalára. Képes különböző menedzseri funkciók/ vezetői beosztások szintjén az alsóbb- és középvezetői szinten megjelenő közepes nehézségű feladatok megoldására – például az Országos Foglalkoztatási Képesítési Rendszer szerint az SK ISCO-08 szerint a következő csoportokba sorolva: 12 - Adminisztratív, támogató és üzleti tevékenységek vezetői (menedzserei), 13 - Vezetők (menedzserek) a termelésben és szakszolgáltatásokban és 14 - Vezetők (menedzserek) ) szállás, étterem, üzleti és egyéb szolgáltatások területén.

A Vállalati gazdaságtan és menedzsment tanulmányi program abszolvensei a munkaerő-piaci érvényesülésük megítélése során „041 Business and administration - 041 Vállalkozás/Üzlet és adminisztráció“ csoportjába fognak tartozni a nemzetközi standard besorolás alapján (International Standard Classification of Education: Fields of Education and Training 2013)

c) - Releváns külső érintett felek, akik véleményt formáltak, illetve egyetértésüket fejezték ki a megszerzett képesítés és a hivatás gyakorlására vonatkozó specifikus ágazati követelmények összhangjával kapcsolatban.

A tanulmányi program esetén nem szabályozott szakmáról beszélünk.

A Vállalati gazdaságtan és menedzsment tanulmányi program harmonizációja során a SJE GIK külső érdekelt felet kért fel, a MOL Csoport a tanulmányi program észrevételezése kapcsán. A Vállalati gazdaságtan és menedzsment tanulmányi program esetén a képzési program szükségességét, annak célját és leírását, felépítését, az információs lapok tartalmát és a képzés környezetét az érdekelt fél oldalán Dr. Bauer Dávid (HR vezető) és Dr. Goldfárth József (Olajipari Vegyianyagok és Technológiák vezető) értékelte. Az érintettek értékelése és véleménye a Vállalati gazdaságtan és menedzsment tanulmányi program akkreditációs anyagának részét képezi.

3. - Érvényesülés
a) - A tanulmányi programban végzettek érvényesülésének értékelése.

A Selye János Egyetem Karrier-tanácsadó Központja az egyetemi hallgatók számára tanulmányaik során tanácsadási, pszichológiai, munkajogi szolgáltatásokat nyújt, valamint figyelemmel kíséri a hallgatók tanulmányainak sikerességét és különösen a végzettek munkaerő-piaci foglalkoztathatóságát. A Selye János Egyetem Karrier-tanácsadó Központja kérdőíves felmérést készít a végzettek körében, melynek segítségével felméri, hová, milyen pozícióba és milyen területen sikerült elhelyezkedniük az egyetemet végzetteknek. A kérdőív itt elérhető: itt .

A kérdőívet a Gazdaságtudományi- és Informatikai Karon végzett 129 hallgató töltötte ki, ebből 17 fő levelezős képzési formában (13,18%) és 103 fő nappali tagozaton (79,84%) tanult. 9 válaszadó nem válaszolt a kérdésre. A Vállalati gazdaságtan és menedzsment tanulmányi programot a megkérdezettek 20,93%-a, az Alkalmazott informatikát 3,98%-a, a Vállalatirányítást 15,50%-a, a Közgazdaságtan és vállalati menedzsment mesteri tanulmányi programot 52,71%-a, a Közgazdaságtan és vállalati menedzsment doktori tanulmányi programot pedig 3,88%-a végezte el. 

A Vállalati gazdaságtan és menedzsment (Bc.) tanulmányi programon végzett válaszadók foglalkoztathatósága 70,37%, akik 3,70%-a vállalkozó, munkanélküli 14,80%-a, tovább tanult a 3,70%-a, szülői szabadságon van 3, 70%-a, ill. 3,70%-a választott válaszként másik kategóriát. A tanulmányi program megkérdezett abszolvenseinek 44,4%-a tanulmányainak megfelelő helyen helyezkedett el, 29,63%-a rokon/kapcsolódó területen, 11,11%-a teljesen más szakterületen, a 14,81%-a pedig nem válaszolt a kérdésre.

Az egyetemet végzettek számára a Selye János Egyetem Karrier-tanácsadó Központja kapcsolattartási és az egyetemen zajló eseményekről tájékoztatási szándékkal Alumni Portált működtet, ALUMNI SPACE néven. Az abszolvensek regisztrálhatnak és az öregdiákklub tagjává válhatnak.

Az abszolvensek foglalkoztathatóságának weboldaláról származó információk a Vállalati gazdaságtan és menedzsment abszolvenseinek munkaerő-piaci elhelyezkedését mutatják.

A vállalati gazdaságtan és menedzsment tanulmányi program abszolvenseinek foglalkoztatottsága a következő linken érhető el:

https://www.ujs.sk/sk/podnikove-hospodarstvo-a-manazment

b) - Esetlegesen feltüntetni a tanulmányi program sikeres, végzett hallgatóit.

Attila Duba, Univerzita J. Selyeho, kollégium igazgatója, dubaa@ujs.sk

Šajben Brigita, vállalat ügyvezetője, https://karrier.ujs.sk/2021/09/09/sajben-brigita/

Szandra Belánszká, könyvelés, https://sk.linkedin.com/in/sandra-bel%C3%A1nszk%C3%A1-7a6920b2

Máté Knirs, Audi Brussels, Dispatch Coordinator, https://www.linkedin.com/in/m%C3%A1t%C3%A9-knirs-75a082138/

A tanulmányi program sikeres abszolvenseivel kapcsolatos információk a következő linken érhetők el:

https://www.ujs.sk/sk/podnikove-hospodarstvo-a-manazment

c) - A tanulmányi program minőségének értékelése a munkaadók által (visszajelzés).

A munkáltatókkal a kapcsolatot a Selye János Egyetem Karrier-tanácsadó Központja tartja fent.

A tanulmányi program minőségének munkáltatók általi értékelése kérdőíves lekérdezés által valósul meg. A kérdőív elérhető magyar és szlovák nyelven itt: https://karrier.ujs.sk/hodnotenie-kvality-fei/

Az eredmények a következő weboldalon érhetők el: https://www.ujs.sk/sk/absolventi.html

4. - A tanulmányi program felépítése és tartalma
a) - A felsőoktatási intézmény ismerteti a tanulmányi program részét képező tanulmányi tervek készítésének szabályait.

A tanulmányi program 3 év alatt kerül lebonyolításra. A Vállalati gazdaságtan és menedzsment tanulmányi program a Közgazdaságtan és menedzsment tanulmányi szakok közé tartozik. A tanulmányi egységek a tanulmányi program egységein belül valósulnak meg - előadások, gyakorlatok, szemináriumok, konzultációk, szakmai gyakorlat, záródolgozat. Összességében az 1. szinten végzett hallgató tanulmányai során minimum 180 kreditet szerez. A képzési programegységek tantárgyak szerinti felépítését és tartalmát a tantárgyak tanterve és információs lapjaik tartalmazzák, beleértve a kreditszámot is, amelyek az akkreditációs anyag mellékletét képezik. A tanulmányi program tartalmilag megegyezik a képzési terület leírásával, a 244/2019 számú T. Gy.. rendelete szerinti ismeretanyag fő témaköreit tükrözi, valamint az abszolvensek profiljára épül. A tanulmányi program tantervének felépítése és a tantárgyak tartalma a Selye János Egyetem rektorának 16/2021-es Módszertani utasítások a Selye János Egyetem képzési programjainak létrehozásához, harmonizálásához és módosításához utasításának megfelelően harmonizáltak. 

b) - A felsőoktatási intézmény összeállítja az ajánlott tanulmányi terveket az egyes képzési rendekre vonatkozóan.

