DOKUMENTUM
Alprogram, tanulmányi program része HIb22 - Történelem tanári szak
Szint - I. - alapképzés, képzés formája - nappali, képzés típusa - pedagógusképzés
Dokumentum típusa Tanulmányi program jellemzése
Egyetem megnevezése Selye János Egyetem
Egyetem székhelye Bratislavská cesta 3322, 94501 Komárno
Egyetemi kar megnevezése Tanárképző Kar
Egyetemi kar székhelye Bratislavská cesta 3322, 945 01 Komárno
A felsőoktatási intézmény tanulmányi programot jóváhagyó szerve:
A Selye János Egyetem Minőségbiztosítási Tanácsa
A tanulmányi program jóváhagyásának vagy a tanulmányi program módosításának dátuma:
13.06.2022
1. - A tanulmányi programmal kapcsolatos alapvető információk
a) - A tanulmányi program megnevezése és száma a tanulmányi programok nyilvántartása alapján.
Történelem tanári tanulmányi program (szakpárosításban), 100093
b) - A felsőfokú tanulmányok szintje és a végzettség ISCED-F-kódja.
1. szint, kód: 665
c) - A tanulmányi program megvalósulásának helye/-i
Komárom
d) - Azon tanulmányi szak megnevezése és száma, amelyben a tanulmányi program elvégzésével főiskolai végzettség szerezhető, vagy annak a két tanulmányi szaknak a kombinációja, amely tanulmányi programjának elvégzésével főiskolai végzettség szerezhető; a szak/-ok ISCED-F-kódjai.
38 Tanárképzés és pedagógiai tudományok
e) - A tanulmányi program típusa: akadémiai orientáció, szakmai orientáció; fordítói, fordítói szakpárosításban (a szakpárok feltüntetésével); tanári, tanári tanulmányi program szakpárosításban (a szakpárok feltüntetésével), művészeti, mérnöki, doktori, felkészítés szabályozott szakma végzésére, közös tanulmányi program, interdiszciplináris tanulmányok.
Tanári tanulmányi program szakpárosításban (szakpárok: történelem tanári szak – angol nyelv és irodalom tanári szak, történelem tanári szak – magyar nyelv és irodalom tanári szak , történelem tanári szak – német nyelv és irodalom tanári szak, történelem tanári szak – szlovák nyelv és irodalom tanári szak, történelem tanári szak – biológia tanári szak, történelem tanári szak – kémia tanári szak, történelem tanári szak – informatika tanári szak, történelem tanári szak – kateketika tanári szak, történelem tanári szak – matematika tanári szak)
f) - A név elé megszerezhető akadémiai fokozat
Bc.
g) - A képzés formája
nappali forma
h) - Közös tanulmányi programok esetén az együttműködő felsőoktatási intézmények feltüntetése és annak meghatározása, hogy a hallgató melyik felsőoktatási intézményben milyen tanulmányi kötelezettségnek tesz eleget (Felsőoktatási törvény 54a §).

Nem releváns

i) - A tanulmányi programok nyelve vagy nyelvei.
magyar nyelv, szlovák nyelv
j) - A tanulmányok standard időtartama akadémiai években kifejezve.
3 akadémiai év
k) - A tanulmányi program kapacitása (tervezett hallgatói létszám), a jelentkezők tényleges száma és a hallgatók tényleges száma.
tervezett létszám 2019/2020 – 60, 2020/2021 – 59, 2021/2022 - 90 a jelentkezők tényleges száma 2019/2020 – 90, 2020/2021 – 58, 2021/2022 - 54 a hallgatók száma 2019/2020 – 90, 2020/2021 – 54, 2021/2022 – 82
2. - Az abszolvens profilja és az oktatás céljai
a) - A felsőoktatási intézmény úgy írja le a tanulmányi program oktatási céljait, mint a hallgató képességeit a tanulmányi program befejezésekor és mint fő oktatási kimeneteket.

Az abszolvens elsajátította saját tantárgyi specializációjának szerkezetét és a tantárgyak tartalmát, és készen áll arra, hogy tanulmányait az egyetemek második szintjén folytassa. Az abszolvens ismeri az iskolai oktatás törvényi hátterét és az oktatási előírásokat és dokumentumokat. Képes arra, hogy megtervezze és megszervezze a megfelelő korú tanulók (11–18 évesek) tevékenységét, asszisztálni tud a saját szakterületét érintő szakmai feladatok megoldásában.

Az abszolvensek alapvető tárgyi, elméleti és módszertani tudást szereznek saját tantárgyukból. A tanulmányi program úgy van összeállítva, hogy szakmai ismereteket nyújtson az alábbi részterületekből: egyetemes történet, magyar nemzeti történelem és Szlovákia története, történelmi segédtudományok a módszertan és a kiegészítő tantárgyak.

