DOKUMENTUM
Alprogram, tanulmányi program része
SJm22 - Szlovák nyelv és irodalom tanári szak
Stupeň - II. - teljes főiskolai, forma - nappali, typ - Tanítói/tanári képzés
Dokumentum típusa
Tanulmányi program jellemzése
Egyetem megnevezése
Selye János Egyetem
Egyetem székhelye
Bratislavská cesta 3322, 94501 Komárno
Egyetemi kar megnevezése
Tanárképző Kar
Egyetemi kar székhelye
Bratislavská cesta 3322, 945 01 Komárno
A felsőoktatási intézmény tanulmányi programot jóváhagyó szerve:
A Selye János Egyetem Minőségbiztosítási Tanácsa
A tanulmányi program jóváhagyásának vagy a tanulmányi program módosításának dátuma:
14.06.2022
A tanulmányi program leírásában eszközölt egyéb változtatások dátuma:
13.05.2022
1. - A tanulmányi programmal kapcsolatos alapvető információk
a) - A tanulmányi program megnevezése és száma a tanulmányi programok nyilvántartása alapján.
Szlovák nyelv és irodalom tanári tanulmányi program szakpárosításban /100866
b) - A felsőfokú tanulmányok szintje és a végzettség ISCED-F-kódja.
2. / 767
d) - Azon tanulmányi szak megnevezése és száma, amelyben a tanulmányi program elvégzésével főiskolai végzettség szerezhető, vagy annak a két tanulmányi szaknak a kombinációja, amely tanulmányi programjának elvégzésével főiskolai végzettség szerezhető; a szak/-ok ISCED-F-kódjai.
38 Tanárképzés és pedagógiai tudományok
e) - A tanulmányi program típusa: akadémiai orientáció, szakmai orientáció; fordítói, fordítói szakpárosításban (a szakpárok feltüntetésével); tanári, tanári tanulmányi program szakpárosításban (a szakpárok feltüntetésével), művészeti, mérnöki, doktori, felkészítés szabályozott szakma végzésére, közös tanulmányi program, interdiszciplináris tanulmányok.
tanárképzés szakpárosításban (szlovák nyelv és irodalom + angol nyelv és irodalom / biológia / történelem / kémia / informatika / matematika / kateketika / magyar nyelv és irodalom / szlovák nyelv és irodalom)
f) - A név elé megszerezhető akadémiai fokozat
Mgr.
g) - A képzés formája
nappali forma
h) - Közös tanulmányi programok esetén az együttműködő felsőoktatási intézmények feltüntetése és annak meghatározása, hogy a hallgató melyik felsőoktatási intézményben milyen tanulmányi kötelezettségnek tesz eleget (Felsőoktatási törvény 54a §).

nem releváns

i) - A tanulmányi programok nyelve vagy nyelvei.
szlovák
j) - A tanulmányok standard időtartama akadémiai években kifejezve.
2
k) - A tanulmányi program kapacitása (tervezett hallgatói létszám), a jelentkezők tényleges száma és a hallgatók tényleges száma.
20 / 8 / 8
2. - Az abszolvens profilja és az oktatás céljai
a) - A felsőoktatási intézmény úgy írja le a tanulmányi program oktatási céljait, mint a hallgató képességeit a tanulmányi program befejezésekor és mint fő oktatási kimeneteket.

A szlovák nyelv és irodalom mesterszintű tanári tanulmányi program végzőse szisztematikus, koherens és átfogó pedagógiai tudományos, elméleti és gyakorlati ismeretekkel rendelkezik, beleértve a tágabb filozófiai, szociokulturális, történelmi-társadalmi és pedagógiai-pszichológiai összefüggéseket is. A diplomával rendelkező személy gyakorlati, elméleti és módszertani ismeretekkel rendelkezik a szlovák nyelv és irodalom általános didaktikája, az iskolavezetés és az iskolai jogszabályok terén; ismeretekkel rendelkezik a szlovák nyelvészet és irodalomtudomány területén, különös tekintettel ezek didaktikai alkalmazására az oktatási gyakorlatban. A végzett pedagógus tájékozott a pedagógiai gyakorlat kérdéseiben, ismeri a különböző társadalmi csoportok oktatási igényeit és sajátosságait, valamint képes az egyéni oktatási és tanulási igények azonosítására. Az integrált didaktika keretében az abszolvens ismeri az aktuális nemzeti tantervet. Ismeri a szlovák nyelv és irodalom oktatásának és didaktikájának elméleti és gyakorlati összefüggéseit. Az alkalmazható tanítási stratégiák és módszerek ismeretében - különös tekintettel a magyar tannyelvű iskolákra - képes önállóan eligazodni a tantervi összefüggésekben (oktatási terület: Nyelv és kommunikáció). Alapvető ismeretekkel rendelkezik a nemzeti iskolákban a tanulókkal végzett didaktikai munka sajátosságairól, hasonlóságairól és különbségeiről.  

A végzett hallgató szakmai ismereteket szerez a szlovák nyelvészet, az általános nyelvészet és a nyelvtörténet területén, az előírt elméleti szinten ismeri a szlovák nyelv nyelvtanát és stilisztikáját, és képes a megszerzett ismereteket a gyakorlatban alkalmazni. A végzett hallgató ismereteket szerez az irodalmi terminológia, az irodalmi szöveg szerkezete, az irodalmi stilisztika, az irodalmi típusok elmélete terén, szakmai áttekintést kap a szlovák irodalom történetéről a régebbi szlovák irodalomtól napjainkig. Meg tudja különböztetni az irodalomtudomány egyes részterületeit, megérti azok egymáshoz való viszonyát (irodalomelmélet, irodalomtörténet és irodalomkritika), és képes azonosítani a szlovák irodalom egyes korszakait, fejlődési kontextusban látva azokat. Jártas a mai szlovák nyelv ortográfiai és ortoépiai normáiban és kodifikációiban minden nyelvi szinten, sokoldalú kommunikációs készségekkel és kompetenciákkal rendelkezik a nyelvi kommunikáció differenciált területein történő szövegalkotáshoz. A szlovák nyelvészet és irodalom területén szerzett ismereteit kreatívan tudja alkalmazni a pedagógiai gyakorlatban.

A mesterképzésben végzettek szakmai kompetenciát szereznek a szlovák nyelv és irodalom tantárgy és egy második diplomás tantárgy kombinált oktatására az általános iskolák második szintjén, a szakközépiskolákban és a gimnáziumokban négy-, öt- és nyolcéves oktatási programmal.

A végzett hallgató felkészül a harmadik szintű egyetemi tanulmányok folytatására a következő területeken: szlovák nyelv, általános nyelvészet, a szlovák irodalom elmélete és története, valamint az egyes nyelvcsoportok nyelvészete.

Kimenetek:

A szlovák nyelv és irodalom mesterszintű tanári tanulmányi program (szakpárosításban) abszolvense elméleti ismeretekkel rendelkezik:

- ismeri a szakterületéhez tartozó tudományágak alapvető tartalmát és módszertanát,

- a megszerzett nyelvészeti ismereteket kritikus ítélőképességgel tudja alkalmazni aktuális nyelvészeti problémák megoldásában,

- képes a megszerzett irodalomtörténeti és irodalomelméleti jellegű ismereteket konkrét tudományos szakmai problémák megoldásában alkalmazni, különös tekintettel az irodalomtudományi kutatások aktuális állására,

- interdiszciplináris jellegű szakmai ismeretekkel rendelkezik a szociolingvisztika, a pszicholingvisztika, valamint a nyelvészet és az irodalom területén tapasztalható modern trendek és áramlatok terén,

- ismeri a kognitív szocializáció és az emberi nevelés kortárs elméleti modelljeit,

- ismeri a didaktika elméleti és gyakorlati összefüggéseit az adott szakterületen, különös tekintettel az iskolai osztálytermi tanítás megtervezésére,

- ismeri a modern didaktikai technológia, az információs, kommunikációs és digitális technológiák alkalmazásának lehetőségeit, és képes ezeket a gyakorlatban alkalmazni.

