DOKUMENTUM
Tanulmányi program
DDdd22 - Történelem didaktika
Képzés
Stupeň - III. - harmadik szintű, forma - nappali, typ - Egyszakos képzés
Dokumentum típusa
Tanulmányi program jellemzése
Egyetem megnevezése
Selye János Egyetem
Egyetem székhelye
Bratislavská cesta 3322, 94501 Komárno
Egyetemi kar megnevezése
Tanárképző Kar
Egyetemi kar székhelye
Bratislavská cesta 3322, 945 01 Komárno
A felsőoktatási intézmény tanulmányi programot jóváhagyó szerve:
A Selye János Egyetem Minőségbiztosítási Tanácsa
A tanulmányi program jóváhagyásának vagy a tanulmányi program módosításának dátuma:
31.07.2022
A tanulmányi program leírásában eszközölt egyéb változtatások dátuma:
31.07.2022
1. - A tanulmányi programmal kapcsolatos alapvető információk
a) - A tanulmányi program megnevezése és száma a tanulmányi programok nyilvántartása alapján.
Doktori tanulmányi program: Történelemdidaktika
b) - A felsőfokú tanulmányok szintje és a végzettség ISCED-F-kódja.
Harmadik szint, 864
c) - A tanulmányi program megvalósulásának helye/-i
Komárno
d) - Azon tanulmányi szak megnevezése és száma, amelyben a tanulmányi program elvégzésével főiskolai végzettség szerezhető, vagy annak a két tanulmányi szaknak a kombinációja, amely tanulmányi programjának elvégzésével főiskolai végzettség szerezhető; a szak/-ok ISCED-F-kódjai.
38 Tanárképzés és pedagógiai tudományok
e) - A tanulmányi program típusa: akadémiai orientáció, szakmai orientáció; fordítói, fordítói szakpárosításban (a szakpárok feltüntetésével); tanári, tanári tanulmányi program szakpárosításban (a szakpárok feltüntetésével), művészeti, mérnöki, doktori, felkészítés szabályozott szakma végzésére, közös tanulmányi program, interdiszciplináris tanulmányok.
Doktori tanulmányi program, egyszakos
A név után megszerezhető akadémiai fokozat
PhD.
g) - A képzés formája
nappali forma
i) - A tanulmányi programok nyelve vagy nyelvei.
magyar nyelv, szlovák nyelv
j) - A tanulmányok standard időtartama akadémiai években kifejezve.
Három akadémiai év
k) - A tanulmányi program kapacitása (tervezett hallgatói létszám), a jelentkezők tényleges száma és a hallgatók tényleges száma.
Akadémiai év – Hallgatók tervezett létszáma – Jelentkezők tényleges létszáma – Felvett hallgatók létszáma: Akadémiai év 2019/2020: 6 / 3 / 3 (2 intern + 1 extern); Akadémiai év 2020/2021: 6 / 2 / 2 (1 intern + 1 extern); Akadémiai év 2021/2022: 6 / 3 / 3 (2 intern + 1 extern).
2. - Az abszolvens profilja és az oktatás céljai
a) - A felsőoktatási intézmény úgy írja le a tanulmányi program oktatási céljait, mint a hallgató képességeit a tanulmányi program befejezésekor és mint fő oktatási kimeneteket.

Az ismeretek és a képességek szintjén: Az abszolvens rendszerezett, egységes és komplex tudással rendelkezik a pedagógiai tudományok területén, tájékozott annak elméleti és gyakorlati vonatkozásaiban, tágabb filozófiai, szociokulturális, történeti-társadalmi és pedagógiai-pszichológiai összefüggéseiben. Történelemdidaktika programban végzett doktor hallgató elméleti tudásra, valamint gyakorlati készségekre és képességekre tesz szert a történelemdidaktika szakterületén. Az abszolvens képes a megszerzett elméleti és gyakorlati tudás alkalmazására az oktatás elméleti és gyakorlati területein. Kreatív és rugalmas gondolkodásmód jellemzi őt, képes az oktatás különböző helyzeteit megfelelően kezelni és elemezni, valamint hatékonyan meg tudja szervezni az oktatási folyamatot a maga szakterületén. Emellett fel tudja használni az információs és kommunikációs technológiákat az oktatási folyamatban, továbbá képes hatékonyan kommunikálni és együttműködni az oktatói közösség tagjaival. Kompetenciák: A végzett hallgató alapos szakmai ismeretekkel rendelkezik a történelemtanítás területén az oktatási tevékenység minden szintjén, kész speciális-szakmai munka elvégzésére a történelemdidaktika területén. A pedagógiai tudományok módszereinek és eljárásainak, valamint a pedagógiai kutatás módszereinek nemzetközi kritériumoknak megfelelő szintű ismerete felhasználható az oktatási problémák azonosítására, elemzésére és megoldására, új ismeretek és információk aktív megszerzésére, kritikai elemzésére, felhasználására az elméleti, ill. gyakorlati alkalmazásai a didaktikatörténet, valamint a tágabb értelemben vett pedagógiai tudományok fejlesztéséhez. A végzett hallgató képes az oktatásban, az egyetemi környezetben vagy a közigazgatásban felmerülő fogalmi problémák kezdeményezésére, tervezésére, menedzselésére (tartalmi, személyi és szervezeti) és megoldások értékelésére. Az állandó önképzésben részt vevő hallgató képes a tudáspotenciál kreatív felhasználására saját szakmai tevékenységének társadalmi, etikai és környezeti szempontok szerinti értékelésére és módosítására.

b) - A felsőoktatási intézmény megjelöli azokat a szakmákat, amelyekre a végzett hallgató a tanulmányai elvégzését követően fel van készülve, valamint feltünteti a tanulmányi programban rejlő lehetőségeket a végzett hallgatók érvényesülése szempontjából.

A Történelemdidaktika doktori képzést végzett hallgató pedagógiai vagy tudományos kutatóként helyezkedhet el egyetemi, akadémiai és egyéb oktatási, tudományos kutatóintézetekben, országos és európai jellegű. Használható szakértő tanárként, pl. alapos tudású szakember, különösen a történelemtanítás területén az oktatási tevékenység minden szintjén. A végzett hallgató felkészült a történelemtankönyvek szerkesztői és/vagy szakmai előadói munkájára, aki ismeri a történelemdidaktika hazai és nemzetközi aktuális irányzatait. Szakszerűen tudja ellátni az egyetemi tanári, elméleti és alkalmazott kutatási munkát, innovatív koncepcionális, programmunkás, államigazgatási értékelői munkát oktatásban és felvilágosításban. Területi oktatási pedagógusként is igénybe vehető a 138/2019. a pedagógiai állományról és a szakmai állományról. A képzési programban végzettek munkaerő-piaci alkalmazhatóságuk felmérésében a nemzetközi szabvány szerinti besorolás (International Standard Classification of Education: Fields of Education and Training 2013) szerint a „011 Education” kategóriába kerülnek.

c) - Releváns külső érintett felek, akik véleményt formáltak, illetve egyetértésüket fejezték ki a megszerzett képesítés és a hivatás gyakorlására vonatkozó specifikus ágazati követelmények összhangjával kapcsolatban.

A doktori képzés jellegére tekintettel ez nem releváns.

3. - Érvényesülés
a) - A tanulmányi programban végzettek érvényesülésének értékelése.

Jelenleg nincsnek végzőseink.


b) - Esetlegesen feltüntetni a tanulmányi program sikeres, végzett hallgatóit.

Jelenleg nincsnek végzőseink.


c) - A tanulmányi program minőségének értékelése a munkaadók által (visszajelzés).