A tanulmányi program tanterve a SJE Akadémia információs rendszerének következő moduljaiban érhető el:

VSST178 - Tanulmányi programok kimeneti állományai - Tanulmányi tervek, információs lapok államvizsgatárgyak tananyagai,... tanulmányi programok, alprogramok 

VSST215 - A tanulmányi program monitoring panelje, i. a tanulmányi programmal kapcsolatos összes alapvető információ megjelenítése, az AiS2 kimeneti jelentései, a tanulmányi program és a SAAVŠ szabványok megfelelőségét igazoló dokumentumok

A tanterv a kar honlapján elérhető: https://www.ujs.sk/sk/studium/studijnne-programy/fakulta-ekonomie-ainformatiky.html

A Vállalati gazdaságtan és menedzsment (1. szint) tanulmányi program harmonizációját követően a következő tanév elején újonnan felvett hallgatók tanulmányaikat az összehangolt tanulmányi programon kezdik el, és a módosított tantárgyak és szabályok alapján fognak tanulni, miközben a további évfolyamok hallgatói folytatják tanulmányaikat az eredeti javasolt tanterv és tantárgyak alapján, amelyre felvétel nyertek.

c) - A tanulmányi tervben általában az alábbiakat adja meg:

- a tanulmányi program egyes részeit a kötelező, kötelezően választható és szabadon választható tantárgyi struktúrában (modulok, tantárgyak és egyéb releváns iskolai és iskolán kívüli tevékenységek, feltéve, hogy azok hozzájárulnak az elérni kívánt oktatási kimenetek megvalósulásához és kreditet érnek);

A program egyes részeit a tanulmányi terv tartalmazza:

Tanulmányi rész: a tantárgyak a kötelező tantárgyak, a kötelezően választható tárgyak és a választható tárgyak szerkezetében vannak felsorolva

Az államvizsga része: az államvizsga tantárgyai.

A tanulmányi terv a kar honlapján elérhető:

https://www.ujs.sk/sk/studium/studijnne-programy/fakulta-ekonomie-a-informatiky.html


- a tanulmányi programban megjelöli a profiltárgyakat (specializációk)

1.          Közgazdaságtan1

2.          Közgazdaságtan 2

3.          Közgazdaságtan 3

4.          Közgazdaságtan 4

5.          Pénzügyi és gazdasági elemzés

6.          Gazdaságpolitika

7.          Marketing

8.          Matematika 1

9.          Matematika 2

10.        Matematika 3

11.        Vállalati pénzügyek

12.        Vállalatgazdaságtan

13.        Szervezés- és vezetéselmélet

14.        Statisztika 2

15.        Számvitel 1

16.        Számvitel 2

17.        Számvitel 3

18.        Szakkommunikáció alapjai


-minden oktatási terület / tantárgy esetében definiálja az oktatás kimenetét és az ehhez kapcsolódó kritériumokat, valamint az értékelés szabályait úgy, hogy a tanulmányi program minden oktatási célja teljesüljön (ezek kizárólag a tantárgy információs lapján az Oktatás eredménye, valamint a Tantárgy teljesítésének feltételei című részben lehetnek megadva);

Valamennyi oktatási rész/tantárgy információs lapja egyértelműen leírja a teljesítésének követelményeit, valamint azokat a tanulási eredményeket (részletesen jellemezve a tudás, készségek, kompetenciák outputjaival), amelyeket az abszolvens a képzési rész/tantárgy elvégzése után elsajátít.

- meghatározza a tantárgyteljesítés előfeltételeit, valamint javaslatokat tesz a tanulmányi terv készítéséhez

Az előfeltételeket és a további ajánlásokat a képzési program tanulmányi terve tartalmazza, amely elérhető a SJE Akadémiai Információs Rendszer következő moduljaiban:

VSST178 - Tanulmányi programok kimeneti állományai - Tanulmányi tervek, információs lapok államvizsgatárgyak tananyagai,... tanulmányi programok, alprogramok 

VSST215 - A tanulmányi program monitoring panelje, i. a tanulmányi programmal kapcsolatos összes alapvető információ megjelenítése, az AiS2 kimeneti jelentései, a tanulmányi program és a SAAVŠ szabványok megfelelőségét igazoló dokumentumok

A tanterv a kar honlapján elérhető: https://www.ujs.sk/sk/studium/studijnne-programy/fakulta-ekonomie-ainformatiky.html


-a tanulmányi terv / tantárgy minden oktatási részéhez meghatároz oktatási tevékenységeket (előadás, szeminárium, gyakorlat, záródolgozat, projektmunka, laboratóriumi munka, gyakornoki hely, tanulmányi kirándulás, terepmunka, szakmai gyakorlat, államvizsga és egyéb, esetlegesen ezek kombinációja), amelyek alkalmasak az oktatási kimenetek elérésére

Tantárgyanként egyértelműen meghatározottak azok a tevékenységek, amelyek alkalmasak a tanulási eredmények elérésére. Ezek az információk a tanulmányi program információs lapjain szerepelnek, amelyek a Törvénygyűjtemény 614/2002. számú rendelete szerinti szerkezetben lettek kialakítva három nyelven (magyar nyelv, szlovák nyelv, angol nyelv), és hozzáférhetők a SJE Akadémia Információs Rendszerének VSST178 - Tanulmányi programok kimeneti állományai - Tanulmányi tervek, információs lapok államvizsgatárgyak tananyagai,... tanulmányi programok, alprogramok moduljában, és elérhetők a kar weboldalán is:

https://www.ujs.sk/sk/studium/studijnneprogramy/fakulta-ekonomie-a-informatiky.html


- módszereket, amelyek révén az oktatási tevékenység megvalósul - jelenléti forma, távoktatás, kombinált forma (a tantárgyak információs lapjával összhangban)

Minden oktatási rész/tantárgy információs lapján az oktatási módszerek egyértelműen „jelenléti” formában szerepelnek. A tanulmányi program tanterve a SJE Akadémia információs rendszerének következő moduljaiban érhető el:

VSST178 - Tanulmányi programok kimeneti állományai - Tanulmányi tervek, információs lapok államvizsgatárgyak tananyagai,... tanulmányi programok, alprogramok 

VSST215 - A tanulmányi program monitoring panelje, i. a tanulmányi programmal kapcsolatos összes alapvető információ megjelenítése, az AiS2 kimeneti jelentései, a tanulmányi program és a SAAVŠ szabványok megfelelőségét igazoló dokumentumok

A kar honlapján elérhető: https://www.ujs.sk/sk/studium/studijnne-programy/fakulta-ekonomie-ainformatiky.html


- a tantárgy tematikus tervezetét / sillabuszát

A tantárgyak tematikus tervezete/ sillabusza minden tárgy információs lapjának kötelező részét képezi.

- a hallgató munkaterhelését (ennek "terjedelme" az egyes tantárgyakra és az oktatási tevékenységre vonatkozóan külön-külön kerül meghatározásra)

A benyújtott tanulmányi program oktatási részeinek/tárgyainak elkészítésekor figyelembe vettük a hallgatók leterheltségét, az ECTS-nek megfelelően, a kiosztott kreditek függvényében és az oktatás időtartamától függően. Egy kredit 25-30 óra munkának felel meg. Ez egy tipikus munkaterhelés (a tanulási eredmények eléréséhez szükséges tényleges idő diákonként eltérő lehet).


-az egyes részekhez hozzárendelt kreditek mennyiségét a hallgató munkaterhelésével és az elért oktatási kimenetekkel összhangban

Azon oktatási részek/magasabb kreditű tantárgyak esetében, ahol a jelenléti tanítás óradotációja nincs összhangban a hallgató munkaterhelésével, további tanulási feladatok lettek meghatározva, melyeket a hallgató önálló tanulás által old meg a tanár felügyelete/vezetése mellet, a tanulási eredmények utólagos bemutatásával, amelyek a tárgy információs lapján előre rögzítve voltak.


- a tantárgyat biztosító személyt (vagy a partnerintézményt és személyt) annak elérhetőségével

A tárgyak információs lapjain szerepelnek a tárgyat bebiztosító személyek.


