DOKUMENTUM
Tanulmányi program
PPVe+22 - Óvópedagógia és köznevelés
Képzés
Stupeň - I. - bakalár, forma - levelező, typ - Tanítói/tanári képzés
Dokumentum típusa
Tanulmányi program jellemzése
Egyetem megnevezése
Selye János Egyetem
Egyetem székhelye
Bratislavská cesta 3322, 94501 Komárno
Egyetemi kar megnevezése
Tanárképző Kar
Egyetemi kar székhelye
Bratislavská cesta 3322, 945 01 Komárno
A felsőoktatási intézmény tanulmányi programot jóváhagyó szerve:
Az SJE Minőségbiztosítási Tanácsa
A tanulmányi program jóváhagyásának vagy a tanulmányi program módosításának dátuma:
13.06.2022
A tanulmányi program leírásában eszközölt egyéb változtatások dátuma:
25.08.2022
1. - A tanulmányi programmal kapcsolatos alapvető információk
a) - A tanulmányi program megnevezése és száma a tanulmányi programok nyilvántartása alapján.
Óvodapedagógia és köznevelés, 113087
b) - A felsőfokú tanulmányok szintje és a végzettség ISCED-F-kódja.
I. szint, kód: 645
c) - A tanulmányi program megvalósulásának helye/-i
Komárno, Tanárképző Kar
d) - Azon tanulmányi szak megnevezése és száma, amelyben a tanulmányi program elvégzésével főiskolai végzettség szerezhető, vagy annak a két tanulmányi szaknak a kombinációja, amely tanulmányi programjának elvégzésével főiskolai végzettség szerezhető; a szak/-ok ISCED-F-kódjai.
38. Pedagógusképzés és pedagógiai tudományok
e) - A tanulmányi program típusa: akadémiai orientáció, szakmai orientáció; fordítói, fordítói szakpárosításban (a szakpárok feltüntetésével); tanári, tanári tanulmányi program szakpárosításban (a szakpárok feltüntetésével), művészeti, mérnöki, doktori, felkészítés szabályozott szakma végzésére, közös tanulmányi program, interdiszciplináris tanulmányok.
Alapképzés, akadémiai orientációjú program
f) - A név elé megszerezhető akadémiai fokozat
Bc.
g) - A képzés formája
levelező forma
h) - Közös tanulmányi programok esetén az együttműködő felsőoktatási intézmények feltüntetése és annak meghatározása, hogy a hallgató melyik felsőoktatási intézményben milyen tanulmányi kötelezettségnek tesz eleget (Felsőoktatási törvény 54a §).

nem releváns

i) - A tanulmányi programok nyelve vagy nyelvei.
magyar nyelv, szlovák nyelv
j) - A tanulmányok standard időtartama akadémiai években kifejezve.
4 akadémiai év
k) - A tanulmányi program kapacitása (tervezett hallgatói létszám), a jelentkezők tényleges száma és a hallgatók tényleges száma.
A tanulmányi programok harmonizálása során és a tanulmányi programra vonatkozó szabványokkal való összehangolása miatt úgy döntöttek, hogy a 2018-ban akkreditált Pedagógia és köznevelés alapképzési program (183286-os programkód) 2022. szeptember 1-jétől nem önálló tanulmányi programként, hanem az Óvodapedagógia és elemi pedagógia alapképzési program (113087-es programkód) moduljaként kerül megvalósításra, amely programnak a címe Óvodapedagógia és köznevelés-re módosul. A moduláris programra 150 nappali tagozatos hallgatót tervezünk felvenni.
2. - Az abszolvens profilja és az oktatás céljai
a) - A felsőoktatási intézmény úgy írja le a tanulmányi program oktatási céljait, mint a hallgató képességeit a tanulmányi program befejezésekor és mint fő oktatási kimeneteket.

A tanulmányi program végzőse betekintést nyer az óvodapedagógia és az óvodai nevelés kérdéseibe, képes az óvodai nevelési intézményekben és az iskolai oktatási intézményekben: iskolai gyermekklubokban, szabadidős központokban, 2-18 éves korú gyermekek nevelését és oktatását végző iskolai bentlakásos iskolákban, a fiatalabb és idősebb iskoláskorú gyermekek számára létrehozott polgári társulásokban (szervezetekben) -folyó oktatás megtervezésére, programozására, végrehajtására és értékelésére. Képes felismerni a pedagógiai problémákat és alkalmazni az egyéni óvodai oktatási programokat, valamint az oktatási programokat az érintett oktatási intézményekben. Ismeri továbbá az érintett oktatási intézmények szervezeti és irányítási rendszerét, amelyet a folyamatos tanítási gyakorlat során sajátít el. A hallgató képes arra, hogy az elméleti és módszertani követelményeket saját nevelési tevékenysége során alkalmazza az óvodai nevelési intézményekben és oktatási intézményekben, valamint a fiatalabb és idősebb iskoláskorú gyermekek szabadidős tevékenységét végző szervezetekben. Képes oktatási és képzési programokat megvalósítani a gyermekek és fiatalok meghatározott csoportjainál az érintett intézmények (pl. kulturális és oktatási intézmények) és az állami, magán-, nem kormányzati vagy egyházi szektorhoz tartozó szervezetek pedagógiai céljaival összhangban. Megfelelő szintű ismeretekkel rendelkezik az oktatás kulturális és társadalmi összefüggéseiről, és ismeri az oktatás alapvető pedagógiai és pszichológiai feltételeit. Képesnek kell lennie arra, hogy lépést tartson az új fejleményekkel a saját és a kapcsolódó területek gyorsan fejlődő szakterületein.

 

Az óvodapedagógia és köznevelés szakos óvodapedagógia szakirányú program végzős hallgatójának profilja:

Elméleti ismeretek:

·        Ismeri az intézményi oktatás társadalomtudományi és jogalkotási összefüggéseit.

·        Ismeri a kognitív fejlődés pszichológiai modelljeit és az óvodás és az iskoláskorú gyermek fejlődési jellemzőit, képes alkalmazni azokat az oktatási folyamatban.

·        Ismeri a terület pedagógiai-pszichológiai összefüggéseit, tájékozott az óvodapedagógia és az elemi oktatás elméletében, ismeri a tanuláselméleteket és a tanítás koncepcióit.

·        Elsajátítja a kommunikáció és a matematika, az információs és vizuális műveltség alapjait, ismeri ezek módszertanát, és alkalmazni tudja ezeket az oktatásban.

·        Az óvodapedagógia és az iskolai pedagógia egyes releváns területeiben tájékozódik, képes azokat tágabb kulturális és társadalmi kontextusba integrálni és alkalmazni az óvodai és szabadidős nevelésben.

·        Ismeri az óvodai és szabadidős nevelési környezet kialakításának és tervezésének elméleti alapjait.

·        Jártas az integratív/inkluzív speciális oktatásban.

 

Gyakorlati készségek és képességek:

·        Eligazodik a pedagógiai dokumentációban és az iskolai jogszabályokban.

·        Az oktatási és tanulási környezetek tervezési képességének bemutatása óvodai és szabadidős intézményekben.

·        Képes megtervezni az oktatási és tanulási környezetet az óvodai és szabadidős intézményekben, valamint az oktatási folyamatot vezetni.

·        Tud elemezni és reflektálni az oktatási folyamat egyes összetevőire.

·        Képes diagnosztizálni a gyermekek problémáinak okait, beavatkozni a nevelési folyamatba azok kijavítása érdekében, és ismereteit közölni az illetékes oktatási és pszichológiai intézményekkel.

·        Képes aktívan használni a digitális technológiákat az oktatási folyamat támogatására.

·        Fejlett idegen nyelvi kommunikációs készséggel rendelkezik.

 

További ismeretek, készségek és képességek:

·        Tudja, hogyan szervezze és tervezze meg saját tanulását.

·        Képes eligazodni az óvodapedagógia és az elemi iskolai pedagógia, valamint a kapcsolódó tudományágak szakmai szövegeiben.

·        Képes együttműködni más szakemberekkel: a közvetlenül résztvevő pedagógussal, a gyermekek szüleivel, az iskola más tanáraival, nevelőivel és szakmai munkatársaival, az iskolában és az iskolán kívül más szakemberekkel (gyógypedagógus, logopédus, szociálpedagógus, pszichológus stb.).

·        Az abszolvens képes az emberekkel való munkavégzéshez kapcsolódó, empátiát, szociális kreativitást és szolidaritást igénylő tevékenységek végzésére is. Képes továbbá az egészséges életmód és a pszichohigiénia területén figyelemfelkeltő tevékenységeket végezni. Felkészült a gyermekekkel és felnőttekkel való hatékony kommunikációra.

A tanulmányi program végzőse a "Bc." tudományos fokozatot kapja. Az alapképzésben végzettek mesterképzésben folytathatják tanulmányaikat, nevezetesen az általános iskolai tanító szakon.

 

Az óvodapedagógia és köznevelés szakos köznevelés szakirányú program végzős hallgatójának profilja

Elméleti ismeretek:

·        Ismeri és megérti a szocializációs és nevelési folyamat fogalmát szélesebb társadalomtudományi kontextusban.

