DOKUMENT
Študijný program AIdb22 - Aplikovaná informatika
Štúdium Stupeň - I. - prvý stupeň, forma - denná, typ - jednoodborové štúdium
Typ dokumentu Opis študijného programu
Názov vysokej školy Univerzita J. Selyeho
Sídlo vysokej školy Bratislavská cesta 3322, 94501 Komárno
Názov fakulty Fakulta ekonómie a informatiky
Sídlo fakulty Hradná 167/21, 945 01 Komárno
Orgán vysokej školy na schvaľovanie študijného programu:
Rada pre zabezpečovanie kvality vzdelávania na UJS
1. - Základné údaje o študijnom programe
a) - Názov študijného programu a číslo podľa registra študijných programov.
Aplikovaná informatika (30089)
b) - Stupeň vysokoškolského štúdia a ISCED-F kód stupňa vzdelávania.
Prvý stupeň, ISCED-F kód: 655
c) - Miesto/-a uskutočňovania študijného programu.
Komárno
d) - Názov a číslo študijného odboru, v ktorom sa absolvovaním študijného programu získa vysokoškolské vzdelanie, alebo kombinácia dvoch študijných odborov, v ktorých sa absolvovaním študijného programu získa vysokoškolské vzdelanie, ISCED-F kódy odboru/ odborov.
18. Informatika, ISCED-F kód odboru: 0610 (Informačné a komunikačné technológie; IKT)
e) - Typ študijného programu: akademicky orientovaný, profesijne orientovaný; prekladateľský, prekladateľský kombinačný (s uvedením aprobácií); učiteľský, učiteľský kombinačný študijný program (s uvedením aprobácií); umelecký, inžiniersky, doktorský, príprava na výkon regulovaného povolania, spoločný študijný program, interdisciplinárne štúdiá.
akademicky orientovaný
f) - Udeľovaný akademický titul pred menom.
Bc.
g) - Forma štúdia.
denná
h) - Pri spoločných študijných programoch spolupracujúce vysoké školy a vymedzenie, ktoré študijné povinnosti plní študent na ktorej vysokej škole (§ 54a zákona o vysokých školách).

Nerelevantné

i) - Jazyk alebo jazyky, v ktorých sa študijný program uskutočňuje.
maďarský jazyk a slovenský jazyk
j) - Štandardná dĺžka štúdia vyjadrená v akademických rokoch.
3 akademické roky
k) - Kapacita študijného programu (plánovaný počet študentov), skutočný počet uchádzačov a počet študentov.
plánovaný počet študentov: 140, skutočný počet uchádzačov: (momentálne nerelevantné), skutočný počet študentov: 222
2. - Profil absolventa a ciele vzdelávania
a) - Vysoká škola popíše ciele vzdelávania študijného programu ako schopnosti študenta v čase ukončenia študijného programu a hlavné výstupy vzdelávania.

Absolvent študijného programu získa úplné vysokoškolské vzdelanie I. stupňa v študijnom programe Aplikovaná informatika. Dôraz je kladený na to, aby absolvent získal vedomosti a praktické zručnosti v oblasti vývoja softvérových aplikácií, ktoré bude môcť využiť v priemysle, ekonomike, doprave, zdravotníctve, vo verejnom aj v súkromnom sektore a ďalších odvetviach.


Vedomosti: Absolvent má všeobecné vedomosti študijného odboru Informatika na úrovni analýzy a syntézy s dôrazom na programovanie, matematické základy informatiky, teoretické základy informatiky, počítačový hardvér, operačné systémy. Absolvent má vedomosti o počítačových sieťach, inteligentných systémoch a rôznych typoch základných modelov informatických vied, a ovláda metódy tvorby modelov a simulácie systémov a procesov. Absolvent získa základné teoreticko-metodologické vedomosti potrebné pri analyzovaní, navrhovaní, implementovaní, udržiavaní, rozširovaní a testovaní informačných systémov. Absolvent pozná základné bezpečnostné princípy ochrany dát.

Absolvent disponuje hlbšími vedomosťami z nasledujúcich oblastí:

- programovanie a tvorba aplikácií,

- webové a cloudové technológie (používanie veľkých počítačových stredísk),

- spracovanie obrazu,

- databázové informačné systémy.


Zručnosti: Absolvent je schopný samostatne aplikovať teóriu, praktické postupy a nástroje pri navrhovaní, implementovaní, inštalovaní, prevádzkovaní, udržiavaní a testovaní informačných systémov. 

Absolvent je schopný vyvíjať softvérové systémy, webové, multimediálne a databázové aplikácie.

Absolvent je schopný navrhovať, inštalovať, konfigurovať a spravovať telekomunikačné siete.

Absolvent približuje svoju prácu s informáciami z bezpečnostného pohľadu. Realizuje potenciálne útočné plochy a pripravuje sa na odhalenie potenciálnych útokov.


Kompetencie: Absolvent reprezentuje hodnoverne základné princípy svojej oblasti. Absolvent sa snaží na porozumenie celosti svojej práce. Absolvent je schopný prezentovať informatické problémy a ich riešenia. Absolvent je schopný prehĺbiť svoje schopnosti v špecifickom oblasti informačných technológií samostatne pomocou vedeckej literatúry alebo pomocou interných firemných dokumentácií a riešenie problémov v týchto špecifických oblastiach. Absolvent je schopný efektívne pracovať ako člen tímu. Absolvent je schopný dodržiavať etické princípy svojej profesie.


Absolvent je schopný sa po ukončení štúdia uplatniť v praxi, ale aj úspešne pokračovať v II. stupni štúdia v študijnom odbore informatika.

b) - Vysoká škola indikuje povolania, na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený a potenciál študijného programu z pohľadu uplatnenia absolventov.

Absolvent 1. stupňa študijného programu Aplikovaná informatika sa môže uplatniť ako vývojár softvéru, vývojár webových stránok, vývojár webových aplikácií, vývojár webových aplikácií v cloudovom prostredí, vývojár multimediálnych aplikácií, vývojár databázových aplikácií, správca databáz, aplikačný programátor, IT tester, správca systémov, správca siete, špecialista informatickej podpory (IT Support Specialist).


Absolventi študijného programu pri posudzovaní ich uplatniteľnosti na trhu práce budú spadať do kategórie „061 Informačné a komunikačné technológie“ podľa medzinárodnej štandardnej klasifikácie (International Standard Classification of Education: Fields of Education and Training 2013).


c) - Relevantné externé zainteresované strany, ktoré poskytli vyjadrenie alebo súhlasné stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania.

RNDr. Attila Komzsík, PhD.; MICROCOMP – Computersystém s.r.o., riaditeľ pre vnútornú správu, komzsik@microcomp.sk


David Haminda; študent bakalárskeho štúdia študijného programu Aplikovaná informatika, 129627@student.ujs.sk

Kristóf Forró; študent bakalárskeho štúdia študijného programu Aplikovaná informatika, 130176@student.ujs.sk


Mgr. Peter Muraközy; automation developer, Aardwark s.r.o.; absolvent bakalárskeho štúdia študijného programu Aplikovaná informatika, petermurakozy@gmail.com

3. - Uplatniteľnosť
a) - Hodnotenie uplatniteľnosti absolventov študijného programu.

Informácie o uplatniteľnosti absolventov študijných programov UJS sleduje Centrum kariérneho poradenstva UJS. Prieskumu prevedeného v roku 2021 sa zúčastnili absolventi v počte 342, z toho absolventi študijného programu aplikovaná informatika I. stupňa štúdia v počte 9. Respondenti tohto študijného programu získali diplom v rokoch 2015 až 2021. Podľa výsledkov prieskumu:

• 67% sa z nich zamestnalo, 11% je nezamestnaný a 22% pokračuje v štúdiu.

• 33% respondentov našlo uplatnenie v odbore ukončeného štúdia, 22% respondentov pracuje v príbuznej oblasti, 33% respondentov získalo prácu v úplne inej oblasti a 11% neodpovedalo na otázku.