A szlovák nyelv és irodalom mesterszintű tanári tanulmányi program második ciklusának abszolvense az alábbi kognitív és gyakorlati készségekkel rendelkezik:

- képes önállóan megtervezni és végrehajtani a megfelelő tantárgyak oktatását az alsó és felső középiskolai szinten,

- képes az oktatási programokat a megfelelő tudományágakban a tanulók, az iskolai osztály és az iskolatípus sajátos feltételeihez igazítani,

- hatékonyan támogatja a tanulók információs műveltségének fejlődését,

- elemezni és értékelni tudja az alternatív középfokú oktatási programokat,

- hatékonyan tudja közvetíteni a pedagógiai és diszciplináris ismereteket a szélesebb laikus közönség és a szakmai közösség számára,

- szélesebb körben alkalmazható módszertani szövegeket készíthet,

- hatékonyan tudja alkalmazni az e-learninget az oktatási folyamatban,

- ismeri a szakterületén végzett munka jogi, gazdasági és etikai vonatkozásait.



b) - A felsőoktatási intézmény megjelöli azokat a szakmákat, amelyekre a végzett hallgató a tanulmányai elvégzését követően fel van készülve, valamint feltünteti a tanulmányi programban rejlő lehetőségeket a végzett hallgatók érvényesülése szempontjából.

A szlovák nyelv és irodalom mesterszintű tanári tanulmányi program abszolvense a Szlovák Képesítési Keretrendszer (SKKR) szerinti 7. szintű magiszteri (rövidítve: Mgr.) fokozatot szerez, a Szlovák Köztársaság Oktatási, Tudományos, Kutatási és Sportminisztériumának a tanárok és a szakmai személyzet képesítési követelményeiről szóló 1/2020 sz. rendelete alapján, a Szlovák Köztársaság Oktatási, Tudományos, Kutatási és Sportminisztériumának 2. §-ának 1. bekezdése értelmében. 1, 1. pont szerint jogosult a foglalkozások statisztikai osztályozása szerint a pedagógiai alkalmazott szakma gyakorlására az SK ISCO-08 2341 kódú általános iskolai tanár és az SK ISCO-08 2330 kódú középiskolai tanár kategóriában. A pedagógiai alkalmazottakról és a szakmai alkalmazottakról szóló 138/2019 sz. törvény értelmében a szlovák nyelv és irodalom tanáraként, illetve az általános iskolák második szintjén, valamint a szakközépiskolákban, a konzervatóriumokban és a gimnáziumokban két diplomás tantárgy (tanulmányi program) tanáraként (a középiskolák tudományos, általános műveltségi tantárgyainak tanára (SK ISCO-08: 2330001; szakközépiskolai tanár; 2330003 gimnáziumi tanár) helyezkedhet el. A végzettek nyelvtanárként is foglalkoztathatók (SK ISCO-08: 2353001).

A tanulmányi programban végzettek a munkaerő-piaci foglalkoztathatóságuk értékelése során a „011 Oktatás" kategóriába fognak tartozni az Oktatás nemzetközi osztályozási rendszere szerint (Oktatási és képzési területek 2013).

https://www.ujs.sk/sk/univerzita/vnutorne-predpisy.html#vn%C3%BAtorn%C3%A9-predpisy-univerzity-j-selyeho


c) - Releváns külső érintett felek, akik véleményt formáltak, illetve egyetértésüket fejezték ki a megszerzett képesítés és a hivatás gyakorlására vonatkozó specifikus ágazati követelmények összhangjával kapcsolatban.

irreleváns

3. - Érvényesülés
a) - A tanulmányi programban végzettek érvényesülésének értékelése.

A szlovák nyelv és irodalom mesterszintű tanári tanulmányi program sikeres elvégzésével a hallgató mesterfokozatot (Mgr.) és a Szlovák Képesítési Keretrendszer (SKKR) szerinti 7. szintnek megfelelő képesítést szerez. A képesítés igazolása egyetemi diploma (21. szint), államvizsga-bizonyítvány és oklevélmelléklet.

 

A Szlovák Köztársaság Oktatási, Tudományos, Kutatási és Sportminisztériumának az oktatói és szakmai személyzet képesítési követelményeiről szóló 1/2020. sz. rendelete alapján, a 2. § (1) bekezdése alapján. 6, 1. pont szerint az első diplomát szerzett személy teljesíti a pedagógiai alkalmazotti szakmai tevékenység végzésének képesítési feltételeit a pedagógus kategóriában, a formális oktatásban való alkalmazással minden olyan iskolatípusban, ahol a Szlovák Köztársaságban az állami oktatási programmal és az aktualizált állami oktatási programmal összhangban a végzett tantárgyait oktatják: két diplomás tantárgy (tanulmányi program) tanára az alsó középfokú oktatásban, a felső középfokú oktatásban és a nyelviskolákban.

 

A tanulmányi programban végzettek tudományos kutatóként - a tanult tanulmányi programok szakértőjeként, tudományos kutatóként - a tanult tanulmányi programok módszertanának szakértőjeként, egyes tantárgyak és tantárgycsoportok oktatásának módszertanosaként, az államigazgatás érintett oktatási és kulturális területének alkalmazottjaként, valamint nyelvi szerkesztőként is elhelyezkedhetnek.

 

A szlovák nyelv és irodalom tanítása kombinációban mesterképzési szak elvégzése után a végzett hallgató a felsőoktatás harmadik szintjén folytathatja tanulmányait a következő területeken: szlovák nyelv, általános nyelvészet, a szlovák irodalom elmélete és története, valamint egyes nyelvcsoportok nyelvészete.


b) - Esetlegesen feltüntetni a tanulmányi program sikeres, végzett hallgatóit.

A tanulmányi programban végzettek foglalkoztathatóságára vonatkozó információkat a Selye János Egyetem Karrier-tanácsadó Központja is figyelemmel kíséri.

 

A szlovák nyelv és irodalom mesterszintű tanári tanulmányi program abszolvensei a szlovák nyelv és irodalom tantárgy tanáraként találnak állást itthon és külföldön. A tanulmányok sikeres befejezése után a munkanélküliségi ráta 0 %. Senki sem folytatta tanulmányait III. szinten, 100%-uk elhelyezkedett. A foglalkoztatott válaszadók 90%-a a végzettségének megfelelő területen talált munkát.


c) - A tanulmányi program minőségének értékelése a munkaadók által (visszajelzés).

https://www.ujs.sk/sk/absolventi.html

 

A szlovák nyelv és irodalom mesterszintű tanári tanulmányi program minőségének vizsgálatára összpontosító visszajelzéseket a tanárok folyamatosan végzik. A kapott információkat a Szlovák Nyelv és Irodalom Tanszék munkamegbeszélései során a tanszék tagjai értékelik. A munkáltatóknak a felsőoktatási intézményekben végzettekkel való elégedettségére vonatkozó információkat a Selye János Egyetem Karrier-tanácsadó Központja is figyelemmel kíséri.

 

Megkértük az abszolvensek potenciális munkaadóit, hogy értékeljék a benyújtott szlovák nyelv és irodalom mesterszintű tanári tanulmányi program minőségét. Értékelésük egy része alább olvasható:

 

„A szlovák nyelv és irodalom mesterképzés egyes tantárgyai aktualizált tájékoztatóinak tartalma és koncepciója megfelel a Szlovák Köztársaság Oktatási, Tudományos, Kutatási és Sportminisztériumának követelményeinek. A 244/2019 sz. törvénynek megfelelően kiegészültek a tanuló által elsajátítandó ismeretekkel, készségekkel és kompetenciákkal. A tantárgyak témakörei a korábbi akkreditáció tapasztalatai alapján kiegészülnek, az előfeltételes tantárgyak frissülnek. A tantárgyak értékelése alternatívákkal bővül, az értékelés módját a kreditkiosztással összhangban határozzák meg. Az ajánlott szakirodalmat frissítettük, hogy a 2000 után megjelent publikációkat is tartalmazza.“ (PaedDr. Zuzana Farkašová, a Módszertani és Pedagógiai Központ és a Munka Utcai Magyar Tannyelvű Általános Iskola munkatársa)


4. - A tanulmányi program felépítése és tartalma
a) - A felsőoktatási intézmény ismerteti a tanulmányi program részét képező tanulmányi tervek készítésének szabályait.

A tanulmányi program a tanítás társadalomtudományi, pedagógiai és pszichológiai alapjait (tanári alap), valamint a tantárgyi jóváhagyásokat tartalmazó kurzusokból áll.

A szlovák nyelv és irodalom mesterszintű tanári tanulmányi program a Tanárképzés és pedagógiai tudományok szak szerves részét képezi. Célja, hogy a felsőoktatás harmadik szintjén aló továbbtanuláshoz szükséges mesterképzést és teljes körű tanári kompetenciát biztosítson az oktatáselmélet és -gyakorlat területén való elhelyezkedés lehetőségével.

