DOKUMENTUM
Alprogram, tanulmányi program része
Bb22 - Biológia tanári szak
Stupeň - I. - bakalár, forma - nappali, typ - Tanítói/tanári képzés
Dokumentum típusa
Tanulmányi program jellemzése
Egyetem megnevezése
Selye János Egyetem
Egyetem székhelye
Bratislavská cesta 3322, 94501 Komárno
Egyetemi kar megnevezése
Tanárképző Kar
Egyetemi kar székhelye
Bratislavská cesta 3322, 945 01 Komárno
A felsőoktatási intézmény tanulmányi programot jóváhagyó szerve:
A Selye János Egyetem Minőségbiztosítási Tanácsa
A tanulmányi program jóváhagyásának vagy a tanulmányi program módosításának dátuma:
10.08.2011
A tanulmányi program leírásában eszközölt egyéb változtatások dátuma:
13.06.2022
1. - A tanulmányi programmal kapcsolatos alapvető információk
a) - A tanulmányi program megnevezése és száma a tanulmányi programok nyilvántartása alapján.
Biológiatanári szak - I. szint - nappali tagozat: 30077
b) - A felsőfokú tanulmányok szintje és a végzettség ISCED-F-kódja.
1. szint, 665
c) - A tanulmányi program megvalósulásának helye/-i
Komárno
d) - Azon tanulmányi szak megnevezése és száma, amelyben a tanulmányi program elvégzésével főiskolai végzettség szerezhető, vagy annak a két tanulmányi szaknak a kombinációja, amely tanulmányi programjának elvégzésével főiskolai végzettség szerezhető; a szak/-ok ISCED-F-kódjai.
38 Tanárképzés és pedagógiai tudományok, ISCED-F kód (2013):, 0114 Tanárok felkészítése tantárgyi specializációval
e) - A tanulmányi program típusa: akadémiai orientáció, szakmai orientáció; fordítói, fordítói szakpárosításban (a szakpárok feltüntetésével); tanári, tanári tanulmányi program szakpárosításban (a szakpárok feltüntetésével), művészeti, mérnöki, doktori, felkészítés szabályozott szakma végzésére, közös tanulmányi program, interdiszciplináris tanulmányok.
Tanári tanulmányi program szakpárosításban: kémia; angol nyelv és irodalom; német nyelv és irodalom; szlovák nyelv és irodalom; magyar nyelv és irodalom; történelem; katekétika; matematika; informatika
f) - A név elé megszerezhető akadémiai fokozat
Bc.
g) - A képzés formája
nappali forma
h) - Közös tanulmányi programok esetén az együttműködő felsőoktatási intézmények feltüntetése és annak meghatározása, hogy a hallgató melyik felsőoktatási intézményben milyen tanulmányi kötelezettségnek tesz eleget (Felsőoktatási törvény 54a §).

Nem releváns


i) - A tanulmányi programok nyelve vagy nyelvei.
Magyar nyelv, szlovák nyelv
j) - A tanulmányok standard időtartama akadémiai években kifejezve.
3 akadémiai év
k) - A tanulmányi program kapacitása (tervezett hallgatói létszám), a jelentkezők tényleges száma és a hallgatók tényleges száma.
A következő tanév tervezett létszáma: https://pf.ujs.sk/sk/fakulta/uradna-vyveska/6499-podmienky-prijatia-na-studium-bakalarskych-studijnych-programov-na-pf-ujs-pre-akademicky-rok-2022-2023.html A 2021/2022-es tanévre ténylegesen jelentkezők száma: 32 Beiratkozott hallgatók száma 2021. október 31-én: 23 fő
2. - Az abszolvens profilja és az oktatás céljai
a) - A felsőoktatási intézmény úgy írja le a tanulmányi program oktatási céljait, mint a hallgató képességeit a tanulmányi program befejezésekor és mint fő oktatási kimeneteket.

Az abszolvens végzettsége megfelel a képesítési keretrendszer szerinti iskolai végzettségnek. A célok és a mérhető oktatási eredmények megfelelnek a Szlovák Képesítési Keretrendszer szintjének az Európai Felsőoktatási rendszerben: első szint - Bc., SKKR 6. szint (https://www.minedu.sk/data/att/13619.pdf)

A pedagógusképzésben végzett hallgató rendelkezik az egyéni fejlődés biológiai, pszichológiai és szociális vonatkozásaira tekintetében megfelelő ismeretekkel, ismeri és érti az intézményi szocializációs folyamat fogalmát tágabb társadalomtudományi kontextusban. Az I. szintet végzett abszolvens egyéb jellemzői a Tanító- és Pedagógiatudományok Tanterületének Ismertető dokumentuma tartalmazza, amely a 244/2019.-es számú a Szlovák Köztársaság képzési területeinek rendszeréről szóló rendeletben található. 

Az abszolvens hallgató szakmai profilja a következő tudományterületek szaktantárgyainak elvégzésével alakul ki: botanika, állattan, sejttan és szövettan, genetika, antropológia, élettan, ökológia, kémia és határtudományi tudományok. Az abszolvens széles körű ismeretekkel rendelkezik a biológiai tudományok kulcsfontosságú területeiről és más tudományágakról egy szélesebb tudományos alapon belül, melyekkel a tanulmányi program rendelkezik. Alapvető pedagógiai- és szakismeretekkel, valamint kutatási módszerek ismereteivel rendelkezik az élő rendszerek szerveződésének különböző szintjein, melyeket képes alkalmazni a gyakorlati feladatok megoldásában, a kísérleti biológiában, az iskolai és az iskolán kívüli tevékenységekben. A program abszolvense képes megoldani a biológiai kutatások problémáit és az alkalmazott biológia kiválasztott részeinek gyakorlati feladatait, rendelkezik ismeretekkel és készségekkel az élő rendszerek kutatási módszereiről a az élő renszerek szerveződéseinek különböző szintjein (molekula, sejt, szervezet, populáció.).

A tanulmányi program szakmai komponense a következő területeken készít profilt az abszolvens hallgató tudását, készségeit és kompetenciáit illetően:

-      Elméleti ismeretek: az abszolvens hallgató elméleti ismeretekkel rendelkezik a fenti tudományterületek keresztmetszetén belül, és megérti a biológia lényeges tényeit, és azokat az alap- és alkalmazott kutatások kiválasztott feladatainak megoldásában tudja alkalmazni, megérti a biológiai tudományágak és más természettudományok kapcsolatát.

-   Gyakorlati képességek és készségek – a biológiatanár szakos abszolvens részkompetenciákat sajátít el a biológiai tudományágak oktatásához, módszertanilag részben felkészült a biológiai tudományágak ismereteinek átadására; képes lesz a biológiai és a kiválasztott kémiai és statisztikai tudományágak módszereinek alkalmazására; képes lesz műszerekkel, berendezésekkel és anyagokkal dolgozni az alap- és alkalmazott biológiai kutatások során, kritikusan értékelni az alapvető módszerek és eszközök alkalmasságát a biológiai alap- és alkalmazott kutatásokhoz; képes lesz a kísérleti kutatás során a laboratóriumban, ill. a terepen nyert információkat aktívan megszerezni és a gyakorlatban hasznosítani, elemezni és szintetizálni, és a kutatási adatok alapján a probléma lehetséges megoldását javasolni.

A biológiatanári szak 1. szintjének szakkombinációban történő elvégzésével a hallgató olyan kiegészítő képességek és készségek alapjait sajátítja el, amelyek a mesterképzésben teljes mértékben kiegészülnek, továbbfejlődnek és lehetővé teszik a csapatmunka kompetenciáinak elsajátítását és a megszerzett ismeretek önálló alkalmazását saját kreatív és munka tevékenységében.