·        Eligazodik az aktuális kulturális-társadalmi és politikai-társadalmi szférában, ismeretekkel rendelkezik a kulturális antropológia területén, ismeri a gyermekek fejlődésének és nevelésének pszichológiai értelmezését, ismeri a megfelelő korosztályokba tartozó gyermekek számára a pedagógiai környezet kialakításának és tervezésének elveit, ismeri az aktuális iskolai jogszabályokat, és azok értelmében hajtja végre a nevelési tevékenységeket.

·        Megérti az oktatási jelenségek rendszerét, és képes megfelelően alkalmazni az oktatási eljárásokat az oktatásban bekövetkező minőségi változások érdekében.

·        Jártas az integratív/inkluzív speciális oktatásban.

 

Gyakorlati készségek:

·        Módszertanilag képes konkrét pedagógiai programok kidolgozására, valamint az oktatás és képzés tartalmának egyes részeire vonatkozó konkrét programok megtervezésére és végrehajtására.

·        Képes pedagógiai ismereteit az érintett közösség szintjén kommunikálni, képes értelmezni és értékelni az oktatási valóságot, és az oktatási folyamat elvei alapján megfelelő lehetőségeket alkalmazni az oktatási gyakorlatok kezelésére.

·        Módszertani összefüggésekben képes megérteni az oktatási gyakorlatot, és ennek következtében képes együttműködni a kapcsolódó szakmák más dolgozóival (tanár, igazgató, iskolapszichológus, gyógypedagógus és mások).

·        Szimulált oktatási helyzeteken keresztül a hallgató elsajátítja azt a képességet, hogy időben felismerje az iskolai és nem iskolai környezetben előforduló nem szokványos helyzeteket, képes lesz önállóan felismerni, diagnosztizálni és ezt követően megoldani a pedagógiai gyakorlatban felmerülő problémákat.

 

További ismeretek és készségek:

·        Igénye van a folyamatos önképzésre és a felsőoktatás következő szintjére való továbblépésre.

·        Készen áll az együttműködésre a szakmai munkatársakkal, a pedagógiai és nem pedagógiai iskolai alkalmazottakkal és a szülőkkel, valamint a gyermekek és fiatalok szabadidős tevékenységeihez aktív teret biztosító intézmények szakembereivel, mind az állami, mind a nem állami szektorban.

·        Képes hatékonyan együttműködni a gyermek- és ifjúsági munkához kapcsolódó iskolai és közösségi projektek kidolgozásában, a szülőkkel és a közösség tagjaival (könyvtárak, múzeumok, galériák, non-profit szervezetek, amelyek profilja a gyermek- és ifjúsági munka).

·        A diplomával rendelkező képes az emberekkel való munkavégzéshez kapcsolódó, empátiát, szociális kreativitást és szolidaritást igénylő tevékenységek végzésére is. Képes továbbá az egészséges életmód és a pszichohigiénia területén figyelemfelkeltő tevékenységeket végezni. Felkészült a gyermekekkel és felnőttekkel való hatékony kommunikációra.

A tanulmányi program végzőse a "Bc." tudományos fokozatot kapja. Az alapképzésben végzettek mesterképzésben folytathatják tanulmányaikat, mégpedig általános iskolai tanító szakon.


b) - A felsőoktatási intézmény megjelöli azokat a szakmákat, amelyekre a végzett hallgató a tanulmányai elvégzését követően fel van készülve, valamint feltünteti a tanulmányi programban rejlő lehetőségeket a végzett hallgatók érvényesülése szempontjából.

Az óvodapedagógia és köznevelés szakos óvodapedagógia szakirányon végzettek munkapiaci érvényesülése:

-      óvodapedagógus,

-      általános iskolai pedagógiai asszisztens,

-      nevelő az oktatási intézményekben,

-      módszertani munkatárs az óvodai nevelési intézményekben és szabadidős létesítményekben,

-      a gyermekek iskolán kívüli tevékenységeinek asszisztense – itthon és külföldön.

 

Az óvodapedagógia és köznevelés szakos köznevelés szakirányon végzettek munkapiaci érvényesülése:

-         asszisztens az iskolai oktatási intézményekben,

-         animátor olyan oktatási intézményekben és nonprofit szervezetekben, amelyek a nem formális oktatás területén gyermekekkel és fiatalokkal foglalkoznak,

-         óvodapedagógiai asszisztens,

-         az államigazgatás területén dolgozó olyan hivatásos alkalmazott, aki ismeri az iskolai jogszabályokat és az iskolavezetés alapjait,

-         az oktatáskutatás területén dolgozó szakember, aki képes az alkalmazott oktatáskutatás előkészítő munkáját elvégezni.

A tanulmányi programban végzettek a munkaerő-piaci foglalkoztathatóságuk értékelése során a "011 Oktatás" kategóriába tartoznak az Oktatás nemzetközi egységes osztályozása szerint: Oktatási és képzési területek (International Standard Classification of Education: Fields of Education and Training 2013). 


c) - Releváns külső érintett felek, akik véleményt formáltak, illetve egyetértésüket fejezték ki a megszerzett képesítés és a hivatás gyakorlására vonatkozó specifikus ágazati követelmények összhangjával kapcsolatban.

nem releváns

3. - Érvényesülés
a) - A tanulmányi programban végzettek érvényesülésének értékelése.

Ez egy moduláris tanulmányi program, amelynek még nincsenek végzősei. Tájékoztatásul bemutatjuk a végzősök számát az óvodapedagógiai és elemi pedagógia képzésben az elmúlt három évben. A Pedagógia és köznevelés programban a levelező tagozat nem került akkreditálásra.


Levelező tagozatos alapképzési program Óvodapedagógia és elemi pedagógia

Akadémiai év: 2020/2021: diplomások száma 39

Akadémiai év: 2019/2020: diplomások száma 7  

Akadémiai év: 2018/2019: diplomások száma 49


Az SJE tanulmányi programjain végzettek foglalkoztathatóságára vonatkozó információkat az SJE karrier-tanácsadó központja követi nyomon. A 2021-ben végzett felmérésben 342 végzős vett részt, köztük 34-en óvodapedagógia szakon végeztek.

A tanulmányi programban részt vevő válaszadók 2009 és 2021 között szerezték diplomájukat.

82%-uk dolgozik, 9%-uk szülési szabadságon van, 6%-uk munkanélküli, 3%-uk pedig II. szintű tanulmányokat folytat.

A foglalkoztatott válaszadók 91%-a a végzett tanulmányai területén talált állást, a foglalkoztatott válaszadók 6%-a teljesen más területen kapott állást, és a foglalkoztatott válaszadók 3%-a egy kapcsolódó területen kapott állást.

A szakterületen foglalkoztatottak 79%-a az "Óvodapedagógusok", 14%-a az "Általános iskolai tanárok", 7%-a pedig a "Máshol nem részletezett oktatási és képzési szakszemélyzet" foglalkozási csoportba tartozik.

A diplomások foglalkoztathatóságáról és a foglalkoztatásról szóló statisztikai összefoglalók a következő honlapon érhetők el: https://uplatnenie.sk/?degree=V%C5%A0&vs=725000000&faculty=725020000&field=7801T00&year=2019.)

2019-ben az óvodapedagógia szakon végzettek 42%-a folytatta tovább tanulmányait, a végzettek 47%-a talált munkát a Szlovák Köztársaság területén, 70%-uk a végzett szakterületén dolgozik (a végzettek 49%-a óvodapedagógusként dolgozik óvodai intézményekben, 14%-a pedagógiai munkatársként az oktatásban, 9%-a pedagógusként dolgozik általános iskolákban). A munkanélküliségi ráta 7%.

b) - Esetlegesen feltüntetni a tanulmányi program sikeres, végzett hallgatóit.

nincsenek abszolvensek

c) - A tanulmányi program minőségének értékelése a munkaadók által (visszajelzés).

Az óvodapedagógiai és elemi pedagógiai tanulmányi program (TP) esetében a tantervek minőségének vizsgálatára összpontosító visszajelzéseket folyamatosan végezték az TP-t nyújtó tanárok. A vizsgálatot egyéni formában végezték el a tanárok munkalátogatásai során, valamint az óvodapedagógusok és az alapfokú oktatásban részt vevő tanárok, az óvodák és az alapfokú iskolák vezetősége, a módszertani központok és a gyakorlóiskolák munkatársai, valamint az SJE TKK Óvó- és Tanítóképző, valamint a Neveléstudományi Tanszékének oktatói közötti strukturált interjúk alapján, a tanterv összeállításának minőségére és a végzősök profilalkotó összetevőinek minőségére összpontosítva. A kapott információkat az Óvó- és Tanítóképző, valamint a Neveléstudományi Tanszék munkamegbeszélései során a tagok értékelték.

A munkáltatóknak a felsőoktatási intézményekben végzettekkel való elégedettségére vonatkozó információkat az egyetem karrier-tanácsadási központja is figyelemmel kíséri. Jelenleg is folyik egy felmérés, amelyben az óvodapedagógia és elemi pedagógia szakon végzettek munkaadói vesznek részt. A munkavállalók 2013 és 2021 között szerezték meg a felsőoktatási diplomájukat. A felmérés eredményei hamarosan rendelkezésre állnak. https://www.ujs.sk/sk/predskolska-a-elementarna-pedagogika-a-pred-ped-a-vychovavatelstvo.