Az abszolvensek képesek racionális válaszokat adni a szakmai kérdésekre és képesek arra, hogy a múlt által meghatározott jelenben eligazítsák a diákokat. 


b) - A felsőoktatási intézmény megjelöli azokat a szakmákat, amelyekre a végzett hallgató a tanulmányai elvégzését követően fel van készülve, valamint feltünteti a tanulmányi programban rejlő lehetőségeket a végzett hallgatók érvényesülése szempontjából.

A történelem tanári tanulmányi program abszolvensei olyan intézményekben helyezkedhetnek el, amelyekben az egyetemi végzettség első szintje a követelmény. Ezen felül felkészültek arra, hogy az egyetemi tanulmányaikat továb folytassák. Az abszolvens képes a megszerzett elméleti tudást a gyakorlatban mint pedagógiai asszisztens, mint adminisztratív munkaerő az iskolaügyben vagy a közigazgatásban stb. alkalmazni.

A tanulmányi program abszolvensei a munkaerőpiacon a „011 Oktatás“ kategóriába esnek a nemzetközi szabvány alapján (International Standard Classification of Education: Fields of Education and Training 2013).


c) - Releváns külső érintett felek, akik véleményt formáltak, illetve egyetértésüket fejezték ki a megszerzett képesítés és a hivatás gyakorlására vonatkozó specifikus ágazati követelmények összhangjával kapcsolatban.

A leírás elkészítésében részt vett a jövőbeli abszolvensek munkaadójának képviseletében a pozsonyi Magyar Tannyelvű Egyesült Alapiskola és Gimnázium igazgatóhelyettese, Kulcsár Mónika, aki történelem szakos tanár, és a Történelemtanárok Társulása képviselője, Galo Vilmos, a komáromi Duna Menti Múzeum történésze.  


3. - Érvényesülés
a) - A tanulmányi programban végzettek érvényesülésének értékelése.

Az abszolvensek többsége tovább folytatja a tanulmányait. Nagyon kis részük kilép a munkaerőpiacra, miközben a második egyetemi szint elvégzését követően a munkanélküliségük aránya 0%. (A hallgatók érvényesülésével kapcsolatos statisztikák az alábbi oldalon elérhetők: https://uplatnenie.sk/?degree=V%C5%A0&vs=725000000&faculty=725020000&field=7801T00&year=2019).

Az abszolvensek érvényesülésével kapcsolatos információkat a Selye János Egyetem Karrier-tanácsadó Központja gyűjti, amely rendszeresen végez ezzel kapcsolatos felméréseket. Mivel a felmérésben való részvétel önkéntes, nem rendelkezünk reprezentatív adatokkal. 

b) - Esetlegesen feltüntetni a tanulmányi program sikeres, végzett hallgatóit.

Nem releváns

c) - A tanulmányi program minőségének értékelése a munkaadók által (visszajelzés).

A történelem tanári tanulmányi programot illetően a visszajelzések folyamatosan érkeznek az alap- és középiskolák tanáraival, a gyakorlóiskolák oktatóival, a módszertani központok alkalmazottaival való párbeszéd és kommunikáció során. Az így megszerezett információk kiértékelésére a történelem tanszék munkamegbeszélésein kerül sor.

Az előterjesztett tanulmányi program minőségének értékelésére végzőseink potenciális munkaadóit és végzőseinket kértük meg. Állásfoglalását a pozsonyi Magyar Tannyelvű Egyesült Alapiskola és Gimnázium igazgatóhelyettese, Kulcsár Mónika küldte el nekünk.

A munkaadóknak az abszolvenseinkkel való elégedettségét a SJE karrierközpontja monitorozza. Jelenleg épp zajlik az a felmérés, amelyben azok a végzőseink vesznek részt, akik 2013 és 2021 között végeztek. A felmérés eredménye az alábbi honlapon tekinthető meg: https://www.ujs.sk/sk/ucitelstvo-historie-v-kombinacii


4. - A tanulmányi program felépítése és tartalma
a) - A felsőoktatási intézmény ismerteti a tanulmányi program részét képező tanulmányi tervek készítésének szabályait.

A tanulmányi program két részből áll:

1.              tanulmányi részből – előadások, szemináriumok, gyakorlatok és önálló stúdium,

2.              pedagógiai részből – pedagógiai gyakorlat.

A történelem baccalaureatusi tanári tanulmányi program (szakpárosításban) a Tanárképzés és pedagógiai tudományok szak szerves részét képezi.