- a tantárgy oktatóit (vagy az oktatásban közreműködő partnerintézményeket és személyeket) (feltüntethetők a tantárgy információs lapján is)

A tárgyat oktató tanárok szerepelnek a tárgyak információs lapjain.


a tantárgy megvalósulásának helyszínét (amennyiben a tanulmányi program több helyszínen valósul meg)

SJE Gazdaságtudományi- és Informatikai Kar, Komárno

d) - A felsőoktatási intézmény feltünteti azt a kreditszámot, amelynek megszerzése feltétele a tanulmányok sikeres befejezésének, valamint az egyéb feltételeket, amelyeket a hallgatónak teljesítenie kell a tanulmányai sikeres befejezéséhez, beleértve az államvizsga feltételeit, a tanulmányok megismétlésének, meghosszabbításának és megszakításának szabályait.
A 131/2002-es számú T. Gy. A felsőoktatási intézményekről és egyes törvények módosításáról (§ 52) szóló törvénnyel összhangban a tanulmányi program megszokott tanulmányi időre (3 év) lett kidolgozva. A tanulmányi program egy akadémiai évre betartja a 60 kredites standard tanulmányi terhelést, és a teljes tanulmányok kreditjeinek összértéke: 180 kredit.
e) - Az egyes tanulmányi tervek esetében a felsőoktatási intézmény feltünteti a tanulmányi program egyes részeinek teljesítésére vonatkozó feltételeket, valamint a hallgató előrehaladását a tanulmányi programban az alábbiak szerint:

A tanulmányai sikeres befejezéséhez a hallgatónak az alábbiak alapján szükséges kreditet szereznie:

-      Kötelező tárgyak (A típusú tárgyak) - a hallgatónak minden tantárgyat teljesítenie kell, összesen 116 kredit

-      Kötelezően választható tárgyak (B típusú tárgyak) - a hallgatónak min. 36 kreditet kell gyűjtenie, ebből 18 kreditet a hallgató köteles idegen nyelvi tárgyakból (CJAx - angol nyelv vagy CJNx - német nyelv) megszerezni

-      A hallgató az általa választott egyéb kötelezően választható tárgyak (B típusú tárgyak) vagy szabadon választható tárgyak (C típusú tárgyak) teljesítésével további kreditet (azaz 14 kreditet) szerez.

-      A hallgató az államvizsga tantárgyak teljesítéséért 14 kreditet szerez.

f) - A felsőoktatási intézmény ismerteti a tanulmányi kimenetek ellenőrzésére és a hallgatók értékelésére vonatkozó szabályokat, valamint az értékeléssel kapcsolatos javítási eljárások lehetőségét.

Az oktatási eredmények ellenőrzése és a hallgatók értékelése az SJE Tanulmányi Szabályzatának megfelelően történik. Az aktuális SJE Tanulmányi Szabályzat elérhető:

a) az SJE Akadémiai Információs Rendszerében – Dokumentumok kezelője/SJE legiszlatíva/Belső előírások

b) az egyetem honlapján: https://www.ujs.sk/sk/univerzita/vnutorne-predpisy.html#vn%C3%BAtorn%C3%A9-predpisy-univerzity-j-selyeho

 

Az oktatási eredmények teljesítését igazoló dokumentumok archiválásának módját a 4/2021 számú, Az oktatási folyamat kimeneteit igazoló dokumentumok archiválásáról szóló rektori irányelv határozza meg. Az irányelv elérhető a SJE Akadémiai Információs Rendszerében. Az értékeléssel szembeni korrekciós eljárások további lehetőségei a 9/2010 számú T. Gy., Panasztörvény alapján eszközölhetők, amely szabályozza a fizikai vagy jogi személyek panaszainak benyújtási, kezelési és ellenőrzési folyamatát. 

g) - A tanulmányok vagy azok részeinek elismerésére vonatkozó feltételek.

A kreditek vagy tanulmányi részek elismerésének eljárását az SJE Tanulmányi Szabályzata írja le, amely elérhető:

a) az SJE Akadémiai Információs Rendszerében – Dokumentumok kezelője/SJE legiszlatíva/Belső előírások

b) az egyetem honlapján: https://www.ujs.sk/sk/univerzita/vnutorne-predpisy.html#vn%C3%BAtorn%C3%A9-predpisy-univerzity-j-selyeho

 


h) - A felsőoktatási intézmény feltünteti a tanulmányi program záródolgozatainak témáit (vagy az azok elérhetőségére vonatkozó hivatkozást).

A záródolgozatok/szakdolgozatok témáinak listája elérhető a SJE Akadémiai Információs Rendszerében – modul VSES057 – Záródolgozatok nyilvántartása - Záródolgozatok témameghatározásainak áttekintése, kiírása, aktualizálása, törlése, jelentkezés/regisztrációk, a záródolgozat témájára való hallgatói jelentkezés elfogadásának törlése, értékelések nyilvántartása. A szakdolgozat témájának kiválasztási és lejegyzési lehetősége az utolsó előtti tanévben elegendő időt biztosít a hallgatóknak a szakdolgozat megírásához kapcsolódó összes folyamat sikeres elsajátítására.

A végzős hallgatók számára, az individuális tanárokkal-témavezetőkkel/konzulensekkel való konzultációkon túlmenően, további közös (csoportos) záródolgozatokkal kapcsolatos konzultációk kerülnek megvalósításra, ahol a szakdolgozatírás általános szabályai (elméleti és módszertani problémákat) kerülnek megbeszélésre, különös tekintettel az akadémiai etikára.

i) - A felsőoktatási intézmény leírja az alábbiakat, vagy megadja az ezekre vonatkozó hivatkozást:

-         a záródolgozatok témakiírására, kidolgozására, opponálására, védésére és értékelésére vonatkozó szabályokat a tanulmányi programban

A záródolgozatok kiosztásának, feldolgozásának, bírálatának, megvédésének és értékelésének szabályait és eljárásait az SJE Tanulmányi Szabályzata deklarálja és fogalmazza meg (teljes szöveg módosításokkal), elérhető: SJE AIR / SJE – legiszlatíva/ Belső elírások, 2018-as év, 8. számú.

-         a hallgatói mobilitásban való részvétel lehetőségeit

Az előírások és folyamatok a 3/2014-es számú, Rektori utasítás az Erasmus+ programról irányelvben olvashatók, elérhető: SJE AIR Dokumentumok kezelője/SJE- legiszlatíva/Irányelvek, rendeletek, (2018 év, 10 szám)

A SJE Tanulmányi Szabályzata (11. cikk) az Európai Kreditátviteli Rendszernek megfelelően leírja a kreditek megszerzésének, gyűjtésének és átutalásának eljárásait és szabályait, valamint meghatározza a tantárgyak másik egyetemen végzett teljesítésének elismerésére vonatkozó szabályokat és eljárásokat. Az Erasmus+ mobilitásokban résztvevők arányának növelése érdekében a Nemzetközi Kapcsolatok Irodája az SJE karaival együttműködve rendszeresen szervez tájékoztató Erasmus+ napokat és workshopokat, valamint lehetőséget kínál személyes vagy online konzultációra. A SJE hallgatóinak egyrészt promóciós anyagok kerülnek kiosztásra, másrészt rendszeresen kerülnek közzétételre információk az egyetem információs eszközein keresztül.


A kreditátvitel egy másik külföldi egyetemen kötött tanulmányi szerződés alapján egy tanulmány egy részének elvégzésével történő kreditszerzés. A kreditátvitelt a tanulmányi jelentkezés, a tanulmányi szerződés és a tanulmányi eredménykivonat biztosítja. A tanulmányi szerződés egy háromoldalú megállapodás, amelyet a hallgató, a kiküldő egyetem és a fogadó egyetem köt meg, mielőtt a hallgató a fogadó iskolába kerül. A fogadó egyetemen elvégzett tárgyak értékelésének elismerése a hallgató számára a fogadó egyetem által az ottléte végén készített tanulmányi eredménykimutatás alapján történik. A nyilatkozat a hallgató személyes tanulmányi dokumentációjának részévé válik.