Az abszolvens további kompetenciái közé tartozik a releváns szakértelmet igénylő feladatok megoldásának képessége, a részfeladatok koordinálása és ezekért a feladatokért való felelősségvállalás képessége, az etikai, társadalmi és egyéb elvek azonosításának, értékelésének és alkalmazásának képessége különböző tevékenységek során, továbbá az új ismeretek önálló elsajátításának képessége, és az ismeretek aktív bővítése.

Az abszolvens betekintést nyer az oktatás és képzés tágabb kontextusába, és információs műveltséget szerzett. Szakmai készségeit és ismereteit, valamint pedagógiai ismereteit képes kamatoztatni az iskolai nevelési és oktatási folyamatok tervezésében, megvalósításában, valamint a hobbi- és szabadidős-tevékenység területén. Képes eligazodni az intézményi oktatás szervezeti feltételeiben is, ezért elsősorban az intézményi oktatást segítő komponenseiben képes dolgozni. A biológiatanári szakkombinációs program abszolvensei elsősorban arra lesznek felkészítve, hogy az egyetemi tanulmányok 2. szintjén folytathassák tanulmányaikat a megfelelő tanulmányi programokon.


b) - A felsőoktatási intézmény megjelöli azokat a szakmákat, amelyekre a végzett hallgató a tanulmányai elvégzését követően fel van készülve, valamint feltünteti a tanulmányi programban rejlő lehetőségeket a végzett hallgatók érvényesülése szempontjából.

A szakon végzett abszolvens teljes körű elsőfokú egyetemi oktatást szerez Tanárképzés és pedagógiai tudományok területén, és szakmailag felkészült arra, hogy sikeresen folytathassa tanulmányait a felsőoktatás második szintjén a biológiatanári szak és annak szakkombinációja területén.

Az alapképzést végzett személy tanári hivatás gyakorlására nem jogosult, pedagógiai asszisztensi, tanórán kívüli tevékenységet végző pedagógiai munkaerő, és iskolai segítő csoport alkalmazottjának munkavégzési jogát szerezheti meg. Továbbá képes működni az intézményes oktatás támogatói komponenseiben, a non-profit és civil szervezetek oktatást támogató komponenseiben, valamint a galériák és múzeumok biológiai szakosztályainak munkacsoportjaiban. Az abszolvensek a biológiatanárok szakkombinációs tanulmányi területből adódóan potenciálisan alkalmazhatóak a munkaerőpiacon a biológiai fókuszú projektcsapatok keretében.

A teljes körű pedagógiai szakképzettség megszerzéséhez az alapképzést elvégző abszolvensnek mesterképzésen kell folytatnia tanulmányait.

 


c) - Releváns külső érintett felek, akik véleményt formáltak, illetve egyetértésüket fejezték ki a megszerzett képesítés és a hivatás gyakorlására vonatkozó specifikus ágazati követelmények összhangjával kapcsolatban.

Nem releváns.


3. - Érvényesülés
a) - A tanulmányi programban végzettek érvényesülésének értékelése.

Az abszolvensek többsége az egyetemi tanulmányaikat a 2. szinten folytatják a biológiatanári szakkombinációban tanulmányi szakon (Mgr.). A munkaerőpiacon az abszolvensek minimális arányát alkalmazzák, míg a 2. szint elvégzése utáni munkanélküliségi ráta eléri a 0%-ot. (A diplomások alkalmazhatóságáról és foglalkoztatásáról szóló statisztikai jelentések elérhetők a következő linken: https://uplatnenie.sk/?degree=V%C5%A0&vs=725000000&faculty=725020000&field=7801T00&year=2019)

A SJE tanulmányi programjait végzettek alkalmazhatóságára vonatkozó információkat az SJE Karrier Tanácsadó Központja is figyelemmel kíséri.

A 2021-ben végzett felmérésben 342 abszolvens vett részt, ebből 3-an a biológiatanári szakon elsőfokú képzést végeztek. A válaszadók 2013 és 2021 között szerezték meg diplomájukat.

33%-uk a II. szinten folytatta tanulmányait, 33%-nak sikerült elhelyezkednie, 33%-a munkanélküli. A foglalkoztatott válaszadók 100%-a saját tanulmányi területén talált munkát – 50%-uk általános iskolai tanárként (1-4. osztály) dolgozik, 50%-uk pedig az elvégzett szakja közül egyben tanít.


b) - Esetlegesen feltüntetni a tanulmányi program sikeres, végzett hallgatóit.

A biológiatanári szakpárosítás program 2. szintjének sikeres abszolvensei:

Mgr. Tóthová Lilla – a komáromi Jókai Mór Gimnázium tanára (http://jmgk.hu/content/tanarok)

Mgr. Vargová Evelína – a Tatabánya Szc Kultsár István Technikum és Szakgimnázium tanára (http://www.kultsar.hu/documents/tanarok.pdf)

PaedDr. Dancsa Daniel - általános iskolai tanár a Döme Károly Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolában, Iža (https://dksuli.edupage.org/a/alkalmazottak)

Mgr. Mária Szencziová, általános iskolai tanár, Dvory nad Žitavou. Az előadás videó formájában megtalálható a Selye J. Egyetem YouTube oldalán: https://www.youtube.com/watch?v=okn_-ZBciRM


c) - A tanulmányi program minőségének értékelése a munkaadók által (visszajelzés).

A biológiatanári kombinált szak minőségi vizsgálatát célzó visszajelzéseket a tanulmányi programot nyújtó pedagógusok folyamatosan végzik. Egyénileg, a biológiatanárok munkalátogatásai során az intézményekben, biológiatanárok, általános és középiskolai vezetők, a Metodikai Központ alkalmazottai és gyakorlóiskolai dolgozók, valamint a TTK SJE Biológia Tanszékének tanárai által végzett strukturált interjúk alapján történik, különös tekintettel kitérve a biológia minőségére. a tanulmányi program összetétele és a végzettek profilalkotási összetevőinek minősége. A megszerzett információkat a Biológia Tanszék munkatársai a tanszéki üléseken értékelik.

Felkértük végzett hallgatóink potenciális munkaadóit, hogy a benyújtott biológiát tanító tanulmányi program minőségét együttesen értékeljék. A Chotíni Magyar Tanítási Nyelvű Tarczy Lajos Alapiskola (946 31 Chotín, Školská 332) igazgatónője mondta el értékelését és véleményét.

A tanulmányi programmal és az SJE-en végzett hallgatókkal kapcsolatos munkáltatói elégedettségre vonatkozó információkat az SJE Karriertanácsadó Központja is figyelemmel kíséri. A felmérés eredményei a https://www.ujs.sk/sk/ucitelstvo-biologie-v-kombinacii címen érhetők el.


4. - A tanulmányi program felépítése és tartalma
a) - A felsőoktatási intézmény ismerteti a tanulmányi program részét képező tanulmányi tervek készítésének szabályait.

A kombinált pedagógiai tanulmányi program három részből áll: a tanári alapokból és két szakból. A képzési program tárgyai úgy vannak összeállítva, hogy a társadalomtudományi, az oktatás pedagógiai és pszichológiai alapjainak, valamint a tantárgyi szakoknak a témaköreit arányosan lefedjék.