A tanítás konkrét formáit, kritériumait és a szükséges célkitűzéseket minden egyes tantárgy esetében a benyújtott tanulmányi program tartalmazza részletesen, amelyet a tantárgyi tájékoztató is tartalmaz.

A tanulmányi program követelményeinek teljesítése, illetve befejezése és az előírt minimális kreditszám megszerzése érdekében a tanulmányi program hallgatója saját tanulmányi tervet készít, amelyben olyan kreditértékben és olyan összetételben (kötelező tárgyak, kötelezően választható tárgyak és szabadon választható tárgyak) írja le a tárgyakat, hogy a tanulmányok ellenőrzési szakaszában teljesíteni tudja a következő tanulmányi részre való beiratkozás feltételeit. Abban az akadémiai évben, amelyben a hallgató a tanulmányok befejezését tervezi, olyan kreditértékű és összetételű kurzusokra kell beiratkoznia, amelyek sikeres elvégzésével teljesíti a tanulmányok befejezésének feltételeit.

A hallgató tanulmányi terve tartalmazza a tanulmányi program összes kötelező tárgyát, beleértve a pedagógiai gyakorlatot, az államvizsgát és a szakdolgozat megvédését, összesen 120 kreditet. Ezek elvégzésével a hallgató korszerű ismereteket, készségeket és kompetenciákat szerez, beleértve a pedagógiai-pszichológiai és társadalomtudományok, a szlovák nyelvészet, a szlovák irodalom elmélete és története, a szlovák nyelv és irodalom didaktikája terén szerzett, átadható kompetenciákat.

A mesterképzési program átfogó koncepcióján belül a 120 kreditből 22 kreditet a tanári alapra, 98 kreditet pedig a szaktantárgyakra fordítanak. A mesterképzés tanári alapjának kötelező és választható tantárgyai tükrözik a szakterület alapismereteinek a leírásban meghatározott témáit, valamint a pedagógiai gyakorlat, a pedagógiai és tudományos gondolkodás és a hallgatók tanári kompetenciáinak aktuális igényeit. A kötelező és kötelezően választható tantárgyak keretében a hallgató áttekintést kap a nevelés filozófiai, antropológiai és társadalmi összefüggéseiről (kulturális és szociális antropológia, nevelésszociológia, család és iskola, összehasonlító pedagógia), a neveléstudományi kutatás módszertanáról (a neveléskutatás módszertana), a pedagógiai diagnosztika módszereiről (pedagógiai diagnosztika, pedagógiai programok fejlesztése és értékelése), a gyermekek és serdülők személyes és szociális fejlődésének modelljei (személyes és szociális nevelés az egész életen át tartó tanulásban, pedagógiai pszichológia, személyiségpszichológia), e terület zavarai (fejlődési tanulási zavarok), az információs és kommunikációs technológiák oktatásban való alkalmazásának módjai (oktatástechnológia), a pedagógiai és diszciplináris ismeretek hatékony közvetítésének módjai a laikus és szakmai közösség tágabb környezetével (szociális készségek oktatása). Az alaptanterv kötelező részét képezik a pedagógiai gyakorlati kurzusok, amelyek a tanítás és az önreflexió önálló tervezésére és végrehajtására összpontosítanak a középfokú oktatásban mindkét tantárgyi területen. Az államvizsga a közös társadalomtudományi, pedagógiai és pszichológiai alapokon nyugvó tanítás kötelező tantárgyaiból történik.

A mesterképzési program felépítése összhangban van a másoddiplomához tartozó szakterület leírásával, és kötelező és kötelezően választható kurzusokból, szakmai gyakorlatból, szakdolgozatból és annak megvédéséből, államvizsgából és a hallgató egyéb oktatási tevékenységeiből áll. A tanulmányi program tárgyainak oktatása hagyományos formában történik: előadás, szeminárium, gyakorlat, ahol a hangsúlyt a hallgató önálló munkájára helyezik.

A tanulmányi program egyes éveihez az egyes tantárgyak a következőképpen oszlanak meg:

1. év

Szlovák irodalom 1945 után, A szlovák nyelv dialektológiája és fejlődése, Szlovák irodalom 1989 után, A szlovák nyelv és irodalom integrált didaktikája 1, Szociolingvisztika és az írott nyelv elmélete, Az írott szlovák nyelv története, A szöveg nyelvi és stilisztikai elemzése 1, Kontakt- és területi nyelvészet, Pedagógiai gyakorlat IV.

2. év

Szlovák nyelv és irodalom integrált didaktikája 2, Irodalmi szövegek értelmezésének módszertana, Fejezetek a kortárs szlovák prózai költészetből és drámából, Szövegek nyelvi és stilisztikai elemzése 2, Pedagógiai gyakorlat V, Pedagógiai gyakorlat VI, Diplomaszeminárium, Szlovák nyelv és irodalom didaktikával - államvizsga tárgy, Diplomamunka védéssel.


b) - A felsőoktatási intézmény összeállítja az ajánlott tanulmányi terveket az egyes képzési rendekre vonatkozóan.

A szlovák nyelv és irodalom tantervének (II. szint) módosításhoz való igazítása után az újonnan felvett hallgatók a következő tanév elején lépnek be az összehangolt tantervbe és az igazítást követően a tantárgyak és szabályok szerint tanulnak, míg a másodévesek folytatni a harmonizált tananyagot az eredeti javasolt tanulmányi terv és tantárgyak szerint, amelyeken elfogadásra került. A jelenlegi tanulmányi terv elérhető az SJE Akadémiai Információs Rendszerében.

c) - A tanulmányi tervben általában az alábbiakat adja meg:

- a tanulmányi program egyes részei (modulok, kurzusok és egyéb releváns tantervi és tanórán kívüli tevékenységek, feltéve, hogy hozzájárulnak a kívánt tanulási eredmények eléréséhez és krediteket eredményeznek) a kötelező, kötelezően választható és szabadon választható kurzusok struktúrájában,

 

A hallgató a következő kötelező kurzusokat veszi fel: Szlovák irodalom 1945 után, Szlovák irodalom 1989 után, amelyek keretében ismereteket szerez a szlovák irodalomról a 20. század második felétől a 20. század második feléig. Dialektológia és a szlovák nyelv fejlődése, amelynek során a hallgató megismeri a szlovák nyelv fejlődését az eredeti ősnyelvtől az írott nyelv kodifikációjáig, valamint a szlovák nyelvjárások, a Szlovák nyelv és irodalom integrált didaktikája 1, a Szlovák nyelv és irodalom integrált didaktikája 2, amelyben a nyelvi és irodalmi komponensben megszerzett ismeretek integrálódnak, a kötelezően választható tantárgyak közül választ tantárgyat: Szociolingvisztika és az írott nyelv elmélete, Az írott szlovák nyelv története, Kontakt- és területi nyelvészet, Az 1. szöveg nyelvi és stilisztikai elemzése, A 2. szöveg nyelvi és stilisztikai elemzése, amelyek célja az ismeretek elmélyítése, a készségek és kompetenciák gyakorlása a szlovák nyelv különböző aspektusaiban, Fejezetek a kortárs szlovák prózai költészetből és drámából, a kortárs szlovák irodalom fejlődési kontextusának és jelentős szerzőinek ismereteinek bővítése, Pedagógiai gyakorlat IV. , V. pedagógiai gyakorlat, VI. pedagógiai gyakorlat, amely a gyakorlaton keresztül elmélyíti a nyelvi és irodalmi komponensben elsajátított és a didaktikába integrált ismereteket, Diplomaszeminárium, amely módszertani útmutatást ad a záródolgozat feldolgozásához, Diplomamunka védéssel, amely a záródolgozat eredményeinek a védési bizottság előtti bemutatásából áll, a témavezető és a diplomamunka opponensének jelenlétében. Szlovák nyelv és irodalom didaktikával.

- A tanulmányi programban megjelöli az adott tanulmányi útvonal (szakirány) profiltárgyait,

 

A profil tantárgyak a nyelv és irodalom összetevő Dialektológia és a szlovák nyelv fejlődése, Szlovák irodalom 1945 után, Szlovák irodalom 1989 után, Az irodalmi szöveg értelmezésének módszertana tantárgyak, amelyeket előadás és szeminárium formájában oktatnak, valamint a didaktikai tantárgyak A szlovák nyelv és irodalom integrált didaktikája 1, A szlovák nyelv és irodalom integrált didaktikája 2, amelyeket előadás, szeminárium és gyakorlat formájában oktatnak.