-         az akadémiai etika szabályainak betartását és az ezekből származó következményeket

Az egyetem a kutatás integritásának megsértése, plágium és tudományos csalás megelőzése érdekében olyan intézkedéseket tesz, amelyek biztosítják, hogy ezen szabályok megsértése összeegyeztethetetlen a tudományos fokozat megszerzésével. Az akadémiai etika betartását és megsértésük következményeinek levonására vonatkozó részletes szabályokat és eljárásokat a következő előírások szabályozzák:

-         SJE Etikai kódexe, elérhető a SJE AIR: Dokumentumok kezelője/SJE- legiszlatíva/Belső előírások, (2013 év, 11 szám): https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/eticky_kodex_ujs.pdf

-         A SJE GIK Hallgatói Fegyelmi Szabályzata: htttp://ef.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/2020/Disciplin%C3%A1rny%20poriadok%20pre%20%C5%A1tudentov%20FEI %20UJS.pdf

-         A SJE GIK Fegyelmi Bizottsággal rendelkezik, amelyben a SJE GIK hallgatói is képviseltetik magukat: https://fei.ujs.sk/sk/fakulta/disciplinarna-komisia.html

-         A Selye János Egyetem alapelvei az államvizsga vagy része érvénytelenségének megállapításáról, a rigorózus vizsga vagy része érvénytelenségének megállapításáról, a tudományos-pedagógiai fokozat vagy művészeti-pedagógiai fokozat visszavonásáról, a professzor visszahívásának javaslatáról, ill. a Selye János Egyetem tudományos fokozatáról való lemondásról. Elérhető a SJE AIR: Dokumentumok kezelője/SJE- legiszlatíva/Belső előírások, (2020-as év, 5. szám)

-         a speciális igényű hallgatókra vonatkozó eljárásokat

A jelenlegi trendnek megfelelően az egyetem szisztematikusan keresi és megszólítja a speciális igényű hallgatókat, és ezek számának megfigyelhető növekedését rögzíti. A speciális igényű hallgatók sajátos szükségleteik szerint jogosultak támogató szolgáltatásokra. Az egyetem Hallgatói Segítő Központot hozott létre, és koordinátort alkalmaz a speciális igényű hallgatók számára. Bővebb információ a Központ honlapján található: https://www.ujs.sk/sk/studium/studenti-so-specifickymipotrebami.html

A szabályokat és eljárásokat a 7/2016-os számú A speciális igényű hallgatókról és a speciális igényű hallgatók UJS koordinátorának kompetenciájáról szóló rektori rendelet tartalmazza, amely elérhető a SJE AIR-ben: Dokumentumok kezelője/SJE legiszlatíva/Irányelvek, rendeletek (2016-os év, 9. szám), illetve elérhető a SJE honlapján: http://www.ujs.sk/documents/Smernica.7.2016.pdf


-         a hallgató irányából érkező panaszokra és fellebbezésekre vonatkozó eljárásokat

Az egyetem belső minőségbiztosítási fenntarthatóságának egyik alapelve a folyamatos minőségfejlesztés elve. Az egyetem belső minőségügyi rendszerének fenntarthatóságának egyik alapelve a folyamatos minőségfejlesztés elve. Ez az elv a hallgatók, a személyzet és más érdekelt felek igényeinek és elvárásainak azonosításán alapul. Az egyetem az oktatás, a kreatív tevékenység és a szolgáltatások minden folyamatában folyamatosan törekszik e tevékenységek minden aspektusának javítására.


Kezdeményezések (panaszok, fellebbezések)/javaslatok benyújtásához elérhetőség: kvalita@ujs.sk


 A benyújtott panaszokkal/javaslatokkal a 5/2021-es számú A SJE belső minőségbiztosítási rendszerének folyamatairól szóló irányelv 4. cikke szerint a minőségbiztosítás testületei/szervei foglalkoznak. A javaslatok elbírálása átlátható, hallgatói képviselők részvételével zajlik. Elfogadásuk esetén megfelelő minőségjavító intézkedések kerülnek elfogadásra. A jó ötlet elfogadásának eredményéről az e-mail cím azonosítása esetén a pályázó tájékoztatást kap.

5. - A tanulmányi program tantárgyainak információs lapjai
A T.t. 614/2002 sz. rendelet alapján

A tanulmányi program információs lapjai a Törvénygyűjtemény 614/2002. számú rendelete szerinti szerkezetben lettek kialakítva három nyelven (magyar nyelv, szlovák nyelv, angol nyelv), és különböző érintett csoportok számára elérhetők:

a)      a SJE Akadémiai információs Rendszerének alábbi moduljaiban:

VSST178 - Tanulmányi programok kimeneti állományai - Tanulmányi tervek, információs lapok államvizsgatárgyak tananyagai,... tanulmányi programok, alprogramok 

VSST215 - A tanulmányi program monitoring panelje, i. a tanulmányi programmal kapcsolatos összes alapvető információ megjelenítése, az AiS2 kimeneti jelentései, a tanulmányi program és a SAAVŠ szabványok megfelelőségét igazoló dokumentumok

b) A kar honlapján elérhető: https://www.ujs.sk/sk/studium/studijnne-programy/fakulta-ekonomie-ainformatiky.html

6. - Az akadémiai év aktuális időbeosztása és az aktuális órarend
(vagy hiperhivatkozás)

Az akadémiai év aktuális ütemterve/időbeosztása itt elérhető:

a) az egyetem honlapján: https://www.ujs.sk/sk/studium/harmonogram-akademickeho-roka.html

b) a SJE GIK honlapján: https://fei.ujs.sk/sk/studium-sk/harmonogram.html

 Az egyes tanulmányi programok órarendjét lehetséges kigenerálni a SJE AIR következő moduljában:

VSRH-009: Órarend (Órarendek a választott akadémiai évre, szemeszterre, időszakra, napra, személyre, hallgatóra, központra, tantárgyra, helyiségre, tanulmányi programra, évfolyamra, csoportra, alprogramra, órarendi sávra).

Órarend kigenerálása lehetséges tanulmányi programra, alprogramra, tantárgyra, központra, személyre és helyiségre. 

7. - A tanulmányi programot biztosító személyek
a) - A tanulmányi program megvalósításáért, fejlesztéséért és minőségéért felelős személy (funkciója és elérhetősége feltüntetésével)

Dr. habil. Ing. Machová Renáta, PhD., docens, Menedzsment Tanszék SJE GIK e-mail: machovar@ujs.sk, Elérhetőség:

https://www.ujs.sk/sk/personal/64-fakulta-ekonomie-a-informatiky/4791-dr-habil-ing-renata-machova-phd.html         

Munkavállalói nyilvántartás: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15598?mode=full

b) - A tanulmányi program profiltantárgyait biztosító személyek névsora a tantárgyhoz való hozzárendeléssel, valamint elérhetőségeikkel, összekötve az egyetemi alkalmazottak központi nyilvántartásával (ezek feltüntethetőek a tanulmányi tervben is).

Szervezés és menedzsment elmélet  Prof. Dr. Bencsik Andrea, CSc., https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15539?mode=full

Közgazdaságtan 4, Vállalati gazdaságtan,

Pénzügyi, gazdasági elemzés     Prof. Dr. Ormos Mihály, PhD.                  https://www.portalvs.sk/regzam/detail/29180? mode=full

Bevezetés a szaknyelvi kommunikációba       Prof. Dr. Poór József, DSc.  ttps://www.portalvs.sk/regzam/detail/15532? mode=full

Marketing                    Prof. Dr. Józsa László, CSc.                        https://www.portalvs.sk/regzam/detail/20195? mode=full

Könyvelés 1, Könyvelés 2, Könyvelés 3,        Dr. habil. Ing. Machová Renáta, PhD.             https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15598? mode=full

Nemzetgazdaságpolitika               Dr. habil. Ing. Karácsony Péter, PhD.     https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15602?mode=full

Matematika 1, Matematika 2 Dr. habil. Liptai Kálmán Csaba, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/32943?mode=full

Matematika 3           Doc. RNDr. Filip Ferdinánd, PhD.              https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15500? mode=full

Közgazdaságtan 1, Közgazdaságtan 2,

Közgazdaságtan 3, Vállalati pénzügyek          PhDr. Kahler Korcsmáros Enikő, PhD.           https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15559? mode=full

Statisztika 2 (szlovák nyelvű oktatás) prof. Ing. Gazda Vladimír, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/2781?mode=full

c) - A tanulmányi program profiltárgyait biztosító személyek tudományos/művészeti-pedagógiai jellemzésének (VUPCH) elérhetősége.

A tanulmányi program profiltárgyait biztosító személyek tudományos / művészeti-pedagógiai jellemzői az AIR SJE-ben érhetőek el.