A biológiát kombináltan oktató tanulmányi program a pedagógiai elmélet és gyakorlat, valamint a biológia kiválasztott tudományágainak szakmai alapképzését hivatott biztosítani. A képzési program hallgatója a képzési program követelményeinek teljesítése keretében, illetve annak maradéktalan teljesítése és az előírt minimális kreditszám megszerzése után saját tanulmányi tervet készít, amelyben a kötelező tantárgyak mellett a kötelezően választható és a szabadon választható tárgyakat az elvárt szakmai igényeknek és érdeklődésének megfelelően választja ki. A profiltantárgyak az ajánlott tanulmányi tervben vannak meghatározva, amelyek a tanulmányi program sikeres befejezésének feltételei. A tanulmányi program tartalma a biológiai tudományágak oktatása tekintetében elméleti és gyakorlati részből áll, amelyek különböző oktatási formákban (előadások és/vagy szemináriumok és/vagy gyakorlatok) valósulnak meg.

A kombinált tanári képzések keretében a hallgató minden kötelező tantárgyra beíratkozik mindkét szak és a pedagógiai alap esetében is.

A hallgatónak minden félévben legalább egy tantárgyat kell választania a felkínált alternatív kötelezően választható biológia szak tantárgyai közül az bakalár szeminárium, a diploma szeminárium és a tanítási gyakorlat mellett.

A hallgató az oktatói alapon belül választható tárgyakra az 1., 2., 3., 4. és 6. félévben a karon szabadon választható tantárgyi kínálatából iratkozik be.

 


b) - A felsőoktatási intézmény összeállítja az ajánlott tanulmányi terveket az egyes képzési rendekre vonatkozóan.

Az újonnan felvett hallgatók a biológiatanítás kombinált tanulmányi programának (I. szint) harmonizációja után a következő tanév elején megkezdik az összehangolt tanulmányi programot, és a javításokat követően a tantárgyak és szabályzatok szerint tanulnak, míg a másod- és harmadéves hallgatók az eredeti tanulmányi tervet követik és a felvett tantárgyak alapján folytatják a harmonizált tanulmányi programot.


c) - A tanulmányi tervben általában az alábbiakat adja meg:

A kombinált tanári képzések keretében a hallgató minden kötelező tantárgyra beíratkozik mindkét szak és a pedagógiai alap esetében is.

A hallgatónak minden félévben legalább egy tantárgyat kell választania a felkínált alternatív kötelezően választható biológia szak tantárgyai közül az bakalár szeminárium, a diploma szeminárium és a tanítási gyakorlat mellett.

A hallgató az oktatói alapon belül választható tárgyakra az 1., 2., 3., 4. és 6. félévben a karon szabadon választható tantárgyi kínálatából iratkozik be.


Külön fájlként csatolva – a profitantárgyak X-szel vannak jelölve.

 

Az összes oktatási rész/tantárgy információs adatlapja egyértelműen leírja a teljesítési követelményeket, valamint azokat a tanulási eredményeket (részletesen jellemzett kimenetek a tudás, készségek, kompetenciák területén), amelyeket az abszolvens a képzési rész/tantárgy elvégzése után elsajátít.


Az államvizsga tantárgyainak előfeltétele a profiltárgyak és a képzési program kötelező oktatási részeinek/tárgyainak teljesítése.


Valamennyi oktatási rész/tantárgy információs adatlapján egyértelműen szerepel az az oktatási tevékenység, amellyel a TKK SJE biztosítja az elvárt oktatási eredmények elérését.

Az oktatási részek/tantárgyak legtöbbje a bemutató oktatási tevékenységeket részesítik előnyben - előadás, szeminárium, gyakorlat, de a jelenlegi járványügyi helyzetre való tekintettel is szükségesnek és természetesnek


Valamennyi oktatási rész/tantárgy információs adatlapján az oktatási módszerek egyértelműen „jelenléti”-ként vannak deklarálva.


Tantervek az összes oktatási rész/tantárgy infólapjában, amelyek többnyire előadások, szemináriumok és gyakorlatok formájában valósulnak meg.


A bemutatott tanulmányi program oktatási részeinek/tárgyainak elkészítésekor figyelembe vettük a hallgatók leterheltségét, az ECTS-nek megfelelően, a hozzárendelt kreditek és az oktatási időkerettől függően.


A magasabb kredittel rendelkező oktatási részek/tantárgyak esetében, ahol a jelenléti oktatás óratámogatása nem volt összhangban a hallgatói munkaterheléssel, ebben az esetben a deklarált tanulási feladatokat, beadandókat, kimeneteket a hallgató önállóan oldja meg az oktató irányításával. és a megszerzett ismereteket, ill. készségeket, amelyek előre meghatározottak voltak a feladatok megfogalmazásában, utólag bemutatja.


PaedDr. Török Tamás, PhD.

Oktatásért és a hallgatók szociális ellátásáért felelős dékánhelyettes

Tel.: 035 / 3260 626

E-mail: torokt@ujs.sk


A felelős oktatók az oktatási részek/tantárgyak információs adatlapjain szerepelnek


TKK SJE (Bratislavská cesta 3322, Komárno), GIK SJE épülete (Hradná 21, Komárno)


d) - A felsőoktatási intézmény feltünteti azt a kreditszámot, amelynek megszerzése feltétele a tanulmányok sikeres befejezésének, valamint az egyéb feltételeket, amelyeket a hallgatónak teljesítenie kell a tanulmányai sikeres befejezéséhez, beleértve az államvizsga feltételeit, a tanulmányok megismétlésének, meghosszabbításának és megszakításának szabályait.
A tanulmányok befejezéséhez 180 kredit szükséges, ebből 79 egy szakból (amelyből a hallgató bakalár záródolgozatot ír), 67 a második szakból, és 34 kreditet pedig a pedagógiai alapból. A kombinált tanári képzések keretében a hallgató az összes kötelező tantárgyat felveszi minkét szak és a pedagógiai alap esetében is. A biológia szak esetében a hallgatónak az alapképzés keretein kívül minden félévben legalább egy kötelezően választható tantárgyat kell választania a bakalár szemináriumon kívül. A hallgató a teljes kar szabadon választható tantárgyi kínálatából az 1., 2., 3., 4. és 6. félévben a pedagógiai alap részeként egyéb szabadon választható tárgyakra iratkozik be.
e) - Az egyes tanulmányi tervek esetében a felsőoktatási intézmény feltünteti a tanulmányi program egyes részeinek teljesítésére vonatkozó feltételeket, valamint a hallgató előrehaladását a tanulmányi programban az alábbiak szerint:

A kötelező tantárgyakból 122 kreditet kap a hallgató. Ebből 116 kredit a kontaktoktatási tantárgyakért és a tanítási gyakorlatért jár (első szakból 50 kredit, második szakból 50 kredit, pedagógiai alapból 16 kredit), emellett 6 kredit fejében államvizsgát kell tennie a hallgatónak (ebből 2 kredit az első szakért, 2 kredit a második szakért és 2 kredit a pedagógiai alapért).

Az egyes szakok esetében a különbözet ​​1-2 plussz kredit lehet, vagy a kötelező tantárgyak rovására, de ezek kompenzálva vannak a kötelezően választható tárgyak kínálatával. A kötelező és a kötelezően választható tárgyak kreditösszege változatlan: 175 kredit.


A kötelezően választható tárgyakból 53 kreditet kap a hallgató. Ebből 49 kredit a kontaktoktatási tárgyakért és a tanítási gyakorlatért jár (első szakból 19 kredit - amelyikből a hallgató a záródolgozatát írja, 15 kredit a második szakból, és 11 kredit a pedagógiai alapból), ezen felül a hallgatónak szakdolgozatvédést kell teljesítenie az egyik szakból 8 kreditért.