A tanulmányi program a pedagógia elméletéhez és gyakorlatához szükséges egyetemi végzettséget nyújt. Úgy van összeállítva, hogy megfelelő szakmai ismereteket nyújtson egyetemes történelemből, Magyarország történetéből, Szlovákia történetéből, a történelem segédtudományaiból, didaktikából és más kiegészítő diszciplínákból. A tanulmányi program olyan előadásokat és szemináriumokat, kínál fel, amelyek az őskortól a mai napig tekintik át a történelmet. Hangsúly helyeződik a szakma szakkifejezéseinek az elsajátítására is. A hallgatók a pedagógiai-pszichológiai tantárgyak révén megismerkednek a nevelés kulturális és társadalmi aspektusaival, ismerik a nevelés és oktatás pszichológiai feltételeit.

A tanulmányi programban 180 kreditet lehet szerezni, amelyből 36 a közös társadalmi, pedagógiai, pszichológiai tantárgyakra esik, 144 pedig a szakpárosítás tantárgyaira. A tanulmányi program tartalmazza az egyes tantárgyak rövid annotációját, óra- és kreditszámát, a feltételtantárgyakat és az értékelés szempontjait. A tanulmányi terv az akkreditációs anyag része. A tantárgyak jellemzését és a kötelező irodalmat a kötelező és kötelezően választható tantárgyak információs lapjai tartalmazzák.

A tanulmányi program szerkezete összhangban áll az ide vonatkozó előírásokkal. 

b) - A felsőoktatási intézmény összeállítja az ajánlott tanulmányi terveket az egyes képzési rendekre vonatkozóan.

A történelem baccalaureatusi tanári tanulmányi program harmonizációját követően az újonnan felvett hallgatók a következő akadémiai évtől kezdődően a harmonizált tanulmányi programban kezdik meg tanulmányaikat, míg a másod- és harmadévesek folytatják az eredeti tanulmányi terv szerinti tanulmányaikat. 


c) - A tanulmányi tervben általában az alábbiakat adja meg:

A hallgató a következő kötelező tantárgyakat teljesíti: Magyarország és népeinek története 1, Magyarország és népeinek története 2, Magyarország és népeinek története 3, Az őskor és az ókor története, A középkor egyetemes története 1., A középkor egyetemes története 2., Az újkor egyetemes története 1, Az újkor egyetemes története 2., A huszadik század egyetemes története 1., A huszadik század egyetemes története 2, Szlovákia története 1918 után, 1., Szlovákia története 1918 után, 2. 

Valamint választ a kötelezően választható tantárgyakból: Záródolgozati szeminárium, Történeti alapismeretek 1, Történeti alapismeretek 2, Bevezetés a történettudományba, Bevezetés a forrásismeretbe, Történelmi segédtudományok, Történeti földrajz, A történelemtanítás módszertana, Társadalom, kultúra, civilizáció, A 18–19. századi Magyarország nemzeti mozgalmai, A 18-19. századi magyarországi nemzetek művelődéstörténete, A második világháború története, Fejezetek a holokauszt történetéből, Záródolgozati szeminárium

A hallgató teljesíti az államvizsgatárgyakat (A záródolgozat megvédése, Államvizsga).

 

A profiltárgyak a következők: Magyarország és népeinek története 1, Magyarország és népeinek története 2, Magyarország és népeinek története 3., Az újkor egyetemes története 2., A történelemtanítás módszertana, A huszadik század egyetemes története 1., A huszadik század egyetemes története 2, Szlovákia története 1918 után, 1., Szlovákia története 1918 után, 2. Fejezetek a holokauszt történetéből, Záródolgozati szeminárium

 

Az információs lapokban egyértelműen meg vannak határozva az adott tantárgy teljesítésének feltételei, valamint az oktatási kimenetek is, amelyekre a hallgató szert tesz a tantárgy teljesítésével.

 

Az egyes profiltárgyak egymásra épülése a tantárgy kronologikus felépítéséből adódik. Az államviszga előfeltételtantárgyait a profiltantárgyak képezik.

 

Az információs lapokban egyértelműen meg vannak határozva az oktatási célok és az oktatási tevékenységek, amelyek révén a Selye János Egyetem Tanárképző Kara biztosítja a kívánt oktatási kimenetek elérését. Az oktatási tevékenységek közül az esetek többségében előnyben részesülnek az előadások és a szemináriumok, de az éppen aktuális járványhelyzetnek megfelelően az oktatás folyhat online formában is.

 

Az információs lapokban az oktatási tevékenység formája egyértelműen mint „jelenléti“ forma van meghatározva.

 

A tárgyak tematikus tervei megtalálhatók az információs lapokban.

 

Az egyes tantárgyak oktatási részének elkészítésekor figyelembe vettük a hallgatók munkaterhelését az ECTS, valamint a megadott kredit- és óraszám alapján.