A Selye János Egyetem Tanárképző Kar Történelem Tanszékén végző doktor hallgatók a tanszék oktatói (és részben a potenciális munkáltatók szerint) az abszolvenseknek a korszerű oktatás szellemében kell lenniük képezve.  <https://www.ujs.sk/sk/absolventi.html>

4. - A tanulmányi program felépítése és tartalma
a) - A felsőoktatási intézmény ismerteti a tanulmányi program részét képező tanulmányi tervek készítésének szabályait.

A doktori képzési program három egységből áll:


1. a tanulmányi részből (előadások, szemináriumok és egyéni tanulás),

2. tudományos részből (tudományos-kutatás, publikációs tevékenység), és a

3. a pedagógiai részből (tanítás és kapcsolódó tevékenységek).

 

A Történelemdidaktika az egyetemi tanulmányok harmadik szintjén a Tanítás- és Pedagógiatudományi szak szerves részét képezi, ugyanakkor szerves részét képezi a Történelem Tanszék pedagógiai programjának és szakmai tevékenységének. A történelemdidaktika elmélete és gyakorlata, valamint egyes kapcsolódó tudományágak kutatásához szükséges tudományos oktatás biztosítása az oktatás minden szintjén, beleértve a felnőttképzést is, valamint alkalmazása az iskolai és tanórán kívüli gyakorlatban.

 

A doktori képzési program a tanulmány részben a következő:

- a hallgatók tudásának és szakmai képességeinek elmélyítése (történelemdidaktika, történeti kutatás módszertana, válogatott nemzet- és általános történelemproblémák)

- a nemzeti nevelés szakterületén tanulók ismereteinek és szakmai felkészültségének elmélyítése, különös tekintettel a szlovákiai magyar közösségre, ideértve a nemzeti kisebbségek történelmének oktatásának aktuális vonatkozásait is.

- a nevelés aktuális filozófiai, szociokulturális, pedagógiai-pszichológiai, történeti-társadalmi kontextusainak és megoldási módjainak elmélyítése (matematikai-statisztikai módszerek a pedagógiai kutatásban, tanterv- és történelemtankönyvek didaktikai elemzése)

- a hallgatók neveléstudományi ismereteinek elmélyítése, a pedagógia és rokon tudományok területén végzett tudományos kutatások legújabb állásáról és eredményeiről nemzetközi értelemben vett információk, ismeretek (történelmi forrásokkal való munka, tanítási folyamat tervezése, angol/német nyelvű szakmai kommunikáció). )

 

A doktori képzés tudományos része a következőket tartalmazza:

--a hallgató eligazítása a szakterület pedagógiai, tudományos problémáinak, ezen belül az oktatás iskolai vezetési vonatkozásainak felfogására, megoldására,

--az etikai elvek és a tudományos nyelvezet betartása mellett a hallgató képességének fejlesztése a tudományos munka következtetéseinek saját megfogalmazására, szakszerű közlésére, megvitatására és tudományos konferenciákon való bemutatására, tudományos folyóiratokban való publikálására.

 

A konkrét oktatási módszert, annak kritériumait és az elvárt célokat a benyújtott tanulmányi program egyes tárgyainál részletesebben ismertetjük, melyet a tantárgy tájékoztatója közöl.

 

A Történelemdidaktika doktori képzés hallgatója a képzési program követelményeinek teljesítése mellett, ill. annak hiánytalan teljesítése és a szükséges minimális kreditszám megszerzése és a tutor segítségével elkészíti a saját tanulmányi tervet, amelyben:

- önálló tevékenységgel megoldja a szakterületről (dolgozati témáról) a kijelölt tudományos problémát,

- szemináriumi formában és témavezetője egyéni irányításával értékeli a megszerzett szakmai és tudományos információkat, elsajátítja a tudományos kutatási tevékenység szabványos módszereit és formáit,

- részt vesz a felsőoktatás első szakaszának tantárgyak oktatásában a Tan- és Pedagógia tudományok területén.

 

A tanulmányi program összhangban van a 16/2021-es rektori rendelettel (Módszertani útmutató a tanulmányi programok létrehozására, harmonizációjára és módosítására a Selye János Egyetemen), valamint az 1/2021-es dékáni rendelettel (a Selye János Egyetem Tanárképző Kar belső minőségbiztosításának folyamatai – nyilvántartási száma: 7183/4050/2021/PF/UJS). Ezek alapján az előírások alapján a harmonizációba hallgatók és munkáltatók is bekapcsolódtak. A Selye János Egyetem Tanárképző Kar minőségbiztosítási dokumentumai:

https://www.ujs.sk/sk/zabezpecovanie-kvality/dokumenty-zabezpe-ovania-kvality.html

http://pf.ujs.sk/sk/zabezpecenie-kvality/dokumenty-zabezpecovania-kvality.html

b) - A felsőoktatási intézmény összeállítja az ajánlott tanulmányi terveket az egyes képzési rendekre vonatkozóan.

Tanulmányi program: DDdd - Történelemdidaktika - (Egyszakos képzés, doktori III. szint, nappali forma. Tanulmányi terület: 38. - tanítási és pedagógiai tudományok. A Történelemdidaktika tanulmányi program (III. szint) módosítás nélkül harmonizációra került, nem történt kötelező tantárgyak vagy kötelezően választható tárgyak hozzáadása vagy törlése, a tanulmányok szabályszerű befejezésének feltételei, illetve a kötelező tantárgy vagy a kötelezően választható tantárgy adatlapjának módosítása (a frissítés kivételével) tanári, ajánlott irodalom vagy a tantárgy értékelése, amely nem minősül korrekciónak) - t. j. minden évfolyam hallgatói e tekintetben azonos utat járnak be tanulmányaikban. A tanulmányi terv elérhető az UJS Akadémiai Információs Rendszerében.

c) - A tanulmányi tervben általában az alábbiakat adja meg:

A tanulmányi részben a hallgató a kötelező tárgyakat teljesíti, a kötelezően választható és a szabadon választható tárgyak közül választ. A hallgató a tanulmányi terv tudományos részében szereplő tárgyak teljesítéséért kreditet kap. A hallgató államvizsga-tantárgyakat teljesít: a disszertációs dolgozat írásbeli vizsgarészét, a disszertációs vizsga szóbeli részét, a disszertácós dolgozatot és annak megvédését.

 

A tanulmányi programban meg vannak jelölve a profiltárgyak (specializációk):

 

A Történelemdidaktika képzési programunk profiltárgyai: a kötelező tantárgyak köréből a Történelemdidaktika, és a Történeti kutatás módszertana. A kötelezően választható tárgyak köréből a Matematikai-statisztikai módszerek a pedagógiai kutatásban; és Tanterv- és történelemtankönyvek didaktikai elemzése. A választható tantárgyak köréből A tanítási folyamat tervezése; és A nemzeti kisebbségek történelmének oktatásának aktuális vonatkozásai.

 

minden oktatási terület / tantárgy esetében definiálva van az oktatás kimenete és az ehhez kapcsolódó kritériumok, valamint az értékelés szabályai úgy, hogy a tanulmányi program minden oktatási célja teljesüljön (ezek kizárólag a tantárgy információs lapján az Oktatás eredménye, valamint a Tantárgy teljesítésének feltételei című részben lehetnek megadva),

 

Az információs lapokban egyértelműen meg vannak határozva az adott tantárgy teljesítésének feltételei, valamint az oktatási kimenetek is, amelyekre a hallgató szert tesz a tantárgy teljesítésével.

 

Az összes oktatási rész/tantárgy adatlapján egyértelműen fel van tüntetve az az oktatási tevékenység, amellyel az SJE TKK biztosítja az elvárt oktatási eredmények elérését. Az oktatási részek/tantárgyak esetében a legtöbb esetben az oktatási tevékenységet részesítjük előnyben - előadás vagy szeminárium, de az esetleges járványügyi helyzet miatt szükségesnek és természetesnek tartjuk, hogy a tevékenységeket online tevékenység formájában is végezzük.