4. - A tanulmányi program felépítése és tartalma
a) - A felsőoktatási intézmény ismerteti a tanulmányi program részét képező tanulmányi tervek készítésének szabályait.

Az óvodapedagógia és köznevelés tanulmányi program szerves részét képezi a Pedagógusképzés és pedagógiai tudományok szaknak. Mindkettő az oktatás elméleti és gyakorlati területein való elhelyezkedéshez nyújt szükséges alapot.

A benyújtott tanulmányi program egyes tantárgyaihoz a konkrét oktatási formák módját, annak kritériumait és a szükséges célkitűzéseket részletesen ismertetjük, amelyet a tantárgyi adatlap is tartalmaz.

A tanulmányi program hallgatója a tanulmányi program követelményeinek teljesítése, illetve teljes körű teljesítése és a szükséges minimális kreditszám megszerzése keretében saját tanulmányi tervet készít, amelyben a kötelező tárgyakat teljesíti, a kötelezően választható és a szabadon választható tárgyak közül választ. Az Erasmus+ mobilitásban résztvevők arányának növelése érdekében mindkét modul hallgatói számára a tanulmányi program tanulmányi tervébe beépítettük a Külföldi tanulmányok című választható tárgyat.

 

A hallgató minden félévben 21 kreditet szerez a kötelező kurzusokból 12 órában, amelyeket előadások, szemináriumok vagy gyakorlatok formájában teljesít. A választható és szabadon választható tárgyak közül választva a hallgató meghatározza szakirányát, azaz az óvodapedagógus vagy köznevelés szakirányt. Minden félévben 9 kreditet kell szerezni a szabadon választható és választható kurzusokból 6 óra időkeretben. A hallgató minden félévben 30 kreditet szerez.


A kötelezően választható tantárgyak párjai azonos kompetenciák fejlesztését szolgálják. Ugyanazzal a számmal azonosítjuk őket, és az a, b betűvel különböztetjük meg őket. Az a, b betűkkel megkülönböztetett tantárgyak közül a hallgatók saját preferenciáik szerint választanak egyet. 

A második félévben az Általános és speciális didaktika és felkészítés a hospitációra című kötelező tantárgy keretében mindkét modul hallgatóinak célzott felkészítése történik a pedagógiai gyakorlat végrehajtására. A tanulmányok második évétől kezdve a hallgatónak a választott szakiránytól függően tereptanítási gyakorlaton kell részt vennie. Az óvodapedagógia szakirányú hallgatók az óvodában és az iskolai gyermekklubban hospitációs pedagógiai gyakorlatot, hospitációs-asszisztensi és összefüggő pedagógiai gyakorlatot végeznek az óvodában. A köznevelés szakirányú hallgatók hospitációs pedagógiai gyakorlatot végeznek óvodában, speciális általános iskolában, iskolai gyermekklubban, szabadidőközpontban, iskolai kollégiumban. A hospitációs-asszisztensi és összefügő pedagógiai gyakorlatot az iskolai gyermekklubban, szabadidőközpontban, iskolai kollégiumban végzik, amelyből a hallgató választ. A hallgató 5 kreditpontot kap a pedagógiai gyakorlati tantárgyakért. A hallgatónak lehetősége van gyakorlati pedagógiai készségek fejlesztésére a Szakmai gyakorlat és az Önkéntesség című választható tantárgyak keretében.


Tanulmányaik során a hallgatóknak lehetőségük van alternatív kurzuskínálatból választani: úszótanfolyam, sítanfolyam vagy túrázás, kerékpározás. A kurzusok időtartama alatt a hallgatók a választott kurzus jellegének megfelelően napi gyakorlati oktatáson vesznek részt, és didaktikai készségeket sajátítanak el a tantárgy megvalósítása során.

A tanulmányok szóbeli államvizsgával zárulnak, amelyért a hallgató 4 kreditpontot kap, valamint a záródolgozat megvédésével, amelyért a hallgató 10 kreditpontot kap.


b) - A felsőoktatási intézmény összeállítja az ajánlott tanulmányi terveket az egyes képzési rendekre vonatkozóan.

Az óvodapedagógia és köznevelés (alapszintű) tanulmányi program harmonizációját követően az újonnan felvett hallgatók a következő tanév elején kezdik meg tanulmányaikat a harmonizált program szerint, míg a másod- és harmadéves hallgatók azon eredeti ajánlott tanterv és kurzusok szerint tanulnak továbbra is, amelyekre felvételt nyertek.

A tanulmányi terv elérhető az SJE Akadémiai Információs Rendszerében. 


c) - A tanulmányi tervben általában az alábbiakat adja meg:

Az óvodapedagógia és köznevelés alapképzési tanulmányi program két modulból áll: 1. modul – óvodapedagógia, 2. modul – köznevelés. A kötelező tantárgyak mindkét modulban kötelezőek a hallgatók számára. A kötelező és választható kurzusok elvégzésével a hallgató kialakítja szakirányát. A hallgató számára kötelező a pedagógiai gyakorlat valamennyi tantárgyának teljesítése. Az államvizsgára jelentkezés feltétele 166 kredit megszerzése az előírt összetételben: a) az összes kötelező tantárgy teljesítése (112 kredit), b) az 1. Óvodapedagógia modul kötelezően választható tantárgyaiból legalább 48 kredit megszerzése, vagy a 2. Köznevelés modul kötelezően választható tantárgyaiból legalább 48 kredit megszerzése, c) legalább 6 kredit beszámítása a szabadon választható tantárgyakból. A záróvizsga tantárgyak teljesítéséért 14 kreditpont szerezhető: 10 kreditpont a szakdolgozat megvédéséért, 2 kreditpont a záróvizsga kötelező részéért (A nevelési-pszichológiai diszciplínák elmélete) és 2 kreditpont az államvizsga kötelezően választható részéért (az 1. modulban: Az óvodai nevelés elmélete és gyakorlata, a 2. modulban: Nevelés- és oktatáselmélet).

-      a tanulmányi programban az adott tanulmányi útvonal (szakirány) profil tantárgyai,

A kötelező profilkurzusokat mindkét modul hallgatói elvégzik:

Bevezetés a pedagógiai tanulmányokba, Eltérő korosztályok pszichológiája, Humánbiológia és az elsősegélynyújtás alapjai, A zenei nevelés alapjai, Ember és társadalom, Általános és speciális didaktika felkészülés a hospitációra, Vizuális nevelés, Matematika alapjai, Magyar nyelv módszertana és az irodalommal való munka, Szlovák nyelv módszertana az iskolai környezetben, Inkluzív pedagógia, Pedagógiai diagnosztika, Neveléselmélet és nevelésfilozófia, Bevezetés az akadémiai írásba, Geometria és térszemlélet fejlesztés alapjai, A számfogalom fejlesztésének alapjai, Bakalár szeminárium, Beszédkultúra és beszédfejlesztés, Az ökológia és környezeti nevelés elmélete és módszertana, A gyermekek motoros kompetenciáinak fejlesztése, Oktatási és nevelési intézmények vezetésének elmélete és gyakorlata, Pedagógus mesterség, A természetismeret alapjai.

Az óvodapedagógia modul profil tárgyai a következők:

Magyar nyelv és nyelvi normák / A magyar helyesírás alapjai, A gyermekek mozgásfejlesztése / Természetes mozgások fejlesztése, Gyakorlati zenei tevékenységek / Hangszerjáték, Képzőművészeti nevelés módszertana az óvodában / Esztétikai nevelés módszertana az óvodában, Játékos tevékenységek / Játékpedagógia, játékpszichológia, A zenei nevelés módszertana az óvodában / Zenei tevékenységek módszerei az óvodában, Matematikai gondolkodás fejlesztése az óvodai nevelésben / Logikai fejlesztő játékok, Pedagógiai gyakorlat 1., 2., 3., 4.

A köznevelés modulban szereplő profil tárgyak a következők:

Regionális és kisebbségi kultúra / Kisebbségi kompetenciák, Mozgáskultúra és egészséges életmódra nevelés / Mozgásfejlesztés, Szociálpedagógia alapjai / Szociális gondoskodás alapjai, Iskolai prevenciós programok / Deviáns viselkedés megelőzése, Szabadidőpedagógia és iskolán kívüli tevékenységek / Iskolán kívüli tevékenységek módszerei, Tanulásmódszertan / Tanítási és tanulási stílusok, Család és iskola / Perszonális és szociális élethosszig tartó nevelés, Pedagógiai gyakorlat 1., 2., 3., 4.

-      minden egyes oktatási rész/tantárgy esetében meghatározza a tanulási eredményeket és a kapcsolódó kritériumokat, valamint az értékelésükre vonatkozó szabályokat, hogy a tanulmányi program valamennyi oktatási célkitűzése teljesüljön (ezek csak a Tanulmányi Tájékoztatóban a Tanulási eredmények és a Tanfolyam teljesítési követelményei részben adhatók meg),

Az összes oktatási egység/tantárgy adatlapjain egyértelműen leírják a teljesítés követelményeit, valamint azokat a tanulási eredményeket (az ismeretek, készségek, kompetenciák részletes jellemzése), amelyeket az abszolvens az oktatási egység/tantárgy elvégzése után elsajátít.