• 33% zamestnaných respondentov pracuje v zamestnaneckej skupine „Vývojári a analytici softvéru a aplikácií inde neuvedení“, 17% zamestnaných v odbore patrí do zamestnaneckej skupiny „Vývojári softvéru“ a 50% neuviedlo zamestnaneckú skupinu.


b) - Prípadne uviesť úspešných absolventov študijného programu.

Ako úspešných absolventov doterajšieho študijného programu Aplikovaná informatika možno uviesť:

Bc. Roland Szabó – automation developer, Balabit Software Dev Staff 2021, Mentor Graphics logo, Embedded Software Engineer, https://www.linkedin.com/in/roland-szabo/

Mgr. Peter Muraközy – automation developer, Aardwark s.r.o., https://www.linkedin.com/in/petermurakozy/

Bc. Jenő Jasko – salesforce consultant, IBM, https://www.linkedin.com/in/jen%C5%91-jasko-78b433b3/

Bc. András Kiss – software architect, Software architect at InnovITech Kft., https://www.linkedin.com/in/andr%C3%A1s-kiss-07a6951b7/

Mgr. Dávid Derzsi – account analyst, IBM, https://www.linkedin.com/in/david-derzsi-7159b1149/

Bc. Márk Ibolya – software engineer, evosoft, https://www.linkedin.com/in/mark-ibolya-29213168/

Bc. Tibor Mikulics – senior SAP Consultant and SAP ABAP Developer, adesso orange kft., https://www.linkedin.com/in/tibor-mikulics-891638127/

Bc. Tibor Huršan – IT specialist, John Deere Agroservis, 

Bc. Tibor Harangozó – software tester, GLS WEB Design, https://www.linkedin.com/in/tibor-harangoz%C3%B3-a14043157/

c) - Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi (spätná väzba).

Hodnotenie kvality študijného programu bolo vykonané oslovenými zamestnávateľmi, ktorí preštudovali akreditačný materiál a poslali svoje pripomienky.

4. - Štruktúra a obsah študijného programu
a) - Vysoká škola popíše pravidlá na utváranie študijných plánov v študijnom programe.

Študijný program je uskutočňovaný v troch akademických rokoch. Obsahovo sa študijný program zhoduje s opisom študijného odboru a nosné témy jadra znalostí podľa Vyhlášky č. 244/2019 Z. z. sú zachované, vychádza z profilu absolventa. Štruktúra študijného plánu a obsahová náplň predmetov študijného program je harmonizovaný v súlade s príkazom rektora Univerzity J. Selyeho č. 16/2021 Metodický pokyn na tvorbu, zosúladenie a úpravu študijných programov na Univerzite J. Selyeho.

b) - Vysoká škola zostaví odporúčané študijné plány pre jednotlivé cesty v štúdiu.

Študijný plán študijného programu je dostupný v Akademickom informačnom systéme UJS.

Po zosúladení ŠP Aplikovaná informatika (I. stupeň) s úpravou novoprijatí študenti začiatkom ďalšieho akademického roka nastúpia na zosúladený ŠP a budú študovať podľa predmetov a pravidiel po úprave, pričom študenti ostatných ročníkov pokračujú v štúdiu zosúladeného ŠP podľa pôvodného odporúčaného študijného plánu a predmetov, na ktorý boli prijatí.

c) - V študijnom pláne spravidla uvedie:

- jednotlivé časti študijného programu (moduly, predmety a iné relevantné školské a mimoškolské činnosti za predpokladu, že prispievajú k dosahovaniu želaných výstupov vzdelávania a prinášajú kredity) v štruktúre povinné, povinne voliteľné a výberové predmety,

Študijný program má štandardnú hierarchiu a skladá sa z povinných, povinne voliteľných a výberových predmetov. Študent je povinný absolvovať všetky povinné predmety študijného programu za 121 kreditov (24 predmetov uvedené v odporúčanom študijnom pláne) a z bloku povinne voliteľných predmetov študijného programu absolvovať toľko predmetov, aby zo študijného programu získal minimálne 39 kreditov. ŠP má aj výberové predmety, ktoré sú uvedené v odporúčanom študijnom pláne. K riadnemu ukončeniu študijného programu je potrebné úspešne absolvovať aj štátnicový predmet (Bakalárska práca a jej obhajoba) za 14 kreditov.

Predmety študijného programu sú uvedené v Odporúčanom študijnom pláne.


- v študijnom programe vyznačí profilové predmety príslušnej cesty v štúdiu (špecializácie),

Profilové predmety študijného programu patria do bloku povinných predmetov a do bloku povinne voliteľných predmetov (uvedené v odporúčanom študijnom pláne).


- pre každú vzdelávaciu časť/ predmet definuje výstupy vzdelávania a súvisiace kritériá a pravidlá ich hodnotenia tak, aby boli naplnené všetky vzdelávacie ciele študijného programu (môžu byť uvedené len v Informačných listoch predmetov v časti Výsledky vzdelávania a v časti Podmienky absolvovania predmetu),

V každom informačnom liste predmetu je explicitne uvedené, že aké vedomosti, zručnosti a kompetencie získa študent absolvovaním daného predmetu, a na základe čoho bude študent daného predmetu hodnotený.


- prerekvizity, korekvizity a odporúčania pri tvorbe študijného plánu, 

Prerekvizitou predmetu štátnej skúšky (Bakalárska práca a jej obhajoba) je absolvovanie povinných vzdelávacích častí/predmetov študijného programu. 


- pre každú vzdelávaciu časť študijného plánu/predmet stanoví používané vzdelávacie činnosti (prednáška, seminár, cvičenie, záverečná práca, projektová práca, laboratórne práce, stáž, exkurzia, terénne praktikum, odborná prax, štátna skúška a ďalšie, prípadne ich kombinácie) vhodné na dosahovanie výstupov vzdelávania, 

V informačných listoch všetkých vzdelávacích častí/predmetov je jednoznačne deklarovaná vzdelávacia činnosť, ako aj formy jej realizácie, ktorou sa zabezpečuje dosahovanie očakávaných výstupov vzdelávania.

Vo väčšine prípadov vzdelávacích častí/predmetov sa uprednostňuje vzdelávacia činnosť – prednáška a/alebo seminár, predmet typu odborná prax a predmet štátnej skúšky sú riešené v iných formách.


- metódy, akými sa vzdelávacia činnosť uskutočňuje – prezenčná, dištančná, kombinovaná (v súlade s Informačnými listami predmetov),

V informačných listoch všetkých vzdelávacích častí/predmetov je jednoznačne deklarovaná metóda vzdelávania, ako „prezenčná“, avšak vzhľadom aj na aktuálnu epidemiologickú situáciu považujeme za potrebné a prirodzené v prípade potreby dané činnosti vzdelávania uskutočniť aj v dištančnej a/alebo kombinovanej metóde.


- osnovu/ sylaby predmetu , 

Osnovy/sylaby predmetov tvoria povinnú súčasť informačných listov všetkých predmetov.


- pracovné zaťaženie študenta („rozsah“ pre jednotlivé predmety a vzdelávacie činnosti samostatne), 

Pri príprave vzdelávacích častí/predmetov predkladaného študijného programu sme zohľadnili pracovné zaťaženie študentov, v súlade s ECTS, a to v závislosti od pridelených kreditov a časového rozsahu v akom sa vzdelávanie uskutoční. Jeden kredit zodpovedá 25 až 30 hodinám práce študenta (podľa Príkazu rektora Univerzity J. Selyeho č. 16/2021 Metodický pokyn na tvorbu, zosúladenie a úpravu študijných programov na Univerzite J. Selyeho). To predstavuje typické pracovné zaťaženie (skutočný čas potrebný na dosiahnutie výsledkov vzdelávania sa u jednotlivých študentov môže líšiť).


- kredity pridelené každej časti na základe dosahovaných výstupov vzdelávania a súvisiaceho pracovného zaťaženia, 

V prípade vzdelávacích častí/predmetov s vyššími kreditmi, kde hodinová dotácia prezenčnej výučby nie je v súlade s pracovným zaťažením študenta, sú definované ďalšie učebné úlohy, ktoré rieši študent riadeným samoštúdiom pod vedením učiteľa, a následným preukázaním výsledkov vzdelávania, ktoré boli stanovené v informačnom liste predmetu.