 

A tágabb területen kutatási tevékenységet igénylő oktatási részek/tantárgyak esetében célszerűnek tartjuk a kutatási tartózkodás formájában való megszólítást. Az oktatási formák, mint például a zárómunka, a projektmunka természetes formái a végzett hallgató szakdolgozat-projektre és disszertációs kdolgozat elkészítésére.

 

Módszerek, amelyek révén az oktatási tevékenység megvalósul: jelenléti forma, távoktatás, kombinált forma (a tantárgyak információs lapjával összhangban):

 

Az információs lapokban az oktatási tevékenység formája mint „jelenléti“ forma van meghatározva.

 

A tantárgy tematikus terve / sillabusza:

 

A tárgyak tematikus tervei megtalálhatók az információs lapokban.

 

a hallgató munkaterhelése (ennek "terjedelme" az egyes tantárgyakra és az oktatási tevékenységre vonatkozóan külön-külön kerül meghatározásra),

 

Az egyes tantárgyak oktatási részének elkészítésekor figyelembe vettük a hallgatók munkaterhelését az ECTS, valamint a megadott kredit- és óraszám alapján.

 

az egyes részekhez hozzárendelt kreditek mennyisége a hallgató munkaterhelésével és az elért oktatási kimenetekkel összhangban,

 

Azon oktatási részek / magasabb kreditű tantárgyak esetében, ahol a nappali tagozatos tanítás óratámogatása nem volt összhangban a hallgató leterheltségével, a tanulási feladatokat, feladatokat, kimeneteket a tanuló önálló tanulás útján oldja meg oktatói irányítással. , és az azt követő ismeretek bemutatása ill. készségek, amelyeket a feladat megfogalmazásában előre rögzítettek.

 

a tantárgyat biztosító személy (vagy a partnerintézmény) és elérhetősége,

 

Az tantárgyak információs lapjainak vonatkozó részében fel vannak tüntetve a tantárgyak oktatói. Az oktatók elérhetősége jelen leírás 7. pontjában található.

 

Prof. Dr. Tóth Péter, PhD. (tothp@ujs.sk) mint a program szakfelelőse [https://www.portalvs.sk/regzam/detail/27477?do=filterForm-submit&university=725000000&sort=surname&employment_state=yes&filter=Vyh%C4%BEada%C5%]A5]

 

Dr. habil. Vajda Barnabás, PhD. (vajdab@ujs.sk) mint a program társ-szakfelelőse

[https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15510]

 

Dr. habil. Simon Attila, PhD. (simona@ujs.sk) mint a program szakfelelőse

[https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15508]

 

Az oktatás helyszíne (amennyiben a tanulmányi program több helyszínen valósul meg).

 

Selye János Egyetem, Tanárképző Kar, Történelem Tanszék.

d) - A felsőoktatási intézmény feltünteti azt a kreditszámot, amelynek megszerzése feltétele a tanulmányok sikeres befejezésének, valamint az egyéb feltételeket, amelyeket a hallgatónak teljesítenie kell a tanulmányai sikeres befejezéséhez, beleértve az államvizsga feltételeit, a tanulmányok megismétlésének, meghosszabbításának és megszakításának szabályait.
Az a doktorandusz jelentkezhet a disszertációs viszgára, aki legalább 60 kreditet szerzett, ebből legalább 40 kreditet a tanulmányi részre, legalább 20 kreditet a tudományos részre (legkésőbb 18 hónapig nappali tagozaton). A doktorandusz legalább 150 kredit megszerzése esetén jelentkezhet a disszertáció megvédésére. A szakdolgozat védését legkésőbb a tanulmányok megkezdésétől számított három éven belül (nappali formában) illetvenégy éven belül (levelezős képzésben) kell benyújtani. A disszertációs munka megvédésének engedélyezése iránti kérelem benyújtásának feltétele a legalább A kategóriájú publikációs teljesítmény igazolása - a Tanító- és pedagógiatudományok tudományterületi képzési programjaira vonatkozó szabványok szerint.
e) - Az egyes tanulmányi tervek esetében a felsőoktatási intézmény feltünteti a tanulmányi program egyes részeinek teljesítésére vonatkozó feltételeket, valamint a hallgató előrehaladását a tanulmányi programban az alábbiak szerint:

A tanulmányi rész kötelező tantárgyai között a tanulmányok szabályszerű teljesítéséhez szükséges kreditek száma: 30. A kötelezően választható tárgyakból és a tanulmányi részben választható vagy szabadon választható tárgyakból kreditek száma: min. 30. Tudományos rész kreditszáma: min. 70. Az államvizsga tantárgyak kreditszáma: disszertációs vizsga írásbeli része 10, disszertációs vizsga szóbeli része: 10. Disszertációs munka és annak megvédése kreditszáma: 30.

f) - A felsőoktatási intézmény ismerteti a tanulmányi kimenetek ellenőrzésére és a hallgatók értékelésére vonatkozó szabályokat, valamint az értékeléssel kapcsolatos javítási eljárások lehetőségét.

Az értékelés szabályai, kritériumai és módszerei transzparensek és a tanár által előre meghatározottak, s minderről az adott tantárgy információs lapja tájékoztat. A tantárgy teljesítésének felételei című részben világosan meg vannak határozva a hallgató tanulmánnyal kapcsolatos és egyéb, az oktatási cél megvalósításával kapcsolatos kötelességei, a tanulmányi feladatok elvégzésének formája, valamint a részeredmények értékelésének kritériumai is. A hallgató eredményeit feljegyzik, dokumentálják és archiválják. Az értékelés szabályai és folyamata a Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzatában van lefektetve. Az oktatás folyamán a hallgatók visszajelzést kapnak a tanártól, valamint iránymutatást és lehetőséget a hibák kijavítására. A hallgatónak lehetősége van arra, hogy tudomást szerezzen a saját értékeléséről személyes konzultációk, az akadémiai információs rendszer vagy online platform révén. A hallgatónak lehetősége van a konzultációs órák kihasználására a félév során. A gyakorlat azt mutatja, hogy a hallgatók élnek is ezzel a lehetőséggel annak érdekében, hogy jobb eredményeket érjenek el. Amennyiben a hallgató teljesíti az adott vizsgatárgyra vonatkozó követelményeket, lehetősége van egy rendes és két javító vizsgaidőpontra (valamint – indokolt esetben – komisszionális vizsgára). Az erre, valamint a kreditek gyűjtésére és elfogadtatására vonatkozó előírásokat a Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzata tartalmazza. Az akadémiai információs rendszer adminisztratív ellenőrzését a Tanulmányi osztály végzi a Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzatában lefektetett szabályok alapján.

 

A hallgatóknak lehetőségük van minden tanulmányi félévben igénybe venni a tanári konzultációs órákat, akár online is. A hallgatók hozzáférhetnek a tanári konzultációkhoz, ahol a bevált gyakorlatok példái azt mutatják, hogy a hallgatók konzultációs órákat használnak fel a továbblépéshez és a jobb eredmények eléréséhez.