 

-      előfeltételek, alapfeltételek és ajánlások a tanterv kidolgozásakor,

Az egyes profilkurzusok folytonossága egyértelműen meghatározza a tanulmányi program kurzusainak előfeltételeit. Az államvizsga tantárgyak előfeltételei a profil tantárgyak és a tanulmányi program kötelező oktatási részeinek/tárgyainak a eljesítése. Az 1. pedagógiai gyakorlat feltétele az Általános és speciális didaktika és felkészülés a hospitációra című tantárgy teljesítése. A szakdolgozat megvédésének feltétele a Bakalár szeminárium. A záróvizsga tantárgyak teljesítésének feltétele az összes kötelező tantárgy teljesítése.

 

-      a tanterv/tantárgy egyes oktatási részeire vonatkozóan határozza meg az alkalmazott oktatási tevékenységeket (előadás, szeminárium, gyakorlat, záródolgozat, projektmunka, laboratóriumi munka, szakmai gyakorlat, terepgyakorlat, szakmai gyakorlat, államvizsga és egyéb, vagy ezek kombinációja), amelyek alkalmasak a tanulási eredmények elérésére,

Az összes oktatási rész / tantárgy adatlapjain egyértelműen szerepel az az oktatási tevékenység, amellyel a Tanárképző Kar biztosítja az elvárt oktatási eredmények elérését.

A legtöbb oktatási egység / tantárgy esetében az oktatási tevékenységet előadás, szeminárium vagy gyakorlat formájában valósítjuk meg.

 

-      az oktatási tevékenység megvalósításának módját - nappali tagozatos, távoktatásos, kombinált (a tanfolyami tájékoztatókkal összhangban),

Az összes oktatási egység / tantárgy adatlapján az oktatási módszerek egyértelműen „jelenléti“-ként vannak feltüntetve. A jelenlegi járványügyi helyzetre való tekintettel szükségesnek és természetesnek tartjuk, hogy a tevékenységeket online tevékenységek formájában is végezni tudjuk.

 

-      A tanfolyam vázlata/táblázat

A tantárgyak tartalmai a tantárgy adatlapjaiban megtalálhatók, amelyek többnyire előadások, szemináriumok, gyakorlatok formájában valósulnak meg.

 

-      Hallgatói munkaterhelés ("terjedelem" az egyes kurzusok és tanulási tevékenységek esetében külön-külön)

A tanulmányi program oktatási részeinek / tárgyainak összeállításakor figyelembe vettük a hallgatók munkaterhelését, az ECTS-nek megfelelően, a kiosztott kreditek és az oktatás időbeosztásának függvényében.

 

-      az egyes szakaszokhoz rendelt kreditek az elért tanulási eredmények és a kapcsolódó munkaterhelés alapján,

A magasabb kreditpontokkal rendelkező oktatási részek / tantárgyak esetében, ahol a nappali tagozatos oktatás óraszáma nem felelt meg a hallgató munkaterhelésének, olyan tanulási feladatokat, kimeneteket hirdetünk meg, amelyeket a hallgató az oktató irányításával, irányított önálló tanulással old meg, az ezt követő ismeretek vagy készségek bemutatásával, amelyek előre meghatározott formában a tantárgy adatlapjában kerülnek ismertetésre.

 

-      a témát átadó személy (vagy partnerszervezet és személy elérhetőségével,

Azoknak a gyakorlóiskoláknak a listája, ahol az Óvodapedagógia és Köznevelés tanulmányi program hallgatóinak pedagógiai gyakorlata zajlik, elérhető a https://pf.ujs.sk/sk/studium/cvi-ne-koly.html oldalon. A felsorolt iskolák és oktatási intézmények mindegyike a Tanárképző Kar által szerződéses viszonyban álló gyakorló iskolák hálózatához tartozik. 

 

-      a tantárgy tanárai (vagy a partner szervezetek és az érintett személyek) (a tantárgy IL-ben is szerepelhet),

A tanulmányi program tantárgyainak oktatásában részt vevő oktató a tantárgyi adatlapokban fel vannak tünteve. A tantýrgyakat biztosító oktatók jegyzéke elérhető az AIR-ben.

 

-      a képzés helyszíne (ha a tanulmányi program több helyszínen zajlik).

Komárno, SJE TKK


d) - A felsőoktatási intézmény feltünteti azt a kreditszámot, amelynek megszerzése feltétele a tanulmányok sikeres befejezésének, valamint az egyéb feltételeket, amelyeket a hallgatónak teljesítenie kell a tanulmányai sikeres befejezéséhez, beleértve az államvizsga feltételeit, a tanulmányok megismétlésének, meghosszabbításának és megszakításának szabályait.
A tanulmányok megfelelő befejezésének előfeltétele a 180 kredit megszerzése. Záróvizsgára az a hallgató jelentkezhet, aki az összes kötelező tárgyból 112 kreditet teljesített, az összes pedagógiai gyakorlati tárgyat teljesítette (a kötelezően választható tárgyak csoportjából), a kötelezően választható tárgyakból legalább 48 kreditet és a szabadon választható tárgyakból legalább 6 kreditet szerzett. A szóbeli záróvizsga kötelező tárgyai: A nevelési-pszichológiai diszciplínák elmélete, amelyért a hallgató 2 kreditet kap, valamint a záródolgozat megvédése, amelyért a hallgató 10 kreditet kap. A szakdolgozat megvédésén a hallgató bizonyítja, hogy a szakdolgozat sikeres megvédéséhez szükséges szinten képes a bemutatott gondolatok indoklására, valamint gyakorlati következtetések és ajánlások kifinomult megfogalmazására, a témavezető és a szakdolgozat opponense által feltett kérdések megválaszolására. Az óvodai nevelés elmélete és gyakorlata valamint a Nevelés- és oktatáselmélet a záróvizsga kötelezően választható tantárgyai, ahol a hallgató a pedagógiai gyakorlatból készített portfólió segítségével mutatja be a nevelési területek didaktikájában (óvodapedagógus szakirányú hallgatók esetében), a nevelés és oktatás elmélet (köznevelés szakirányú hallgatók esetében) szerzett készségeket és kompetenciákat. A hallgató a záróvizsga kötelezően választható tárgyáért 2 kreditpontot kap. A tanulmányok megismétlésére és a tanulmányok meghosszabbítására, megszakítására vonatkozó szabályokat az SJE Tanulmányi Szabályzata tartalmazza (https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/Studijny_poriadok_UJS_2022_final_ucinny_1._9._2022.pdf).
e) - Az egyes tanulmányi tervek esetében a felsőoktatási intézmény feltünteti a tanulmányi program egyes részeinek teljesítésére vonatkozó feltételeket, valamint a hallgató előrehaladását a tanulmányi programban az alábbiak szerint:

A tanulmányok megfelelő elvégzéséhez szükséges kreditek száma a kötelező tárgyak esetében 112, a kötelezően választható tárgyak esetében 48, a szabadon választható tárgyak esetében pedig 6 kredit. A záróvizsga tárgyak kreditpontjainak száma 14: a szóbeli záróvizsga tárgyak 4 kreditpont, a szakdolgozat védés 10 kreditpont.

A hallgatók részvétele a tanítási gyakorlaton kötelező. A tanítási gyakorlatra való felkészítés a tanulmányok első évében kezdődik, az Általános és speciális didaktika és felkészülés a hospitációra című kötelező tárgyban. Az óvodapedagógia szakos hallgatók óvodában teljesítik az 1. hospitációs pedagógiai gyakorlatot, amelyért 1 kreditet kapnak. A 2. hospitációs pedagógiai gyakorlat iskolai oktatási intézményekben zajlik, amelyért a hallgató 1 kreditet kap. A 3. hospitációs-asszisztensi pedagógiai gyakorlatot egy óvodában végzik, amelyért a hallgató 1 kreditet kap. A 4. pedagógiai gyakorlat összefüggő pedagógiai gyakorlatként egy óvodában kerül végrehajtásra, amelyért a hallgató 2 kreditpontot kap.

A köznevelés szakirány hallgatói az 1. hospitációs pedagógiai gyakorlatot egy óvodában és egy speciális általános iskolában teljesítik, amelyért 1 kreditpontot kapnak. A 2. hospitációs pedagógiai gyakorlat iskolai oktatási intézményekben kerül megvalósításra - iskolai gyermekklub, szabadidőközpont, iskolai kollégiumban valósul meg, amelyekből a hallgató 2 intézményt választ és 1 kreditet kap. A 3. hospitációs-asszisztensi pedagógiai gyakorlat iskolai gyermekklub, szabadidőközpont, iskolai kollégiumban kerül megvalósításra, amelyből a hallgató 2 létesítményt választ és 1 kreditet kap. A 4. pedagógiai gyakorlat összefüggő pedagógiai gyakorlatként valósul meg az iskolai gyermekklubban, szabadidőközpontban, iskolai kollégiumban, amelyből a hallgató 1 létesítményt választ és 2 kreditet kap.


f) - A felsőoktatási intézmény ismerteti a tanulmányi kimenetek ellenőrzésére és a hallgatók értékelésére vonatkozó szabályokat, valamint az értékeléssel kapcsolatos javítási eljárások lehetőségét.