A hallgató a pedagógiai alap részeként szabadon választható tárgyakra íratkozik be a karon belül szabadon választható tárgyak kínálatából min. 5 kredit értékben a bakkalearátusi képzése során.


A tantárgy elvégzéséhez 180 kredit szükséges, ebből 79 egy szakból (amelyből a hallgató bakalár záródolgozatot ír), 67 a második szakból, 34 kredit pedig a pedagógiai alapból.


A hallgató 12 kreditet kap a záródolgozatért és a záródolgozat sikeres megvédéséért (ebből 4-et a záródolgozaton végzett munkájáért a Záródolgozati szeminárium tantárgy keretében és 8-at a záródolgozat megvédéséért).


A hallgató 3 kreditet szerez a pedagógiai gyakorlatért a pedagógiai alap keretében.



f) - A felsőoktatási intézmény ismerteti a tanulmányi kimenetek ellenőrzésére és a hallgatók értékelésére vonatkozó szabályokat, valamint az értékeléssel kapcsolatos javítási eljárások lehetőségét.

Az értékelés szabályai, kritériumai és módszerei transzparensek és a tanár által előre meghatározottak, s minderről az adott tantárgy információs adatlapja tájékoztat. A tantárgy teljesítésének felételei című részben világosan meg vannak határozva a hallgató tanulmánnyal kapcsolatos és egyéb, az oktatási cél megvalósításával kapcsolatos kötelességei, a tanulmányi feladatok elvégzésének formája, valamint a részeredmények értékelésének kritériumai is. A hallgató eredményeit feljegyzik, dokumentálják és archiválják. Az értékelés szabályai és folyamata a Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzatában van lefektetve. Az oktatási eredmények teljesítését igazoló dokumentumok archiválásának szabályait és eljárási rendeleteit a nevelési-oktatási eredmények teljesítését igazoló dokumentumok archiválásáról szóló 4/2021-es számú Rektori Rendelet tartalmazza.

Az oktatás folyamán a hallgatók visszajelzést kapnak a tanártól, valamint iránymutatást és lehetőséget a hibák kijavítására. A hallgatónak lehetősége van arra, hogy tudomást szerezzen a saját értékeléséről személyes konzultációk, az Akadémiai Információs Rendszer vagy a Moodle platform révén. 

A hallgatónak lehetősége van a konzultációs órák kihasználására a félév során. A gyakorlat azt mutatja, hogy a hallgatók élnek is ezzel a lehetőséggel annak érdekében, hogy jobb eredményeket érjenek el.

Amennyiben a hallgató teljesíti az adott vizsgatárgyra vonatkozó követelményeket, lehetősége van egy rendes és két javító vizsgaidőpontra (valamint – indokolt esetben – komisszionális vizsgára). Az erre, valamint a kreditek gyűjtésére és elfogadtatására vonatkozó előírásokat a Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzata tartalmazza. Az Akadémiai Információs Rendszer adminisztratív ellenőrzését a Tanulmányi osztály végzi a Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzatában lefektetett szabályok alapján. Az Akadémiai Szenátus által jóváhagyott új Tanulmányi Szabályzat az új tanév elején, 2022. szeptember 1-jén lép hatályba: https://www.ujs.sk/documents/%C5%A0tudijn%C3%BD%20poriadok%20UJS%202022%20-%20final,%20%C3%BA%C4%8Dinn%C3%BD%201.%209.%202022%20(1).pdf


g) - A tanulmányok vagy azok részeinek elismerésére vonatkozó feltételek.

A Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzata világosan leírja a kreditek megszerzésével, gyűjtésével és átvitelével kapcsolatos eljárásokat, amelyek összhangban vannak a kredittranszfer európai rendszerével. Ugyanígy meg vannak határozva a más egyetemen teljesített tantárgyak elfogadtatására vonatkozó szabályok.


h) - A felsőoktatási intézmény feltünteti a tanulmányi program záródolgozatainak témáit (vagy az azok elérhetőségére vonatkozó hivatkozást).

A Kar a SJE Tanulmányi Szabályzatának megfelelően minden évben, az előző tanév május 30-ig közzéteszi az AIS-ben készült záródolgozatok témáinak listáját az egyes tanszékeken keresztül. A záródolgozatok témáit a képzési programért felelős személy hagyja jóvá úgy, hogy az első és a második képzési szinten egy munkatárs által vezetett záródolgozatok összege egy tanévben ne haladja meg a tízet.

A témakörök jóváhagyásakor annak a feltételnek is teljesülnie kell, hogy a szakdolgozat témavezetője legalább egyel magasabb felsőfokú egyetemi végzettséggel, ill. képesítéssel rendelkezzen, mint a záródolgozat szintje (kivételt csak a gyakorlati szakértők képeznek), valamint annak biztosítása, hogy a felsorolt ​​téma megfeleljen a témavezető tudományos-pedagógiai profiljának.


i) - A felsőoktatási intézmény leírja az alábbiakat, vagy megadja az ezekre vonatkozó hivatkozást:

A szakdolgozatok benyújtásának, feldolgozásának, bírálatának, megvédésének és értékelésének szabályait és eljárásait a SJE Tanulmányi Szabályzata deklarálja és fogalmazza meg.(https://www.ujs.sk/documents/%C5%A0tudijn%C3%BD%20poriadok%20UJS%202022%20-%20final,%20%C3%BA%C4%8Dinn%C3%BD%201.%209.%202022%20(1).pdf)


A hallgatók hazai és külföldi mobilitását az egyetem tanulmányutakkal és kutatói tevékenység támogatásával segíti. A SJE tanulmányi szabályzata egyértelműen leírja a kreditek megszerzésének, gyűjtésének és átvitelének eljárásait, szabályait, amely összhangban van az Európai Kreditátviteli Rendszerrel. Hasonlóképpen meghatározzák a másik egyetemen végzett képzések elismerésének szabályait és eljárásait.

Annak érdekében, hogy növekedjen a hallgatói mobilitásban (pl. Erasmus+) részt vevő hallgatók száma, az egyetem nemzetközi kapcsolatok részlege a karokkal együtt rendszeresen szervez információs napokat és workshopokat, és felkínálja a személyes és az online konzultáció lehetőségét. Promóciós anyagokat osztanak ki a SJE hallgatóinak, és rendszeresen tesznek közzé információkat az egyetem információs eszközein keresztül. A hallgatók az egyetem információs eszközei révén is értesülnek a mobilitási lehetőségekről. 

A hallgatók, oktatók és munkatársak külföldi mobilitásáról a 3/2014. számú rektori rendelet nyújt tájékoztatást (hozzáférhető az Akadémiai Információs Rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2018, 10. sz.).


A felsőoktatási intézmény tanulmányi programja olyan szabályokat is érvényesít, amelyek a kutatói integritás biztosítására, a plagizálás megelőzésére, valamint az egyéb akadémiai csalásokra irányulnak. A Selye János Egyetem Alapszabályzata értelmében a plagizálás fegyelmi vétségnek számít, és fegyelmi eljárást von maga után. A felsőoktatási intézmény szem előtt tartja, hogy ne sérüljön a kutatói integritás, illetve ne történjen plagizálás vagy más akadémiai csalás, továbbá olyan eljárásokat foganatosít, amelyek biztosítják, hogy a szabályok megszegése összeegyeztethetetlen legyen az akadémiai fokozat megszerzésével. Ezeket a szabályokat és eljárásokat az SJE Alapszabályzata (2018) (elérhető az Akadémiai Információs Rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné predpisy, 2020-as év, 3. oldal), a SJE Etikai Kódexe (elérhető az Akadémiai Információs Rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné predpisy, 2013-as év, 11. sz.), és a Hallgatói Fegyelmi Kódex (elérhető az Akadémiai Információs Rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné predpisy oldaláról) írják le.