A tanulói értékelés eredményeit rögzítjük, dokumentáljuk és archiváljuk. Az értékelési folyamat szabályait és eljárásait az UJS Tanulmányi Szabályzat (teljes szöveg módosításokkal), elérhető az AIS UJS Dokumentumok / UJS-jogszabályok / Belső szabályzat 2018. év 8. számában), a Doktori tanulmányok általános alapelvei című dokumentumban. UJS (2013), (elérhető z AIS UJS Dokumentumok / Pedagógiai Kar - jogszabályok / Belső szabályzat, 2013. év, 6. szám), valamint a dékáni irányelv 1. sz. A szakdolgozat PF UJS-ben történő értékelésének és megvédésének szempontjairól szóló 2/2017. sz. (elérhető az AIS UJS Dokumentumai / Pedagógiai Kar - jogszabályok / Belső szabályzatok, 2017. év, 2. szám) oldaláról.

g) - A tanulmányok vagy azok részeinek elismerésére vonatkozó feltételek.

A Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzata világosan leírja a kreditek megszerzésével, gyűjtésével és átvitelével kapcsolatos eljárásokat, amelyek összhangban vannak a kredittranszfer európai rendszerével. Ugyanígy meg vannak határozva a más egyetemen teljesített tantárgyak elfogadtatására vonatkozó szabályok.

h) - A felsőoktatási intézmény feltünteti a tanulmányi program záródolgozatainak témáit (vagy az azok elérhetőségére vonatkozó hivatkozást).

A Történelemdidaktik PhD. programmal kapcsolatban minden információ megtalálható az SJE Tanárképző Kar doktori programjának honlapján, beleértve a felételi eljárás stb. részletes menetét is.

 

(http://pf.ujs.sk/sk/struktura/katedra-historie.html#doktorandsk%C3%BD-program)

 

A 2021/2022-es akadémiai évben meghirdetett disszertációs témák:

 

A reáloktatás helyzete a 18. század végén és a 19. század elején Észak-Magyarországon. Reálne vzdelávanie na území severného Uhorska na konci 18. a na začiatku 19. storočia. Témavezető: Prof. Dr. Péter Tóth, PhD. (tothp@ujs.sk)

 

A pietizmus és a filantropizmus hatása a felső-magyarországi evangélikus oktatásra a 18-19. században. Vplyv pietizmu a filantropizmu na luteránske školstvo v Hornom Uhorsku v 18. - 19. storočí. Témavezető: Prof. Dr. Péter Tóth, PhD. (tothp@ujs.sk)

 

A történelmi források kontroverzivitása és didaktikai értéke – a hidegháború példáján Kontroverzivita historických prameňov a ich didaktická hodnota – príklad studenej vojny. Témavezető: Dr. habil. Barnabás Vajda, PhD. (vajdab@ujs.sk)

 

Történelemtankönyvek didaktikai minőségének változásai a 20. században Vývoj didaktickej kvality učebníc dejepisu v dvadsiatom storočí. Témavezető: Dr. habil. Barnabás Vajda, PhD. (vajdab@ujs.sk)

 

Ellenségképek teremtése a 20. századi történelemtanításban. Vytváranie obrazu nepriateľa vo vyučovaní dejepisu v 20. Storočí. Témavezető: Dr. habil. Attila Simon, PhD. (simona@ujs.sk)

 

Helytörténet oktatása a szlovákiai magyar tannyelvű alapiskolákban 1993–2020. Vyučovanie lokálnych dejín na základných školách s maďarským vyučovacím jazykom na Slovensku 1993–2020. Témavezető: Dr. habil. László Szarka, CSc. (szarkal@ujs.sk)

 

Választások a kommunista Csehszlovákiában és a magyar kisebbség – beleértve a források oktatási célú felhasználásának lehetőségeit. Voľby v komunistickom Československu a maďarská menšina – vrátane možností využívania historických prameňov vo vyučovaní. Témavezető: Dr. habil. Árpád Popély, PhD. (popelya@ujs.sk)

 

Tanárképzés az Osztrák-Magyar Monarchia területén a dualizmus időszakában – a múlt a jövő kulcskérdése. Príprava učiteľov v Uhorsku v období dualizmu – vzdelávanie v minulosti ako kľúčová otázka budúcnosti. Témavezető: Dr. habil. PaedDr. Kinga, Horváth, PhD. (horvathki@ujs.sk)

 

Kvantitatívne a kvalitatívne skúmanie identity maďarskej menšiny a pedagógov na Slovensku - súčasná situácia, historické súvislosti. Témavezető: Prof. Dr. András Németh, DSc. (nemetha@ujs.sk)

 

A disszertációs munkák az AIS megfelelő oldalán lesznek majd hozzáférhetőek.

i) - A felsőoktatási intézmény leírja az alábbiakat, vagy megadja az ezekre vonatkozó hivatkozást:

A disszertációs munkák leadásának, megvédésének és értékelésének szabályai és eljárásai az alábbi belső dokumentumokat nyilatkozzák és fogalmazzák meg:

 

Študijný poriadak UJS (úplné znenie s dodatkami) / Tanulmányi szabályzat: (https://ais2.ujs.sk/ais/files/1612789385631.PDF?appId=2039328259&contentType=application/pdf&antiCache=-58345437422000&file=1612789385631.PDF);

Pravidlá schvaľovania školiteľov doktorandského štúdia (AIS UJS Dokumenty/Pedagogická fakulta - legislatíva/Vnútorné predpisy, rok 2017, číslo 1) / A témavezetőkre vonatozó szabályzat:

(https://ais2.ujs.sk/ais/files/1612789605219.PDF?appId=2039328259&contentType=application/pdf&antiCache=-58345437202000&file=1612789605219.PDF);

 

A doktori tanulmányok felvételi eljárására vonatkozó rektori rendelet - Smernica rektora č. 3/2021 k prijímaciemu konaniu na doktorandské štúdium na Univerzite J. Selyeho

 

A doktori tanulmányok általános szabályai - Všeobecné zásady doktorandského štúdia UJS (2013)(dostupné z AIS UJS Dokumenty/Pedagogická fakulta - legislatíva/Vnútorné predpisy, rok 2013, číslo 6) – /

https://ais2.ujs.sk/ais/files/1612791425264.PDF?appId=2039328259&contentType=application/pdf&antiCache=-58345435382000&file=1612791425264.PDF);


A doktori disszertációs munkák értékelésének szabályai - Smernica dekana č. 2/2017 o Kritériách hodnotenia dizertačnej práce a jej obhajoby na PF UJS (dostupné z AIS UJS Dokumenty/Pedagogická fakulta - legislatíva/Vnútorné predpisy, rok 2017, číslo 2); /


A doktori disszertációs munkák védésének szabályai Smernica dekana č. 2/2021, Kritériá hodnotenia dizertačnej skúšky na PF UJS v zmysle Štandardov pre študijné programy, 2021 (dostupné z AIS UJS Dokumenty/Pedagogická fakulta - legislatíva/Vnútorné predpisy, rok 2021).

a hallgatói mobilitásban való részvétel lehetőségeit,

 

A hallgatók hazai és külföldi mobilitását az egyetem tanulmányutakkal és kutatói tevékenység támogatásával segíti. Annak érdekében, hogy növekedjen a hallgatói mobilitásban (pl. Erasmus+) részt vevő hallgatók száma, az egyetem nemzetközi kapcsolatok részlege a karokkal együtt rendszeresen szervez workshopokat, és felkínálja a személyes és az online konzultáció lehetőségét. A hallgatók az egyetem információs eszközei révén is értesülnek a mobilitási lehetőségekről. A hallgatók, oktatók és munkatársak külföldi mobilitásáról a 3/2014. számú rektori rendelet nyújt tájékoztatást (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2018, 10. sz.).