- Minden oktatási rész/tantárgy esetében meghatározza a tanulási eredményeket és a hozzájuk kapcsolódó kritériumokat és az értékelésükre vonatkozó szabályokat, hogy a tanulmányi program összes oktatási célkitűzése teljesüljön (ezek csak a Tanulmányi Tájékoztatóban a Tanulási eredmények és a Tantárgyi teljesítési követelmények részben adhatók meg),

 

Az összes oktatási egység/tantárgy adatlapja egyértelműen leírja a teljesítés követelményeit, valamint azokat a tanulási eredményeket (az ismeretek, készségek, attitűdök és autonómiaeredmények részletes jellemzése), amelyeket a végzős az oktatási egység/tantárgy elvégzése után szerez meg.


Az egyes profilkurzusok folytonosságára és a téli vagy nyári félévbe való beillesztésére az ajánlott tantervnek megfelelően a vonatkozó kari tantervben előírt feltételek és szabályok vonatkoznak. A mesterképzés tudásbázisa az elvégzett alapképzés, azaz annak profil tantárgyai. Ez az irodalomtörténeti korszakok folytatása, illetve a szinkron strukturalista nyelvészet után a hallgatók ismereteket szereznek a nyelv társadalmi dimenziójáról. Az irodalmi és nyelvi komponensek témái beépülnek a didaktikába, a belőlük szerzett ismereteket a tanítási gyakorlat során elmélyítik.

Az államvizsga tantárgyak előfeltételei a profil tantárgyak és a tanulmányi program kötelező oktatási részeinek/tanfolyamainak teljesítése.

 

 

- A tanterv/tantárgy egyes oktatási részeihez meghatározza a tanulási eredmények elérésére alkalmas, alkalmazott oktatási tevékenységeket (előadás, szeminárium, gyakorlat, záródolgozat, projektmunka, laboratóriumi munka, szakmai gyakorlat, kirándulás, terepgyakorlat, szakmai gyakorlat, államvizsga és egyéb, illetve ezek kombinációja),

Az összes oktatási egység/tantárgy adatlapjain egyértelműen szerepel az az oktatási tevékenység, amellyel a PF UJS biztosítja az elvárt tanulási eredmények elérését.

A legtöbb oktatási egység/tantárgy esetében az oktatási tevékenység - előadás vagy szeminárium - előnyben részesül, azonban a jelenlegi járványügyi helyzet miatt szükségesnek és természetesnek tartjuk, hogy az adott tevékenységeket online tevékenység formájában is elvégezzük.

Az olyan oktatási egységek/tantárgyak esetében, amelyek tágabb területeken végzett kutatási tevékenységet igényelnek, célszerűnek tartjuk, hogy azokat kutatási tartózkodás formájában kezeljük. Az olyan oktatási formák, mint a szakdolgozat, a projektmunka a graduális képzés természetes formái.

 

- Az oktatási tevékenységek végrehajtásának módjai - nappali tagozatos, távoktatás, kombinált (a tanfolyami tájékoztatókkal összhangban),

 

Az összes oktatási rész/tantárgy adatlapján az oktatási módszereket egyértelműen "szemtől-szembe" módszerként jelölik meg.

 

- Tananyag/tanterv ,

 

Az összes oktatási rész/tantárgy tanterve a tájékoztatókban, amelyeket többnyire előadások vagy szemináriumok formájában valósítanak meg.

 

- A diákok munkaterhelése ("terjedelem" az egyes tantárgyak és tanulási tevékenységek esetében külön-külön) ,

 

A benyújtott tanulmányi program oktatási részeinek/tárgyainak összeállításakor figyelembe vettük a hallgatók munkaterhelését, az ECTS-nek megfelelően, a kiosztott kreditek és az oktatás időbeosztásának függvényében.

 

- Az egyes részekhez rendelt kreditek az elért tanulási eredmények és a kapcsolódó munkaterhelés alapján,

 

A magasabb kreditértékű tanulási egységek/tantárgyak esetében, ahol a személyes tanítás óraszámának beosztása nem felelt meg a hallgató munkaterhelésének, olyan tanulási feladatokat, feladatokat, eredményeket hirdetnek meg, amelyeket a hallgató a tanár irányításával, irányított önálló tanulással old meg, és ezt követően a feladatok megfogalmazásában előre meghatározott ismeretek vagy készségek bemutatásával.

 

- a tanfolyamot tartó személy (vagy egy partnerszervezet és személy ) elérhetőségével,

 

Prof. PhDr. Juraj Vaňko, CSc. (vankoj@ujs.sk), Doc. PeadDr. Patrik Šenkár, PhD. (senkarp@ujs.sk), Dr. habil. Dr. Tóth Sándor János, PhD. (toths@ujs.sk), PaedDr. Jaroslav Vlnka, PhD. (vlnkaj@ujs.sk).

 

- A tantárgy tanárai (vagy a résztvevő partnerszervezetek és személyek) (az IL-tantárgyak között is fel lehet sorolni),

 

Az oktatási részek/tantárgyak adatlapjain szerepelnek a felelős tanárok.

Prof. PhDr. Juraj Vaňko, CSc., Doc. PeadDr. Patrik Šenkár, PhD., Dr. habil. Dr. Tóth Sándor János, PhD., PaedDr. Jaroslav Vlnka, PhD.

 

- helyszín: SJE TKK


d) - A felsőoktatási intézmény feltünteti azt a kreditszámot, amelynek megszerzése feltétele a tanulmányok sikeres befejezésének, valamint az egyéb feltételeket, amelyeket a hallgatónak teljesítenie kell a tanulmányai sikeres befejezéséhez, beleértve az államvizsga feltételeit, a tanulmányok megismétlésének, meghosszabbításának és megszakításának szabályait.
Az egyetem megjelöli azon kreditek számát, amelyek teljesítése a tanulmányok megfelelő befejezésének feltétele, valamint azokat az egyéb feltételeket, amelyeket a hallgatónak a tanulmányi program tanulmányai során és annak megfelelő befejezéséhez teljesítenie kell, beleértve az államvizsga feltételeit, a tanulmányok megismétlésének, valamint a tanulmányok meghosszabbításának, megszakításának szabályait. A hallgató tanulmányi tervének tartalmaznia kell a mesterképzési programban előírt, legalább 120 kredit értékű tárgyakat, és ez a kreditszám a felsőoktatás második ciklusának megfelelő, szabványos tanulmányi idővel történő befejezésének feltétele. A megfelelő számú kreditpont megszerzéséhez a hallgatónak félévenként 2 kötelező kurzust kell felvennie, és egy adott félévben a két kötelezően választható kurzus közül választhat egyet. A kurzus sikeres elvégzéséért szerzett kreditek a hallgató számára halmozódnak (kreditgyűjtés). A hallgató teljes munkaterhét egy akadémiai év alatt 60 kreditben határozzák meg.
e) - Az egyes tanulmányi tervek esetében a felsőoktatási intézmény feltünteti a tanulmányi program egyes részeinek teljesítésére vonatkozó feltételeket, valamint a hallgató előrehaladását a tanulmányi programban az alábbiak szerint:

A főiskola minden egyes tanterv esetében feltünteti a tanulmányi program egyes részeinek teljesítésére vonatkozó követelményeket, valamint a hallgatónak a tanulmányi programon belüli előrehaladását a struktúrában:

 

- a tanulmányok megfelelő befejezéséhez/tanulmányi rész teljesítéséhez szükséges kötelező tantárgyak kreditjeinek száma,

A hallgató 80 kreditpontot kap a kötelező tárgyakért. Ebből 72 kredit a kontaktoktatás és a tanítási gyakorlat (27 kredit az első approbációból, 27 kredit a második approbációból és 12 kredit a tanítási alapból); ezen kívül a hallgatónak 8 kreditért államvizsgát kell tennie (ebből 3 kredit az első approbációból, 3 kredit a második approbációból és 2 kredit a tanítási alapból).

Az egyes kiterjesztésekben vagy a kötelező tantárgyak terhére 1-2 plusz kreditnyi különbség lehet, de ezeket a kötelezően választható tantárgyak kínálatával kompenzáljuk. A kötelező és választható tárgyak kreditjeinek összege változatlan marad: 117 kredit.

 

- A tanulmányok megfelelő befejezéséhez/tanulmányok egy részének befejezéséhez szükséges kötelezően választható tantárgyak kreditszáma,

A kötelezően választható kurzusokért a hallgató 37 kreditet kap. Ebből 29 kredit a kontaktoktatás és a tanítási gyakorlat (13 kredit az első approbációból - amelyből a hallgató a záródolgozatot írja, 9 kredit a második approbációból és 7 kredit a tanítási alapból), emellett a hallgatónak az egyik approbációból 8 kreditért szakdolgozatvédést kell tennie.