Az értékelés szabályai, kritériumai és módszerei transzparensek, az oktatók előzetesen közlik őket, és az egyes tantárgyak adatlapiban szerepelnek. A tantárgyak teljesítésének feltételei egyértelműen deklarálják a hallgató tanulmányi és egyéb kötelezettségeit a tanulási célok elérése során, a tanulmányi kötelezettségek teljesítésének formáját és a részeredmények, értékelésének szempontjait. A tanulói értékelési eredményeket rögzítjük, dokumentáljuk és archiváljuk. Az értékelési folyamat szabályait és eljárásait a SJE Tanulmányi Szabályzata tartalmazza (https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/Studijny_poriadok_UJS_2022_final_ucinny_1._9._2022.pdf).

 

A tanórák során a tanulók visszajelzést kapnak az oktatóktól, és teret kapnak a hibák kijavítására, valamint útmutatást azok kiküszöbölésére és a kitűzött cél elérésére. A hallgatóknak lehetőségük van arra, hogy megismerjék saját értékelésüket, a formatív értékelést a kurzus alatt folyamatosan az oktatóval konzultálva, az összegző értékelést pedig az AIR vagy a Moodle platformon keresztül. 

A hallgatóknak lehetőségük van arra, hogy minden tanulmányi félévben igénybe vegyék a konzultációkat. A hallgatók hozzáférhetnek az oktatók által tartott konzultációkhoz, ahol a jó gyakorlatok példái azt mutatják, hogy a hallgatók a konzultációkat a fejlődés és a jobb eredmények elérése érdekében használják.

Az oktatási előfeltételek teljesítése érdekében a hallgatóknak legalább egy rendes és két javító terminusra van lehetőségük, továbbá a három terminus részeként kérvényezhetik a bizottság előtti vizsgatételt is. A fenti szabályokat az SJE Tanulmányi Szabályzata, valamint a kreditekkel, azok összegyűjtésével és átvitelével kapcsolatos egyéb eljárások és szabályok tartalmazzák. A tanulmányok adminisztratív ellenőrzését a Tanulmányi Osztály végzi az SJE Tanulmányi Szabályzatában (https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/Studijny_poriadok_UJS_2022_final_ucinny_1._9._2022.pdf) leírt eljárások szerint.


g) - A tanulmányok vagy azok részeinek elismerésére vonatkozó feltételek.

Az SJE Tanulmányi Szabályzata (https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/Studijny_poriadok_UJS_2022_final_ucinny_1._9._2022.pdf) világosan leírja a kreditek megszerzésére, felhalmozására és átvitelére vonatkozó eljárásokat és szabályokat, ami összhangban van az Európai Kreditátviteli Rendszerrel. Hasonlóképpen meghatározzák a más egyetemen elvégzett kurzusok elismerésének szabályait és eljárásait.


h) - A felsőoktatási intézmény feltünteti a tanulmányi program záródolgozatainak témáit (vagy az azok elérhetőségére vonatkozó hivatkozást).

Ez egy moduláris tanulmányi program, amelyben még nincsenek diplomások, a szakdolgozati témákat még nem hirdették meg. Tájékoztatásul a függelékben bemutatjuk az óvodapedagógia és elemi pedagógia, valamint a pedagógia és köznevelés tanulmányi programban az elmúlt három tanév szakdolgozati témáinak listáját. 

i) - A felsőoktatási intézmény leírja az alábbiakat, vagy megadja az ezekre vonatkozó hivatkozást:

A záródolgozatok kiosztásának, feldolgozásának, opponálásának, megvédésének és értékelésének szabályait és eljárásait az SJE Tanulmányi Szabályzata (https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/Studijny_poriadok_UJS_2022_final_ucinny_1._9._2022.pdf) tartalmazza.

-      a hallgatói mobilitásban való részvétel lehetőségei és eljárásai,

Az SJE Tanulmányi Szabályzata egyértelműen leírja a kreditek megszerzésének, összegyűjtésének és átvitelének eljárásait és szabályait, ami összhangban van az Európai Kreditátviteli Rendszerrel. Hasonlóképpen meghatározzák a más egyetemen elvégzett kurzusok elismerésének szabályait és eljárásait.

Az Erasmus+ mobilitásban résztvevők arányának növelése érdekében a Nemzetközi Kapcsolatok Osztálya az egyetemi karokkal együttműködve rendszeresen szervez Erasmus+ információs napokat és workshopokat, valamint lehetőséget biztosít személyes vagy online konzultációra. A promóciós anyagokat az UJS hallgatói között terjesztik, és rendszeresen közzéteszik az információkat az egyetem információs eszközein keresztül.

Az Erasmus+ mobilitásban résztvevők arányának növelése érdekében a tanulmányi program tantervébe mindkét modul hallgatói számára választható Külföldi tanulmányok című kurzust építettünk be.

A szabályokat és eljárásokat az Erasmus+ program keretében a hallgatók, oktatók és alkalmazottak külföldi mobilitásának megszervezéséről szóló 3/2014. számú rektori utasítás tartalmazza (https://ais2.ujs.sk/ais/files/1612790319435.PDF?appId=2039328259&contentType=application/pdf&antiCache=-58345436488000&file=1612790319435.PDF).

 

-      a tudományos etika betartásának szabályai és a következmények levonása,

 

Az SJE TKK szabályokat és eszközöket alkalmaz a kutatás integritásának biztosítására, valamint a plágium és más tudományos csalások megelőzésére a tanulmányi programban. Az SJE Alapszabálya szerint a plágium vétségnek minősül, és fegyelmi eljárás alá vonható. Az egyetem azonosítja a kutatási integritás, a plágium és a tudományos csalás megsértését, és intézkedéseket hoz annak biztosítására, hogy e szabályok megsértése összeegyeztethetetlen legyen a tudományos fokozat odaítélésével. Az irányelveket és eljárásokat az SJE TKK alapszabálya (2021) (https://ais2.ujs.sk/ais/servlets/WebUIServlet?appClassName=ais.gui.as.AS022App&kodAplikacie=AS022&uiLang=SK&viewer=web), az SJE etikai kódexe (https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/eticky_kodex_ujs.pdf) és a hallgatói fegyelmi szabályzat (http://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/Disciplinarny.poriadok.pre.studentov.pdf) ismerteti.

-      a sajátos szükségletű tanulókra vonatkozó eljárások,

 

A jelenlegi tendenciával összhangban az egyetem szisztematikusan keresi és megszólítja a speciális igényekkel rendelkező hallgatókat, és az ilyen hallgatók számának érzékelhető növekedését regisztrálja. A sajátos szükségletekkel rendelkező tanulók sajátos szükségleteiknek megfelelően jogosultak támogató szolgáltatásokra. A szabályokat és eljárásokat a sajátos nevelési igényű hallgatókról és a sajátos nevelési igényű hallgatók egyetemi koordinátorának hatásköréről szóló 7/2016. számú rektori utasítás tartalmazza (7/2016. számú rektori utasítás a sajátos nevelési igényű hallgatókról és a sajátos nevelési igényű hallgatók egyetemi koordinátorának hatásköréről https://www.ujs.sk/documents/Smernica.7.2016.pdf, https://www.ujs.sk/sk/studium/studenti-so-specifickymi-potrebami.html).

-      hallgatói panasz- és fellebbezési eljárások.

 

Az SJE alapszabálya szerint a hallgató azáltal válik az akadémiai közösség tagjává, hogy beiratkozik az SJE vagy annak kara által valósított tanulmányi programok valamelyikére. Az egyetemi közösség tagjaként az SJE Alapszabálya alapján joga van javaslatokat, észrevételeket és panaszokat intézni az egyetemi önkormányzati szervekhez - amelyek eljárásait és szabályait a jogszabályi dokumentumok határozzák meg. A tanulmányi program hallgatói hatékony mechanizmusokkal rendelkeznek a jogaik vagy jogilag védett érdekeik védelmét célzó panaszok felülvizsgálatára, amelyekről úgy vélik, hogy sérelem érte őket, vagy rámutatnak az egyetem tevékenységében mutatkozó konkrét hiányosságokra. A panaszok vizsgálatának átláthatónak kell lennie, és a hallgatói képviselők részvételével kell elvégezni. A panaszosok visszajelzést kapnak a felülvizsgálat eredményéről és a meghozott intézkedésekről.


5. - A tanulmányi program tantárgyainak információs lapjai
A T.t. 614/2002 sz. rendelet alapján

A tanulmányi program oktatási részeinek / tárgyainak adatlapjait a Szlovák Köztársaság Oktatási és Tudományos Minisztériumának 155/2013 sz. rendeletének 1. melléklete szerinti szerkezetben dolgoztuk fel, amely módosítja a Szlovák Köztársaság Oktatási és Tudományos Minisztériumának 614/2002 sz. rendeletét a tanulmányok kreditrendszeréről.

6. - Az akadémiai év aktuális időbeosztása és az aktuális órarend
(vagy hiperhivatkozás)

A 2022/2023-as akadémiai év harmonogramja a következő címen érhető el: https://www.ujs.sk/sk/studium/harmonogram-akademickeho-roka.html#harmonogram-%C5%A1t%C3%BAdia-ujs-v-akademickom-roku-2022-2023.