 

A Történelemdidaktika doktori képzési program tanulmányi terve kifejezetten tartalmaz egy olyan kötelezően választható tárgyat (Study / Research Stay), mellyel a hazai és külföldi hallgatói mobilitást ösztönözzük, támogatjuk. Az SJE tanulmányi szabályzata egyértelműen leírja az ide vonatkozó kreditek megszerzésének, beszedésének és átutalásának eljárásait és szabályait (11. cikk), ami összhangban van az Európai Kreditátviteli Rendszerrel. Hasonlóképpen meghatározzák a másik egyetemen végzett tárgyak elismerésének szabályait és eljárásait is. A szabályokat és eljárási rendet a Rektori Rendelet 2. sz. A hallgatók, oktatók és munkatársak külföldi mobilitásának szervezéséről az Erasmus+ programon belül az UJS-ben, elérhető az AIS UJS Documents / UJS-jogszabályok / Internal Acts of Management, 2018. év, 10. szám) 3/2014.

 

A felsőoktatási intézmény tanulmányi programja olyan szabályokat is érvényesít, amelyek a kutatói integritás biztosítására, a plagizálás megelőzésére, valamint az egyéb akadémiai csalásokra irányulnak. A Selye János Egyetem Alapszabályzata értelmében a plagizálás fegyelmi vétségnek számít és fegyelmi eljárást von maga után. A felsőoktatási intézmény szem előtt tartja, hogy ne sérüljön a kutatói integritás, illetve ne történjen plagizálás vagy más akadémiai csalás, továbbá olyan eljárásokat foganatosít, amelyek biztosítják, hogy a szabályok megszegése összeegyeztethetetlen legyen az akadémiai fokozat megszerzésével. Ezeket a szabályokat és eljárásokat a Selye János Egyetem Alapszabályzata tartalmazza (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné predpisy, 2013, 11. sz.).


A speciális igényű hallgatókra vonatkozó eljárásokat:

 

A jelenlegi nemzetközi folyamatokkal összhangban az egyetem szisztematikusan keresi és megszólítja a speciális igényű hallgatókat, aminek köszönhetően megfigyelhető a számuk növekedése. A speciális igényű hallgatók támogató szolgáltatásokra jogosultak. Ennek részleteit a speciális igényű hallgatókról szóló 7/2016. számú rektori irányelv tartalmazza (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2016, 9. sz.).


A hallgató irányából érkező panaszokra és fellebbezésekre vonatkozó eljárásokat:

 

A Selye János Egyetem Alapszabálya szerint a hallgató az akadémiai közösség tagjává az egyetemen vagy a karokon megvalósuló tanulmányi programok valamelyikére történő beiratkozás után válik. Az akadémiai közösség tagjaként jogában áll ötletekkel, észrevételekkel és panasszal fordulni az akadémiai önkormányzati szervek valamelyikéhez (ennek szabályai és eljárásai a legiszlatív dokumentumokban vannak lefektetve). A hallgatók a kérelmek áttanulmányozásának hatékony módjait alkalmazhatják. Ezek hozzájárulnak ahhoz, hogy ne sérüljön a hallgatók érdeke, és lehetővé teszik, hogy a hallgatók felhívják a figyelmet arra, ha az egyetem tevékenységében hiányosságokat tapasztalnak. A kérelmek megvizsgálása transzparens módon, a hallgatók képviselőjének jelenlétében történik. A kérelem benyújtója visszacsatolást kap a kérelem benyújtásával és az ebből fakadó rendelkezésekkel kapcsolatban.

5. - A tanulmányi program tantárgyainak információs lapjai
A T.t. 614/2002 sz. rendelet alapján

A vonatkozó tanulmányi program tantárgyainak információs lapjai a Szlovák Oktatásügyi Minisztérium 155/2013. számú rendeletének első mellékletében található struktúra alapján készültek.

 

6. - Az akadémiai év aktuális időbeosztása és az aktuális órarend
(vagy hiperhivatkozás)

Az akadémiai év aktuális időbeosztása hozzáférhető a Selye János Egyetem honlapján az Oktatás menüpont alatt az Akadémiai év időbeosztása című részben: https://www.ujs.sk/sk/studium/harmonogram-akademickeho-roka.html

Az egyes tanulmányi alprogramok órarendje a Selye János Egyetem akadémiai információs rendszeréből nyerhető ki.

7. - A tanulmányi programot biztosító személyek
a) - A tanulmányi program megvalósításáért, fejlesztéséért és minőségéért felelős személy (funkciója és elérhetősége feltüntetésével)

Prof. Dr. Tóth Péter, PhD. (tothp@ujs.sk) egyetemi tanár, professzor mint a tanulmányi program szakfelelőse

b) - A tanulmányi program profiltantárgyait biztosító személyek névsora a tantárgyhoz való hozzárendeléssel, valamint elérhetőségeikkel, összekötve az egyetemi alkalmazottak központi nyilvántartásával (ezek feltüntethetőek a tanulmányi tervben is).

Prof. Dr. Péter Tóth, PhD. (tothp@ujs.sk)

[https://www.portalvs.sk/regzam/detail/27477?do=filterForm-submit&university=725000000&sort=surname&employment_state=yes&filter=Vyh%C4%BEada%C5%]A5]

A pedagógiai kutatások matematikai-statisztikai módszerei

 

Dr. habil. Barnabás Vajda, PhD. (vajdab@ujs.sk)

[https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15510]

Történelemdidaktika és Történelemtankönyvek és –tananyagok didaktikai elemzése

 

Dr. habil. Attila Simon, PhD. (simona@ujs.sk)

[https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15508]

A kisebbségi történelemtanítás jelenlegi szempontjai


c) - A tanulmányi program profiltárgyait biztosító személyek tudományos/művészeti-pedagógiai jellemzésének (VUPCH) elérhetősége.

Hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben.


d) - A tanulmányi program oktatóinak névsora a hozzájuk rendelt tantárgyakkal, elérhetőségeikkel együtt, összekötve az egyetemi alkalmazottak központi nyilvántartásával (feltüntethető a tanulmányi tervben is).

Prof. Dr. Péter Tóth, PhD. (tothp@ujs.sk)

[https://www.portalvs.sk/regzam/detail/27477?do=filterForm-submit&university=725000000&sort=surname&employment_state=yes&filter=Vyh%C4%BEada%C5%]A5]

A pedagógiai kutatások matematikai-statisztikai módszerei

 

Dr. habil. Barnabás Vajda, PhD. (vajdab@ujs.sk)

[https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15510]

Történelemdidaktika és Történelemtankönyvek és –tananyagok didaktikai elemzése

 

Dr. habil. Attila Simon, PhD. (simona@ujs.sk)

[https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15508]

Válogatott fejezetek nemzeti történelemből, és A kisebbségi történelemtanítás jelenlegi szempontjai

 

Dr. habil. László Szarka, CSc. (szakral@ujs.sk)

[https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15512]

A történeti kutatás módszertana

 

Dr. habil. Árpád Popély, PhD. (popelya@ujs.sk)

[https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15561]

Válogatott fejezetek az egyetemes történelemből

 

Dr. habil. PaedDr. Kinga, Horváth, PhD. (horvathki@ujs.sk) [https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15605]

Az oktatásmenedzsment aspektusai

 

Prof. Dr. András Németh, DSc. (nemetha@ujs.sk)

[https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15555]

A pedagógiai tevékenység tervezése

 

Dr. habil. Anna Tóthné Litovkina, PhD. (litovkinaa@ujs.sk)

[https://www.portalvs.sk/regzam/detail/17670?do=filterForm-submit&surname=litovkina&sort=surname&employment_state=yes&filter=Vyh%C4%BEada%C5%A5]

Idegen nyelv – angol

 

Prof. Erzsébet Drahota-Szabó, PhD. (drahotaszaboe@ujs.sk)

[https://www.portalvs.sk/regzam/detail/23169]

Idegen nyelv – német


e) - A záródolgozati témavezetők névsora a hozzájuk rendelt témákkal (valamint elérhetőségeik feltüntetésével).