 

- A tanulmányok megfelelő befejezéséhez/tanulmányok egy részének befejezéséhez szükséges szabadon választható tantárgyak kreditszáma,

A választható tantárgyak a tanítási alap részét képezik a kari szintű választható tantárgyak kínálatából, mesterképzésenként legalább 3 kredit értékben. Lásd a tanítási alap tantervét.

 

- A közös alapképzési szak és a vonatkozó jóváhagyás megszerzéséhez szükséges kreditek száma, ha a szak kombinált tanári vagy fordítási szakról van szó,

A diploma megszerzéséhez 120 kredit szükséges, amelyből 54 kreditet az egyik kiterjesztésből (amelyből a hallgató a szakdolgozatot írja), 42 kreditet a másik kiterjesztésből és 24 kreditet a tanári alapképzésből.  

 

- A tanulmányok megfelelő befejezéséhez szükséges záródolgozat és a szakdolgozat megvédéséhez szükséges kreditek száma,

A hallgató 12 kreditet kap a diplomamunkáért és a védésért (ebből 4 kreditet a diplomamunkával való foglalkozásért a Diplomaszeminárium kurzuson, 8 kreditet pedig a védésért). 

 

- a tanulmányok megfelelő befejezéséhez/tanulmányok egy részének befejezéséhez szükséges szakmai gyakorlat kreditpontjainak száma,

A hallgató 12 kreditet kap a tanítási gyakorlatért (6 kreditet az egyik, 6 kreditet a másik jóváhagyásban).

A hallgatók részvétele a tanítási gyakorlaton kötelező. Pedagógiai gyakorlat IV, Pedagógiai gyakorlat V, Pedagógiai gyakorlat VI: a kurzusok elvégzésének feltételeit a Pedagógiai Kar dékánjának irányelve határozza meg és szabályozza. A hallgató követi a dokumentumnak a pedagógiai gyakorlat konkrét témájára vonatkozó részét, benyújtja a pedagógiai gyakorlatról szóló, megfelelően kitöltött jegyzőkönyvet, és az előzetesen konzultált struktúra alapján portfóliót készít, amelyet benyújt a pedagógiai gyakorlat vezetőjének.


f) - A felsőoktatási intézmény ismerteti a tanulmányi kimenetek ellenőrzésére és a hallgatók értékelésére vonatkozó szabályokat, valamint az értékeléssel kapcsolatos javítási eljárások lehetőségét.

A főiskola ismerteti a tanulási eredmények ellenőrzésére és a hallgatók értékelésére vonatkozó szabályokat, valamint az értékeléssel szembeni korrekciós eljárások lehetőségeit.

Az értékelés szabályainak, kritériumainak és módszereinek átláthatónak kell lenniük, azokat előzetesen közölni kell a tanárokkal, és fel kell tüntetni az egyes kurzusok tájékoztatóiban. A tantárgyak teljesítésének feltételei egyértelműen deklarálják a hallgató tanulmányi és egyéb kötelezettségeit a tanulási célok elérése során, a tanulmányi kötelezettségek teljesítésének formáját és a részeredmények, termékek értékelésének szempontjait. A tanulói értékelési eredményeket rögzítik, dokumentálják és archiválják. Az értékelési folyamat szabályait és eljárásait az UJS Tanulmányi Szabályzata tartalmazza (a teljes szöveg a módosításokkal együtt).

 

Az óra során a tanulók visszajelzést kapnak a tanártól, és teret a hibák kijavítására, valamint útmutatást azok kiküszöbölésére és a kitűzött cél elérésére. A tanulóknak lehetőségük van arra, hogy a tanárral konzultálva folyamatosan formatív alapon, az AIS-en vagy a Moodle platformon keresztül pedig szummatív alapon tanulják meg saját értékelésüket. 

A hallgatóknak lehetőségük van arra, hogy minden tanulmányi félévben igénybe vegyék a korrepetálásokat. A hallgatók hozzáférhetnek a tutorok által tartott korrepetálásokhoz, ahol a jó gyakorlatok példái azt mutatják, hogy a hallgatók a korrepetálásokat a fejlődés és a jobb eredmények elérése érdekében használják.

A tanulási követelmények nem teljesítése esetén a diákok legalább egy rendes és két javító félévet vehetnek igénybe, és három féléven belül vizsgát tehetnek. A fent említett szabályokat az UJS Tanulmányi Szabályzata, valamint a kreditekkel, azok összegyűjtésével és átvitelével kapcsolatos egyéb eljárások és szabályok tartalmazzák. A tanulmányok adminisztratív ellenőrzését a tanulmányi információs rendszerben a Tanulmányi Osztály végzi az UJS Tanulmányi Szabályzatában leírt eljárások szerint.


g) - A tanulmányok vagy azok részeinek elismerésére vonatkozó feltételek.

Az SJE Tanulmányi Szabályzata világosan leírja a kreditek megszerzésére, összegyűjtésére és átvitelére vonatkozó eljárásokat és szabályokat, amelyek összhangban vannak az Európai Kreditátviteli Rendszerrel. Hasonlóképpen meghatározzák a más felsőoktatási intézményben elvégzett képzések elismerésének szabályait és eljárásait.


h) - A felsőoktatási intézmény feltünteti a tanulmányi program záródolgozatainak témáit (vagy az azok elérhetőségére vonatkozó hivatkozást).

A szakdolgozati témák jóváhagyása, közzététele és a hallgatóknak történő kiosztása a hatályos szabályoknak megfelelően történik, amelyeket a SJE rektori utasítása a záró-, szigorlati és habilitációs szakdolgozatok szabályozásáról, nyilvántartásáról, nyilvánosságra hozataláról és archiválásáról szóló 2/2021. sz. utasításban rögzítettek. A SJE, valamint a hallgatók személyes motivációját figyelembe véve a témák meghatározásakor, az aktuális kutatási projektek figyelembevételével, azzal a céllal, hogy a hallgatókat bevonják az egyetem kreatív tevékenységeibe, növelve a motivációt a szakmai specializációjukkal összefüggésben.

 

A mesterképzés záródolgozatainak aktuális témái:

 

Doc. PaedDr. Patrik Šenkár, PhD.

Hagyományos és specifikus a gyermek- és ifjúsági szándékos munkában Alžbeta Verešpejová által

 

Doc. Dr. Ivan Halász, PhD.

Leopold Lahola és a háború témája    

 

Paed.Dr. Jaroslav Vlnka, PhD.

A szerelem motívuma Andrej Sládkovič költészetében

A háborús téma Rudolf Jašík prózájában


i) - A felsőoktatási intézmény leírja az alábbiakat, vagy megadja az ezekre vonatkozó hivatkozást:

- a tanulmányi programban szereplő záródolgozatok benyújtásának, feldolgozásának, javításának, megvédésének és értékelésének szabályai,

A záródolgozatok kiosztására, feldolgozására, opponálására, megvédésére és értékelésére vonatkozó szabályokat és eljárásokat az SJE Tanulmányi Szabályzata (teljes szöveg a módosításokkal együtt) tartalmazza, amely elérhető az AIS UJS Documents/UJS-Legislation/Internal Regulations, 2018, 8. számában.

 

- A hallgatói mobilitásban való részvétel lehetőségei és eljárásai,

Tanulmányi/Kutatási elhelyezés, amely a hazai és a nemzetközi hallgatói mobilitás támogatásáról nyilatkozik. Az SJE Tanulmányi Szabályzata világosan leírja a kreditek megszerzésére, összegyűjtésére és átvitelére vonatkozó eljárásokat és szabályokat, amelyek összhangban vannak az Európai Kreditátviteli Rendszerrel. Hasonlóképpen meghatározzák a más egyetemen elvégzett kurzusok elismerésének szabályait és eljárásait.

Az Erasmus+ mobilitásban résztvevők arányának növelése érdekében a Nemzetközi Kapcsolatok Osztálya az egyetem karaival együttműködve rendszeresen szervez Erasmus+ információs napokat és workshopokat, valamint lehetőséget biztosít személyes vagy online konzultációra. A promóciós anyagokat az UJS hallgatói között terjesztik, és rendszeresen közzéteszik az információkat az egyetem információs eszközein keresztül.

A szabályokat és eljárásokat a 3/2014. számú, a hallgatók, oktatók és alkalmazottak Erasmus+ nemzetközi mobilitásának megszervezéséről szóló rektori utasítás fogalmazza meg az SJE-n (elérhető az AIS UJS Documents/UJS-Legislation/Internal Acts of Management, 2018, Issue 10).