- osobu zabezpečujúcu predmet (alebo partnerskú organizáciu a osobu ) s uvedením kontaktu, 

V informačných listoch predmetov sú uvedené osoby zabezpečujúce predmety.


- učiteľov predmetu (alebo podieľajúce sa partnerské organizácie a osoby) (môžu byť uvedené aj v IL predmetov), 

Učitelia každého predmetu sú uvedené v informačných listoch predmetov.


- miesto uskutočňovania predmetu (ak sa študijný programu uskutočňuje na viacerých pracoviskách).

Študijný program je akreditovaný na FEI UJS, zabezpečujú VŠ učitelia Katedry matematiky, Katedry informatiky, Katedry ekonomiky a Katedry manažmentu Fakulty ekonómie a informatiky UJS a je uskutočňovaný na UJS v Komárne.

d) - Vysoká škola uvedie počet kreditov, ktorého dosiahnutie je podmienkou riadneho skončenia štúdia a ďalšie podmienky, ktoré musí študent splniť v priebehu štúdia študijného programu a na jeho riadne skončenie, vrátane podmienok štátnych skúšok, pravidiel na opakovanie štúdia a pravidiel na predĺženie, prerušenie štúdia.
V súlade so zákonom č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (§ 52) je študijný program zostavený na štandardnú dĺžku štúdia (3 roky). V študijnom programe sa dodržuje štandardná študijná záťaž 30 kreditov za jeden semester a celkový počet kreditov za celé štúdium je: 180 kreditov. Pravidlá na opakovanie štúdia a pravidlá na predĺženie, prerušenie štúdia sú jednoznačne uvedené v Študijnom poriadku UJS.
e) - Vysoká škola pre jednotlivé študijné plány uvedie podmienky absolvovania jednotlivých častí študijného programu a postup študenta v študijnom programe v štruktúre:

Počet kreditov za povinné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia: 121 kreditov.

Počet kreditov za povinne voliteľné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia: 79 kreditov (minimálne 39 kreditov).

Počet kreditov za záverečnú prácu a obhajobu záverečnej práce potrebných na riadne skončenie štúdia: 14 kreditov.

Počet kreditov za odbornú prax potrebných na riadne skončenie štúdia/ukončenie časti štúdia: 3 kredity (pozn. odborná prax je zaradená medzi povinné predmety).


V informačných listoch všetkých vzdelávacích častí/predmetov sú jednoznačne opísané požiadavky na ich absolvovanie, ako aj učebné výstupy (podrobne charakterizované výstupy vedomostí, zručností, kompetentnosti), ktoré nadobudne absolvent po absolvovaní vzdelávacej časti/predmetu.

f) - Vysoká škola popíše pravidlá pre overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov a možnosti opravných postupov voči tomuto hodnoteniu.

Overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov sa realizuje v zmysle Študijného poriadku UJS. Možnosti opravných postupov voči hodnoteniu je možné realizovať tiež na základe Študijného poriadku UJS.


Spôsob archivácie dokumentov preukazujúcich plnenie výstupov vzdelávania upravuje smernica rektora č. 4/2021 o archivovaní dokumentov preukazujúcich plnenie výstupov vzdelávania. Smernica je dostupná v Akademickom informačnom systéme UJS.


Študijný poriadok UJS – úplné znenie s dodatkami je dostupný:

a) v Akademickom Informačnom Systéme UJS – Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné predpisy

b) na webovej stránke univerzity: https://www.ujs.sk/sk/univerzita/vnutorne-predpisy.html#vn%C3%BAtorn%C3%A9-predpisy-univerzity-j-selyeho


Ďalšie možnosti opravných postupov voči hodnoteniu je možné realizovať na základe Zákona o sťažnostiach 9/2010 Z. z., ktorý upravuje postup pri podávaní, vybavovaní a kontrole vybavovania sťažností fyzických osôb alebo právnických osôb.

g) - Podmienky uznávania štúdia, alebo časti štúdia.

Postup uznávania kreditov alebo časti štúdia opisuje Študijný poriadok UJS.

Postup uznávania kreditov alebo časti štúdia, ktoré študent získal štúdiom na inej vysokej škole na základe trojstrannej zmluve (uzatvorenej medzi študentom, vysielajúcou inštitúciou a prijímajúcou inštitúciou) opisuje Študijný poriadok UJS.


Študijný poriadok UJS – úplné znenie s dodatkami je dostupný:

a) v Akademickom Informačnom Systéme UJS – Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné predpisy

b) na webovej stránke univerzity: https://www.ujs.sk/sk/univerzita/vnutorne-predpisy.html#vn%C3%BAtorn%C3%A9-predpisy-univerzity-j-selyeho


Za uznanie kreditov a ich prenos do Akademického informačného systému UJS zodpovedajú prodekani pre vzdelávanie.

h) - Vysoká škola uvedie témy záverečných prác študijného programu (alebo odkaz na zoznam).

Zoznam tém záverečných prác je dostupný v Akademickom informačnom systéme UJS – modul VSES057 – Evidencia záverečných prác - Prehľady tém záverečných prác, vytvorenie, aktualizácia, zrušenie, prihlasovanie, odhlasovanie potvrdenie akceptácie študenta na tému záverečnej práce, evidencia hodnotenia.

i) - Vysoká škola popíše alebo sa odkáže na:

pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe:

Pravidlá a postupy na zadávanie, spracovanie, oponovanie, obhajoby a hodnotenie záverečných prác sú deklarované a formulované v Študijnom poriadku UJS (úplné znenie s dodatkami), dostupné z AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné predpisy, rok 2018, číslo 8. a v Smernici rektora č. 2/2021 o úprave, registrácii, sprístupnení a archivácii záverečných, rigoróznych a habilitačných prác na Univerzite J. Selyeho dostupné z AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, rok 2021, číslo 13.


možnosti a postupy účasti na mobilitách študentov:

Študijný poriadok UJS (Čl.11.) v súlade s Európskym systémom transferu kreditov opisuje postupy a pravidlá na získavanie kreditov, ich zhromažďovanie a prenos, sú definované pravidlá a postupy uznávania absolvovania predmetov na inej vysokej škole. 

V záujme zvyšovania podielu účastníkov na Erasmus+ mobilitách Úsek pre medzinárodné vzťahy v spolupráci s fakultami UJS pravidelne organizuje informačné Erasmus+ dni a workshopy, a ponúka možnosť osobnej alebo online konzultácie. Študentom UJS sú distribuované propagačné materiály a pravidelne sú zverejňované informácie prostredníctvom informačných nástrojov univerzity.

Pravidlá a postupy sú sformulované v Smernici rektora č. 3/2014 o organizovaní zahraničných mobilít študentov, učiteľov a zamestnancov v rámci programu Erasmus+ na UJS, dostupné v AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, rok 2018, číslo 10).


pravidlá dodržiavania akademickej etiky a vyvodzovania dôsledkov:

UJS identifikuje porušenia výskumnej integrity, plagiátorstvo a akademické podvody a realizuje opatrenia, ktoré zaručia, že porušenie týchto pravidiel nie je zlučiteľné so získaním akademického titulu. Podrobné pravidlá a postupy v oblasti dodržiavania akademickej etiky a vyvodzovania dôsledkov za ich porušenie upravujú:

- Etický kódex UJS, dostupný v AIS UJS: AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné predpisy, rok 2013, číslo 11, a na webovej stránke UJS:

https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/eticky_kodex_ujs.pdf

- Disciplinárny poriadok pre študentov FEI UJS:

https://fei.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/2020/Disciplin%C3%A1rny%20poriadok%20pre%20%C5%

A1tudentov%20FEI%20UJS.pdf

FEI UJS má zriadenú Disciplinárnu komisiu, v ktorej majú zastúpenie aj študenti FEJ UJS:

https://fei.ujs.sk/sk/fakulta/disciplinarna-komisia.html

- Zásady Univerzity J. Selyeho o vyhlásení neplatnosti štátnej skúšky alebo jej súčasti, vyhlásení neplatnosti rigoróznej skúšky alebo jej súčasti, odňatí vedecko-pedagogického titulu alebo umelecko-pedagogického titulu, návrhu na odvolanie profesora a vzdaní sa akademického titulu Univerzity J. Selyeho. Dostupné v AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné predpisy, rok 2021, číslo 5.


postupy aplikovateľné pre študentov so špeciálnymi potrebami:

V súlade so súčasným trendom univerzita systematizovane vyhľadáva a oslovuje študentov so špecifickými potrebami a eviduje pozorovateľný nárast týchto študentov. Študenti so špecifickými potrebami majú nárok podľa ich špecifických potrieb na podporné služby. Univerzita má vytvorené Centrum pre podporu študentov a zamestnáva koordinátora študentov so špecifickými potrebami.