A 2021/2022-es akadémiai évben meghirdetett disszertációs témák:

 

A reáloktatás helyzete a 18. század végén és a 19. század elején Észak-Magyarországon. Reálne vzdelávanie na území severného Uhorska na konci 18. a na začiatku 19. storočia. Témavezető: Prof. Dr. Péter Tóth, PhD. (tothp@ujs.sk)

 

A pietizmus és a filantropizmus hatása a felső-magyarországi evangélikus oktatásra a 18-19. században. Vplyv pietizmu a filantropizmu na luteránske školstvo v Hornom Uhorsku v 18. - 19. storočí. Témavezető: Prof. Dr. Péter Tóth, PhD. (tothp@ujs.sk)

 

A történelmi források kontroverzivitása és didaktikai értéke – a hidegháború példáján Kontroverzivita historických prameňov a ich didaktická hodnota – príklad studenej vojny. Témavezető: Dr. habil. Barnabás Vajda, PhD. (vajdab@ujs.sk)

 

Történelemtankönyvek didaktikai minőségének változásai a 20. században Vývoj didaktickej kvality učebníc dejepisu v dvadsiatom storočí. Témavezető: Dr. habil. Barnabás Vajda, PhD. (vajdab@ujs.sk)

 

Ellenségképek teremtése a 20. századi történelemtanításban. Vytváranie obrazu nepriateľa vo vyučovaní dejepisu v 20. Storočí. Témavezető: Dr. habil. Attila Simon, PhD. (simona@ujs.sk)

 

Helytörténet oktatása a szlovákiai magyar tannyelvű alapiskolákban 1993–2020. Vyučovanie lokálnych dejín na základných školách s maďarským vyučovacím jazykom na Slovensku 1993–2020. Témavezető: Dr. habil. László Szarka, CSc. (szarkal@ujs.sk)

 

Választások a kommunista Csehszlovákiában és a magyar kisebbség – beleértve a források oktatási célú felhasználásának lehetőségeit. Voľby v komunistickom Československu a maďarská menšina – vrátane možností využívania historických prameňov vo vyučovaní. Témavezető: Dr. habil. Árpád Popély, PhD. (popelya@ujs.sk)

 

Tanárképzés az Osztrák-Magyar Monarchia területén a dualizmus időszakában – a múlt a jövő kulcskérdése. Príprava učiteľov v Uhorsku v období dualizmu – vzdelávanie v minulosti ako kľúčová otázka budúcnosti. Témavezető: Dr. habil. PaedDr. Kinga, Horváth, PhD. (horvathki@ujs.sk)

 

Dr. habil. Popély Árpád, PhD. (popelya@ujs.sk) pillanatnyilag nem aktuális

 

Prof. Emerita Ágnes F. Dárdai (dardai.agnes@pte.hu) pillanatnyilag nem aktuális

 

Dr. habil. József Kaposi, PhD. (kaposij@gmail.com) pillanatnyilag nem aktuális

 

A záródolgozatok aktuális témái a Selye János Egyetem akadémiai információs rendszerében elérhetők. A honlapra történő hivatkozás e leírás 4h) részében található.

f) - A záródolgozati témavezetők tudományos/művészeti-pedagógiai jellemzéseinek (VUPCH) elérhetősége.

A záródolgozati témavezetők tudományos/művészeti-pedagógiai jellemzései hozzáférhetők a Selye János Egyetem akadémiai információs rendszerében.

g) - A tanulmányi programban résztvevő hallgatók képviselői, akik a hallgatók érdekeit képviselik (név és elérhetőség).

Mgr. Engel Enikő [121542@student.ujs.sk]

Mgr. Fekete Áron [118836@student.ujs.sk]


h) - A tanulmányi program tanulmányi tanácsadója (elérhetőséggel és a tanácsadással kapcsolatos további információkkal, valamint a konzultáció órarendjének feltüntetésével)

Dr. habil. Vajda Barnabás, PhD. (vajdab@ujs.sk), aktuális órarend szerint (AIS)

i) - A tanulmányi program egyéb kisegítő munkatársai - hozzárendelt tanulmányi referens, karriertanácsadó, adminisztratív munkaerő, szállásoltatási ügyintéző és hasonlók (elérhetőséggel)

Tanulmányi referens: Bc. Vas Csilla, vasc@ujs.sk,

Karrier tancsadó: Mgr. Istvánik Norbert, istvanikn@ujs.sk

Kollégiumigazgató: Mgr. Duba Attila, dubaa@ujs.sk

8. - A tanulmányi program térbeli, materiális és technikai hátterének bebiztosítása
a) - A tanulmányi program tantermeinek és azok technikai felszereltségének jellemzése az oktatási kimenetekhez és a tantárgyakhoz rendelve (laboratóriumok, projekt- és művészeti szaktantermek, stúdiók, műhelyek, tolmácsfülkék, klinikák, szerzetesi szemináriumok, tudományos és technikai parkok, technológiai inkubátorok, iskolai üzemek, gyakorlati központok, gyakorlóiskolák, oktatói-gyakorlói berendezések, sportcsarnokok, uszodák, sportpályák).

A helysiég kapacitása. Helyiségek száma. A legújabb ICT-vel felszerelt előadótermek/előadótermek, beleértve a tolmácseszközöket is (SJE Konferenciaközpont, Hradná 2, KN)

1 x 350

1 x 195

2 x 180

4 Szemináriumi termek (SJE Konferenciaközpont, Hradná 2, KN)

1 x 40

1 x 30

2 x 20

Együtt - 110

4 Előadótermek/előadótermek prezentációs technológiával (TKK SJE, Bratislavská cesta 3322, KN)

1 x 100

3 x 50

Együtt - 250

4 Műszaki szemináriumi termek (TKK UJS, Bratislavská cesta 3322, KN) klasszikus oktatási célokra

1 x 45

1 x 40

1 x 34

1 x 32

2 x 30

3 x 25

Együtt - 286

9 Műszaki szemináriumi termek (TKK SJE, Bratislavská cesta 3322, KN) - speciális tantermek művészeti oktatás, zeneoktatás és matematika oktatására

Művészeti szaktanterem - 45

Zenei szaktanterem – 42

Matematika - 30

Együtt - 117

3 Edzőterem – nagy (SJE Sportközpont, Hradná 2, KN) Méretei (30m x 50m)

1 Edzőterem – kicsi (SJE Sportközpont, Hradná 2, KN) Méretei (14m x 9,9m)

1 Edzőterem (SJE Sportközpont, Hradná 2, KN) Méretei (16,8 m x 9,9m)

1 A sportközpont munkáját biztosító tanszékek irodái

KPP - 7

KPD - 7

Számítógépes tantermek (SJE Konferenciaközpont, Hradná 2, KN) Együtt 29 számítógép

1 Számítógépes tantermek (SJE, Bratislavská cesta 3322, KN) Együtt 59 számítógép

3 Számítógépes tantermek (SJE, Hradná 21, KN) Együtt 33 számítógép

2 Számítógépes tantermek technikával (Tiszti pavilon, KN városközpont) Együtt 90 számítógép

3 A hallgatók számítógéphez való hozzáférésének egyéb lehetőségei - SJE Egyetemi Könyvtár. Együtt 29 számítógép


b) - A tanulmányi program információszolgáltatásának jellemzői (a tananyaghoz való hozzáférés a tantárgy információs lapjai alapján, információs adatbázisokhoz és információs forrásokhoz való hozzáférés, információs technológiák és hasonlók).

A számítógépes tantermek szoftveres felszereltsége, illetve az SJE hallgatóinak rendelkezésére álló számítógépek:

 

Számítógépek a tantermekben:

 

Tanárképző Kar, 59 db

Operációs rendszer: Windows 7 Professional.