 

- A tudományos etika betartásának szabályai és a következmények levonása,

A Főiskola a tantervben szabályokat és eszközöket alkalmaz a kutatás integritásának biztosítására, valamint a plágium és más tudományos csalások megelőzésére. Az SJE Alapszabálya szerint a plágium vétségnek minősül, és fegyelmi eljárás alá vonható. A Főiskola azonosítja a kutatási integritás, a plágium és a tudományos csalás megsértését, és intézkedéseket hoz annak biztosítására, hogy e szabályok megsértése ne legyen összeegyeztethetetlen a tudományos fokozat odaítélésével. A szabályokat és eljárásokat az SJE TKK Alapszabálya (2018), elérhető az AIS UJS Dokumentumok/UJS-jogszabályok/Belső szabályzatok, 2020, 3. szám), az SJE Etikai Kódexe, elérhető az AIS UJS Dokumentumok/UJS-jogszabályok/Belső szabályzatok, 2013, 11. szám) és a Hallgatói fegyelmi szabályzat (elérhető az AIS UJS Dokumentumok/UJS-jogszabályok/Belső szabályzatok).

- A sajátos szükségletű tanulókra vonatkozó eljárások,

A jelenlegi tendenciával összhangban az egyetem szisztematikusan felkutatja és megszólítja a különleges szükségletekkel rendelkező hallgatókat, és megfigyelhető növekedést regisztrál ezen hallgatók körében. A sajátos szükségletű tanulók sajátos szükségleteiknek megfelelően jogosultak támogató szolgáltatásokra. A szabályokat és eljárásokat a 7/2016. számú, a sajátos nevelési igényű hallgatókról és a sajátos nevelési igényű hallgatókkal foglalkozó UJS-koordinátor feladatairól szóló rektori utasítás tartalmazza, amely elérhető az AIS UJS Dokumentumok/UJS-jogszabályok/Belső irányítási aktusok, 2016, 9. szám).

- Hallgatói panasz- és fellebbezési eljárások.

 

Az SJE Alapszabálya szerint a hallgató azáltal válik az akadémiai közösség tagjává, hogy beiratkozik az SJE vagy annak oktatói által folytatott tanulmányi programok valamelyikére. Az akadémiai közösség tagjaként az SJEAlapszabálya alapján joga van ahhoz, hogy javaslatokkal, észrevételekkel és panaszokkal forduljon az akadémiai önkormányzati szervekhez - amelyek eljárásait és szabályait a jogszabályi dokumentumokban határozzák meg. A tanulmányi program hallgatói hatékony mechanizmusokkal rendelkeznek a jogaik vagy jogilag védett érdekeik védelmét célzó panaszok felülvizsgálatára, amelyekkel úgy vélik, hogy megsértették őket, vagy rámutatnak az egyetem tevékenységében vagy tétlenségében mutatkozó konkrét hiányosságokra. A panaszok vizsgálatának átláthatónak kell lennie, és a hallgatói képviselők részvételével kell elvégezni. A panaszosok visszajelzést kapnak a felülvizsgálat eredményéről és a meghozott intézkedésekről.

5. - A tanulmányi program tantárgyainak információs lapjai
A T.t. 614/2002 sz. rendelet alapján

A 614/2002 sz. rendelet szerinti struktúrában a 614/2002 sz.

A benyújtott tanulmányi program oktatási részeinek/tárgyainak adatlapjai a Szlovák Köztársaság Oktatási és Tudományos Minisztériumának a kreditrendszerről szóló 614/2002 sz. rendeletét módosító és kiegészítő 155/2013 sz. rendeletének 1. számú melléklete szerinti szerkezetben kerültek feldolgozásra.

6. - Az akadémiai év aktuális időbeosztása és az aktuális órarend
(vagy hiperhivatkozás)

https://www.ujs.sk/sk/studium/harmonogram-akademickeho-roka.html


Az aktuális órarend elérhető az AIS-ban.

7. - A tanulmányi programot biztosító személyek
a) - A tanulmányi program megvalósításáért, fejlesztéséért és minőségéért felelős személy (funkciója és elérhetősége feltüntetésével)

prof. PhDr. Juraj Vaňko, CSc.


vankoj@ujs.sk


b) - A tanulmányi program profiltantárgyait biztosító személyek névsora a tantárgyhoz való hozzárendeléssel, valamint elérhetőségeikkel, összekötve az egyetemi alkalmazottak központi nyilvántartásával (ezek feltüntethetőek a tanulmányi tervben is).

prof. PhDr. Juraj Vaňko, CSc.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/10389

vankoj@ujs.sk

A szlovák nyelv feljődése és dialektológiája

 

doc. PeadDr. Patrik Šenkár, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/10667

senkarp@ujs.sk

1945 utáni szlovák irodalom

1989 utáni szlovák irodalom

A szlovák nyelv és irodalom integrált didaktikája

Az irodalimi szövegelemzés módszertana

 

Dr. habil. Sándor János Tóth, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/8439

toths@ujs.sk

A szlovák nyelv feljődése és dialektológiája


c) - A tanulmányi program profiltárgyait biztosító személyek tudományos/művészeti-pedagógiai jellemzésének (VUPCH) elérhetősége.

Elérhető az AIS -ban.

d) - A tanulmányi program oktatóinak névsora a hozzájuk rendelt tantárgyakkal, elérhetőségeikkel együtt, összekötve az egyetemi alkalmazottak központi nyilvántartásával (feltüntethető a tanulmányi tervben is).

doc. PeadDr. Patrik Šenkár, PhD.    

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/10667

senkarp@ujs.sk

 

Dr. habil. Sándor János Tóth, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/8439

toths@ujs.sk

 

prof. PhDr. Juraj Vaňko, CSc.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/10389

vankoj@ujs.sk

 

PeadDr. Jaroslav Vlnka, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14327

vlnkaj@ujs.sk


e) - A záródolgozati témavezetők névsora a hozzájuk rendelt témákkal (valamint elérhetőségeik feltüntetésével).

irreleváns

f) - A záródolgozati témavezetők tudományos/művészeti-pedagógiai jellemzéseinek (VUPCH) elérhetősége.

Elérhető az AIS-ban.

g) - A tanulmányi programban résztvevő hallgatók képviselői, akik a hallgatók érdekeit képviselik (név és elérhetőség).

Mgr. art. Rita Báncziová, 129293@student.ujs.sk

h) - A tanulmányi program tanulmányi tanácsadója (elérhetőséggel és a tanácsadással kapcsolatos további információkkal, valamint a konzultáció órarendjének feltüntetésével)

Mgr. Norbert Istvánik, istvanikn@ujs.sk


i) - A tanulmányi program egyéb kisegítő munkatársai - hozzárendelt tanulmányi referens, karriertanácsadó, adminisztratív munkaerő, szállásoltatási ügyintéző és hasonlók (elérhetőséggel)

Zsuzsanna Farkas, farkasz@ujs.sk

Mgr. Norbert Istvánik, istvanikn@ujs.sk

Mgr. Attila Duba, dubaa@ujs.sk 


8. - A tanulmányi program térbeli, materiális és technikai hátterének bebiztosítása
a) - A tanulmányi program tantermeinek és azok technikai felszereltségének jellemzése az oktatási kimenetekhez és a tantárgyakhoz rendelve (laboratóriumok, projekt- és művészeti szaktantermek, stúdiók, műhelyek, tolmácsfülkék, klinikák, szerzetesi szemináriumok, tudományos és technikai parkok, technológiai inkubátorok, iskolai üzemek, gyakorlati központok, gyakorlóiskolák, oktatói-gyakorlói berendezések, sportcsarnokok, uszodák, sportpályák).

A szlovák nyelv és irodalom tanítása szakon az oktatás az SJE TKK épületében, a 107-es teremben zajlik. Minden teremben van egy beépített projektor, amely VGA porton keresztül csatlakoztatható számítógéphez, ami lehetővé teszi a prezentációs technológia használatát a tanteremben. A T107-es szoba a szakképzési szakmacsoport tanulói számára szolgál szakmai tanteremként. A szakmai tanterem felszerelése: plakátok a szlovák irodalomról (15 db), fali térképek (2 db), a tanszék minikönyvtára (kb. 50 szakkönyv, atlaszok), fali plakátok a szlovák nyelv oktatásához az általános és középiskolákban, szlovák nyelv és irodalom tankönyvek a VJM-es általános és középiskolák, valamint a szlovák iskolák számára. Az SP-t nyújtó osztály kabinetje: Čajka B 107a, 107b

 

Számítógépes tantermek vagy számítógépek biztosítása az UJS diákjai számára

Számítógépek az osztálytermekben:

Pedagógiai Kar, 59. szám

- Operációs rendszer: Windows 7 Professional

- Szoftver: Microsoft Office 2013, Matlab, 

- GeoGebra, Gimp, Blender,  

Konferenciaközpont, KINFO, 29db szám

- Operációs rendszer: Windows 10 Edu

- Szoftver: Microsoft Office 2016, Matlab, 

- GeoGebra, Gimp, Blender, Lazarus, Eclipse, JDK, Imagine, Dev-C++, Easy PHP, Dev-C++, JDK.