LZ078 - Személyi dokumentumok panelje - Tudományos / művészeti - pedagógiai jellemzők és más személyes dokumentumok

d) - A tanulmányi program oktatóinak névsora a hozzájuk rendelt tantárgyakkal, elérhetőségeikkel együtt, összekötve az egyetemi alkalmazottak központi nyilvántartásával (feltüntethető a tanulmányi tervben is).

A tanulmányi program oktatóinak névsora tantárgyi beosztással a tanulmányi terv részét képezi.

 

Az egyes alkalmazottak elérhetőségei megtalálhatók a kar honlapján: https://www.ujs.sk/sk/kontakt/personal.html?

category=64&text=&option=com_qflarticlesfilter&view=articles&Itemid=348&qflsearch=1&modulename=

 

Az egyetemi alkalmazottak központi nyilvántartásának elérhetősége:

https://www.portalvs.sk/regzam/?do=filterForm-

submit&university=725000000&faculty=725010000&sort=surname&employment_state=yes&filter=Vyh%C4%BEada%C5%A5

e) - A záródolgozati témavezetők névsora a hozzájuk rendelt témákkal (valamint elérhetőségeik feltüntetésével).

A záródolgozatok témavezetőinek listája a SJE AIR VSES057 moduljában található - Záródolgozatok nyilvántartása – Záródolgozati témák áttekintése, kiírása, aktualizálása, törlése, záródolgozatra való jelentkezés, lejelentkezés a témáról, a hallgató záródolgozati témára való jelentkezésének visszaigazolása, a záródolgozat értékelés.

A záródolgozatok listájában lehetőség van szűrést készíteni akadémiai évre, tanszékekre, témavezetőkre, tanulmányi szakokra és programokra vonatkozóan.

A záródolgozatok témavezetőinek elérhetőségei a kar honlapján találhatóak:

https://www.ujs.sk/sk/kontakt/personal.html?category=64&text=&option=com_qflarticlesfilter&view=articles&Itemid=348&qflsearch=1&modulename

f) - A záródolgozati témavezetők tudományos/művészeti-pedagógiai jellemzéseinek (VUPCH) elérhetősége.

A tanulmányi program profiltárgyait biztosító személyek tudományos / művészeti-pedagógiai jellemzői a SJE AIR -ben érhetőek el. LZ078 - Személyi dokumentumok panelje - Tudományos / művészeti - pedagógiai jellemzők és más személyes dokumentumok

g) - A tanulmányi programban résztvevő hallgatók képviselői, akik a hallgatók érdekeit képviselik (név és elérhetőség).

A hallgatók érdekeit a SJE GIK különböző testületeiben a következő hallgatók képviselik:

 

a)          A SJE Egyetemi Akadémiai Szenátusának tagjai a SJE GIK hallgatói részéről:

1.          Mgr. Páldi Adam, e-mail: 121708@student.ujs.sk

2.          Mgr. Szabó Barnabás, e-mail: 120824@student.ujs.sk

 

b)         A SJE GIK Kari Szenátusának tagjai a hallgatói részről:

1.          Mészáros János, e-mail: 128847@student.ujs.sk

2.          Mgr. Páldi Adam, e-mail: 121708@student.ujs.sk

3.          Ružíková Zsófia, e-mail: 121708@student.ujs.sk

4.          Mgr. Szabó Barnabás, e-mail: 120824@student.ujs.sk

 

a)          SJE Minőségbiztosítási Tanácsa

1. Szigeti Szilárd, e-mail: 122204@student.ujs.sk

 

b)         SJE GIK Minőségbiztosítási Tanácsa:

1. PaedDr. Csóka Márk, e-mail: csokam@ujs

 

c)          SJE GIK Dékáni Kollégiuma:

1. Mgr. Fóthy Noémi, e-mail: 120318@student.ujs.sk

 

d)         Fegyelmi Bizottságok

SJE GIK Fegyelmi bizottsága:

1.          Meňhárt Máté, e-mail: 128461@student.ujs.sk

2.          Bc. Borkovičová Barbara, e-mail: 125788@student.ujs.sk

3.          Vetter Bence, e-mail: 131059@student.ujs.sk

 

SJE Fegyelmi Bizottsága:

1. Mgr. Fóthy Noémi, e-mail: 120318@student.ujs.sk

 

e)          ERASMUS+ Bizottságok:

Kari szinten: Mgr. Páldi Adam, e-mail: 121708@student.ujs.sk

Egyetemi szinten: Mgr. Szabó Barnabás, e-mail: 120824@student.ujs.sk

 

f)          SJE TDK Bizottsága:

1. Mészáros János, e-mail: 128847@student.ujs.sk

 

g)          A SJE GIK Hallgatói Önkormányzatának képviselői:

a SJE GIK Hallgatói Önkormányzata honlapjának elérhetősége: https://sjehok.org/tisztsegviseloink/#gik

h) - A tanulmányi program tanulmányi tanácsadója (elérhetőséggel és a tanácsadással kapcsolatos további információkkal, valamint a konzultáció órarendjének feltüntetésével)

PhDr. Antalík Imrich, PhD., elérhetőség: https://www.ujs.sk/sk/personal/64-fakulta-ekonomie-a-informatiky/4833-phdr-imrich-antalikphd.html

i) - A tanulmányi program egyéb kisegítő munkatársai - hozzárendelt tanulmányi referens, karriertanácsadó, adminisztratív munkaerő, szállásoltatási ügyintéző és hasonlók (elérhetőséggel)

GIK SJE Tanulmányi Osztálya: https://fei.ujs.sk/sk/struktura-sk/studijne-oddelenie.html Karriertanácsadó:

Mgr. Ištvánik Norbert, elérhetőség: https://www.ujs.sk/sk/personal/63-zamestnanci/5226-mgr-norbert-istvanik.html Diákotthonban való elszállásolás:

Mgr. Duba Attila, elérhetőség: https://www.ujs.sk/sk/personal/63-zamestnanci/6054-mgr-attila-duba.html 

8. - A tanulmányi program térbeli, materiális és technikai hátterének bebiztosítása
a) - A tanulmányi program tantermeinek és azok technikai felszereltségének jellemzése az oktatási kimenetekhez és a tantárgyakhoz rendelve (laboratóriumok, projekt- és művészeti szaktantermek, stúdiók, műhelyek, tolmácsfülkék, klinikák, szerzetesi szemináriumok, tudományos és technikai parkok, technológiai inkubátorok, iskolai üzemek, gyakorlati központok, gyakorlóiskolák, oktatói-gyakorlói berendezések, sportcsarnokok, uszodák, sportpályák).

a) Tantermek

Az oktatás a következő tantermekben folyik, melyek megtalálhatóak a GIK épületében a SJE Konferencia Központjában, illetve a SJE Sportközpontjának épületében.

a.      Előadótermek: K1, K2, K3, G110, G210

b.      Szemináriumi tantermek: G202, G203, G205, G206, G207, G209, G309, G310, G405, K7, K8, K9

  1. Számítógépes szaktantermek: K6, G313
  2. laboratóriumok: G312
  3. egyéb tantermek: SJE Sportközpontjának termei

A tantermek megtekinthetőek a SJE GIK honlapján: https://fei.ujs.sk/hu/minosegbiztositas/a-tanulmanyi-programok-infrastrukturaja/virtualis-bejaras.html

 

b)          A tanulmányi program információs, kommunikációs és szoftverellátása

A SJE a SANET nagysebességű egyetemi hálózatán keresztül biztosít internet-hozzáférést hallgatóinak és munkatársainak. A hálózathoz való csatlakozás kétféle módon történhet: vagy az egyének UJS hálózatba való belépésének hitelesítésével, vagy a használni kívánt eszköz személyhez való hozzárendelésének regisztrációjával. A hallgatók a szaktantermekben és az Egyetemi Könyvtárban ingyenesen használhatják a számítógépeket és az internetet, emellett a SJE épületeiben egész nap nyilvánosan hozzáférhető helyeken is elérhetőek számukra számítógépek és az internet is számítógépes kioszkok formájában. A SJE minden épületében, beleértve a kollégiumokat is, az internet-hozzáférés Wi-Fi kapcsolat formájában is biztosított. A hálózat az EDUROAM projekt része, és hálózati hozzáférést biztosít a projektben részt vevő intézmények felhasználói számára. A SafeQ rendszeren keresztül dokumentumok nyomtatására, szkennelésére és másolására szolgáló, ISIC kártyaolvasókkal védett többfunkciós eszközök nyilvánosan hozzáférhető helyeken helyezkednek el.