 

A magasabb kreditszámú tárgyak esetében, ahol az óraszámok nem voltak összhangban a hallgató terhelésével, meg lettek határozva a feladatok és kimenetek, amelyeket a hallgató önállóan valósít meg.

 

Dr. habil Simon Attila, PhD (simona@ujs.sk), Dr. habil Popély Árpád, PhD. (popelya@ujs.sk), dr. habil Vajda Barnabás, PhD. (vajdab@ujs.sk), doc. Szarka László, (szarkal@ujs.sk)

 

Dr. habil Simon Attila, PhD (simona@ujs.sk), Dr. habil Popély Árpád, PhD. (popelya@ujs.sk), dr. habil Vajda Barnabás, PhD. (vajdab@ujs.sk), doc. Szarka László, (szarkal@ujs.sk)

PhD. Tóth Norbert, DSc.

 

Selye János Egyetem, Tanárképző Kar


d) - A felsőoktatási intézmény feltünteti azt a kreditszámot, amelynek megszerzése feltétele a tanulmányok sikeres befejezésének, valamint az egyéb feltételeket, amelyeket a hallgatónak teljesítenie kell a tanulmányai sikeres befejezéséhez, beleértve az államvizsga feltételeit, a tanulmányok megismétlésének, meghosszabbításának és megszakításának szabályait.
A kreditszám, amelynek elérése szükséges a tanulmányok sikeres befejezéséhez: 180. A megszerzett krediteket a hallgatók akkumulálják. A hallgató egy akadémiai évben 60 kreditet szerezhet.
e) - Az egyes tanulmányi tervek esetében a felsőoktatási intézmény feltünteti a tanulmányi program egyes részeinek teljesítésére vonatkozó feltételeket, valamint a hallgató előrehaladását a tanulmányi programban az alábbiak szerint:

A kötelező tárgyakért a hallgató 122 kreditet szerez. Ebből 116 kreditet a tantárgyak sikeres teljesítéséért és a pedagógiai gyakorlatért (50 kreditet az első szakjából, 50-et a másik szakjából, 16-ot a tanári alapból). Ezeken kívül a kötelező államvizsga teljesítéséért 6 kredit jár (ebből 2 kredit az első szakon, 2 kredit a másik szakon és 2 kredit a tanári alapon). Az egyes szakokon előfordulhat 1-2 kredit eltérés, ezeket azonban kompenzálja a kötelezően választható tárgyak kínálata. A kötelező és a kötelezően választható tárgyak sikeres teljesítéséért járó kreditek összege változatlanul 175 kredit marad.

 

A kötelezően választható tárgyakért a hallgató 53 kreditet kap. Ebből 49 kreditet a tantárgyak sikeres teljesítéséért és a pedagógiai gyakorlatért (19 kreditet az első szakjából – amelyikből a záródolgozatát írja, 15 kreditet a másik szakjából és 11 kreditet a tanári alapból). Ezeken kívül a hallgató kötelezően megvédi a záródolgozatát, amelyért az egyik szakján 8 kreditet kap.

 

A szabadon választható tárgyakat a hallgató a tanári alapon tudja felvenni. Itt az egész kar kínálatából válogathat minimum 5 kredit értékben a baccalaureatusi tanulmányok során.  

 

A tanulmányok sikeres befejezéséhez 180 kredit megszerzése szükséges, ebből 79 az első szakból (amelyiken a hallgató a záródolgozatát írja), 67 a másik szakon és 34 kredit a tanári alapon.  

 

A hallgató 12 kreditet szerez a záródolgozatért és annak sikeres megvédéséért (ebből 4-et a záródolgozaton végzett munkájáért a Záródolgozati szeminárium tantárgy keretében és 8-at a záródolgozat megvédéséért). 

 

A hallgató 3 kreditet szerez a pedagógiai gyakorlatért a tanár alap keretében.


f) - A felsőoktatási intézmény ismerteti a tanulmányi kimenetek ellenőrzésére és a hallgatók értékelésére vonatkozó szabályokat, valamint az értékeléssel kapcsolatos javítási eljárások lehetőségét.

Az értékelés szabályai, kritériumai és módszerei transzparensek és a tanár által előre meghatározottak, s minderről az adott tantárgy információs lapja tájékoztat. A tantárgy teljesítésének felételei című részben világosan meg vannak határozva a hallgató tanulmánnyal kapcsolatos és egyéb, az oktatási cél megvalósításával kapcsolatos kötelességei, a tanulmányi feladatok elvégzésének formája, valamint a részeredmények értékelésének kritériumai is. A hallgató eredményeit feljegyzik, dokumentálják és archiválják. Az értékelés szabályai és folyamata a Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzatában van lefektetve. Az oktatás folyamán a hallgatók visszajelzést kapnak a tanártól, valamint iránymutatást és lehetőséget a hibák kijavítására. A hallgatónak lehetősége van arra, hogy tudomást szerezzen a saját értékeléséről személyes konzultációk, az akadémiai információs rendszer vagy a Moodle platform révén. 