Szoftverek: Microsoft Office 2013, Matlab, GeoGebra, Gimp, Blender,  

Konferenciaközpont, KINFO, 29 db

Operációs rendszer: Windows 10 Edu.

Szoftverek: Microsoft Office 2016, Matlab, GeoGebra, Gimp, Blender, Lazarus, Eclipse, JDK, Imagine, Dev-C++, Easy PHP

Közgazdasági és Informatikai Kar, 33 db

Operációs rendszer: Windows 10 Edu.

Szoftverek: Microsoft Office 2016, Matlab, GeoGebra, Gimp, Blender. 

Tiszti Pavilon, 90 db

Operációs rendszer: Windows 10 Edu.

Szoftverek: Microsoft Office 2016, Matlab, GeoGebra, Gimp, Blender, Lazarus, Eclipse, JDK, Imagine, Dev-C++, Easy PHP.   

A számítógépek száma az SJE Könyvtárban: 29 db

HP All in One számítógépek

Operációs rendszer: Windows 8 Professional.

Szoftver: Microsoft Office 2013.

Prezentációs technika

A Konferenciaközpont minden termében (Hradná 2, KN)

projektor és hangtechnika – együtt 3 db

számítógépek HP 6000 hozzékötve a prezentációs technikára – együtt 3 db

Operációs rendszer: Windows 7 Professional.

Szoftver: Microsoft Office 2013.

Minden épületben, ahol órákat tartanak, minden szemináriumi teremben van beépített projektor, amely VGA porton keresztül a számítógéphez csatlakozik.

 

Hordozható számítógépek

Diákoknak kölcsönözhető laptopok - 120 db

 

Operációs rendszer: Windows 7 Professional.

Szoftver: Microsoft Office 2013.

Hordozható számítógépek oktatási és adminisztratív személyzet számára - 130 számítógép

Operációs rendszer: Windows 7 Professional, Windows 10 Professional.

Szoftver: Microsoft Office 2010, Microsoft Office 2013, Microsoft Office 2016.

 

Egyetemi terminálok az SJE épületeiben

Egyetemi terminálok LENOVO a hallgatóknak - 70 db

Operációs rendszer: Windows 7 Professional.

Szoftver: Microsoft Office 2010.

c) - A tanulmányi programban alkalmazott távoktatás jellemzése. Hozzáférések, az online-tanulást lehetővé tevő portálok. A jelenléti oktatásról a távoktatásra történő átmenet folyamata.

A távoktatás, illetve a kombinált formában történő oktatás igényeire az egyetemen 4 db szerver működik BigBlueButton videokonferencia rendszerrel. A távoktatás alternatív eszköze az MS Teams platform, amely az Office 365 A1 for faculty csomag része, amely minden tanár és hallgató számára elérhető. Még 2015-ben egy nyílt forráskódú LMS Moodle-n alapuló e-learning rendszert hoztak létre és helyeztek üzembe az UJS-ben.

Ezt a rendszert 2017-ben részben integrálták a WeBWorK rendszerbe. Ez a komplex rendszer 2019-ben is működött. A Moodle továbbra is lehetőséget biztosít az egyes tantárgyak tan- és segédanyagainak megjelentetésére, a házi feladat bevitelére és az elektronikus tudásfelmérésre az engedélyezett zónában. Emellett a WeBWorK lehetőséget biztosít matematikai feladatok automatizált generálására, bevitelére és értékelésére. A kábeles csatlakozási lehetőség mellett, amely ŠD-ben, az Egyesült Királyságban és más kiválasztott helyeken elérhető, az UJS valamennyi épületében a hallgatók WiFi hálózaton keresztül hozzáférnek az internethez. A hálózathoz való csatlakozáshoz egy személy hitelesítése (bejelentkezési név és jelszó) szükséges. 2016-ban bevezették a központi nyomtatási rendszert, amely a hallgatók számára is szabdon elérhető.

e) - A szociális, sport-, kulturális, szellemi és közösségi élet megélésének lehetőségei és jellemzői.

A költségvetési forrásból, valamint az SJE saját forrásaiból történő ösztöndíjak nyújtásának feltételeit az SJE Ösztöndíjszabályzata szabályozza. Tanulmányaik során az SJE ösztönző környezetet biztosít hallgatóinak. Az SJE hatékonyan kezeli és üzemelteti az SJE Kollégiumot, ahol kényelmes elhelyezést biztosít az egyetemi hallgatók számára, megfelelő feltételekkel a minőségi élethez, megfelelő higiéniai körülményekkel és biztonsággal. A Kollégium az egyetemi campus része, egy multifunkcionális környezet, amely lehetővé teszi a diákok számára, hogy tartalmasan töltsék szabadidejüket és sportoljanak. Az SJE étkeztetést biztosít a hallgatók számára az SJE Konferenciaözpont épületében. Az Egyetem Sportközpontjában a hallgatóknak lehetőségük van sportolásra és egyéb szabadidős tevékenységre. Az egyetem célja, hogy lehetőséget biztosítson a kulturális, társadalmi és szellemi élvezetre. A fiatal tehetségek a Cantus Iuventus kórusban találják majd érvényesülésüket. A diákoknak lehetőségük van meglátogatni a Sirály Kollégiumban létesített kápolnát.

f) - A tanulmányi programok hallgatóinak mobilitáson és szakmai gyakorlaton való részvételének lehetőségei és feltételei (a kapcsolatok feltüntetésével), a jelentkezés menete, az elismertetés szabályai.

Az SJE külföldi tanulmányi mobilitásokat kínál hallgatóinak az Erasmus+ mobilitási programokon, a Makovecz programon, a CEEPUS-on és a Balassi Intézmény által kínált különféle szakmai gyakorlatokon (Magyar Köztársaság Emberi Erőforrások Minisztériumának mobilitási ösztöndíjai) belül. Jelenleg az SJE 118 kétoldalú szerződést, memorandumot és intézményközi megállapodást kötött 15 európai ország 63 partnerintézményével, valamint intézményközi megállapodást kötött az EU-n kívüli partnerországokban a KA107 tevékenység keretében. A Nemzetközi Kapcsolatok osztálya az SJE karaival együttműködve rendszeresen szervez informatív Erasmus+ napokat, workshopokat, lehetőséget kínál személyes vagy online konzultációra. Promóciós anyagokat, szórólapokat és prospektusokat osztanak ki az SJE hallgatóinak. Ugyanakkor az SJE Nemzetközi Kapcsolatok osztálya rendszeresen közzétesz az Erasmus+ az SJE honlapján információkat a tevékenységekről, és tömeges információkat küld az SJE hallgatóinak, oktatóinak és dolgozóinak az egyetem információs eszközein keresztül. A hallgatók nyelvi támogatása az Erasmus+ programon belül az OLS (On-line Linguistic Support) online nyelvi támogatási eszközön keresztül történik.

9. - A tanulmányi programok jelentkezőinek képességeivel kapcsolatos elvárások
a) - A tanulmányi programra való felvételhez szükséges képességek és feltételek.

Základným predpokladom prijatia uchádzača na doktorandské štúdium je absolvovanie magisterského štúdia v tom istom alebo príbuznom študijnom programe, na ktorý nadväzuje zvolený doktorandský študijný program. Fakulta v rámci prijímacieho konania zohľadňuje výsledky dosiahnuté v magisterskom štúdiu. Podmienky na prijatie uchádzačov na návrh dekana fakulty schvaľuje Akademický senát fakulty.A Történelemdidaktika Doktori képzési szakon a jelentkező doktori képzésre való felvételének alapvető feltétele vagy a Mgr. szintű történelem (egy- vagy kétszakos) tanári szak elvégzése, vagy a Neveléstudomány (Pedagógia) szak elvégzése.