Ďalšie informácie sú dostupné na webovej stránke Centra pre študentov:

https://www.ujs.sk/sk/studium/studenti-so-specifickymi-potrebami.html

Pravidlá a postupy sú opísané v Smernici rektora č. 7/2016 o študentoch so špecifickými potrebami a o pôsobnosti koordinátora UJS pre študentov so špecifickými potrebami, dostupné z AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, rok 2016, číslo 9), príp. dostupné aj na webovej stránke UJS: http://www.ujs.sk/documents/Smernica.7.2016.pdf


postupy podávania podnetov a odvolaní zo strany študenta:

Jeden zo základných princípov udržateľnosti vnútorného systému kvality univerzity je princíp neustáleho zlepšovania kvality. Tento princíp vychádza z identifikácie potrieb a očakávaní študentov, zamestnancov a ďalších zainteresovaných strán. Vo všetkých procesoch vzdelávania, tvorivej činnosti a služieb sa univerzita snaží neustále zlepšovať všetky aspekty týchto činností.

Kontakt na podávanie podnetov: kvalita@ujs.sk

Podanými podnetmi sa zaoberajú orgány zabezpečovania kvality podľa článku 4 smernice o procesoch vnútorného systému kvality UJS. Preskúmavanie podnetov je transparentné a uskutočňuje sa za účasti zástupcov študentov. V prípade ich akceptácie sa príjme adekvátne opatrenia na zlepšenie kvality. O výsledku akceptácie dobrého nápadu, v prípade identifikovateľnosti e-mailovej adresy, bude podávateľ informovaný. 

5. - Informačné listy predmetov študijného programu
V štruktúre podľa vyhlášky č. 614/2002 Z. z.

Informačné listy študijného programu sú vytvorené v štruktúre podľa vyhlášky č. 614/2002 Z.z. v troch jazykoch (maďarský jazyk, slovenský jazyk, anglický jazyk) a sú pre rôzne skupiny stakeholderov dostupné: 


a) v Akademickom informačnom systéme UJS v moduloch: 

VSST178 - Výstupné zostavy pre študijné programy - odporúčané študijné plány, informačné listy, sylaby štátnicových predmetov, ... študijného programu, podprogramu

VSST215 - Monitorovací panel študijného programu t.j. zobrazenie všetkých základných informácií o študijnom programe, výstupné zostavy z AiS2, dokumenty na preukázanie zhody študijného programu a štandardov SAAVŠ


b) Informačné listy sú zverejnené na webovej stránke fakulty:

https://www.ujs.sk/sk/studium/studijnne-programy/fakulta-ekonomie-a-informatiky.html

6. - Aktuálny harmonogram akademického roka a aktuálny rozvrh
(alebo hypertextový odkaz).

Aktuálny harmonogram akademického roka je dostupný:

a) na webovej stránke univerzity: https://www.ujs.sk/sk/studium/harmonogram-akademickeho-roka.html

b) na webovej stránke FEI UJS: https://fei.ujs.sk/sk/studium-sk/harmonogram.html


Rozvrhy pre jednotlivé študijné programy je možné vygenerovať v AIS UJS, v module:

VSRH-009: Rozvrh hodín pre... (Rozvrhové zostavy pre zvolený akademický rok, semester, obdobie, deň pre vyučujúceho, študenta, stredisko, predmet, miestnosť, študijný program, ročník, krúžok, podprogram, rozvrhového okienko).

Vygenerovanie rozvrhu je možné pre študijný program, podprogramy, predmet, stredisko, osoby, miestnosť.

7. - Personálne zabezpečenie študijného programu
a) - Osoba zodpovedná za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu (s uvedením funkcie a kontaktu).

prof. Dr. Annamária Várkonyiné Kóczy, DSc.; Fakulta ekonómie a informatiky, Katedra informatiky; email: koczya@ujs.sk; tel: +421 35 32 60 653

b) - Zoznam osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu s priradením k predmetu s prepojením na centrálny Register zamestnancov vysokých škôl, s kontaktom (môžu byť uvedení aj v študijnom pláne).

Dr. habil. András Molnár, PhD.

Profilové predmety: Počítačový hardvér, Architektúra počítačov, Úvod do inteligentných systémov, Programovanie procesorov - Assembler 

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/20713

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/sk/personal/4863

email: molnara@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 651


prof. József Zoltán Kató, DSc.

Profilové predmety: Programovanie 1 - Algoritmizácia a programovanie, Programovanie 2 - Programovanie a údajové štruktúry, Počítačová geometria a grafika

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/24173

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/sk/personal/5567

email: katojz@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 653


prof. László Szalay, DSc.

Profilový predmet: Diskrétna matematika 1 - Teória množín, kombinatorika, boolovská algebra 

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/25565

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/sk/personal/5669

email: szalayl@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 650


prof. RNDr. Tibor Kmeť, CSc.

Profilové predmety: Teoretická informatika, Úvod do modelovania a simulácie

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/10495

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/sk/personal/4761

email: kmett@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 767


Dr. habil. Sándor Szénási, PhD.

Profilové predmety: Tvorba webových stránok, Programovanie 4 - Objektové programovanie, Paralelné programovanie, Úvod do IoT systémov a cloud computingu 

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/20719

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/sk/personal/4830

email: szenasis@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 651


Dr. habil. Attila Elemér Kiss, CSc.

Profilový predmet: Databázové informačné systémy

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/24172

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/sk/personal/5570

email: kissae@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 653


prof. Dr. Annamária Várkonyiné Kóczy, DSc.

Profilové predmety: Operačné systémy 1, Operačné systémy 2, Informačná bezpečnosť 

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/20720

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/sk/personal/4767

email: koczya@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 653


Dr. habil Gábor Kiss, PhD.

Profilový predmet: Počítačové siete

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/23165

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/sk/personal/4839

email: kissga@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 651

c) - Odkaz na vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu.

Vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu sú dostupné v Akademickom informačnom systéme UJS v moduloch: 

LZ078: Panel dokumentov osoby - Vedecko/umelecko-pedagogická charakterisitka a iné osobné dokumenty

LZ020: Zoznam zamestnancov, 

VSST215: Monitorovací panel študijného programu

d) - Zoznam učiteľov študijného programu s priradením k predmetu a prepojením na centrálny register zamestnancov vysokých škôl, s uvedením kontaktov (môže byť súčasťou študijného plánu).

PaedDr. Krisztina Czakóová, PhD.

Predmety: Úvod do informatiky 

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15504

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/sk/personal/4818

email: czakoovak@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 751


RNDr. Štefan Gubo, PhD.

Predmety: Teoretická informatika, Diskrétna matematika 2 – Grafové algoritmy, Počítačová grafika - Grafické editory, Základy aviatiky a lietania dronom

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15502

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/sk/personal/4860

email: gubos@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 771


prof. László Szalay, DSc.

Predmet: Diskrétna matematika 2 – Grafové algoritmy 

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/25565

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/sk/personal/5669

email: szalayl@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 650


László Marák, PhD.

Predmety: Počítačový hardvér, Počítačová geometria a grafika, Tvorba multimediálnych aplikácií, Tvorba databázových aplikácií

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/29868

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/sk/personal/6338

email: marakl@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 751


Ing. Ondrej Takáč, PhD.