A hallgatónak lehetősége van a konzultációs órák kihasználására a félév során. A gyakorlat azt mutatja, hogy a hallgatók élnek is ezzel a lehetőséggel annak érdekében, hogy jobb eredményeket érjenek el. Amennyiben a hallgató teljesíti az adott vizsgatárgyra vonatkozó követelményeket, lehetősége van egy rendes és két javító vizsgaidőpontra (valamint – indokolt esetben – komisszionális vizsgára). Az erre, valamint a kreditek gyűjtésére és elfogadtatására vonatkozó előírásokat a Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzata tartalmazza. Az akadémiai információs rendszer adminisztratív ellenőrzését a Tanulmányi osztály végzi a Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzatában lefektetett szabályok alapján.


g) - A tanulmányok vagy azok részeinek elismerésére vonatkozó feltételek.

A Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzata világosan leírja a kreditek megszerzésével, gyűjtésével és átvitelével kapcsolatos eljárásokat, amelyek összhangban vannak a kredittranszfer európai rendszerével. Ugyanígy meg vannak határozva a más egyetemen teljesített tantárgyak elfogadtatására vonatkozó szabályok.


h) - A felsőoktatási intézmény feltünteti a tanulmányi program záródolgozatainak témáit (vagy az azok elérhetőségére vonatkozó hivatkozást).
i) - A felsőoktatási intézmény leírja az alábbiakat, vagy megadja az ezekre vonatkozó hivatkozást:

A záródolgozatok témakiírására, kidolgozására, opponálására, védésére és értékelésére vonatkozó szabályok a Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzatában vannak lefektetve, amely hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben (Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné predpisy, 2018, 8. sz.).

 

A hallgatók hazai és külföldi mobilitását az egyetem tanulmányutakkal és kutatói tevékenység támogatásával segíti. Annak érdekében, hogy növekedjen a hallgatói mobilitásban (pl. Erasmus+) részt vevő hallgatók száma, az egyetem nemzetközi kapcsolatok részlege a karokkal együtt rendszeresen szervez workshopokat, és felkínálja a személyes és az online konzultáció lehetőségét. A hallgatók az egyetem információs eszközei révén is értesülnek a mobilitási lehetőségekről. A hallgatók, oktatók és munkatársak külföldi mobilitásáról a 3/2014. számú rektori rendelet nyújt tájékoztatást (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2018, 10. sz.).

 

A felsőoktatási intézmény tanulmányi programja olyan szabályokat is érvényesít, amelyek a kutatói integritás biztosítására, a plagizálás megelőzésére, valamint az egyéb akadémiai csalásokra irányulnak. A Selye János Egyetem Alapszabályzata értelmében a plagizálás fegyelmi vétségnek számít és fegyelmi eljárást von maga után. A felsőoktatási intézmény szem előtt tartja, hogy ne sérüljön a kutatói integritás, illetve ne történjen plagizálás vagy más akadémiai csalás, továbbá olyan eljárásokat foganatosít, amelyek biztosítják, hogy a szabályok megszegése összeegyeztethetetlen legyen az akadémiai fokozat megszerzésével. Ezeket a szabályokat és eljárásokat a Selye János Egyetem Alapszabályzata tartalmazza (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné predpisy, 2013, 11. sz.).

 

A mai trendekkel összhangban az egyetem szisztematikusan keresi és megszólítja a speciális igényű hallgatókat, aminek köszönhetően megfigyelhető a számuk növekedése. A speciális igényű hallgatók támogató szolgáltatásokra jogosultak. Ennek részleteit a speciális igényű hallgatókról szóló 7/2016. számú rektori irányelv tartalmazza (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2016, 9. sz.).

 

A Selye János Egyetem Alapszabályzata szerint a hallgató az akadémiai közösség tagjává az egyetemen vagy a karokon megvalósuló tanulmányi programok valamelyikére történő beiratkozás után válik. Az akadémiai közösség tagjaként jogában áll ötletekkel, észrevételekkel és panasszal fordulni az akadémiai önkormányzati szervek valamelyikéhez (ennek szabályai és eljárásai a legiszlatív dokumentumokban vannak lefektetve). A hallgatók a kérelmek áttanulmányozásának hatékony módjait alkalmazhatják. Ezek hozzájárulnak ahhoz, hogy ne sérüljön a hallgatók érdeke, és lehetővé teszik, hogy a hallgatók felhívják a figyelmet arra, ha az egyetem tevékenységében hiányosságokat tapasztalnak. A kérelmek megvizsgálása transzparens módon, a hallgatók képviselőjének jelenlétében történik. A kérelem benyújtója visszacsatolást kap a kérelem benyújtásával és az ebből fakadó rendelkezésekkel kapcsolatban.