A jelenlegi trendnek megfelelően az egyetem szisztematikusan keresi és megszólítja a speciális igényű hallgatókat, és ezen hallgatók számának megfigyelhető növekedését rögzíti. A speciális igényű hallgatók sajátos szükségleteik alapján jogosultak támogató szolgáltatásokra. A szabályokat és eljárásokat a speciális igényű hallgatókról és a SJE koordinátori tevékenységi köréről a speciális igényű hallgatók számára kialakított dokumentum, a 7/2016 számú Rektori Rendelet tartalmazza: https://www.ujs.sk/sk/univerzita/vnutorne-predpisy.html#smernice-a-pr%C3%ADkazy

 

 

A Selye János Egyetem Alapszabályzata szerint a hallgató az akadémiai közösség tagjává az egyetemen vagy a karokon megvalósuló tanulmányi programok valamelyikére történő beiratkozás után válik. Az akadémiai közösség tagjaként jogában áll ötletekkel, észrevételekkel és panasszal fordulni az akadémiai önkormányzati szervek valamelyikéhez (ennek szabályai és eljárásai a legiszlatív dokumentumokban vannak lefektetve). A hallgatók a kérelmek áttanulmányozásának hatékony módjait alkalmazhatják. Ezek hozzájárulnak ahhoz, hogy ne sérüljön a hallgatók érdeke, és lehetővé teszik, hogy a hallgatók felhívják a figyelmet arra, ha az egyetem tevékenységében hiányosságokat tapasztalnak. A kérelmek megvizsgálása transzparens módon, a hallgatók képviselőjének jelenlétében történik. A kérelem benyújtója visszacsatolást kap a kérelem benyújtásával és az ebből fakadó rendelkezésekkel kapcsolatban. A 11. számú cikkely, 5. bekezdésének c) pontja fogalmazza meg a panaszok, jelentések, javaslatok, figyelmeztetések napirendjének kezelését a 9/2010-es számú törvény szerint.

 


5. - A tanulmányi program tantárgyainak információs lapjai
A T.t. 614/2002 sz. rendelet alapján

A biológia tanulmányi program tantárgyainak információs adatlapjai a Szlovák Oktatásügyi Minisztérium 155/2013. számú rendeletének első mellékletében található felépítés alapján készültek, mely megváltoztatta az előző 614/2002-es a kreditrenszerrel kapcsolatos rendeletet.


6. - Az akadémiai év aktuális időbeosztása és az aktuális órarend
(vagy hiperhivatkozás)

A tanév aktuális időbeosztása:

https://www.ujs.sk/sk/studium/harmonogram-akademickeho-roka.html

Az egyes tanulmányi alprogramok ütemtervei a SJE Akadémiai Információs Rendszeréből generálhatók.


7. - A tanulmányi programot biztosító személyek
a) - A tanulmányi program megvalósításáért, fejlesztéséért és minőségéért felelős személy (funkciója és elérhetősége feltüntetésével)

Dr. habil. PaedDr. Nagy Melinda, PhD. – professzor, nagym@ujs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/?do=filterForm-submit&name=Melinda&surname=Nagy&sort=surname&employment_state=yes&filter=Vyh%C4%BEada%C5%A5

A profiltantárgyak a személy Tudományos/Művészeti-Pedagógiai Jellemzésében (VUPCH) vannak mellékletként feltüntetve.


b) - A tanulmányi program profiltantárgyait biztosító személyek névsora a tantárgyhoz való hozzárendeléssel, valamint elérhetőségeikkel, összekötve az egyetemi alkalmazottak központi nyilvántartásával (ezek feltüntethetőek a tanulmányi tervben is).

Dr. habil. Sarolta Zsuzsanna Mészárosné Darvay, PhD. – docens, darvays@ujs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/28501

A profiltantárgyak a személy Tudományos/Művészeti-Pedagógiai Jellemzésében (VUPCH) vannak mellékletként feltüntetve.

 

Ing. Pavol Balázs, PhD. – docens, balazsp@ujs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15606

A profiltantárgyak a személy Tudományos/Művészeti-Pedagógiai Jellemzésében (VUPCH) vannak mellékletként feltüntetve.


c) - A tanulmányi program profiltárgyait biztosító személyek tudományos/művészeti-pedagógiai jellemzésének (VUPCH) elérhetősége.

Hozzáférhető az Akadémiai Információs Rendszerben.


d) - A tanulmányi program oktatóinak névsora a hozzájuk rendelt tantárgyakkal, elérhetőségeikkel együtt, összekötve az egyetemi alkalmazottak központi nyilvántartásával (feltüntethető a tanulmányi tervben is).

A tanulmányi program oktatóinak névsora tantárgyi beosztással, a tanulmányi terv részét képezik.

 

Dr. habil. PaedDr. Nagy Melinda, PhD. – professzor, nagym@ujs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/?do=filterForm-submit&name=Melinda&surname=Nagy&sort=surname&employment_state=yes&filter=Vyh%C4%BEada%C5%A5

 

Dr. habil. Mészárosné Darvay Sarolta Zsuzsanna dr. – docens, darvays@ujs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/28501

 

Dr. habil. PaedDr. Juhász György, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/10492

 

Ing. Pavol Balázs, PhD. – docens, balazsp@ujs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15606

 

RNDr. Eva Tóthová Tarová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/24968

 

Ing. Iveta Szencziová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/31907


e) - A záródolgozati témavezetők névsora a hozzájuk rendelt témákkal (valamint elérhetőségeik feltüntetésével).

Nem releváns


f) - A záródolgozati témavezetők tudományos/művészeti-pedagógiai jellemzéseinek (VUPCH) elérhetősége.

Elérhető a SJE Akadémiai Információs Rendszerében. A részinformációk nyilvánosan is elérhetők a tanszék honlapján:

Dr. habil. Mészárosné Darvay Sarolta Zsuzsanna dr.

Dr. habil. PaedDr. Nagy Melinda, PhD.

Ing. Pavol Balázs, PhD.

RNDr. Eva Tóthová Tarová, PhD.

Ing. Iveta Szencziová, PhD.


g) - A tanulmányi programban résztvevő hallgatók képviselői, akik a hallgatók érdekeit képviselik (név és elérhetőség).

Bc. Modrová Éva – a tanulmányi program hallgatói képviselője


h) - A tanulmányi program tanulmányi tanácsadója (elérhetőséggel és a tanácsadással kapcsolatos további információkkal, valamint a konzultáció órarendjének feltüntetésével)

Tanulmányi referens: Zsuzsanna Farkas, farkasz@ujs.sk


i) - A tanulmányi program egyéb kisegítő munkatársai - hozzárendelt tanulmányi referens, karriertanácsadó, adminisztratív munkaerő, szállásoltatási ügyintéző és hasonlók (elérhetőséggel)

Tanulmányi referens: Farkas Zsuzsanna, farkasz@ujs.sk

Karrier tanácsadó: Mgr. Istvánik Norbert, istvanikn@ujs.sk

Szállásért felelős referens: Mgr. Duba Attila, dubaa@ujs.sk


8. - A tanulmányi program térbeli, materiális és technikai hátterének bebiztosítása
a) - A tanulmányi program tantermeinek és azok technikai felszereltségének jellemzése az oktatási kimenetekhez és a tantárgyakhoz rendelve (laboratóriumok, projekt- és művészeti szaktantermek, stúdiók, műhelyek, tolmácsfülkék, klinikák, szerzetesi szemináriumok, tudományos és technikai parkok, technológiai inkubátorok, iskolai üzemek, gyakorlati központok, gyakorlóiskolák, oktatói-gyakorlói berendezések, sportcsarnokok, uszodák, sportpályák).