Predmety: Počítačové siete, Robotika

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/18277

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/sk/personal/4836

email: takaco@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 629


prof. József Zoltán Kató, DSc.

Predmet: Programovanie 3 - Programovanie pod OS Windows

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/24173

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/sk/personal/5567

email: katojz@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 653


Dr. habil. András Molnár, PhD.

Predmet: Materiály a technológie pre informatikov

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/20713

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/sk/personal/4863

email: molnara@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 651


PaedDr. Ladislav Végh, PhD.

Predmety: Programovanie 1 - Algoritmizácia a programovanie, Programovanie 2 - Programovanie a údajové štruktúry, Programovanie 3 - Programovanie pod OS Windows, Programovanie 4 - Objektové programovanie, Seminár z programovania  

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15527

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/sk/personal/4821

email: veghl@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 760


RNDr. Zuzana Árki, PhD.

Predmety: Matematika pre informatikov 1, Diskrétna matematika 1 - Teória množín, kombinatorika, boolovská algebra

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15593

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/sk/personal/4782

email: arkiz@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 651


RNDr. Zoltán Fehér, PhD.

Predmety: Pravdepodobnosť a štatistika

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15592

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/sk/personal/4842

email: feherz@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 651


Dr. habil. Attila Elemér Kiss, CSc.

Predmety: Úvod do informatiky, Pravdepodobnosť a štatistika

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/24172

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/sk/personal/5570

email: kissae@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 653


prof. Dr. Annamária Várkonyiné Kóczy, DSc.

Predmety: Bakalársky seminár 1, Bakalársky seminár 2, Odborná prax

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/20720

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/sk/personal/4767

email: koczya@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 653


Mgr. Norbert Annuš

Predmety: Úvod do modelovania a simulácie, Programovanie procesorov - Assembler

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/34424

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/sk/personal/6948

email: annusn@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 651


doc. RNDr. Ferdinánd Filip, PhD.

Predmety: Matematika pre informatikov 3, Typografické systémy a ich programovanie, Teória hier

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15500

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/sk/personal/4761

email: filipf@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 767


doc. RNDr. József Bukor, PhD.

Predmety: Matematika pre informatikov 2, Programovanie v jazyku Perl

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15594

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/sk/personal/4845

email: bukorj@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 693


PaedDr. Márk Csóka

Predmety: Tabuľkové procesory a ich programovanie, Programovanie v jazyku Python, Dejiny informatiky a IKT

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/34426

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/sk/personal/6945

email: csokam@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 651


Mgr. Dávid Paksi

Predmet: Materiály a technológie pre informatikov  

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/34423

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/sk/personal/6951

email: paksid@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 653


PhDr. Enikő Kahler Korcsmáros, PhD.

Predmety: Ekonómia1, Ekonómia2, Podnikové financie

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15559

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/hu/alkalmazottak/52-gazdasagtudomanyi-es-informatikai-kar/4814-phdr-eniko-kahler-korcsmaros-phd.html

email: korcsmarose@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 632


prof. Dr. József Poór, DSc.

Predmety: Manažment ľudských zdrojov

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15532

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/hu/alkalmazottak/52-gazdasagtudomanyi-kar/4769-prof-dr-jozsef-poor-dsc.html

email: poorj@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 614


JUDr. Ing. Gabriel Katona, PhD.

Predmety: Hospodárske právo

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15564

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/hu/alkalmazottak/52-gazdasagtudomanyi-kar/6114-judr-ing-gabriel-katona-phd.html

email: katonag@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 694


prof. Dr. László Józsa, CSc.

Predmet: Marketing  

PortalVS: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/20195

Profil na ujs.sk: https://www.ujs.sk/hu/alkalmazottak/52-gazdasagtudomanyi-kar/4763-prof-dr-laszlo-jozsa-csc.html

email: jozsal@ujs.sk

tel.: +421 35 32 60 621

e) - Zoznam školiteľov záverečných prác s priradením k témam (s uvedením kontaktov).

Zoznam vedúcich záverečných prác sa nachádza v Akademickom informačnom systéme UJS v module VSES057 Záverečné práce (ktorý slúži na vypísanie, schválenie, zverejnenie témy, schválenie prihlásenia študenta na tému, ako aj na odovzdávania ZP študentom, komunikáciu s CRZP až po vypracovanie a zverejnenie posudkov a hodnotenie ZP).

f) - Odkaz na vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky školiteľov záverečných prác.

Vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky školiteľov záverečných prác sú dostupné v Akademickom informačnom systéme UJS v module LZ078: Panel dokumentov osoby.

g) - Zástupcovia študentov, ktorí zastupujú záujmy študentov študijného programu (meno a kontakt).

Záujmy študentov zastupujú študenti v rôznych orgánoch FEI UJS:

a) Členovia Akademického senátu UJS za študentskú časť FEI UJS: 

  1. Mgr. Adam Páldi, e-mail: 121708@student.ujs.sk

  2. Mgr. Barnabás Szabó, e-mail: 120824@student.ujs.sk


b) Členovia Akademického senátu FEI UJS za študentskú časť: 

  1. János Mészáros, e-mail: 128847@student.ujs.sk 

  2. Mgr. Adam Páldi, e-mail: 121708@student.ujs.sk 

  3. Zsófia Ružíková, e-mail: 121708@student.ujs.sk 

  4. Mgr. Barnabás Szabó, e-mail: 120824@student.ujs.sk


c) Rada pre zabezpečovanie kvality UJS:

1. Szilárd Szigeti, e-mail: 122204@student.ujs.sk


d) Rada pre zabezpečovanie kvality FEI UJS: 

1. PaedDr. Márk Csóka, e-mail: csokam@ujs


e) Kolégium dekana FEI UJS:

1. Mgr. Noémi Fóthy, e-mail: 120318@student.ujs.sk


f) Disciplinárne komisie 

   Disciplinárna komisia FEI UJS:

1. Máté Meňhárt, e-mail: 128461@student.ujs.sk

2. Bc. Barbara Borkovičová, e-mail: 125788@student.ujs.sk

3. Bence Vetter, e-mail: 131059@student.ujs.sk


Disciplinárna komisia UJS:

1. Mgr. Noémi Fóthy, e-mail: 120318@student.ujs.sk


g) Komisie ERASMUS+:

na úrovni fakulty: Mgr. Adam Páldi, e-mail: 121708@student.ujs.sk 

na úrovni UJS: Mgr. Barnabás Szabó, e-mail: 120824@student.ujs.sk


h) Rada ŠVOČ UJS:

1. János Mészáros, e-mail: 128847@student.ujs.sk 


i) Zástupcovia Študentskej samosprávy FEI UJS: 

odkaz na webovú stránku Študentskej samosprávy FEI UJS: 

https://sjehok.org/tisztsegviseloink/#gik


h) - Študijný poradca študijného programu (s uvedením kontaktu a s informáciou o prístupe k poradenstvu a o rozvrhu konzultácií).

Na poskytovanie poradenskej služby študentom pri zostavovaní študijných plánov pôsobia na univerzite študijní poradcovia. Študijného poradcu z radov vysokoškolských učiteľov vymenúva a odvoláva dekan.

Študijný poradca je poradcom študentov v otázkach štúdia (napr. zostavovanie študijného plánu študenta a pod.). Študijný poradca je v kontakte so skupinou študentov, ktorá mu je zverená, a pomáha riešiť ich študijné problémy v spolupráci s vedúcimi jednotlivých pracovísk a prodekanmi fakúlt.


Študijný poradca pre študijný program je: PaedDr. Ladislav Végh, PhD., https://www.ujs.sk/sk/personal/4821


Na zabezpečenie študentských mobilít z radov vysokoškolských učiteľov alebo ostatných zamestnancov je vymenovaný koordinátor. Úlohou fakultného koordinátora je príprava a realizácia programov medzinárodnej spolupráce vo vzdelávacej oblasti, riešenie úloh spojených s vysielaním a prijímaním študentov, poskytovanie poradenských služieb študentom o možnostiach štúdia na iných vysokých školách v Slovenskej republike a v zahraničí, podpora a pomoc pri príprave žiadosti o podporu a na získavanie štipendií na decentralizované mobility a iné akcie.

i) - Iný podporný personál študijného programu – priradený študijný referent, kariérny poradca, administratíva, ubytovací referát a podobne (s kontaktami).