5. - A tanulmányi program tantárgyainak információs lapjai
A T.t. 614/2002 sz. rendelet alapján

A vonatkozó tanulmányi program tantárgyainak információs lapjai a Szlovák Oktatásügyi Minisztérium 155/2013. számú rendeletének első mellékletében található struktúra alapján készültek.


6. - Az akadémiai év aktuális időbeosztása és az aktuális órarend
(vagy hiperhivatkozás)

https://www.ujs.sk/hu/oktatas/akademiai-ev-idobeosztasa.html


Az egyes tanulmányi alprogramok órarendje a Selye János Egyetem akadémiai információs rendszeréből nyerhető ki


7. - A tanulmányi programot biztosító személyek
a) - A tanulmányi program megvalósításáért, fejlesztéséért és minőségéért felelős személy (funkciója és elérhetősége feltüntetésével)

doc. László Szarka, CSc. (vysokoškolský učiteľ na funkčnom mieste profesor, szarkal@ujs.sk)


b) - A tanulmányi program profiltantárgyait biztosító személyek névsora a tantárgyhoz való hozzárendeléssel, valamint elérhetőségeikkel, összekötve az egyetemi alkalmazottak központi nyilvántartásával (ezek feltüntethetőek a tanulmányi tervben is).

Dr. habil Popély Árpád, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15561 (popelya@ujs.sk)

Magyarország és népeinek története 1.

Szlovákia története 1918 után 2.

Záródolgozati szeminárium

Dr. habil Simon Attila, PhD, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15508 (simona@ujs.sk)

A XX. század egyetemes története I.

Szlovákia története 1918 után 1.

Fejezetek a holokauszt történetéből

Záródolgozati szeminárium

doc. Szarka László, CSc. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15512 (szarkal@ujs.sk)

Magyarország és népeinek története 3

dr. habil Vajda Barnabás, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15510 (vajdab@ujs.sk)

Magyarország és népeinek története 2.

Az újkor egyetemes története 2.

A XX. század egyetemes története II.

Záródolgozati szeminárium

c) - A tanulmányi program profiltárgyait biztosító személyek tudományos/művészeti-pedagógiai jellemzésének (VUPCH) elérhetősége.

Hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben.


d) - A tanulmányi program oktatóinak névsora a hozzájuk rendelt tantárgyakkal, elérhetőségeikkel együtt, összekötve az egyetemi alkalmazottak központi nyilvántartásával (feltüntethető a tanulmányi tervben is).

Dr. habil Popély Árpád, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15561 (popelya@ujs.sk)

Magyarország és népeinek története 1.

Szlovákia története 1918 után 2.

Záródolgozati szeminárium

A középkor egyetemes története 1.

Történelmi alapismeretek 1.

Történelmi alapismeretek 2.

A középkor egyetemes története 2.

Historický zemepis

Dr. habil Simon Attila, PhD, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15508 (simona@ujs.sk)

A XX. század egyetemes története I.

Szlovákia története 1918 után 1.

Fejezetek a holokauszt történetéből

Záródolgozati szeminárium

Az őskor és az ókor története

Történelmi segédtumányok

doc. Szarka László, CSc. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15512 (szarkal@ujs.sk)

Magyarország és népeinek története 3.

A második világháború története

Történelmi alapismeretek 1.

Történelmi alapismeretek 2.

Bevezetés a történettudományba

bevezetés a forrásismeretbe

A 18–19. századi Magyarország nemzeti mozgalmai

A 18-19. századi magyarországi nemzetek művelődéstörténete

dr. habil Vajda Barnabás, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15510 (vajdab@ujs.sk)

Magyarország és népeinek története 2.

Az újkor egyetemes története 2.

A XX. század egyetemes története II.

Záródolgozati szeminárium

Az újkor egyetemes története 1.

Történelemmódszertan

Társadalom, kultúra, civilizáció

PhD. Tóth Norbert, DSc. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/33504 (tothn@ujs.sk)

A középkor egyetemes története 1.

Az őskor és az ókor története

Magyarország és népeinek története 1.

A középkor egyetemes története 2.

Bevezetés a történettudományba

bevezetés a forrásismeretbe

Az újkor egyetemes története 1.

Magyarország és népeinek története 2.

Történelmi segédtudományok

e) - A záródolgozati témavezetők névsora a hozzájuk rendelt témákkal (valamint elérhetőségeik feltüntetésével).