Az egyes tanulmányi alprogramok ütemtervei az AIS SJE-ből generálhatók.


7. - A tanulmányi programot biztosító személyek
a) - A tanulmányi program megvalósításáért, fejlesztéséért és minőségéért felelős személy (funkciója és elérhetősége feltüntetésével)

Horváth Kinga, dr. habil., PaedDr., PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15605, egyetemi docens, horvathki@ujs.sk

b) - A tanulmányi program profiltantárgyait biztosító személyek névsora a tantárgyhoz való hozzárendeléssel, valamint elérhetőségeikkel, összekötve az egyetemi alkalmazottak központi nyilvántartásával (ezek feltüntethetőek a tanulmányi tervben is).

Horváth Kinga, dr. habil., PaedDr., PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15605, horvathki@ujs.sk, Altalános és speciális didaktika, felkészülés a hospitációra, Pedagógus mesterség, Vizuális nevelés, Képzőművészeti nevelés módszertana az óvodában / Esztétikai nevelés módszertana az óvodában, Oktatási és nevelési intézmények vezetésének elmélete és gyakorlata, Iskolai prevenciós programok / Deviáns viselkedés megelőzése


Csehiová Agáta, doc. Dr. egyetemi tanár, PhD., https://www.portalvs.sk/detail/10541, csehiovaa@ujs.sk, A zenei nevelés alapjai, Gyakorlati zenei tevékenységek / Hangszerjáték, A zenei nevelés módszertana az óvodában / Zenei tevékenységek módszerei az óvodában, Bevezetés az akadémiai írásba


Ambrus Attila Józsefné Kéri Katalin, Prof., Dr., DSc., https://www.portalvs.sk/regzam/detail/32944, kerik@ujs.sk, Bevezetés a pedagógiai tanulmányokba, Neveléselmélet és nevelésfilozófia, Pedagógus mesterség


Józsa Krisztián, Prof. dr. habil., PhD., https://www.portalvs.sk/regzam/detail/30839?do=filterForm-submit&name=kriszti%C3%A1n&surname=j%C3%B3zsa&university=725000000&sort=surname&employment_state=no&filter=Vyh%C4%BEada%C5%A5

jozsak@ujs.sk, Pedagógiai diagnosztika, Bevezetés az akadémiai írásba, Matematika alapjai, Logikai fejlesztő játékok / Matematikai gondolkodás fejlesztése az óvodai nevelésben


Németh András, Prof. Dr. DSc., https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15555, nemetha@ujs.sk, Regionális és kisebbségi kultúra / Kisebbségi kompetenciák, Pedagógus mesterség, Család és iskola / Perszonális és szociális élethosszig tartó nevelés

c) - A tanulmányi program profiltárgyait biztosító személyek tudományos/művészeti-pedagógiai jellemzésének (VUPCH) elérhetősége.

A tanulmányi program profilkurzusait biztosító személyek tudományos/művészeti és pedagógiai jellemzői az Akadémiai Információs Rendszerben elérhetők.

d) - A tanulmányi program oktatóinak névsora a hozzájuk rendelt tantárgyakkal, elérhetőségeikkel együtt, összekötve az egyetemi alkalmazottak központi nyilvántartásával (feltüntethető a tanulmányi tervben is).

A tanulmányi program profilkurzusait biztosító személyek tudományos/művészeti és pedagógiai jellemzői az Akadémiai Információs Rendszerben elérhetők.

e) - A záródolgozati témavezetők névsora a hozzájuk rendelt témákkal (valamint elérhetőségeik feltüntetésével).

A szakdolgozat vezetőinek listája a témákhoz rendelt vezetőkkel együtt a függelékben található.

f) - A záródolgozati témavezetők tudományos/művészeti-pedagógiai jellemzéseinek (VUPCH) elérhetősége.

Elérhető az Akadémiai Információs Rendszerben.

g) - A tanulmányi programban résztvevő hallgatók képviselői, akik a hallgatók érdekeit képviselik (név és elérhetőség).

Židek Alexandra, hallgató, 131504@student.ujs.sk

Dobai Habenicht Csilla, hallgató, 131336@student.ujs.sk

Tóth Zsuzsanna, hallgató, 128723@student.ujs.sk

Engel Enikő, hallgató, 121542@student.ujs.sk

h) - A tanulmányi program tanulmányi tanácsadója (elérhetőséggel és a tanácsadással kapcsolatos további információkkal, valamint a konzultáció órarendjének feltüntetésével)

PaedDr. Diana Borbélyová, PhD. (borbelyovad@ujs.sk) A konzultációk menetrendje az AIS-ben található.

i) - A tanulmányi program egyéb kisegítő munkatársai - hozzárendelt tanulmányi referens, karriertanácsadó, adminisztratív munkaerő, szállásoltatási ügyintéző és hasonlók (elérhetőséggel)

Tanulmányi felelős: Farkas Zsuzsanna, farkasz@ujs.sk

Karrier-tanácsadó: Mgr. Norbert Istvánik, istvanikn@ujs.sk

Kollégiumi elérhetőség: Mgr. Mgr. Duba Attila, dubaa@ujs.sk 


8. - A tanulmányi program térbeli, materiális és technikai hátterének bebiztosítása
a) - A tanulmányi program tantermeinek és azok technikai felszereltségének jellemzése az oktatási kimenetekhez és a tantárgyakhoz rendelve (laboratóriumok, projekt- és művészeti szaktantermek, stúdiók, műhelyek, tolmácsfülkék, klinikák, szerzetesi szemináriumok, tudományos és technikai parkok, technológiai inkubátorok, iskolai üzemek, gyakorlati központok, gyakorlóiskolák, oktatói-gyakorlói berendezések, sportcsarnokok, uszodák, sportpályák).

A Selye János Egyetem és technikai felszereltségének bemutatása a következő címen érhető el: https://www.youtube.com/watch?v=1IvvlL0ynKg.

Az egyetem virtuális túrája a http://ujs.sk/virtualtour/SJE.html oldalon érhető el.  

Számítógépes tantermek vagy számítógépek biztosítása az UJS diákjai számára

Számítógépek az osztálytermekben:

Tanárképző Kar, szám 59 db

·        Operációs rendszer: Windows 7 Professional

·        Szoftver: Microsoft Office 2013, Matlab, 

·        Egyéb szoftverek: GeoGebra, Gimp, Blender,  

Konferenciaközpont, KINFO, 29ks szám

·        Operációs rendszer: Windows 10 Edu

·        Szoftver: Microsoft Office 2016, Matlab, 

·        Egyéb szoftverek: GeoGebra, Gimp, Blender, Lazarus, Eclipse, JDK, Imagine, Dev-C++, Easy PHP, JDK, Imagine.

Közgazdaságtudományi és Informatikai Kar, 33 db

·        Operációs rendszer: Windows 10 Edu

·        Szoftver: Microsoft Office 2016, Matlab, 

·        Egyéb szoftverek: GeoGebra, Gimp, Blender 

Tiszti pavilon, száma 90db

·        Operációs rendszer: Windows 10 Edu

·        Szoftver: Microsoft Office 2016, Matlab, 

·        Egyéb szoftverek: GeoGebra, Gimp, Blender, Lazarus, Eclipse, JDK, Imagine, Dev-C++, Easy PHP, JDK, Imagine.   

Számítógépek száma a könyvtárban: 29db

·        HP All in One számítógépek

·        Operációs rendszer: Windows 8 Professional

·        Szoftver:Microsoft Office 2013

Prezentációs technológia

A Konferenciaközpont minden előadótermében (Hradná 2, KN)

·        projektor és hangtechnika - összesen 3 db

·        HP 6000 számítógépek a prezentációs berendezésekhez csatlakoztatva - összesen 3 db

·        Operációs rendszer: Windows 7 Professional

·        Szoftver:Microsoft Office 2013

Minden épületben, ahol az órákat tartják, minden szemináriumi teremben van egy beépített projektor, amelyhez VGA-porton keresztül lehet csatlakoztatni a számítógépet.

Laptopok

Laptopok kölcsönzése diákoknak - 120 db

·        Operációs rendszer: Windows 7 Professional

·        Szoftver:Microsoft Office 2013

Laptopok az oktatói és adminisztratív személyzet számára - 130 számítógép

·        Operációs rendszer: Windows 7 Professional, Windows 10 Professional

·        Szoftver Microsoft Office 2010, Microsoft Office 2013, Microsoft Office 2016

Egyetemi terminálok a SJE épületeiben

 LENOVO egyetemi terminálok diákoknak - 70 db

·        Operációs rendszer: Windows 7 Professional

·        Szoftver:Microsoft Office 2010

A tanulmányi programok tantermeinek és technikai felszereltségének listája és jellemzői a kar honlapján (http://pf.ujs.sk/sk/struktura/katedra-predskolskej-a-elementarnej-pedagogiky.html#infra%C5%A1trukt%C3%BAra-%C5%A1tudijn%C3%A9ho-programu) érhető el. 


b) - A tanulmányi program információszolgáltatásának jellemzői (a tananyaghoz való hozzáférés a tantárgy információs lapjai alapján, információs adatbázisokhoz és információs forrásokhoz való hozzáférés, információs technológiák és hasonlók).