Študijné oddelenie FEI UJS:  

Mená a kontakty na referentky ŠO FEI UJS: https://fei.ujs.sk/sk/struktura-sk/studijne-oddelenie.html


Kariérny poradca:

Mgr. Norbert Ištvánik, kontakty: https://www.ujs.sk/sk/personal/63-zamestnanci/5226-mgr-norbert-istvanik.html


Ubytovanie v študentskom domove: 

Mgr. Attila Duba, kontakty: https://www.ujs.sk/sk/personal/63-zamestnanci/6054-mgr-attila-duba.htm


8. - Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie študijného programu a podpora
a) - Zoznam a charakteristika učební študijného programu a ich technického vybavenia s priradením k výstupom vzdelávania a predmetu (laboratóriá, projektové a umelecké štúdiá, ateliéry, dielne, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská).

a) Miestnosti 

Vyučovanie je zabezpečené v nasledujúcich miestnostiach, ktoré sa nachádzajú v budove Fakulty ekonómie a informatiky, Dôstojníckeho pavilónu, Konferenčného centra UJS a ŠC UJS.

a) prednáškové miestnosti: G110, G210, DP005, K1, K2, K3

b) seminárne miestnosti: G202, G203, G205, G206, G207, G209, G309, G310, G405, DP001, DP002, DP003, K7, K8, K9

c) počítačové miestnosti: G313, INFO1, INFO2, INFO3, K6

d) laboratóriá: G312

e) iné miestnosti: miestnosti ŠC UJS

Prehliadka miestností je možné na webovej stránke virtuálnej prehliadky budov.


b) Informačné, komunikačné a softvérové zabezpečenie študijného programu

UJS zabezpečuje pre svojich študentov a zamestnancov prístup k internetu cez vysokorýchlostnú akademickú sieť SANET. Pripojenie je zabezpečené jednak s autentifikáciou osôb do siete UJS, alebo s registráciou zariadenia na osobu. Študenti majú voľný prístup k počítačom a internetu v špecializovaných učebniach a v Univerzitnej knižnici UJS, ďalej majú prístup k počítačom a internetu na verejne prístupných miestach formou počítačových kioskov v budovách UJS, ktoré sú v celodennej prevádzke. Prístup k internetu je zabezpečený aj formou wi-fi pripojenia dostupnej vo všetkých budovách UJS vrátane internátov. Sieť je súčasťou projektu EDUROAM a umožňuje prístup na sieť pre užívateľov inštitúcií zapojených do projektu. Na verejne prístupných miestach sú umiestnené multifunkčné zariadenia na tlač, skenovanie a kopírovanie dokumentov cez systém SafeQ, zabezpečené s čítacími zariadeniami na ISIC karty.

Univerzita prevádzkuje vlastný e-mailový server, každý študent a zamestnanec má v profile e-mail, adresár, kalendár a možnosť zdieľania súborov. Identifikačné údaje zamestnancov a študentov do e-mailu (prihlasovacie meno a heslo) sa používajú aj na prihlásenie do siete, na prihlásenie do wi-fi zóny, k autorizovaným lokalitám webovej stránky, do tlačového systému SafeQ, do stravovacieho systému a k ďalším službám.


Najvýznamnejšie informačné zdroje a systémy UJS:

  1. Knižničný informačný systém DAWINCI – moderný knižnično-informačný systém, systém poskytuje používateľom prístup k jednotlivým knižničným fondom prostredníctvom OnLine katalógu OPAC cez webové rozhranie. Evidencia čitateľov je vedená cez preukaz študenta/zamestnanca UJS.

  2. Akademický informačný systém AiS2 - Akademický informačný systém je komplexný informačný systém určený predovšetkým na riadenie všetkých troch stupňov vysokoškolského štúdia a podporu riadenia vedy a výskumu VŠ. V súvislosti s realizáciou študijného programu sú používané skoro všetky funkcionality systému, napríklad:

  • elektronická prihláška (od podania prihlášky v elektronickej podobe cez elektronické návratky až k zápisu),

  • komplexná evidencia štúdia,

  • evidencia študijných programov,

  • evidencia záverečných prác (s automatickým prenosom všetkých záverečných prác študentov do centrálneho registra záverečných prác),

  • evidencia ubytovania študentov,

  • administratívny podsystém na zverejnenie všetkých dokumentov v autorizovanej zóne, a na vytváranie a vyhodnotenie študentských ankiet,

  • absolventský portál.


Na úrovni riadenia slúži AIS ako nástroj na zabezpečenie plánovania štúdia a zdroj pre vykazovanie výučby a na meranie vzdelávacieho výkonu pracovísk a zamestnancov.

  3. Finančný informačný systém SOFIA - modul systému je prepojený so systémom AIS v oblasti evidencie všetkých platieb študentov a v oblasti výplat štipendií pre študentov.

  4. Prístup k elektronickým databázam – pod záštitou CVTI SR sú sprístupnené vybrané databázové kolekcie elektronických informačných zdrojov. Prístup študentov a pedagógov k potrebným databázam je riešený aj vzdialeným prístupom cez CVTI SR. Cez tento prístup je riešený aj prístup k zahraničným vedeckým časopisom prístupných v on-line databázach jednotlivých vydavateľstiev.

  5. Systém identifikácie osôb - Tento systém zabezpečuje prístup používateľov k jednotlivým informačným systémom a elektronickým službám na základe jednotne určeného prihlasovacích údajov (prihlasovacie meno a heslo). Súčasťou tohto riešenia je aj identifikačný preukaz na báze bezkontaktnej čipovej karty (preukaz študenta a preukaz zamestnanca). Tieto karty sa používajú v tlačovom systéme, v stravovacom systéme a zároveň umožňujú prístup do miestností, ktoré sú zabezpečené prístupovým systémom.

6. Vzdelávacia platforma LMS (Learning Management System) portál Moodle: vzdelávacia platforma poskytujúca vysokoškolským učiteľom nástroj podporu elektronického vzdelávania. Prístup do systému je možný len pomocou jednotných prihlasovacích údajov. Je to bezpečný a kompletný nástroj podpory e-vzdelávania.

7. Webkonferenčný systém BigBlueButton fakulty podporujúci on-line vzdelávanie.

8. V internetovej sieti UJS je umožnený prístup študentom k databáze ORBIS EUROPE. Databáza obsahuje približne 110 miliónov reportov firiem. Okrem finančných výkazov poskytuje aj prístup k patentom, a k údajom o fúziách a o akvizíciách.

9. ECOSIM SmartSim – simulačný softvér využívaný pri vyučovaný predmetov podnikových financií a marketingu.


Informovanosť študentov je zabezpečená:

  • e-mailovou komunikáciou prostredníctvom vlastného e-mailového konta, ktoré slúži na oficiálnu komunikáciu medzi študentmi a zamestnancami UJS,

  • prostredníctvom internetových stránok univerzity, fakulty a katedier,

  • distribúciou správ pomocou Akademického informačného systému,

  • informáciami prostredníctvom veľkoplošných obrazoviek, ktoré sú umiestnené na frekventovaných verejne prístupných miestach univerzity.


b) - Charakteristika informačného zabezpečenia študijného programu (prístup k študijnej literatúre podľa informačných listov predmetov), prístup k informačným databázam a ďalším informačným zdrojom, informačným technológiám a podobne).