Az Egyetem saját e-mail szervert üzemeltet, minden hallgató és dolgozó rendelkezik saját egyetemi e-mail címmel, címjegyzékkel, naptár és fájlmegosztó funkcióval. A hallgatók és a dolgozók az e-mail fiókba való bejelentkezéshez szükséges (bejelentkezési név és jelszó) adataikat kell, hogy használják a hálózatba való bejelentkezéshez, a wi-fi zónába való bejelentkezéshez, az engedélyezett weboldalakra történő feljelentkezéshez, a SafeQ nyomtatórendszer használatához, az étkezési rendszerbe való bejelentkezéshez és egyéb szolgáltatásokhoz is.

 

A SJE legfontosabb információforrásai és rendszerei:

1.    DAWINCI Library Information System - modern könyvtári információs rendszer, a rendszer az OPAC OnLine katalóguson keresztül webes felületen keresztüli hozzáférést biztosít a felhasználóknak az egyes könyvtári gyűjteményekhez. Az olvasók nyilvántartását a SJE hallgatói/alkalmazotti igazolványán keresztül vezetik.

2.    Akadémiai információs rendszer AiR2 - Az Akadémiai Információs Rendszer egy átfogó információs rendszer, amely elsősorban az egyetemi tanulmányok mindhárom szintjének menedzselésére, valamint az egyetemi tudományosság és kutatások irányításának támogatására szolgál. A tanulmányi program megvalósításával kapcsolatban szinte minden rendszerfunkciót használnak, például:

·     elektronikus jelentkezés (az elektronikus formában benyújtott jelentkezési lapoktól kezdve, a jelentkezések visszaigazolásán át a beiratozásokig),

· a teljes tanulmányi időszak komplex nyilvántartása

· Tanulmányi programok nyilvántartása,

· A szakdolgozatok nyilvántartása (a hallgatók összes záródolgozatának automatikus átvitelével a központi záródolgozatok nyilvántartásába),

· Diákszállással kapcsolatos nyilvántartás,

· Adminisztratív alrendszer az engedélyezett zónában található összes dokumentum közzétételére, hallgatói felmérések készítésére és értékelésére,

· Abszolvensek nyilvántartása.


Vezetői szinten az AIR a tanulmányok tervezésének eszközeként és tanulmányi jelentések forrásaként, valamint az egyes tanszékek és alkalmazottak oktatási teljesítményének mérésére szolgál.

1. SOFIA pénzügyi információs rendszer - a rendszermodul az AIR rendszerhez csatlakozik az összes hallgatói befizetés nyilvántartási területén és a hallgatói ösztöndíj kifizetések területén.

2. Hozzáférés az elektronikus adatbázisokhoz - a CVTI SR égisze alatt az elektronikus információforrások kiválasztott adatbázis-gyűjteményei érhetőek el. A hallgatók és oktatók hozzáférése a szükséges adatbázisokhoz a CVTI SR-en keresztüli távoli eléréssel is megoldott. A hozzáférés az egyes kiadók online adatbázisaiban elérhető külföldi tudományos folyóiratokra is vonatkozik.

3. Személyazonosító rendszer - Ez a rendszer egységesen meghatározott bejelentkezési adatok (belépési név és jelszó) alapján biztosítja a felhasználók hozzáférését az egyes információs rendszerekhez, elektronikus szolgáltatásokhoz. Ennek a megoldásnak része az érintésmentes chipkártyára épülő azonosító kártya is (diákigazolvány és munkavállalói igazolvány). Ezeket a kártyákat a nyomdai rendszerben, az étkeztetés során is használják, és egyben biztonságos beléptető rendszerrel rendelkező helyiségekbe is bejutnak általa.


6. Learning Platform LMS (Learning Management System) Moodle portál: egy oktatási platform, amely az e-learning támogatásához nyújt eszközt az egyetemi tanárok számára. A rendszerhez való hozzáférés csak bejelentkezéssel lehetséges. Ez egy biztonságos és komplex eszköz az e-learning támogatására.

7. Online oktatást támogató BigBlueButton webkonferencia rendszer.

8. A hallgatók hozzáférhetnek az ORBIS EUROPE adatbázishoz a SJE internetes hálózatán keresztül. Az adatbázis megközelítőleg 110 millió cégjelentést tartalmaz. A pénzügyi kimutatásokon kívül hozzáférést biztosít a szabadalmakhoz, valamint a fúziók és felvásárlások adataihoz.

9. ECOSIM SmartSim - vállalati pénzügy és marketing tantárgyakban használt szimulációs szoftver.


A hallgatók tájékoztatása a következő módokon megoldott:

• e-mail kommunikáció saját e-mail fiókjukon keresztül, amelyet a hallgatók és a SJE alkalmazottai közötti hivatalos kommunikációra használnak,

• az egyetem, a kar és a tanszékek honlapjain keresztül,

• üzenetküldés az Akadémiai Információs Rendszer segítségével,

• információnyújtás Egyetem frekventált nyilvános helyein elhelyezett nagyképernyős televíziókon keresztül

 

b) - A tanulmányi program információszolgáltatásának jellemzői (a tananyaghoz való hozzáférés a tantárgy információs lapjai alapján, információs adatbázisokhoz és információs forrásokhoz való hozzáférés, információs technológiák és hasonlók).

A Selye J. Egyetemi Könyvtár biztosítja a tanulmányi programhoz szükséges szakirodalomhoz való hozzáférést, a tantárgyi adatlapokon feltüntetett kötelező szakirodalmak mindegyike megtalálható a könyvtárban. A könyvtár honlapja: http://uk.ujs.sk/

a) DAWINCI Library Information System - modern könyvtári információs rendszer, a rendszer webes felületen keresztül az OPAC OnLine katalóguson keresztül biztosít hozzáférést a felhasználóknak az egyes könyvtári gyűjteményekhez. Az olvasók nyilvántartása a SJE hallgatói/alkalmazotti igazolványán keresztül történik.

b) Hozzáférés az elektronikus adatbázisokhoz - a CVTI SR égisze alatt az elektronikus információforrások kiválasztott adatbázis-gyűjteményei elérhetőek. A hallgatók és oktatók hozzáférése a szükséges adatbázisokhoz a CVTI SR-en keresztüli távoli eléréssel is megoldott. Igaz ez az egyes kiadók online adatbázisaiban elérhető külföldi tudományos folyóiratokra vonatkozóan is.

c) A hallgatók hozzáférhetnek az ORBIS EUROPE adatbázishoz a SJE internetes hálózatán keresztül. Az adatbázis megközelítőleg 110 millió cégjelentést tartalmaz. A pénzügyi kimutatásokon kívül hozzáférést biztosít a szabadalmakhoz, valamint a fúziók és felvásárlások adataihoz.

c) - A tanulmányi programban alkalmazott távoktatás jellemzése. Hozzáférések, az online-tanulást lehetővé tevő portálok. A jelenléti oktatásról a távoktatásra történő átmenet folyamata.

Az egyetemen a hozzáféréseket személyazonosító rendszer biztosítja, amely egységesen meghatározott bejelentkezési adatok (bejelentkezési név és jelszó) alapján biztosítja a felhasználók hozzáférését az egyes információs rendszerekhez, elektronikus szolgáltatásokhoz. Ennek a megoldásnak része az érintés nélküli chipkártyára épülő azonosító kártya is (diákigazolvány és munkavállalói igazolvány). Ezeket a kártyákat a nyomdai rendszerben, az étkeztetési rendszerben is használják és egyben biztonságos beléptető rendszerrel rendelkező helyiségekbe is bejutnak általa.