Közgazdaságtudományi és Informatikai Kar, 33 db

- Operációs rendszer: Windows 10 Edu

- Szoftver: Microsoft Office 2016, Matlab, 

- GeoGebra, Gimp, Blender 

Tiszti pavilon, 90db száma

- Operációs rendszer: Windows 10 Edu

- Szoftver: Microsoft Office 2016, Matlab, 

- GeoGebra, Gimp, Blender, Lazarus, Eclipse, JDK, Imagine, Dev-C++, Easy PHP, Dev-C++, JDK.   

Számítógépek száma a könyvtárban: 29db

- HP All in One számítógépek

- Operációs rendszer: Windows 8 Professional

- Szoftver: Microsoft Office 2013

Prezentációs technológia

A Konferenciaközpont minden előadótermében (Hradná 2, KN)

- Projektor és hangtechnika - összesen 3 db

- HP 6000 számítógépek a prezentációs berendezésekhez csatlakoztatva - összesen 3 db

- Operációs rendszer: Windows 7 Professional

- Szoftver: Microsoft Office 2013

Minden épületben, ahol az órákat tartják, minden szemináriumi teremben van egy beépített projektor, amelyhez VGA-porton keresztül lehet csatlakoztatni a számítógépet.

Hordozható számítógépek

Laptopok kölcsönzése diákoknak - 120 darab

- Operációs rendszer: Windows 7 Professional

- Szoftver: Microsoft Office 2013

Laptopok az oktatói és adminisztratív személyzet számára - 130 számítógép

- Operációs rendszer: Windows 7 Professional, Windows 10 Professional

- Szoftver Microsoft Office 2010, Microsoft Office 2013, Microsoft Office 2016

Egyetemi terminálok az UJS épületeiben

 LENOVO egyetemi terminálok diákoknak - 70 db

- Operációs rendszer: Windows 7 Professional

- Szoftver: Microsoft Office 2010

A tanulmányi programok tantermeinek és technikai felszereltségének listája és jellemzői a kar honlapján (http://pf.ujs.sk/sk/struktura/katedra-slovenskeho-jazyka-a-literatury.html#infra%C5%A1trukt%C3%BAra-%C5%A1tudijn%C3%A9ho-programu) érhető el.


b) - A tanulmányi program információszolgáltatásának jellemzői (a tananyaghoz való hozzáférés a tantárgy információs lapjai alapján, információs adatbázisokhoz és információs forrásokhoz való hozzáférés, információs technológiák és hasonlók).

A Egyetemi Könyvtár biztosítja a hozzáférést a tanulmányi programhoz tartozó szakirodalomhoz, legalább a tantárgyi tájékoztatóban felsorolt kötelező irodalom terjedelmében. Az SJE jelenleg több mint 12 206 címet tart a tanulmányi területre vonatkozóan, amelyből több mint 1000 cím kapcsolódik a benyújtott tanulmányi programhoz. A Szlovák Nyelv és Irodalom Tanszék masszívan hozzájárul a könyvtári gyűjtemény fejlesztéséhez a tanulmányi programhoz kapcsolódó szakirodalom beszerzésével, például a KEGA 001UJS-4/2018 projekt forrásaiból. Az egyetemi könyvtár a DAWINCI könyvtári információs rendszert használja, amely egy modern könyvtári és információs rendszer, amely integrálja a szerveralkalmazások, adatbázis-rendszerek, dokumentumkezelés legújabb elemeit, és a könyvtári ismeretekkel és tapasztalatokkal együtt egy átfogó multimédiás könyvtári és információs rendszerré alakítja azokat. A rendszer a felhasználók számára az OPAC on-line katalóguson keresztül, a honlapon keresztül hozzáférést biztosít az egyes könyvtári gyűjteményekhez. Az SJE Egyetemi Könyvtár a többi egyetemi könyvtárhoz hasonlóan szerepel a Szlovák Köztársaság Oktatási és Tudományos Minisztériumának igényeihez igazodó központi nyilvántartásban. A hallgatók és az oktatók hozzáférése a szükséges adatbázisokhoz szintén a CVTI SR-en keresztül történő távoli eléréssel oldható meg. Az egyes kiadók online adatbázisaiban elérhető külföldi tudományos folyóiratokhoz való hozzáférés szintén ezen a hozzáférésen keresztül biztosított. Az Egyetemi Könyvtár olyan műhelyfoglalkozásokat szervez, amelyek segítik az eligazodást a publikációs adatbázisokban és az irodalmi forrásokkal való munkában.

c) - A tanulmányi programban alkalmazott távoktatás jellemzése. Hozzáférések, az online-tanulást lehetővé tevő portálok. A jelenléti oktatásról a távoktatásra történő átmenet folyamata.

A távoktatás vagy a hibrid tanulás igényeinek kielégítésére az egyetem 4 szerverrel rendelkezik, amelyeken BigBlueButton videokonferencia-rendszer működik. A távoktatás alternatív eszköze az MS Teams platform, az Office 365 A1 for faculty csomag részeként, amely minden tanár és diák számára elérhető. 2015-ben az SJE-n létrehoztak és üzembe helyeztek egy e-learning rendszert, amely a Moodle nyílt forráskódú LMS-en alapul. Ezt a rendszert 2017-ben részben integrálták a WeBWorK rendszerrel. Ez az átfogó rendszer 2019-ben is működött. A Moodle továbbra is lehetőséget nyújt az egyes tantárgyakhoz tartozó tananyagok és segédanyagok közzétételére, a házi feladatok kiosztására és a tudás elektronikus tesztelésére egy engedélyezett zónában. A WeBWorK emellett lehetőséget ad a matematikai feladatok automatikus generálására, benyújtására és értékelésére. A hálózathoz való csatlakozáshoz egy személy hitelesítésére (bejelentkezés és jelszó) van szükség. 2016-ban bevezették a központi nyomtatási rendszert, amely a diákok számára is elérhető. A diákok az UJS pénztárában tudnak jóváírást tenni a számlájukra.  

d) - A felsőoktatási intézmény partnerintézményei a tanulmányi program oktatási tevékenységének biztosításában, valamint participációjuk jellemzése.

A tanulmányi program oktatási tevékenységeinek biztosítása tekintetében a fő partnerek a gyakorló iskolák, iskolai létesítmények és gyakorló óvodák, ahol az SJE TKK hallgatóinak pedagógiai gyakorlata zajlik.

A Pedagógiai Kar több mint harminc szlovákiai gyakorlóiskolával áll szerződéses kapcsolatban.

A pedagógiai gyakorlat keretében a hallgatók megfigyelik és elemzik az oktatási folyamatot, megtanulják alkalmazni az általános műveltségi tárgyak, az általános és ágazati didaktika tanulmányozása során szerzett elméleti ismereteket, és fokozatosan elsajátítják a tanári hivatás gyakorlásához szükséges pedagógiai készségeket.

e) - A szociális, sport-, kulturális, szellemi és közösségi élet megélésének lehetőségei és jellemzői.

Az SJE diákotthonokat működtet, ahol kényelmes szállást biztosít az egyetem hallgatói számára, megfelelő higiéniai és biztonsági előírások mellett. Az UJS kampuszon található egy multifunkcionális játszótér, amely lehetővé teszi a diákok számára a szabadidő hasznos eltöltését és a sportolást.

A hallgatók számára az étkezést sz SJE Konferenciaközpont épületében biztosított, a TKK-tól 4,8 km távolságra. Az egyetem sportközpontjában a hallgatóknak lehetőségük van sportolni és egyéb szabadidős tevékenységeket végezni.

Az egyetem célja továbbá, hogy lehetőséget biztosítson kulturális, társadalmi és spirituális tevékenységekre. A fiatal tehetségek a Cantus Iuventus kórusban találják meg a számításukat.

f) - A tanulmányi programok hallgatóinak mobilitáson és szakmai gyakorlaton való részvételének lehetőségei és feltételei (a kapcsolatok feltüntetésével), a jelentkezés menete, az elismertetés szabályai.