Univerzitná knižnica Univerzity J. Selyeho umožňuje prezenčný a výpožičný prístup k študijnej literatúre pre študijný program, a to najmenej v rozsahu povinnej literatúry uvedenej v informačných listoch predmetov. Webová stránka knižnice: http://uk.ujs.sk/

a) Knižničný informačný systém DAWINCI – knižnično-informačný systém, systém poskytuje používateľom prístup k jednotlivým knižničným fondom prostredníctvom OnLine katalógu OPAC cez webové rozhranie. Evidencia čitateľov je vedená cez preukaz študenta/zamestnanca UJS.

b) Prístup k elektronickým databázam – pod záštitou CVTI SR sú sprístupnené vybrané databázové kolekcie elektronických informačných zdrojov. Prístup študentov a pedagógov k potrebným databázam je riešený aj vzdialeným prístupom cez CVTI SR. Cez tento prístup je riešený aj prístup k zahraničným vedeckým časopisom prístupných v on-line databázach jednotlivých vydavateľstiev.

c) V internetovej sieti UJS je umožnený prístup študentom k databáze ORBIS EUROPE. Databáza obsahuje približne 110 miliónov reportov firiem. Okrem finančných výkazov poskytuje aj prístup k patentom, a k údajom o fúziách a o akvizíciách.

c) - Charakteristika a rozsah dištančného vzdelávania uplatňovaná v študijnom programe s priradením k predmetom. Prístupy, manuály e-learningových portálov. Postupy pri prechode z prezenčného na dištančné vzdelávanie.

Na univerzite je prístup zabezpečený systémom identifikácie osôb, ktorý zabezpečuje prístup používateľov k jednotlivým informačným systémom a elektronickým službám na základe jednotne určeného prihlasovacích údajov (prihlasovacie meno a heslo). Súčasťou tohto riešenia je aj identifikačný preukaz na báze bezkontaktnej čipovej karty (preukaz študenta a preukaz zamestnanca). Tieto karty sa používajú aj v tlačovom systéme, v stravovacom systéme a zároveň umožňujú prístup do miestností, ktoré sú zabezpečené prístupovým systémom.

Pre potreby dištančného vzdelávania alebo vzdelávania kombinovanou formou univerzita má v prevádzke štyri servery s videokonferenčným systémom BigBlueButton. FEI UJS používa na zabezpečenie aktivít nasledujúce:

bigbluebutton.ujs.sk/b – prístup aj bez autorizácie (bez prihlasovacieho mena a hesla)

bbbgik.ujs.sk/b – prístup len po autorizácii (len s prihlasovacím menom a heslom)

Alternatívnym nástrojom na dištančné vzdelávanie je aj platforma MS Teams, ako súčasť balíka Office 365, ktorá je k dispozícii pre všetkých učiteľov aj študentov.

Ešte v roku 2015 bol na UJS vytvorený a zavedený do prevádzky e-learningový systém na báze open-source LMS Moodle. Tento systém bol v roku 2017 čiastočne integrovaný so systémom WeBWorK a v roku 2021 inovovaný na novšiu verziu. E-learningový systém spravuje Centrum informačných služieb UJS: (https://support.ujs.sk/sk/)

E-learningový systém je dostupný na adrese: e-learning.ujs.sk

Popri možnosti káblového pripojenia, ktorá je k dispozícii v ŠD, UK a na iných vybraných miestach, majú študenti vo všetkých budovách UJS prístup na internet prostredníctvom wi-fi siete. K pripojeniu k sieti je potrebná autentifikácia osoby (prihlasovacie meno a heslo). V roku 2016 bol zavedený centrálny tlačový systém, ktorý je dostupný aj pre študentov. Študenti majú možnosť pridávať kredit na svoje účty v pokladni UJS.

d) - Partneri vysokej školy pri zabezpečovaní vzdelávacích činností študijného programu a charakteristika ich participácie.

Cieľom Fakulty ekonómie a informatiky Univerzity J. Selyeho je jednak rozšíriť odborné znalosti študentov, ako aj vytvoriť príležitosti na dlhodobú spoluprácu so zapájajúcimi sa inštitúciami. Súčasť štúdia našich študentov tvorí minimálne 3 týždňová odborná prax (minimálne 80 hodín pre študijný program Aplikovaná informatika).

Na koordináciu činnosti odbornej praxe študentov slúži webová stránka: prax.ujs.sk

Koordinátor pre odbornú prax: PaedDr. Ladislav Végh, PhD., https://www.ujs.sk/sk/personal/4821


Fakulta uzatvára zmluvy s partnermi pre zabezpečenie študentskej odbornej praxe. Medzi partnermi sa nachádzajú podnikateľské jednotky, neziskové organizácie, inštitúcie verejnej správy a ostatných inštitúcií, ktorých odborná činnosť zahŕňa aj Aplikovanú informatiku. Fakulta má viac ako 70 zmluvných partnerov.

Zoznam vybraných zmluvných partnerov: MOL Magyarország (https://mol.hu/hu), Sevenet s.r.o. (https://sevenet.sk/sk/domov/), NETLAB IT s.r.o. (http://www.netlabit.sk/), IT Partner s.r.o. (http://www.itpartner.sk/), 22MEDIA s.r.o. (https://22media.sk/sk/), Lemonweb s.r.o. (https://www.lemonweb.sk/), NETWORK 24 s.r.o. (https://network24.sk/), MET Services Kft. (https://services.met.com/en), CAT Systems, s.r.o. (https://www.catsystems.sk/)

e) - Charakteristika na možností sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia.

V priebehu štúdia UJS poskytuje svojim študentom aj stimulujúce prostredie. UJS efektívne riadi a prevádzkuje Študentské domovy UJS, kde zabezpečuje komfortné ubytovanie pre študentov univerzity, s vhodnými podmienkami pre kvalitné bývanie so zodpovedajúcim hygienickým štandardom a bezpečnosťou. Súčasťou areálu ŠD je multifunkčné ihrisko umožňujúce študentom zmysluplné trávenie voľného času a športovanie.

UJS zabezpečuje študentom aj stravovanie v budove Konferenčného centra UJS. V Športovom centre Univerzity majú študenti možnosť športovania a realizácie ďalších voľnočasových aktivít. 

Cieľom univerzity je poskytnúť aj možnosti kultúrneho, spoločenského a duchovného vyžitia. 

Študenti majú možnosť navštevovať kaplnku zriadenú v ŠD Čajka.


f) - Možnosti a podmienky účasti študentov študijného programu na mobilitách a stážach (s uvedením kontaktov), pokyny na prihlasovanie, pravidlá uznávania tohto vzdelávania.

UJS svojim študentom ponúka zahraničné študijné mobility v rámci mobilitných programov Erasmus+, programu Makovecz, CEEPUS a rôznych odborných stáží z ponuky Inštitúcie Balassi (Mobilitné granty Ministerstva ľudských zdrojov MR).  

V súčasnosti UJS má 118 uzatvorených bilaterálnych zmlúv, memoránd a medziinštitucionálnych dohôd so 63 partnerskými inštitúciami v 15 krajinách Európy ako aj medziinštitucionálne dohody v partnerských krajinách mimo EU v rámci aktivity KA107. 


Úsek pre medzinárodné vzťahy v spolupráci s fakultami UJS pravidelne organizuje informačné Erasmus+ dni a workshopy, a ponúka možnosť osobnej alebo online konzultácie. Študentom UJS sú distribuované propagačné materiály, letáky a brožúry. Zároveň úsek pre medzinárodné vzťahy UJS pravidelne zverejňuje informácie o činnosti na internetovej stránke Erasmus+ UJS a hromadne zasiela informácie študentom, učiteľom a zamestnancom UJS prostredníctvom informačných nástrojov univerzity. Jazyková podpora pre študentov je zabezpečená prostredníctvom online nástroja jazykovej podpory OLS (On-line Linguistic Support) v rámci programu Erasmus+. 


Partnerské inštitúcie

https://www.ujs.sk/sk/medzinarodne-vztahy/partneri.html


Mobilita študentov za účelom štúdia – Erasmus+: http://erasmus.ujs.sk/sk/studium.html

Mobilita študentov za účelom stáže: http://erasmus.ujs.sk/sk/staz.html

Návod pre študentov na prihlasovanie: http://erasmus.ujs.sk/sk

Kontakty koordinátorov: http://erasmus.ujs.sk/sk/kontakt.html


Program Makovecz

https://www.ujs.sk/sk/medzinarodne-vztahy/makovecz.html


Ostatné mobilitné programy

https://www.ujs.sk/sk/medzinarodne-vztahy/mobilita.html


9. - Požadované schopnosti a predpoklady uchádzača o štúdium študijného programu
a) - Požadované schopnosti a predpoklady potrebné na prijatie na štúdium.