A Biológia tanszék a Selye János Egyetem Gazdaságtudományi és Informatika Karának épületében a Hradná 21, 945 01 Komárno cím alatt található.

A tanulmányi program tantermeinek és azok technikai felszereltségének jellemzése a Tanárképző Kar web oldalán található a következő internetes címen: https://tkk.ujs.sk/sk/struktura/katedra-biologie.html#infra%C5%A1trukt%C3%BAra-%C5%A1tudijn%C3%A9ho-programu

Videó a Selye János Egyetemről – a karok bemutatása, amely magában foglalja a könyvtár, a konferencia központ, a számítógépes tantermek, tornatermek, a diákotthon, stb. bemutatását is.

https://www.youtube.com/watch?v=1IvvlL0ynKg UJS promo video 10:54 (SK)

https://www.youtube.com/watch?v=IPG2OZOr_GM JSU promo video 10:16 (EN)

https://www.youtube.com/watch?v=6fvFodxMtfI  SJE promó videó 10:51 (HU)

Virtuális túra – a komáromi SJE infrastruktúrájáról (szöveg nélkül): http://ujs.sk/virtualtour/SJE_.html


b) - A tanulmányi program információszolgáltatásának jellemzői (a tananyaghoz való hozzáférés a tantárgy információs lapjai alapján, információs adatbázisokhoz és információs forrásokhoz való hozzáférés, információs technológiák és hasonlók).

A könyvtár, a tanulmányi programok tantárgyai információs lapjain feltüntetett kötelező irodalomhoz, helybeni tanulásra, hozzáférést biztosit. Az egyetemi könyvtár állománya ma több, mint 12 206 pedagógiával, didaktikával és pszichológiával foglalkozó könyvtári egységgel és ezen kívül 1293 biológia szakhoz kapcsolódó könyvtári egységgel rendelkezik.

Az egyetemi könyvtár a DAWINCI könyvtári - információs rendszert használja, amely a szerver aplikációk, adatbázis rendszerek dokumentum menezselés új elemeit integrálja magába és a könyvtárak tapasztalataihoz és ismereteihez is kapcsolva komplex multimediális könyvtári és információs rendszerbe olvasztja bele. A rendszer, használóinak, az OPAC On-line katalógus bevonásával a web oldalakon keresztül, hozzáférést biztosít a könyvtri állományokhoz. Az egyetemi könyvtár, más egyetemi könyvtárakhoz hasolóan, kapcsolódik a központi, szlovák iskolaügyi minisztérium (MŠVVŠ SR) által létrehozott regiszterhez, a CREPČ-2-höz.   

További információkat találnak a következő oldalon: http://uk.ujs.sk/sk/

A hallgatók és az oktatók adatbázisokhoz való hozzáférése a használók kis létszáma okán távolsági hozzáféréssel, a CVTI SR rendszeren keresztül történik. Ezen a hozzáférésen keresztül megoldott a külföldi kiadók online adatbázisaiban fellelhető, külföldi tudományos folyóirataihoz való hozzáférés is: http://uk.ujs.sk/sk/zdroje/

Az egyetemi könyvtár, az adatbázis rendszerek és a szakirodalommal való munka kapcsán workshopok szervezésével is segíti az eligazodást.

A Selye János Egyetem könyvtára:

https://www.youtube.com/watch?v=uoGrPDFLmbc Egyetemi Könyvtár 0:47 (HU)


c) - A tanulmányi programban alkalmazott távoktatás jellemzése. Hozzáférések, az online-tanulást lehetővé tevő portálok. A jelenléti oktatásról a távoktatásra történő átmenet folyamata.

A távoktatás vagy az oktatás kombinált formájának megvalósíthattósága céljából az egyetemnek négy, BigBlueButton videokonferencia rendszerben működő, szervere van:

https://bigbluebutton.ujs.sk/b/

A távoktatás alternatív lehetősége az Office 365 A3 for faculty részeként működő MS Teams plattform, ami minden oktatónak és hallgatónak is a rendelkezésére áll.

A 2015-ös évben a SJE-n kialaktották és bevezették az open-source LMS Moodle alapon az e-learning rendszert, amely hozzáférhető: https://e-learning.ujs.sk/login/index.php?lang=sk

A Moodle lehetőséget biztosít az egyes tantárgyakhoz kapcsolódó tananyagok és segédanyagok, továbbá házi feladatok közzé tételére, a tudásszint mérésére elektronikus formában, autorizált keretek között. 

További, a távoktatást segítő rendszerek a következő web oldalon:

https://support.ujs.sk/sk/informa%C4%8Dn%C3%A9-syst%C3%A9my.html


d) - A felsőoktatási intézmény partnerintézményei a tanulmányi program oktatási tevékenységének biztosításában, valamint participációjuk jellemzése.

A tanulmányi programban részt vevők képzéséhez hozzá járulnak a gyakorló iskolák is, melyeken a szakmai gyakorlatukat végzik a SJE Tanárképző Kar hallgatói.

A hallgatók szakmai gyakorlatának biztosítására a Tanárképző Karnak több mint harminc szlovákiai gyakorló iskolával van szerződése. A gyakorló iskolák nem csak Komáromban (Komárno), hanem pl. Dunaszerdahelyen (Dunajská Streda), Nagymegyeren (Veľký Meder), Galántán (Galanta), Érsekújvárott (Nové Zámky), Rozsnyón (Rožňava), Királyhelmecen (Kráľovský Chlmec),Pozsonyban (Bratislava), Ipolyságon (Šahy), Párkányban (Štúrovo), Nagykaposon (Veľké Kapušany), Gútán (Kolárovo) és Rimaszombatban (Rimavskeá Sobota).

A gyakorló iskolák jegyzéke elérhető itt: https://pf.ujs.sk/sk/studium/cvi-ne-koly.html

A hallgatók, szakmai gyakorlatuk alatt megfigyelik és analizálják az oktatás folyamatát, megtanulják a gyakorlatban alkalmazni az egyetemi tanulmányaik során, az általános műveltséget nyujtó tantárgyakon, általános és szakmai didaktikán  szerzett ismereteiket így fokozatosan elsajátítják a pedagógus szakma folytatásához szükséges pedagógiai készségeket.


e) - A szociális, sport-, kulturális, szellemi és közösségi élet megélésének lehetőségei és jellemzői.

A SJE, hallgatóinak, tanulmányaik teljes ideje alatt stimuláló környezetet biztosít. A SJE, hallgatóinak az egyetemi kollégiumban kényelmes, a higiéniai standardoknak és biztonságnak megfelelő szállást biztosít. A kollégium melletti sportpálya, segíti a hallgatók szabad idejének sporttevékenységgel történő eltöltését.

Sirály I. (Čajka I.)  és Sirály II. (Čajka II.) Kollégium:

https://www.ujs.sk/sk/struktura/studentsky-domovx.html

https://www.youtube.com/watch?v=nir8ISQR2WY Sirály Kollégium 0:42 (HU)

 

 

Az egyetemi konferencia központ épületében a hallgatók számára az ebéd lehetősége biztosított. Az egyetem sportközpontjában a hallgatók sportolási lehetőséghez jutnak és más szabadidős tevékenységet is folytathatnak.