A záródolgozatok aktuális témái a Selye János Egyetem akadémiai információs rendszerében elérhetők. A honlapra történő hivatkozás e leírás 4h) részében található.

f) - A záródolgozati témavezetők tudományos/művészeti-pedagógiai jellemzéseinek (VUPCH) elérhetősége.

A záródolgozati témavezetők tudományos/művészeti-pedagógiai jellemzései hozzáférhetők a Selye János Egyetem akadémiai információs rendszerében.


g) - A tanulmányi programban résztvevő hallgatók képviselői, akik a hallgatók érdekeit képviselik (név és elérhetőség).

Mgr. László Bese (3933@student.ujs.sk)


h) - A tanulmányi program tanulmányi tanácsadója (elérhetőséggel és a tanácsadással kapcsolatos további információkkal, valamint a konzultáció órarendjének feltüntetésével)

dr. habil Attila Simon, PhD., simona@ujs.sk, a konzultációk aktuális időpontja az AIS-ban tekinthető meg. 


i) - A tanulmányi program egyéb kisegítő munkatársai - hozzárendelt tanulmányi referens, karriertanácsadó, adminisztratív munkaerő, szállásoltatási ügyintéző és hasonlók (elérhetőséggel)

Farkas Zsuzsanna – tanulmányi referens, farkasz@ujs.sk

Mgr. Istvánik Norbert – karrier-tanácsadó, istvanikn@ujs.sk

Mgr. Duba Attila – kollégiumigazgató, dubaa@ujs.sk  


8. - A tanulmányi program térbeli, materiális és technikai hátterének bebiztosítása
a) - A tanulmányi program tantermeinek és azok technikai felszereltségének jellemzése az oktatási kimenetekhez és a tantárgyakhoz rendelve (laboratóriumok, projekt- és művészeti szaktantermek, stúdiók, műhelyek, tolmácsfülkék, klinikák, szerzetesi szemináriumok, tudományos és technikai parkok, technológiai inkubátorok, iskolai üzemek, gyakorlati központok, gyakorlóiskolák, oktatói-gyakorlói berendezések, sportcsarnokok, uszodák, sportpályák).
b) - A tanulmányi program információszolgáltatásának jellemzői (a tananyaghoz való hozzáférés a tantárgy információs lapjai alapján, információs adatbázisokhoz és információs forrásokhoz való hozzáférés, információs technológiák és hasonlók).
c) - A tanulmányi programban alkalmazott távoktatás jellemzése. Hozzáférések, az online-tanulást lehetővé tevő portálok. A jelenléti oktatásról a távoktatásra történő átmenet folyamata.
d) - A felsőoktatási intézmény partnerintézményei a tanulmányi program oktatási tevékenységének biztosításában, valamint participációjuk jellemzése.
e) - A szociális, sport-, kulturális, szellemi és közösségi élet megélésének lehetőségei és jellemzői.
f) - A tanulmányi programok hallgatóinak mobilitáson és szakmai gyakorlaton való részvételének lehetőségei és feltételei (a kapcsolatok feltüntetésével), a jelentkezés menete, az elismertetés szabályai.
9. - A tanulmányi programok jelentkezőinek képességeivel kapcsolatos elvárások
a) - A tanulmányi programra való felvételhez szükséges képességek és feltételek.

A felsőoktatási törvény rendelkezései szerint a jelentkezők felvételének alapvető követelménye a teljes középfokú általános műveltség megszerzése. Ennek igazolását az érettségi bizonyítvány bemutatása jelenti. 

Elvárt, hogy a hallgató megfelelő szinten beszélje a magyar nyelvet.


 Információs videó :

https://felveteli.ujs.sk/multimedia-tkk/


b) - A felvételi eljárás folyamata.

A felvételről a kar dékánja dönt a felvételi bizottság ajánlására, a felvételi követelményekkel összhangban. Több jelentkező esetén a jelentkezők sorrendjét pontozás alapján állapítjuk meg. Azon jelentkezők közül, akik minden felvételi kritériumnak megfeleltek, a legmagasabb pontszámot elérők nyernek felvételt.

A pontozás kritériumai a következők:

1.     kritérium: A középiskolai tanulmányok első három évé év végi jegyeinek átlaga. maximum 30 pont.

Pont      átlag

             -tól       -ig

30         1,00      1,10

28         1,11      1,25

26         1,26      1,35

24         1,36      1,45

22         1,46      1,55

20         1,56      1,65

18         1,66      1,75

16         1,76      1,85

14         1,86      1,90

12         1,91      1,95

10         1,96      2,00

8            2,01      2,05

6            2,06      2,10

4            2,11      2,15

2            2,16      2,2

0            2,21      és több


2. kritérium: versenyek és más aktivitások.

Maximum 10 pont.

Elektronikus jelentkezés: (HU):

https://www.youtube.com/watch?v=Q2vkYKM-ZDw&t=19s


c) - Az utóbbi időszak felvételi eljárásainak eredményei.