Základné a ďalšie podmienky prijatia na študijný program obsahujú podmienky prijatia odsúhlasené Akademickým senátom FEI UJS na aktuálny akademický rok. https://fei.ujs.sk/sk/studium-sk/podmienky-prijatia.html

b) - Postupy prijímania na štúdium.

Postupy prijímania študentov na bakalárske a magisterské štúdium upravuje Študijný poriadok UJS, časť II. Čl. 19-25.

c) - Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie.

Akademický rok 2016/2017

Počet uchádzačov: 89

Počet prijatých: 137

Počet neprijatých: 19

Z úspešných uchádzačov sa na štúdium zapísalo: 62


Akademický rok 2017/2018

Počet uchádzačov: 103

Počet prijatých: 87

Počet neprijatých: 16

Z úspešných uchádzačov sa na štúdium zapísalo: 71


Akademický rok 2018/2019

Počet uchádzačov: 109

Počet prijatých: 95

Počet neprijatých: 14

Z úspešných uchádzačov sa na štúdium zapísalo: 85


Akademický rok 2019/2020

Počet uchádzačov: 129

Počet prijatých: 109

Počet neprijatých: 20

Z úspešných uchádzačov sa na štúdium zapísalo: 104


Akademický rok 2020/2021

Počet uchádzačov: 113

Počet prijatých: 95

Počet neprijatých: 18

Z úspešných uchádzačov sa na štúdium zapísalo: 85


Akademický rok 2021/2022

Počet uchádzačov: 136

Počet prijatých: 132

Počet neprijatých: 31

Z úspešných uchádzačov sa na štúdium zapísalo: 90

10. - Spätná väzba na kvalitu poskytovaného vzdelávania
a) - Postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu.

FEI UJS vypracovala a zaviedla vnútorný systém zabezpečovania kvality vzdelávania na úrovni fakulty vo väzbe na predpisy univerzity. Prioritným cieľom uvedeného systému je zabezpečovanie, monitorovanie a rozvíjanie kvality vzdelávania z celkového pohľadu činností fakulty.

Podľa § 70 ods. 1 písm. h) zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých predpisov, Študent má právo aspoň raz ročne mať možnosť formou anonymného dotazníka vyjadriť sa o kvalite výučby a o učiteľoch. Študenti FEI UJS majú k dispozícii možnosť zapojiť sa do anonymného dotazníkového prieskumu zameraného na hodnotenie výučby (každý predmet, ktorý mal v danom semestri študent zapísaný v zápisnom liste) a učiteľov na konci každého semestra (t.j. dvakrát za rok). Anonymizovaný dotazník je dostupný pre študentov v AIS UJS.


Po ukončení ankety výsledky sú automaticky vyhodnotené systémom. Vyhodnotenie výsledkov ankety sa uskutoční na rôznych úrovniach:

● Úroveň vyučujúceho – spätná väzba v prípade vyučovaných predmetov

● Úroveň vedúceho katedry – spätná väzba v prípade všetkých predmetov, ktoré zabezpečuje katedra

● Úroveň prodekana pre vzdelávanie a sociálne záležitosti a úroveň dekana – spätná väzba v prípade všetkých predmetov, ktoré zabezpečuje fakulta. Textové pripomienky sa zobrazia len po schválení prodekanom.

● Rada pre zabezpečovanie kvality FEI UJS - prerokúva výsledky ankiet raz ročne

● Akademický senát FEI UJS – prerokúva výsledky, ako súčasť Výročnej správy FEI UJS

● Vedecká rada FEI UJS – prerokúva Výročnú správu Zabezpečenia kvality vzdelávania na FEI UJS


S výsledkami súvisiace opatrenia sú vykonané na jednotlivých úrovniach.

Spätnú väzbu nám poskytli aj výsledky prieskumu Akademická štvrťhodinka. Cieľom celoslovenského prieskumu spokojnosti študentov Akademická štvrťhodinka bolo zmapovať pohľady vysokoškolákov na I. a II. stupni štúdia/v spojenom štúdiu na výučbu a podmienky na ich škole. Vďaka dotazníku získala Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo spätnú väzbu, ako zlepšiť výučbu a podmienky štúdia na našej škole.


b) - Výsledky spätnej väzby študentov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu.

Výsledky prieskumu Akademická štvrťhodinka sú dostupné tu:

https://www.ujs.sk/documents/Akademick%C3%A1%20%C5%A1tvr%C5%A5hodinka%20-%20UJS.pdf




c) - Výsledky spätnej väzby absolventov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu.

Informácie o uplatniteľnosti absolventov študijných programov UJS sleduje Centrum kariérneho poradenstva UJS.

Prieskumu prevedeného v r. 2021 sa zúčastnili absolventi v počte 342, z toho absolventi študijného programu aplikovaná informatika I. stupňa štúdia v počte 9.

Respondenti tohto študijného programu získali diplom v rokoch 2015 až 2021.

67% sa z nich zamestnalo, 11% je nezamestnaný a 22% pokračuje v štúdiu.

33% respondentov našlo uplatnenie v odbore ukončeného štúdia, 22% respondentov pracuje v príbuznej oblasti, 33% respondentov získalo prácu v úplne inej oblasti a 11% neodpovedalo na otázku.

33% zamestnaných respondentov pracuje v zamestnaneckej skupine „Vývojári a analytici softvéru a aplikácií inde neuvedení“, 17% zamestnaných v odbore patrí do zamestnaneckej skupiny „Vývojári softvéru“ a 50% neuviedlo zamestnaneckú skupinu.


Uplatnenie – po stopách absolventov:

https://uplatnenie.sk/?degree=V%C5%A0&vs=725000000&faculty=725010000&field=2511R00&year=2019

11. - Odkazy na ďalšie relevantné vnútorné predpisy a informácie týkajúce sa štúdia alebo študenta študijného programu
(napr. sprievodca štúdiom, ubytovacie poriadky, smernica o poplatkoch, usmernenia pre študentské pôžičky a podobne).

Domový a ubytovací poriadok ŠD, cenník ubytovacích služieb:

https://www.ujs.sk/sk/struktura/studentsky-domovx.html#tla%C4%8Div%C3%A1-a-dokumenty


Imatrikulačný a promočný poriadok UJS (2015), dostupné z AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné predpisy, rok 2015, číslo 5. 


Pravidlá vybavovania podnetov CIS:

https://support.ujs.sk/sk/pravidl%C3%A1-vybavovania-podnetov.html


Sprievodca štúdiom (v maďarskom jazyku): https://www.ujs.sk/documents/Informaciok_elsosoknek_2022_23.pdf


Smernica rektora 5/2013 o študentskej vedeckej odbornej činnosti UJS:

https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/1422266923050.pdf

Súťažný poriadok ŠVOČ na FEI UJS:

https://fei.ujs.sk/documents/SPSVOCFEIUJS.pdf


Smernica rektora UJS č. 10/2010 o zásadách požičiavania prenosných počítačov študentom (v znení dodatku č. 1), dostupné z AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/ Vnútorné akty riadenia, rok 2011, číslo 7)


Smernica rektora č. 1/2014 Knižničný a výpožičný poriadok, Univerzitnej knižnice UJS, dostupné z AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, rok 2014, číslo 2.


Štatút študentskej samosprávy, dostupné z AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, rok 2010, číslo 8.


Smernica rektora č. 6/2016 o slobodnom prístupe k informáciám dostupné z AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, rok 2016, číslo 8 


Školné a poplatky spojené s štúdiom:

https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/Skolne_a_poplatky_2022_2023_fin.pdf


Štipendijný poriadok: 

https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/Stipendijny_poriadok_2018.pdf


Smernica o uznávaní dokladov o vzdelaní:

Smernica č. 2/2020 o uznávaní dokladov o vzdelaní

https://www.ujs.sk/sk/univerzita/vnutorne-predpisy.html#smernice-a-pr%C3%ADkazy