Az egyetem célja, hogy lehetőséget biztosítson a kulturális, társadalmi és vallási élet megélésére is. Az ifjú zenei tehetségek tehetségüket kamatoztathatják a Cantus Iuventus énekkarban. A hallgatók látogathatják a Sirály kollégiumban található kápolnát.

  

 

Sportolási lehetőségek: 

A SJE sportközpontja

https://www.ujs.sk/sk/struktura/sportove-centrum-ujs.html

https://www.youtube.com/watch?v=K16KSlvdZag Egyetemi Sportközpont 2:03 (HU)

 

 

Társadalmi élet: 

Hallgatói élet:

https://www.youtube.com/watch?v=bONFBLppuHk Hallgatói Önkormányzat 1:57 (HU)

Hallgatói önkormányzat:

https://sjehok.org/

 

Vallási élet: 

Egyetemi katolikus központ

https://www.ujs.sk/sk/kontakt/katolicke-univerzitne-stredisko.html

 

    Kultúrális élet:

Selye János állandó kiállítás

https://www.ujs.sk/sk/kontakt/stala-vystava-janosa-selyeho.html

Kultúra Komárom (Komárno) városban:

https://www.ujs.sk/sk/kontakt/kultura.html

Cantus Iuventus egyetemi énekkar:

https://pf.ujs.sk/sk/archiv/6460-vystupenie-spevackeho-zboru-cantus-iuventus.html

f) - A tanulmányi programok hallgatóinak mobilitáson és szakmai gyakorlaton való részvételének lehetőségei és feltételei (a kapcsolatok feltüntetésével), a jelentkezés menete, az elismertetés szabályai.

A SJE hallgatóinak az Erasmus+, programu Makovecz, CEEPUS programok keretében külföldi tanulmányi mobilitást tesz lehetővé. lehetőség nyílik továbbá a Balasssi Bálint Intézet által szervezett programokon való részvétel (Emberi erőforrások minisztériuma mobilitásokat célzó programjai).

A SJE -nek jelenleg 108 kétoldali szerződése, memoranduma és mintézmények közötti megegyezése van 15 európai ország 63 partnerintézményével, továbbá a KA107 aktivitások keretében intézmények közötti megállapodások részese Európai uniós országokon kívül is.

A nemzetközi kapcsolatok részlege a SJE karaival együttműködésben rendszeresen szervez Erasmus+ információs napokat és workshopokat személyes és online konzultáció lehetőségével. A lehetőségekről a SJE hallgatói propagációs anyagok, szórólapok, brossúrák segítségével informálódhatnak. Továbbá, a nemzetközi kapcsolatok részlege ezzel egyidejűleg rendszeresen tesz közzé információkat a SJE Erasmus+ internetes oldalán és az egyetem más információs rendszereinek bevonásával is informálja úgy a hallgatókat, mint az oktatókat. Az Erasmus+ program keretében a hallgatók az OLS (On-line Linguistic Support) online nyelvi szolgáltatás segítségét vehetik igénybe.  

 

Partner intézmények: https://www.ujs.sk/sk/medzinarodne-vztahy/partneri.html

A hallgatók Erasmus+ tanulással kapcsolatos mobilitása: http://erasmus.ujs.sk/sk/studium.html

A hallgatók Erasmus+ sztázson való részvétele: http://erasmus.ujs.sk/sk/staz.html

Jelentkezés az Erasmus+ programra: http://erasmus.ujs.sk/sk

Makovecz program: https://www.ujs.sk/sk/medzinarodne-vztahy/makovecz.html

A többi, mobilitással kapcsolatos program: https://www.ujs.sk/sk/medzinarodne-vztahy/mobilita.html

A mobilitások koordinátorainak elérhetősége: http://erasmus.ujs.sk/sk/kontakt.html

9. - A tanulmányi programok jelentkezőinek képességeivel kapcsolatos elvárások
a) - A tanulmányi programra való felvételhez szükséges képességek és feltételek.

A baccalaureátus képzésre történő felvétel alapfeltétele a felsőoktatási törvény értelmében a teljes általános középfokú végzettség vagy a teljes szakmai középfokú végzettség.

Az egyetem célja, hogy az akkreditált tanulmányi programok végzősei jó minőségű szakemberekké váljanak. Ennek a célnak az eléréséhez alapfeltétel, hogy a bakalár tanulmányi programra olyan jelentkezőket vegyenek fel, akik megfelelnek a minőségi követelményeknek. A biológia szakpárosításban baccalaureátus szintű tanulmányi programra jelentkezőknél ezért előnyt jelent az érettségi az Ember és természet tárgykörben. Elvárás továbbá a magyar nyelv ismerete, pozitívan értékelt a szlovák és az angol nyelv ismerete is.

A külföldről jelentkezőkre ugyanaz a követelményrendszer vonatkozik, mint a Szlovák köztársaság polgáraira. A külföldön megszerzett, középfokó végzettséget tanúsító okmányok, a tanulmányok Szlovák köztársaságbani folytatását célzó, elfogadása a Selye János egyetem 2/2020-as számú, a megfelelő szakirányú középfokó végzettséget igazoló okmányok a tanulmányok folytatására irányuló elismerésére vonatkozó belső előírása szerint történik: https://www.ujs.sk/sk/studium/uznavanie-dokladov-o-vzdelani.html


b) - A felvételi eljárás folyamata.

A baccalaureátus szintű képzésekre történő felvétel előfeltétele a jelentkezés eljuttatása az egyetem erre a célra megadott címére a kért okmányokkal együtt. A jelentkezésre vonatkoző részletes leírás a : http://ujs.sk/sk/prihlaska.html. oldalon található.

 A felvételi követelmények teljesítésével összhangban a felvételről a felvételi bizottság ajánlására a kar dékánja dönt. A felvételi követelmények mgfelelnek az egyes tanulmányi programok specifikumainak. A SJE TKK összes baccalaureátus „Bc.“ programjára a felvétel, felvételi nélkül, a középiskolán elért eredmények alapján történik ( beszámitják a középiskolák bizonyítványainak év végi jeyátlagát és az érettségi bizonyítvány jegyátlagát). Ha a jelentkezők száma meghaladja a kar kapacitásának lehetőségeit, a jobb tanulmányi átlag előnyt jelent. A felvételi eljárással kapcsolatos részlete információk az alábbi linken:

https://pf.ujs.sk/sk/fakulta/uradna-vyveska/6499-podmienky-prijatia-na-studium-bakalarskych-studijnych-programov-na-pf-ujs-pre-akademicky-rok-2022-2023.html

 

A jelentkező, aki a feltételek teljesítése ellenőrzésének időpontjában nem tudja felmutatni a feltételek teljesítését, feltételes felvételt nyerhet. Elmaradását köteles, legkésőbb a beíratkozás napján pótolni. 

c) - Az utóbbi időszak felvételi eljárásainak eredményei.

A 2019/2020, 2020/2021 a 2021/2022 akadémiai években a SJE Tanárképző Karára a biológia szakpárosításban baccalaureátusi képzésre a jelentkezők a felvételi bizottság ajánlására a középfokú tanulmányok elvégzését igazoló feltételek teljesítésével összhagban a tanulmányi program kapacitási lehetőségeinek figyelembe vételével felvételi vizsga nélkül nyertek felvételt.


10. - A felkínált képzés minőségére vonatkozó visszacsatolások
a) - A tanulmányi programok minőségével kapcsolatos hallgatói visszajelzések nyomon követése és értékelése.