 

A pályázótól mind a nemzet-, mind az általános történelem területén megszerzett alapismeretek mellett az alábbi általános szakmai előképzettség és készségek az elvártak: i) erős kutatói érdeklődés a történelmi témák iránt, ii) közönség előtti megszólalás képessége, és iii. kreativitás az írott tudományos műfajok létrehozásában (tanulmány, áttekintés stb.). Az a jelentkező, aki történelemtanári iskolai tapasztalatból érkezik a Történelemdidaktika doktori képzési programba, előnyt jelenthet, hogy értékes és közvetlen kapcsolatokat ápol a szakmával, és jó jelölt lehet a képzési programba való felvételre.

 

A mesterképzésben elért eredményeket a kar a felvételi eljárás részeként figyelembe veszi. A felvételi feltételeket a kar szenátusa a kar dékánjának javaslatára hagyja jóvá.

 

A doktori képzésre való felvétel további feltételei: A kar által megnyitott doktori képzésre a felvételi eljárás része a felvételi vizsga. A felvételi vizsgára egy szóbeli felvételi eljárás formájában kerül sor az SJE Tanárkéző Kar dékánja által kijelölt bizottság előtt. A vizsgán a pályázó bizonyítja, hogy képes önálló alkotó tevékenységre az adott képzési területen belül és a megpályázott disszertációs terv témájához kapcsolódóan.

 

A felvételi eljárás keretfeltételeit az 1. sz. rektori rendelet határozza meg: A Selye J. Egyetem doktori képzésére a felvételi eljárásról szóló 3/2021 számú rendelet.

 

b) - A felvételi eljárás folyamata.

Általánosságban elmondható, hogy a felvételi eljárás során a felvételi bizottság figyelembe vesz további szempontokat is, mint például a pályázó által meghirdetett dissertációs téma tudományos megvalósíthatóságát, annak bemutatását, a hallgató addigi tudományos és szakmai versenyeken elért eredményeit, a tudományos és szakmai publikációs tevékenységet vagy más fontos társadalmi feladat megoldását, amellyel a jelölt hozzájárultak a szakterület fejlődéséhez.

 

Az egyetemi tanulmányok második szintjén elvégzett képzés - maximum 15 pont/

A pályázó tanulmányi eredményei - maximum 10 pont

A pályázó korábbi szakmai és publikációs tevékenysége:

- minden, a WoS vagy SCOPUS adatbázisban rögzített történelemtanítási témájú publikációért (konferencia publikációit is ideértjük) - 15 pont

- minden WoS-on vagy SCOPUS-on kívüli publikációért – 5 pont

 

A pályázó egyéb szakmai tevékenységének eredményei, versenyeken bizonyított eredmények stb.) - igazolt szakmai tevékenységéért - 5 pont

A disszertációs dolgozati projektjavaslat értékelése - maximum 15 pont

A munkaprojekt javaslat bemutatása - maximum 25 pont

Egy világnyelv (angol, német, orosz) ismeretének igazolása - maximum 10 pont

A pályázó felvételéhez szükséges minimális pontszám 55 pont /

 

A felvételiről a felvételi bizottság javaslata alapján a kar dékánja dönt a felvételi feltételeknek megfelelően.

c) - Az utóbbi időszak felvételi eljárásainak eredményei.

A Történelemdidaktika doktori képzés a 2019/2020-as akadémiai évtől működik, és eddig három felvételi eljárást valósítottunk meg. A felvett hallgatók száma tanévenként (nappali + részképzés sorrendben): 2019/2020-as tanév: 2 + 1; 2020/2021-es tanév: 1 + 1; 2021/2022-es tanév: 2 + 1. Minden eddigi felvételi eljárás sikeres volt.

10. - A felkínált képzés minőségére vonatkozó visszacsatolások
b) - A tanulmányi programok minőségének javítására irányuló intézkedések és az ezzel kapcsolatos hallgatói visszajelzések eredményei.

A jelen tanulmányi programban részt vevő hallgatók kis száma miatt elsősorban a hallgatók szóbeli visszajelzéseire kell támaszkodnunk egy nyílt párbeszédben. A doktoranduszok munkájának minőségének ellenőrzésére lehetőség kínálkozik felmérések során, azon hallgatói csoportok körében, ahol doktoranduszok végzik oktatói tevékenységüket. Az ellenőrzés anonim felmérés formájában történik.

c) - Az abszolvensek visszajelzéseinek eredményei a tanulmányi programok minőségének javítására irányuló intézkedésekkel kapcsolatban.

Annak ellenére, hogy a Történelemdidaktika doktori szakon jelenleg még nincsenek végzettek, kijelenthetjük, hogy szakunk gyakorlatilag minden hallgatója rendelkezik közvetlen oktatási tapasztalattal, és a szak elvégzése után úgy dönthet, hogy vagy aktív történelemtanárként, vagy tanárként dolgozik, eseteg szakértőként, kutatóként.

11. - A tanulmányok vagy a tanulmányi programok hallgatóira vonatkozó egyéb releváns belső előírások és információk elérhetősége
(pl. tanulmányi útmutató, elszállásolási rend, illetékekre vonatkotó irányelv, diákhitelekre vonatkozó útmutató stb.)

SJE Ösztöndíjszabályzat, elérhető: AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné predpisy, rok 2018, číslo 2 /


Rektori irányelv a Tudományos Diáköri Tevékenységről: Smernica rektora 5/2013  o študentskej vedeckej odbornej činnosti UJS, dostupné z AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, rok 2021, číslo 5) /


Rektori irányelv a számítógépek kölcsönzéséről: Smernica rektora UJS č. 10/2010 o zásadách požičiavania prenosných počítačov študentom (v znení dodatku č. 1), dostupné z AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/ Vnútorné akty riadenia, rok 2011, číslo 7) /


Rektori irányelv a tandíjakról: Smernica rektora č. 1/2021 Školné a poplatky spojené so štúdiom na Univerzite J. Selyeho na akademický rok 2021/2022, dostupné z AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, rok 2021, číslo 6. /


Irányelv a Kollégiumról: Smernica Č. 9/2020, ktorou sa vydáva Domový a ubytovací poriadok ŠD UJS, dostupné z AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, rok 2020, číslo 29. /


Imatrikulácis szabályzat: Imatrikulačný a promočný poriadok UJS (2015), dostupné z AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné predpisy, rok 2015, číslo 5.


Irányelv a képzés elvégzését igazoló dokumentumokról: Smernica č. 8/2016 O vydávaní dokladov o absolvovaní štúdia na UJS, dostupné z AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, rok 2016, číslo 10. /


Rektori irányelv a Könyvtári kölcsönzésről: 1/2014 Knižničný a výpožičný poriadok, Univerzitnej knižnice UJS, dostupné z AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, rok 2014, číslo 2.


A Hallgatói Önkormányzat Alapszabálya: Štatút študentskej samosprávy, dostupné z AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, rok 2010, číslo 8.


Rektori irányelv a külföldi mobilitásról: Smernice rektora Č. 3/2014 o organizovaní zahraničných mobilít študentov, učiteľov a zamestnancov v rámci programu Erasmus+ na UJS, dostupné z AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, rok 2018, číslo 10.


Rektori irányelv a sajátos nevelési igényű hallgatókról: Smernica rektora č. 7/2016 o študentoch so špecifickými potrebami a o pôsobnosti koordinátora UJS pre študentov so špecifickými potrebami, dostupné z AIS UJS

Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, rok 2016, číslo 9/


Rektori irányelv az információs hozzáférésről: Smernica rektora č. 6/2016 o slobodnom prístupe k informáciám dostupné z AIS UJS Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, rok 2016, číslo 8.