A könyvtár hozzáférést biztosít a tanulmányi programhoz tartozó szakirodalomhoz, legalábbis a tantárgyi adatlapokban felsorolt kötelező szakirodalom keretében. Jelenleg az egyetemi könyvtár több mint 12 206 címmel rendelkezik a pedagógia, a didaktika és a pszichológia területén az adott tanulmányi programhoz kapcsolódóan. Az egyetemi könyvtár a DAWINCI könyvtári információs rendszert használja, amely egy modern könyvtári és információs rendszer, amely integrálja a szerveralkalmazások, adatbázisrendszerek, dokumentumkezelés legújabb elemeit, és a könyvtári tudással és tapasztalattal együtt egy átfogó multimédiás könyvtári és információs rendszerré alakítja azokat. A rendszer a felhasználók számára az OPAC on-line katalóguson keresztül, a honlapon keresztül hozzáférést biztosít az egyes könyvtári gyűjteményekhez. Az SJE Egyetemi Könyvtára a többi egyetemi könyvtárhoz hasonlóan szerepel a Szlovák Köztársaság Oktatási és Tudományos Minisztériumának igényeihez igazodó központi nyilvántartásban. A hallgatók és az oktatók hozzáférése a szükséges adatbázisokhoz szintén a CVTI SR-en keresztül történő távoli eléréssel oldható meg. Az egyes kiadók online adatbázisaiban elérhető külföldi tudományos folyóiratokhoz való hozzáférés szintén ezen a hozzáférésen keresztül biztosított. Az Egyetemi Könyvtár olyan műhelyfoglalkozásokat szervez, amelyek segítik az eligazodást a publikációs adatbázisokban és az irodalmi forrásokkal való munkában. 

c) - A tanulmányi programban alkalmazott távoktatás jellemzése. Hozzáférések, az online-tanulást lehetővé tevő portálok. A jelenléti oktatásról a távoktatásra történő átmenet folyamata.

A távoktatás vagy a kombinált oktatás igényeihez az egyetem 4 szerverrel rendelkezik, amelyeken BigBlueButton videokonferencia-rendszer működik. A távoktatás alternatív eszköze az MS Teams platform, az Office 365 A1 for faculty csomag részeként, amely minden tanár és diák számára elérhető. 2015-ben az SJE-ben létrehoztak és üzembe helyeztek egy e-learning rendszert, amely a Moodle nyílt forráskódú LMS-en alapul. Ezt a rendszert 2017-ben részben integrálták a WeBWorK rendszerrel. Ez az átfogó rendszer 2019-ben is működött. A Moodle továbbra is lehetőséget nyújt az egyes tantárgyakhoz tartozó tananyagok és segédanyagok közzétételére, a házi feladatok kiosztására és a tudás elektronikus tesztelésére egy engedélyezett zónában. A WeBWorK emellett lehetőséget ad a matematikai feladatok automatikus generálására, benyújtására és értékelésére. Az ÉD-ben, az Egyesült Királyságban és más kiválasztott helyszíneken rendelkezésre álló vezetékes kapcsolaton kívül a hallgatók az SJE összes épületében WiFi hálózaton keresztül is hozzáférnek az internethez. A hálózathoz való csatlakozáshoz egy személy hitelesítésére (bejelentkezés és jelszó) van szükség. 2016-ban bevezették a központi nyomtatási rendszert, amely a hallgatók számára is elérhető. A hallgatók az SJE pénztárában tudnak jóváírást tenni a számlájukra.  

d) - A felsőoktatási intézmény partnerintézményei a tanulmányi program oktatási tevékenységének biztosításában, valamint participációjuk jellemzése.

A tanulmányi program oktatási tevékenységeinek biztosítása tekintetében a fő partnerek a gyakorló iskolák, iskolai létesítmények és gyakorló óvodák, ahol az SJE Tanárképző Kar hallgatóinak pedagógiai gyakorlata zajlik.

A Tanárképző Kar több mint 40 szlovákiai gyakorlóiskolával áll szerződéses kapcsolatban. A pedagógiai gyakorlat keretében a hallgatók megfigyelik és elemzik az oktatási folyamatot, megtanulják alkalmazni a neveléselméleti tantárgyak, az általános és a speciális didaktika tanulmányozása során szerzett elméleti ismereteket, és fokozatosan elsajátítják a pedagógiai készségeket, amelyek a tanári szakma gyakorlásához és a szabadidős tevékenységek szakszerű megvalósításához szükségesek. A gyakorló iskolák listája a következő címen érhető el: https://pf.ujs.sk/sk/studium/cvi-ne-koly.html.


e) - A szociális, sport-, kulturális, szellemi és közösségi élet megélésének lehetőségei és jellemzői.

Tanulmányaik során az SJE ösztönző környezetet is biztosít diákjainak. Az SJE hatékonyan irányítja és működteti az SJE diákotthonokat, ahol kényelmes szállást biztosít az egyetem hallgatói számára, megfelelő higiéniai és biztonsági előírásokkal, minőségi életkörülményekkel. Az egyetemi kampuszon található egy multifunkcionális játszótér, amely lehetővé teszi a diákok számára a szabadidő hasznos eltöltését és a sportolást.

Az SJE a hallgatók számára étkezést is biztosít az SJE Konferencia Központ épületében. Az egyetem sportközpontjában a hallgatóknak lehetőségük van sportolni és más szabadidős tevékenységeket végezni.

Az egyetem célja továbbá, hogy lehetőséget biztosítson kulturális, társadalmi és spirituális tevékenységekre. A fiatal tehetségek a Cantus Iuventus kórusban találják meg a helyüket. A diákoknak lehetőségük van a Sirály kollégiumban felállított kápolnába járni.  


f) - A tanulmányi programok hallgatóinak mobilitáson és szakmai gyakorlaton való részvételének lehetőségei és feltételei (a kapcsolatok feltüntetésével), a jelentkezés menete, az elismertetés szabályai.

Az SJE külföldi tanulmányi mobilitást kínál diákjainak az Erasmus+, a Makovecz, a CEEPUS és a Balassi Intézet (a Magyar Köztársaság Emberi Erőforrások Minisztériumának mobilitási támogatásai) által kínált különböző gyakornoki programok keretében. 

Az SJE jelenleg 118 kétoldalú megállapodást, memorandumot és intézményközi megállapodást kötött 63 partnerintézménnyel 15 európai országban, valamint intézményközi megállapodásokat kötött az EU-n kívüli partnerországokban a KA107 tevékenység keretében.

A Nemzetközi Kapcsolatok részlege az SJE egyes karaival együttműködve rendszeresen szervez Erasmus+ információs napokat és workshopokat, valamint lehetőséget biztosít személyes vagy online konzultációra. Promóciós anyagokat, szórólapokat és brosúrákat osztanak szét az SJE diákjai között. Ugyanakkor az SJE Nemzetközi Kapcsolatok részlege rendszeresen közzéteszi tevékenységéről szóló információkat az Erasmus+ SJE weboldalán, és az egyetem információs eszközein keresztül tömegesen küld információkat az SJE hallgatóinak, oktatóinak és munkatársainak. A hallgatók nyelvi támogatása az Erasmus+ On-line nyelvi támogatás (OLS) eszközén keresztül történik.

Partnerintézmények

https://www.ujs.sk/sk/medzinarodne-vztahy/partneri.html

Erasmus+

Tanulmányi célú hallgatói mobilitás:

http://erasmus.ujs.sk/sk/studium.html

Hallgatói mobilitás szakmai gyakorlatok céljából:

http://erasmus.ujs.sk/sk/staz.html

Útmutató a diákok számára a jelentkezéshez:

http://erasmus.ujs.sk/sk

Koordinátorok elérhetőségei:

http://erasmus.ujs.sk/sk/kontakt.html

Makovecz program

https://www.ujs.sk/sk/medzinarodne-vztahy/makovecz.html

Egyéb mobilitási programok

https://www.ujs.sk/sk/medzinarodne-vztahy/mobilita.html

9. - A tanulmányi programok jelentkezőinek képességeivel kapcsolatos elvárások
a) - A tanulmányi programra való felvételhez szükséges képességek és feltételek.

Az óvodapedagógia és köznevelés tanulmányi programra való felvétel alapfeltétele a teljes középfokú végzettség vagy a teljes középfokú szakképzés megszerzése.

A jelöltnek olyan világos nyelvezetet kell használnia, amely példamutatóan biztosítja az óvodás és iskoláskorú gyermekek megfelelő fejlődését. A jelentkezőnek alapvető motoros készségekkel kell rendelkeznie (nagy- és finommotoros készségek), hogy képes legyen az óvodai és iskolai környezetben az oktatás és képzés szükséges részét képező mozgásszervi tevékenységek végzésére. A jelentkezőtől elvárják, hogy képes legyen csapatban dolgozni, és képes legyen kommunikálni az oktatási intézményekben működő partnerekkel. Kívánatos, hogy a jelentkező rendelkezzen társadalmilag elismert erkölcsi és akarati tulajdonságokkal, amelyeket képes céltudatosan fejleszteni a gyermek személyiségének egészséges, harmonikus fejlődése érdekében. 


b) - A felvételi eljárás folyamata.