A visszajelzések kiértékelése az SJE TKK-án folyamatos. Az információs rendszer segítségével az oktatók, a tanszékvezetők és a kar dékánja informálódhatnak a szóbeli és írásos értékelésről, a hallgatók egyes oktatókra és egyes tantárgyakra vonatkozó észrevételeiről. A minőség ellenőrzése elsődlegesen az SJE Minőségbiztosítási Tanácsának feladata, de a minőség biztosításának folyamatát az egyetem vezetésének minden szintje, csakúgy mint a karok és a más szervezeti egységek, figyelemmel kísérik. Az értékelések eredményeit a TKK éves jelentései minőségbiztosításra vonatkozó fejezetei is tartalmazzák, amelyek megtalálhatók a következő web helyen: https://www.ujs.sk/sk/zabezpecovanie-kvality/vyrocne-spravy.html.

 


b) - A tanulmányi programok minőségének javítására irányuló intézkedések és az ezzel kapcsolatos hallgatói visszajelzések eredményei.

A visszajelzések kiértékelése az SJE TKK-án folyamatos. Az információs rendszer segítségével az oktatók, a tanszékvezetők és a kar dékánja informálódhatnak a szóbeli és írásos értékelésről, a hallgatók egyes oktatókra és egyes tantárgyakra vonatkozó észrevételeiről. A minőség ellenőrzése elsődlegesen az SJE Minőségbiztosítási Tanácsának feladata, de a minőség biztosításának folyamatát az egyetem vezetésének minden szintje, csakúgy mint a karok és a más szervezeti egységek, figyelemmel kísérik. Az értékelések eredményeit a TKK éves jelentései minőségbiztosításra vonatkozó fejezetei is tartalmazzák, amelyek megtalálhatók a következő web helyen: https://www.ujs.sk/sk/zabezpecovanie-kvality/vyrocne-spravy.html.

c) - Az abszolvensek visszajelzéseinek eredményei a tanulmányi programok minőségének javítására irányuló intézkedésekkel kapcsolatban.

A visszajelzések kiértékelése az SJE TKK-án folyamatos. Az információs rendszer segítségével az oktatók, a tanszékvezetők és a kar dékánja informálódhatnak a szóbeli és írásos értékelésről, a hallgatók egyes oktatókra és egyes tantárgyakra vonatkozó észrevételeiről. A minőség ellenőrzése elsődlegesen az SJE Minőségbiztosítási Tanácsának feladata, de a minőség biztosításának folyamatát az egyetem vezetésének minden szintje, csakúgy mint a karok és a más szervezeti egységek, figyelemmel kísérik. Az értékelések eredményeit a TKK éves jelentései minőségbiztosításra vonatkozó fejezetei is tartalmazzák, amelyek megtalálhatók a következő web helyen: https://www.ujs.sk/sk/zabezpecovanie-kvality/vyrocne-spravy.html.

11. - A tanulmányok vagy a tanulmányi programok hallgatóira vonatkozó egyéb releváns belső előírások és információk elérhetősége
(pl. tanulmányi útmutató, elszállásolási rend, illetékekre vonatkotó irányelv, diákhitelekre vonatkozó útmutató stb.)

A Selye János Egyetem Ösztöndíjszabályzata - hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben:

https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/Stipendijny_poriadok_2018.pdf

http://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/2018_07_03_Stipen_poriadok_dopl_FIN.pdf

https://www.ujs.sk/documents/Doplnok%20%C4%8D.%202%20k%20%C5%A0tipendijn%C3%A9mu%20poriadku%20UJS.pdf

AIS – UJS - legislatíva – Vnútorné predpisy: 2018-2, 2018-9, 2020-6

 

5/2013-as számú rektori irányelv a Tudományos Diákköri Konferenciáról - hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben:

https://www.ujs.sk/documents/Smernica%205-2013%20o%20%C5%A0VO%C4%8C%20-%20%C3%9A.%20Z.,%20vr%C3%A1t.%20dodatku%20%C4%8D.%201.pdf

https://www.ujs.sk/documents/Dodatok%20%C4%8D.%201%20k%20Smernici%20%C4%8D.%205-2013%20o%20%C5%A0VO%C4%8C.pdf

AIS – UJS - legislatíva – Vnútorné akty riadenia: 2021-5, 2021-4

 

10/2010-es számú rektori irányelv a számítógépek kölcsönzésének alapelveiről - hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben:

AIS – UJS - legislatíva – Vnútorné akty riadenia: 2011-7

 

1/2021-es számú rektori irányelv az SJE tandíjairól és tandíjakkal kapcsolatos illetékeiről a 2021/2022-es akadémiai évben - hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben:

https://www.ujs.sk/documents/Smernica%20%C4%8D.%201-2021%20-%20Skolne_a_poplatky_2021_2022.pdf

AIS – UJS - legislatíva – Vnútorné akty riadenia: 2021-6

 

9/2020-as irányelv a hallgatók elszállásolásáról a Selye János Egyetem Diákotthonában - hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben:

https://www.ujs.sk/documents/2021-05-24_Domov%C3%BD%20a%20ubytovac%C3%AD%20poriadok%20%C5%A0D%20UJS.pdf

https://www.ujs.sk/documents/2021-05-24_Dodatok%20%C4%8D.%201%20k%20Domov%C3%A9mu%20a%20ubytovaciemu%20poriadku%20%C5%A0D%20UJS.pdf

AIS – UJS - legislatíva – Vnútorné akty riadenia: 2020-29, 2020-43

 

Az imatrikuláció és a diplomaosztó rendje 

AIS – UJS - legislatíva – Vnútorné predpisy: 2015-5

 

8/2016 sz. irányelv az SJE-n végzett tanulmányok sikeres befejezését igazoló okmányokról - hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben:

AIS – UJS - legislatíva – Vnútorné akty riadenia: 2016-10

 

1/2014-es számú irányelv – A SJE Egyetemi Könyvtárának Könyvtári és Kölcsönzési Szabályzata - hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben:

https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/1422266793368.pdf

https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/Dodatok%20%C4%8D.%201%20k%20Smernici%20%C4%8D.%2012014%20Kni%C5%BEni%C4%8Dn%C3%BD%20a%20v%C3%BDpo%C5%BE.%20poriadok%20UK%20UJS.pdf

https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/dodatok_KVP_2016-12%20(3).pdf

AIS – UJS - legislatíva – Vnútorné akty riadenia: 2014-2, 2016-18, 2016-24

 

A Hallgatói Önkormányzta Alapszabályzata - hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben:

AIS – UJS - legislatíva – Vnútorné akty riadenia: 2010-8

 

3/2014-es számú irányelv az ERASMUS+ program mobilitásainak szervezéséről - hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: 

http://www.ujs.sk/documents/%C3%9Aplne%20znenie_Smernice%20rektora%20%C4%8D.%203-2014_ERASMUS.pdf

AIS – UJS - legislatíva – Vnútorné akty riadenia: 2021-16

 

7/2016 sz. irányelv a speciális igényű hallgatókról és koordinátoruk hatásköréről az SJE-en - hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben:

AIS – UJS - legislatíva – Vnútorné akty riadenia: 2016-9

 

6/2016 sz. rektori irányelv az információkhoz való hozzáférésről - hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben:  

https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/Smernica.c.6_2016.UJS.o.slobodnom.pristupe.k.informaciam.prilohy.pdf

AIS – UJS - legislatíva – Vnútorné akty riadenia: 2016-8