A távoktatás vagy a kombinált oktatás igényeire az egyetemen négy szerver működik BigBlueButton videokonferencia rendszerrel. A SJE GIK a következő megoldásokat használja a fent leírt oktatási tevékenységek biztosítására:

 

bigbluebutton.ujs.sk/b - hozzáférés engedély nélkül is (bejelentkezési név és jelszó nélkül)

bbbgik.ujs.sk/b - hozzáférés csak engedélyezés után (bejelentkezési csak névvel és jelszóval lehetséges)

 

A távoktatás alternatív eszköze az Office 365 részeként működő MS Teams platform, amely minden tanár és diák számára elérhető.

2015-ben egy nyílt forráskódú LMS Moodle alapú e-learning rendszert hoztak létre és helyeztek üzembe a SJE-en. Ezt a rendszert 2017-ben részben integrálták a WeBWorK rendszerbe, majd 2021-ben frissítették egy újabb verzióra. Az e-learning rendszert az SJE Informatikai Szolgáltató Központja kezeli: (https://support.ujs.sk/sk/)

Az e-learning rendszer a következő címen érhető el: e-learning.ujs.sk

A kábeles csatlakozási lehetőség mellett, amely a Diákotthonban, az Egyetemi Könyvtárban és egyéb kiválasztott helyeken érhető el, a hallgatók a SJE valamennyi épületében WiFi hálózaton keresztül férhetnek hozzá az internethez. A hálózathoz való csatlakozáshoz az egyén hitelesítése (bejelentkezési név és jelszó) szükséges. 2016-ban bevezették a központi nyomtatási rendszert, amely a hallgatók számára is elérhető. A nyomtatási költségek kifizetéséhez szükséges pénzösszeget a hallgatóknak lehetőségük van jóvá íratni számlájukon a SJE pénztárában.

d) - A felsőoktatási intézmény partnerintézményei a tanulmányi program oktatási tevékenységének biztosításában, valamint participációjuk jellemzése.

A SJE GIK partneri kapcsolatokat tart fenn az alábbi szervezetekkel (pl. MOL, Exxon Mobile, IBM - Ilex, OVB, ECOSIM). A partnerekkel való együttműködés kölcsönös, egyes partnerekkel különböző területeken működünk együtt: gyakorlati képzés, ismeretátadás és kutatás, előadások hallgatóknak, partnerek részvétele konferenciákon, ill. közös működési területeken kutatási projektek készülnek.

e) - A szociális, sport-, kulturális, szellemi és közösségi élet megélésének lehetőségei és jellemzői.

Tanulmányaik során a SJE ösztönző környezetet is biztosít hallgatóinak. A SJE hatékonyan kezeli és üzemelteti a SJE Diákotthont, ahol kényelmes elhelyezést biztosít az egyetemisták számára, megfelelő feltételekkel a minőségi lakhatáshoz, betartva a megfelelő higiéniai és biztonsági előírásokat. A Diákotthon része egy többfunkciós sportpálya, amely lehetővé teszi a diákok tartalmas szabadidő eltöltését és sportolását.

A SJE emellett étkezést is biztosít a hallgatóknak a SJE Konferencia Központ épületében. Az Egyetem Sportközpontjában a hallgatóknak szintén lehetőségük van sportolásra és egyéb szabadidős tevékenységek végzésére.

Az Egyetem célja az is, hogy lehetőséget biztosítson kulturális, társadalmi és lelki tevékenységekre. A diákoknak lehetőségük van meglátogatni a Diákotthonban létesített kápolnát.

f) - A tanulmányi programok hallgatóinak mobilitáson és szakmai gyakorlaton való részvételének lehetőségei és feltételei (a kapcsolatok feltüntetésével), a jelentkezés menete, az elismertetés szabályai.

A SJE külföldi tanulmányi mobilitást kínál hallgatóinak az Erasmus+, Makovecz, CEEPUS mobilitási programokon és a Balassi Intézmény által kínált különböző szakmai gyakorlatokon (Mobility Grants of the Ministry of Emberi Erőforrások MR).

Jelenleg a SJE 118 kétoldalú megállapodást, memorandumot és intézményközi megállapodást kötött 15 európai ország 63 partnerintézményével, valamint a KA107 tevékenység keretében intézményközi megállapodást kötött az EU-n kívüli partnerországokban.

A Nemzetközi Kapcsolatok Részlege a SJE egyes karaival együttműködve rendszeresen szervez Erasmus+ információs napokat és workshopokat, valamint lehetőséget kínál személyes vagy online konzultációra. Promóciós anyagokat, szórólapokat és prospektusokat osztanak ki a SJE hallgatóinak. Ezzel egyidejűleg a SJE Nemzetközi Kapcsolatok Részlege rendszeresen közzétesz tevékenységéről információkat a SJE honlapján az Erasmus+ menüpont alatt, és az egyetem információs eszközein keresztül információkat küld a hallgatóknak, oktatóknak és a SJE dolgozóinak. A hallgatók nyelvi támogatása az OLS (On-line Linguistic Support) online nyelvi támogatási eszközön keresztül történik az Erasmus+ programon belül.

 

Partnerintézmények:

https://www.ujs.sk/sk/medzinarodne-vztahy/partneri.html Tanulmányi célú hallgatói mobilitás - Erasmus+:

http://erasmus.ujs.sk/sk/studium.html Hallgatói mobilitás szakmai gyakorlat céljából: http://erasmus.ujs.sk/sk/staz.html Útmutató a hallgatóknak a jelentkezéshez:

http://erasmus.ujs.sk/sk Koordinátorok elérhetősége:

http://erasmus.ujs.sk/sk/kontakt.html Makovecz Program

https://www.ujs.sk/sk/medzinarodne-vztahy/makovecz.html

Egyéb mobilitási programok:

https://www.ujs.sk/sk/medzinarodne-vztahy/mobilita.html 

9. - A tanulmányi programok jelentkezőinek képességeivel kapcsolatos elvárások
a) - A tanulmányi programra való felvételhez szükséges képességek és feltételek.

A felvételihez szükséges képességek és előfeltételek a közzétett tanulmányi felvételi feltételekben megtalálhatóak: http://fei.ujs.sk/sk/studium-sk/podmienky-prijatia.html

b) - A felvételi eljárás folyamata.

Az alap- és mesterképzésre a felvételi eljárást a SJE Tanulmányi Szabályzatának II. része 19-25. cikkejei szabályozzák.

c) - Az utóbbi időszak felvételi eljárásainak eredményei.

Akadémiai év / Tanulmányi program / Jelentkezők száma / Felvettek száma / Nem felvettek száma / Beiratkozottak száma


2016/17 / PHMdb+ / 171 / 137 / 34 / 123

2017/18 / PHMdb+ / 184 / 152 / 32 / 130

2018/19 / PHMdb+ / 179 / 156 / 23 / 141

2019/20 / PHMdb+ / 200 / 159 / 41 / 138

2020/21 / PHMdb+ / 176 / 145 / 31 / 132

2021/22 / PHMdb+ / 143 / 119 / 24 / 104

10. - A felkínált képzés minőségére vonatkozó visszacsatolások
a) - A tanulmányi programok minőségével kapcsolatos hallgatói visszajelzések nyomon követése és értékelése.

A SJE GIK az egyetemi előírásokkal összhangban kari szinten kidolgozott és bevezetett egy belső rendszert az oktatás minőségének biztosítására. A fent említett rendszer elsődleges célja a Kar tevékenységével összhangban az oktatás minőségének biztosítása, nyomon követése és fejlesztése.

A 131/2002 a Felsőoktatási intézményekről és egyes szabályzatok módosításáról szóló törvény 70. paragrafusának 1. bekezdés h) pontja értelmében a hallgatónak jogában áll legalább egyszer egy évben részt venni egy anoním kérdőíves megkérdezésben, melynek célja az oktatás színvonalának és az oktatóknak az értékelése. A SJE GIK hallgatóinak lehetőségük van, minden szemeszter végén (azaz kétszer egy évben) az anoním kérdőíves megkérdezésben értékelni az oktatás színvonalát (minden tantárgy, mely az adott szemeszterben szerepel a hallgató beiratkozási lapján), illetve az oktatókat. Az anoním kérdőív az AIR-ben áll a hallgatók rendelkezésére.