A jelentkezőket felvételi vizsga nélkül veszik fel az SJE TKK alapképzési programjaira. A tervezett létszám túllépése esetén a sorrend meghatározásánál a pontszám lesz a mérvadó. A tanulmányi felvételi alapfeltételek teljesítésének értékelése után azok a jelentkezők kerülnek felvételre, akik az egyéni kritériumok összegében a legmagasabb pontszámot érték el.

A sikeres pályázók rangsorát a következő szempontok szerinti pontszámok összege határozza meg.

1. kritérium: a középiskola 1-3. évfolyamának (a 5 osztályos vagy 8 osztályos középiskola esetében a középiskola utolsó 3 évfolyamának) és a középiskola utolsó évfolyamának első félévének év végi osztályzatainak átlaga. A maximális pontszám 30 pont.

2. kritérium: versenyek és egyéb tevékenységek. Maximum 10 pont. Ha egy jelentkező az alábbi kategóriák egyikében eléri a maximális 10 pontot, a többi tevékenységét már nem számítják be.

·        Középiskolai szakmai tevékenység (járási, kerületi, országos forduló) - egyéni elbírálás. Maximum 10 pont.

·        Szavalóversenyeken (járási, kerületi, országos forduló) elért helyezés - egyéni elbírálással. Maximum 10 pont.

·        Helyezés elérése művészeti tevékenységek versenyein (járási, kerületi, országos forduló) - egyéni elbírálással. Maximum 10 pont.

·        Helyezés elérése sportversenyeken (járási, kerületi, országos forduló) - egyéni elbírálással. Maximum 10 pont.

A felvételi bizottság csak olyan versenyvizsgák eredményeit tudja figyelembe venni, amelyeket oklevéllel, bizonyítvánnyal vagy más hiteles dokumentummal megfelelően igazoltak.

A tanulmányi programra való felvételről a Kar dékánja dönt a felvételi bizottság javaslata alapján, a felvételi feltételeknek megfelelően.


c) - Az utóbbi időszak felvételi eljárásainak eredményei.

Erre a moduláris tanulmányi programra még nem vettek fel hallgatókat. Tájékoztatásul bemutatjuk az elmúlt három év felvételi eljárásának eredményeit az óvodapedagógia és elemi pedagógia tanulmányi programra. A Pedagógia és köznevelés tanulmányi programon nem kérvényeztük a levelező tagozat akkreditálását.


Levelező tagozatos alapképzési program Óvodapedagógia és elemi pedagógia


Akadémiai év: 2021/2022: tervezett létszám 120, felvételi létszám 83, beiratkozás 68

Akadémiai év: 2020/2021: tervezett létszám 120, felvételi létszám 85, beiratkozás 74 

Akadémiai év: 2019/2020: tervezett létszám 80, felvételi 76, beiratkozás 61



10. - A felkínált képzés minőségére vonatkozó visszacsatolások
a) - A tanulmányi programok minőségével kapcsolatos hallgatói visszajelzések nyomon követése és értékelése.

A hallgatók a Selye János Egyetem Tanárképző Karán az oktatás minőségének értékelésében a felsőoktatási törvény 70. § (1) bekezdésének h) pontjából, valamint a Selye János Egyetem Tanulmányi Szabályzatából következően kérdőíves formában történő időszakos értékeléssel vesznek részt.

b) - A tanulmányi programok minőségének javítására irányuló intézkedések és az ezzel kapcsolatos hallgatói visszajelzések eredményei.

A tanszékvezető és a tanulmányi programért és a profilkurzusokért felelős személyek folyamatosan figyelemmel kísérik a hallgatói felmérések és a tanulmányi program hallgatói értékeléseinek eredményeit. Az eredményeket megvitatják az oktatókkal, és megfelelő intézkedéseket hoznak.


11. - A tanulmányok vagy a tanulmányi programok hallgatóira vonatkozó egyéb releváns belső előírások és információk elérhetősége
(pl. tanulmányi útmutató, elszállásolási rend, illetékekre vonatkotó irányelv, diákhitelekre vonatkozó útmutató stb.)

Tanulmányi szabályzat:  

https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/Studijny_poriadok_UJS_2022_final_ucinny_1._9._2022.pdf

 

A SJE ösztöndíj szabályzat, az SJE ösztöndíj szabályzat 1. számú kiegészítése, az SJE ösztöndíj szabályzat 2. számú kiegészítése. 

https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/Stipendijny_poriadok_2018.pdf

http://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/2018_07_03_Stipen_poriadok_dopl_FIN.pdf

https://www.ujs.sk/documents/Doplnok%20%C4%8D.%202%20k%20%C5%A0tipendijn%C3%A9mu%20poriadku%20UJS.pdf

AIS - SJE - Jogszabályok - Belső szabályzatok: 2018-2, 2018-9, 2020-6

 

5/2013. sz. irányelv a SJE hallgatói tudományos szakmai tevékenységéről, a SJE hallgatói tudományos szakmai tevékenységéről szóló irányelv 1. sz. függeléke.

https://www.ujs.sk/documents/Smernica%205-2013%20o%20%C5%A0VO%C4%8C%20-%20%C3%9A.%20Z.,%20vr%C3%A1t.%20dodatku%20%C4%8D.%201.pdf

https://www.ujs.sk/documents/Dodatok%20%C4%8D.%201%20k%20Smernici%20%C4%8D.%205-2013%20o%20%C5%A0VO%C4%8C.pdf

AIS - SJE - Jogalkotás - Belső irányítási aktusok: 2021-5, 2021-4

 

A SJE rektorának 10/2010. sz. irányelve a laptopok hallgatóknak történő kölcsönzésének elveiről (az 1. sz. függelékkel módosított)

AIS - SJE - Jogszabályok - Belső igazgatási aktusok: 2011-7

 

1/2021. számú rektori utasítás a Selye János Egyetemen folytatott tanulmányokhoz kapcsolódó tandíjak és díjak a 2021/2022-es tanévre vonatkozóan.

https://www.ujs.sk/documents/Smernica%20%C4%8D.%201-2021%20-%20Skolne_a_poplatky_2021_2022.pdf

AIS - SJE - Jogalkotás - Belső irányítási aktusok: 2021-6

 

A 9/2020. sz. utasítás, amely kiadja a SJE Iskola Házirendjét, a 11/2020. sz. utasítás, amely kiadja az SJE Iskola Házirendjének 1. számú kiegészítését.

https://www.ujs.sk/documents/2021-05-24_Domov%C3%BD%20a%20ubytovac%C3%AD%20poriadok%20%C5%A0D%20UJS.pdf

https://www.ujs.sk/documents/2021-05-24_Dodatok%20%C4%8D.%201%20k%20Domov%C3%A9mu%20a%20ubytovaciemu%20poriadku%20%C5%A0D%20UJS.pdf

AIS - SJE - Jogalkotás - Belső kormányzati aktusok: 2020-29, 2020-43

 

A SJEbeiratkozási és érettségi szabályzata 

AIS - SJE - Jogszabályok - Belső szabályzatok: 2015-5

 

8/2016. sz. utasítás az érettségi dokumentumok kiadásáról az SJE-en, elérhető az AIS UJS Documents/UJS-Legislation/Internal Acts of Management, 2016, 10. szám) - https://www.ujs.sk/documents/Smernica_c8_2016_o_vydavani_dokladov_o_absolvovani_studia_UJS_2016_vratane_1_a_2_dodatku.pdf.

 

Az SJE Egyetemi Könyvtár 1/2014. sz. rektori utasítása, az SJE Egyetemi Könyvtár könyvtári és kölcsönzési szabályzatának 1/2014. sz. kiegészítése, az SJE Egyetemi Könyvtár 1/2014. sz. rektori utasításának 2/2014. sz. kiegészítése, az SJE Egyetemi Könyvtár könyvtári és kölcsönzési szabályzatának 1/2014. sz. kiegészítése.

https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/1422266793368.pdf

https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/Dodatok%20%C4%8D.%201%20k%20Smernici%20%C4%8D.%2012014%20Kni%C5%BEni%C4%8Dn%C3%BD%20a%20v%C3%BDpo%C5%BE.%20poriadok%20UK%20UJS.pdf

https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/dodatok_KVP_2016-12%20(3).pdf

AIS - SJE - Jogszabályok - Belső irányítási aktusok: 2014-2, 2016-18, 2016-24

 

A diákönkormányzat alapszabálya,

AIS - SJE - Jogszabályok - Belső igazgatási aktusok: 2010-8

 

3/2014. számú rektori utasítás az Erasmus+ program keretében a hallgatók, oktatók és a személyzet külföldi mobilitásának megszervezéséről az UJS https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/1422266661783.pdf

 

7/2016. számú rektori utasítás a sajátos nevelési igényű hallgatókról és a sajátos nevelési igényű hallgatók koordinátorának feladatairól

https://www.ujs.sk/documents/Smernica.7.2016.pdf

 

6/2016 irányelv az információhoz való szabad hozzáférésről

https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/Smernica.c.6_2016.UJS.o.slobodnom.pristupe.k.informaciam.prilohy.pdf

AIS - SJE - Jogszabályok - Belső igazgatási aktusok: 2016-8