Az SJE az Erasmus+, Makovecz, CEEPUS mobilitási programok keretében külföldi tanulmányi mobilitást, valamint a Balassi Intézet (a Moldovai Köztársaság Emberi Erőforrások Minisztériumának mobilitási ösztöndíjai) által kínált különböző szakmai gyakorlatokat kínál a diákjainak. 

Az SJE jelenleg 118 kétoldalú megállapodást, memorandumot és intézményközi megállapodást kötött 63 partnerintézménnyel 15 európai országban, valamint intézményközi megállapodásokat kötött az EU-n kívüli partnerországokban a KA107 tevékenység keretében.

A Nemzetközi Kapcsolatok Tanszék az UJS karokkal együttműködve rendszeresen szervez Erasmus+ információs napokat és workshopokat, valamint lehetőséget biztosít személyes vagy online konzultációra. Promóciós anyagokat, szórólapokat és brosúrákat osztanak szét az SJE diákjai között. Ugyanakkor az SJE Nemzetközi Kapcsolatok Tanszéke rendszeresen közzéteszi tevékenységéről szóló információkat az Erasmus+ UJS weboldalán, és az egyetem információs eszközein keresztül tömegesen küld információkat az UJS hallgatóinak, oktatóinak és munkatársainak. A hallgatók nyelvi támogatása az Erasmus+ On-line nyelvi támogatás (OLS) eszközén keresztül történik.

Partnerintézmények

https://www.ujs.sk/sk/medzinarodne-vztahy/partneri.html

Erasmus+

A hallgatók tanulmányi célú mobilitása:

http://erasmus.ujs.sk/sk/studium.html

Hallgatói mobilitás szakmai gyakorlat céljából:

http://erasmus.ujs.sk/sk/staz.html

Útmutató a diákok számára a jelentkezéshez:

http://erasmus.ujs.sk/sk

Koordinátorok elérhetőségei:

http://erasmus.ujs.sk/sk/kontakt.html

Makovecz program

https://www.ujs.sk/sk/medzinarodne-vztahy/makovecz.html

Egyéb mobilitási programok

https://www.ujs.sk/sk/medzinarodne-vztahy/mobilita.html

9. - A tanulmányi programok jelentkezőinek képességeivel kapcsolatos elvárások
a) - A tanulmányi programra való felvételhez szükséges képességek és feltételek.

A mesterképzésre való felvétel alapvető feltételeit a törvény 56. szakaszának (2) bekezdése határozza meg. A szlovák nyelv és irodalom tanítása kombináltan tanulmányi program második ciklusába való felvétel alapfeltétele a szlovák nyelv és irodalom tanítása kombináltan tanulmányi program első ciklusának elvégzése, amelyet a választott mesterképzés követ. A jelentkezőnek rendelkeznie kell korábbi 1. fokozatú, tudományos irányultságú, fordítás, tanítás. A hallgató más egyetemről származó alapdiplomával is érkezhet, amelyen belül rendelkeznie kell a szükséges ismeretekkel, készségekkel és képességekkel az SJE 1. fokozatú szlovák nyelv és irodalom programjának leírásával összhangban.


b) - A felvételi eljárás folyamata.

A mesterképzésre vonatkozó felvételi eljárásokat a J. Selye Egyetem Pedagógiai Karának illetékes testületei évente megvitatják, és ésszerű időn belül közzéteszik a Kar honlapján.

A kar a mesterképzésre való felvételi eljárás során figyelembe veszi az alapképzési szakon elért eredményeket. A tanulmányi felvételről a SJE TKK dékánja dönt a Felvételi Bizottság ajánlása alapján, a felvételi feltételeknek megfelelően.


c) - Az utóbbi időszak felvételi eljárásainak eredményei.

Tanév 2021/22 2020/21 2019/20

Jelentkezők száma 5 1 8

Felvettek száma 5 0 7

10. - A felkínált képzés minőségére vonatkozó visszacsatolások
a) - A tanulmányi programok minőségével kapcsolatos hallgatói visszajelzések nyomon követése és értékelése.

A hallgatók véleményét a tanulmányi program minőségéről a tanítás során folyamatosan nyomon követik, a tanulócsoportok egyéni megközelítése alapján az oktatók önállóan választják meg a monitoring módszerét. A monitorozás módszerei között a hallgatókkal folytatott informális interjúk és online kérdőívek érvényesülnek, amelyek lehetővé teszik egy-egy meghatározott csoporthoz való egyéni hozzáférést, dinamikus változásokat. Az oktatók a Moodle platformon belüli Visszajelzés eszközt használhatják a tanulók témával kapcsolatos elégedettségének felmérésére.

b) - A tanulmányi programok minőségének javítására irányuló intézkedések és az ezzel kapcsolatos hallgatói visszajelzések eredményei.

The Career Counseling Center of the J. Selye University provides university students with counseling, psychological, labor-law services during their studies, monitors the success of studies and monitors the employability of graduates on the labor market in order to improve the quality of specific study programs.



c) - Az abszolvensek visszajelzéseinek eredményei a tanulmányi programok minőségének javítására irányuló intézkedésekkel kapcsolatban.

A SJE alumni portált épít az egyetemek volt hallgatói, végzettjei számára, aminek Nyugat-Európában és Amerikában nagy hagyománya van, különösen azért, mert az egyetemek fontosnak tartják, hogy tanulmányaik befejezése és diplomájuk megszerzése után is kapcsolatban maradjanak volt hallgatóikkal, végzettjeikkel. A SJE öregdiák portálja a www.ujs.sk/alumni oldalon alapul, ahol az öregdiákok regisztrálhatnak és válhatnak a rendszer és az öregdiák közösség tagjává. A regisztrációt követően az öregdiákok tájékoztatást kapnak az egyetemen zajló eseményekről és eseményekről, öregdiák-találkozókról stb.

A SJE nagy hangsúlyt fektet az öregdiákok karrierjének követésére. A regisztráló diplomások egy kérdőív segítségével tájékoztatást adhatnak elhelyezkedésükről, hozzájárulva ezzel ahhoz, hogy pontos képet kapjunk diplomáink munkaerő-piaci sikerességéről.

A portál látogatói számára elérhető lesz az egyetem azon hallgatóinak listája (különböző kritériumok szerint), akik sikeresen diplomáztak és diplomájuk átvételével fejezték be tanulmányaikat.


11. - A tanulmányok vagy a tanulmányi programok hallgatóira vonatkozó egyéb releváns belső előírások és információk elérhetősége
(pl. tanulmányi útmutató, elszállásolási rend, illetékekre vonatkotó irányelv, diákhitelekre vonatkozó útmutató stb.)

 AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, rok 2021, číslo 5)

 AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/ Vnútorné akty riadenia, rok 2011, číslo 7)

 AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, rok 2021, číslo 6.

AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, rok 2020, číslo 29.

 AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné predpisy, rok 2015, číslo 5.

AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, rok 2016, číslo 10.

AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, rok 2014, číslo 2.

AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, rok 2010, číslo 8.

AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, rok 2018, číslo 10

AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, rok 2016, číslo 9

AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, rok 2016, číslo 8

 

https://www.ujs.sk/documents/minosegbiztositas/Vnutorny%20system%20zabezp%20kvality%20na%20UJS_final%208.%207.%202021.pdf

 


https://www.ujs.sk/documents/%c5%a0tudijn%c3%bd%20poriadok%20UJS%202022%20-%20final,%20%c3%ba%c4%8dinn%c3%bd%201.%209.%202022.pdf

 


https://www.ujs.sk/documents/Smernica_c.2-2021o_zaverecnych_pracach_.pdf

 

 https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/1422266661783.pdf

 


https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/1422266923050.pdf

 


http://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/Disciplinarny.poriadok.pre.studentov.pdf

 


https://www.ujs.sk/documents/rokovaci.pdf

 


https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/eticky_kodex_ujs.pdf

 

 https://www.ujs.sk/documents/Smernica_c8_2016_o_vydavani_dokladov_o_absolvovani_studia_UJS_2016_vratane_1_a_2_dodatku.pdf

 


http://pf.ujs.sk/documents/belso.eloirasok/Disciplin%C3%A1rna%20komisia_Disciplin%C3%A1rny%20poriadok%20pre%20%C5%A1tudentov%20PF%20UJS.pdf

 


https://www.ujs.sk/documents/Smernica.7.2016.pdf