A 2019/2020-as, 2020/2021-es és 2021/2022-es akadémiai években a történelem baccalaureatusi tanári tanulmányi program minden jelentkezője – a felvételi eljárás keretében, a felvételi bizottság ajánlása alapján és a Selye János Egyetem Tanárképző Kara felvételi követelményeivel összhangban – a középiskolai eredményei alapján felvételi vizsga nélkül nyert felvételt. 


10. - A felkínált képzés minőségére vonatkozó visszacsatolások
a) - A tanulmányi programok minőségével kapcsolatos hallgatói visszajelzések nyomon követése és értékelése.

A hallgatóknak az oktatás színvonalával kapcsolatos véleménye folyamatos monitorozás alatt áll, miközben a pedagógusok önállóan választják ki a felmérés módszereit. A monitorozás módszerei közé tartoznak az informális bezsélgetések a diákokkal, az online kérdőívek, amelyek lehetővé teszik a hallgatók egyes csoportjaihoz való differenciált hozzáállást. A hallgató elégedettségének a méréséhez a Mooddle rendszer is lehetőséget kínál.

Az egyetem karrierközpontja tanácsadói, pszichológiai és jogi szolgáltatást nyújt a hallgatóknak a tanulmányaik idején, figyelemmel követi eredményességüket és monitorozza azt, hogyan tudnak elhelyezkedni a munkaerőpiacon. 


b) - A tanulmányi programok minőségének javítására irányuló intézkedések és az ezzel kapcsolatos hallgatói visszajelzések eredményei.

A SJE alumni portált alakított ki a volt hallgatók számára, amely rendszernek nagy hagyománya van Nyugat-Európában és az USA-ban. Az egyetemi alumni portál a www.ujs.sk/alumni címen érhető el, amely oldalon a volt hallgatók regisztrálhatnak, ami által részesei lesznek az alumni közösségnek.

A SJE nagy figyelemmel kíséri volt hallgatói karrierjét, Az alumni csoportba tartozók információt adhatnak a munkahelyükről, amely által segíthetik azt, hogy a hallgatónkban reális kép alakuljon ki a a munkaerő piacról. 


c) - Az abszolvensek visszajelzéseinek eredményei a tanulmányi programok minőségének javítására irányuló intézkedésekkel kapcsolatban.

A SJE alumni portált alakított ki a volt hallgatók számára, amely rendszernek nagy hagyománya van Nyugat-Európában és az USA-ban. Az egyetemi alumni portál a www.ujs.sk/alumni címen érhető el, amely oldalon a volt hallgatók regisztrálhatnak, ami által részesei lesznek az alumni közösségnek.

A SJE nagy figyelemmel kíséri volt hallgatói karrierjét, Az alumni csoportba tartozók információt adhatnak a munkahelyükről, amely által segíthetik azt, hogy a hallgatónkban reális kép alakuljon ki a a munkaerő piacról. 


11. - A tanulmányok vagy a tanulmányi programok hallgatóira vonatkozó egyéb releváns belső előírások és információk elérhetősége
(pl. tanulmányi útmutató, elszállásolási rend, illetékekre vonatkotó irányelv, diákhitelekre vonatkozó útmutató stb.)

A Selye János Egyetem Ösztöndíjszabályzata (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné predpisy, 2018, 2. sz.)

5/2013-as számú rektori irányelv a Tudományos Diákköri Konferenciáról (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2021, 5. sz.)

10/2010-es számú rektori irányelv a számítógépek kölcsönzésének alapelveiről (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/ Vnútorné akty riadenia, 2011, 7. sz.)

1/2021-es számú rektori irányelv az SJE tandíjairól és tandíjakkal kapcsolatos illetékeiről a 2021/2022-es akadémiai évben (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2021, 6. sz.)

9/2020-as irányelv a hallgatók elszállásolásáról a Selye János Egyetem Diákotthonában (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2020, 29. sz.)

8/2016 sz. irányelv az SJE-n végzett tanulmányok sikeres befejezését igazoló okmányokról (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2016, 10. sz.)

1/2014-es számú irányelv – A SJE Egyetemi Könyvtárának Könyvtári és Kölcsönzési Szabályzata (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2014, 2. sz.)

A Hallgatói Önkormányzta Alapszabályzata (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2010, 8. sz.)

3/2014-es számú irányelv az ERASMUS+ program mobilitásainak szervezéséről (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2018, 10. sz.)

7/2016 sz. irányelv a speciális igényű hallgatókról és koordinátoruk hatásköréről az SJE-en (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2016, 9. sz.)

6/2016 sz. rektori irányelv az információkhoz való hozzáférésről (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2016, 8. sz.)