 

2022. március 30-án a Vállalati gazdaságtan és menedzsment tanulmányi program harmonizációja keretében szakmai beszélgetésre került sor a program hallgatóival. A beszélgetést prof. Dr. Ormos Mihály, PhD. (ZOPP PHMdb22, PHMeb22) vezette, a helyszín egy videokonferenciaterem volt https://bigbluebutton.ujs.sk/b/pro-qul-tzt-ow1. A Vállalati gazdaságtan és menedzsment tanulmányi program előkészítéséről folytatott hallgatói megbeszélésen a tanulmányi program 42 hallgatója vett részt. A résztvevők névsora, a megbeszélés programja, valamint a vélemények, tapasztalatok, javaslatok és észrevételek elérhetőek a tanulmányi program előkészítéséről szóló hallgatói megbeszélés jegyzőkönyvében: Vállalati gazdaságtan és menedzsment, I. szintű nappali tagozatos képzési forma, mely a Vállalati gazdaságtan és menedzsment tanulmányi program akkreditációs anyagának részét képezi.

b) - A tanulmányi programok minőségének javítására irányuló intézkedések és az ezzel kapcsolatos hallgatói visszajelzések eredményei.

A kérdőíves lekérdezés után az eredményeket a rendszer automatikusan kiértékeli. A felmérés eredményeinek értékelése különböző szinteken történik:

• Tanári szint – visszajelzés az oktatott tárgyak esetén

• Tanszékvezetői szint - visszajelzés a tanszék által biztosított valamennyi tantárgyról

• Az oktatási és szociális ügyekért felelős dékánhelyettesi szint, valamint a dékáni szint – a kar által biztosított valamennyi tantárgy visszajelzése. A szöveges megjegyzések csak a dékánhelyettes jóváhagyása után jelennek meg.

• SJE GIK Minőségbiztosítási Tanácsa – évente egyszer megvitatja a felmérések eredményeit

• A SJE GIK akadémiai szenátusa – megvitatja az eredményeket a SJE GIK éves jelentésének részeként

• SJE GIK Tudományos Tanácsa – megvitatja a SJE GIK oktatási minőségbiztosításáról szóló éves jelentését

• Az eredményekhez kapcsolódó intézkedéseket egyéni szinteken hajtják végre.

c) - Az abszolvensek visszajelzéseinek eredményei a tanulmányi programok minőségének javítására irányuló intézkedésekkel kapcsolatban.

Az Akadémiai Negyedóra felmérés eredményei is visszajelzést adtak számunkra. Az Akadémiai Negyedóra országos hallgatói elégedettség-felmérés célja az volt, hogy feltérképezze az I. és II. szinten/kombinált oktatásban részt vevő hallgatók véleményét az oktatás és az oktatás körülményeit illetően. A kérdőívnek köszönhetően a Szlovák Felsőoktatási Akkreditációs Ügynökség visszajelzést kapott arról, hogyan lehetne javítani az egyetemeken az oktatás színvonalát, illetve körülményeit.

Az Akadémiai Negyedóra nevű felmérés eredményei itt érhetők el:

https://www.ujs.sk/documents/Akademick%C3%A1%20%C5%A1tvr%C5%A5hodinka%20-%20UJS.pdf

11. - A tanulmányok vagy a tanulmányi programok hallgatóira vonatkozó egyéb releváns belső előírások és információk elérhetősége
(pl. tanulmányi útmutató, elszállásolási rend, illetékekre vonatkotó irányelv, diákhitelekre vonatkozó útmutató stb.)

Štipendijný poriadok UJS, Doplnok č. 1 k Štipendijnému poriadku UJS, Doplnok č. 2 k Štipendijnému poriadku UJS https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/Stipendijny_poriadok_2018.pdf http://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/2018_07_03_Stipen_poriadok_dopl_FIN.pdf

https://www.ujs.sk/documents/Doplnok%20%C4%8D.%202%20k%20%C5%A0tipendijn%C3%A9mu%20poriadku%20UJS.pdf

AIS – UJS - legislatíva – Vnútorné predpisy: 2018-2, 2018-9, 2020-6

 

Smernica č. 5/2013 o Študentskej vedeckej odbornej činnosti UJS, Dodatok č. 1 k Smernici o Študentskej vedeckej odbornej činnosti UJS https://www.ujs.sk/documents/Smernica%205-2013%20o%20%C5%A0VO%C4%8C%20-

%20%C3%9A.%20Z.,%20vr%C3%A1t.%20dodatku%20%C4%8D.%201.pdf https://www.ujs.sk/documents/Dodatok%20%C4%8D.%201%20k%20Smernici%20%C4%8D.%205-

2013%20o%20%C5%A0VO%C4%8C.pdf

AIS – UJS - legislatíva – Vnútorné akty riadenia: 2021-5, 2021-4

 

Smernica rektora UJS č. 10/2010 o zásadách požičiavania prenosných počítačov študentom (v znení dodatku č. 1) AIS – UJS - legislatíva – Vnútorné akty riadenia: 2011-7

 

Smernica rektora č. 1/2021 Školné a poplatky spojené so štúdiom na Univerzite J. Selyeho na akademický rok 2021/2022 https://www.ujs.sk/documents/Smernica%20%C4%8D.%201-2021%20-%20Skolne_a_poplatky_2021_2022.pdf AIS – UJS - legislatíva – Vnútorné akty riadenia: 2021-6

 

Smernica Č. 9/2020, ktorou sa vydáva Domový a ubytovací poriadok ŠD UJS, Smernica č. 11/2020, ktorou sa vydáva Dodatok č.1 k Domovému a ubytovaciemu poriadku ŠD UJS https://www.ujs.sk/documents/2021-05-24_Domov%C3%BD%20a%20ubytovac%C3%AD%20poriadok%20%C5%A0D%20UJS.pdf https://www.ujs.sk/documents/2021-05-

24_Dodatok%20%C4%8D.%201%20k%20Domov%C3%A9mu%20a%20ubytovaciemu%20poriadku%20%C5%A0D%20UJS.pdf

AIS – UJS - legislatíva – Vnútorné akty riadenia: 2020-29, 2020-43

 

Imatrikulačný a promočný poriadok UJS

AIS – UJS - legislatíva – Vnútorné predpisy: 2015-5

 

Smernica č. 8/2016 O vydávaní dokladov o absolvovaní štúdia na UJS, AIS – UJS - legislatíva – Vnútorné akty riadenia: 2016-10

 

Smernica rektora č. 1/2014 Knižničný a výpožičný poriadok Univerzitnej knižnice UJS, Dodatok č. 1 k Smernici rektora č. 1/2014 Knižničný a výpožičný poriadok Univerzitnej knižnice UJS, Dodatok č. 2 k Smernici rektora č. 1/2014 Knižničný a výpožičný poriadok Univerzitnej knižnice UJS https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/1422266793368.pdf https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/Dodatok%20%C4%8D.%201%20k%20Smernici%20%C4%8D.%2012014%20Kni%C

5%BEni%C4%8Dn%C3%BD%20a%20v%C3%BDpo%C5%BE.%20poriadok%20UK%20UJS.pdf https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/dodatok_KVP_2016-12%20(3).pdf

AIS – UJS - legislatíva – Vnútorné akty riadenia: 2014-2, 2016-18, 2016-24

 

Štatút Študentskej samosprávy,

AIS – UJS - legislatíva – Vnútorné akty riadenia: 2010-8

 

Smernice rektora č. 3/2014 o organizovaní zahraničných mobilít študentov, učiteľov a zamestnancov v rámci programu Erasmus+ na UJS – Úplné znenie

http://www.ujs.sk/documents/%C3%9Aplne%20znenie_Smernice%20rektora%20%C4%8D.%203-2014_ERASMUS.pdf AIS – UJS - legislatíva – Vnútorné akty riadenia: 2021-16

 

Smernica č. 7/2016 o študentoch so špecifickými potrebami a o pôsobnosti koordinátora UJS pre študentov so špecifickými potrebami

AIS – UJS - legislatíva – Vnútorné akty riadenia: 2016-9

 

Smernica č. 6/2016 o slobodnom prístupe k informáciám

https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/Smernica.c.6_2016.UJS.o.slobodnom.pristupe.k.informaciam.prilohy.pdf

AIS – UJS - legislatíva – Vnútorné akty riadenia: 2016-8