DOKUMENTUM
Alprogram, tanulmányi program része MJb22 - Magyar nyelv és irodalom tanári szak
Szint - I. - alapképzés, képzés formája - nappali, képzés típusa - pedagógusképzés
Dokumentum típusa Tanulmányi program jellemzése
Egyetem megnevezése Selye János Egyetem
Egyetem székhelye Bratislavská cesta 3322, 94501 Komárno
Egyetemi kar megnevezése Tanárképző Kar
Egyetemi kar székhelye Bratislavská cesta 3322, 945 01 Komárno
A felsőoktatási intézmény tanulmányi programot jóváhagyó szerve:
A Selye János Egyetem Minőségbiztosítási Tanácsa
A tanulmányi program jóváhagyásának vagy a tanulmányi program módosításának dátuma:
13.06.2022
1. - A tanulmányi programmal kapcsolatos alapvető információk
a) - A tanulmányi program megnevezése és száma a tanulmányi programok nyilvántartása alapján.
Magyar nyelv és irodalom tanári tanulmányi program (szakpárosításban), 100105
b) - A felsőfokú tanulmányok szintje és a végzettség ISCED-F-kódja.
1. szint, kód: 665
c) - A tanulmányi program megvalósulásának helye/-i
Komárno
d) - Azon tanulmányi szak megnevezése és száma, amelyben a tanulmányi program elvégzésével főiskolai végzettség szerezhető, vagy annak a két tanulmányi szaknak a kombinációja, amely tanulmányi programjának elvégzésével főiskolai végzettség szerezhető; a szak/-ok ISCED-F-kódjai.
38 Tanárképzés és pedagógiai tudományok ISCED-F kód (2013): 0114 Tanárok felkészítése tantárgyi specializációval
e) - A tanulmányi program típusa: akadémiai orientáció, szakmai orientáció; fordítói, fordítói szakpárosításban (a szakpárok feltüntetésével); tanári, tanári tanulmányi program szakpárosításban (a szakpárok feltüntetésével), művészeti, mérnöki, doktori, felkészítés szabályozott szakma végzésére, közös tanulmányi program, interdiszciplináris tanulmányok.
Tanári tanulmányi program szakpárosításban (szakpárok: magyar nyelv és irodalom tanári szak – angol nyelv és irodalom tanári szak, magyar nyelv és irodalom tanári szak – történelem tanári szak, magyar nyelv és irodalom tanári szak – német nyelv és irodalom tanári szak, magyar nyelv és irodalom tanári szak – szlovák nyelv és irodalom tanári szak, magyar nyelv és irodalom tanári szak – biológia tanári szak, magyar nyelv és irodalom tanári szak – kémia tanári szak, magyar nyelv és irodalom tanári szak – informatika tanári szak, magyar nyelv és irodalom tanári szak – kateketika tanári szak, magyar nyelv és irodalom tanári szak – matematika tanári szak)
f) - A név elé megszerezhető akadémiai fokozat
Bc.
g) - A képzés formája
nappali forma
h) - Közös tanulmányi programok esetén az együttműködő felsőoktatási intézmények feltüntetése és annak meghatározása, hogy a hallgató melyik felsőoktatási intézményben milyen tanulmányi kötelezettségnek tesz eleget (Felsőoktatási törvény 54a §).

Nem releváns


i) - A tanulmányi programok nyelve vagy nyelvei.
magyar nyelv, szlovák nyelv
j) - A tanulmányok standard időtartama akadémiai években kifejezve.
3 akadémiai év
k) - A tanulmányi program kapacitása (tervezett hallgatói létszám), a jelentkezők tényleges száma és a hallgatók tényleges száma.
Magyar nyelv és irodalom tanári tanulmányi program szakpárosításban – tervezett hallgatói létszám: 80, a jelentkezők tényleges száma: 58, a hallgatók száma: 120.
2. - Az abszolvens profilja és az oktatás céljai
a) - A felsőoktatási intézmény úgy írja le a tanulmányi program oktatási céljait, mint a hallgató képességeit a tanulmányi program befejezésekor és mint fő oktatási kimeneteket.

Az abszolvens rendszerezett, egységes és komplex tudással rendelkezik a pedagógiai tudományok területén, tájékozott annak elméleti és gyakorlati vonatkozásaiban, tágabb filozófiai, szociokulturális, történeti-társadalmi és pedagógiai-pszichológiai összefüggéseiben. A Magyar nyelv és irodalom tanári tanulmányi program végzett baccalaureatus hallgatója elméleti tudásra, valamint gyakorlati készségekre és képességekre tesz szert a magyar irodalom és nyelvészet területén. Az abszolvens képes a megszerzett elméleti és gyakorlati tudás alkalmazására az oktatás területén. Kreatív és rugalmas gondolkodásmód jellemzi őt, képes az oktatás különböző helyzeteit megfelelően kezelni és elemezni, valamint hatékonyan meg tudja szervezni az oktatási folyamatot a maga szakterületén. Emellett fel tudja használni az információs és kommunikációs technológiákat az oktatási folyamatban, továbbá képes hatékonyan kommunikálni és együttműködni a szülőkkel, valamint a tanári közösség tagjaival.

 

Ismeretek:

Az abszolvens ismerni fogja a magyar nyelvtudomány (fonetika, fonológia, morfológia, mondattan, lexikológia, jelentéstan, helyesírás) meghatározó tényeit, fogalmait, elveit, elméleti és módszertani vonatkozásait. Alapvető ismeretekre tesz szert a magyar nyelv változásával és a finnugrisztika alapjaival kapcsolatban. Képes lesz átlátni a magyar nyelv változásának különböző szakaszait, annak történeti-kulturális és társadalmi összefüggéseit. Jártas lesz a modern nyelvtudományok elméletében és módszertanában. Ismerni fogja továbbá a magyar irodalom meghatározó tényeit, fogalmait, elveit, elméleti és módszertani vonatkozásait, valamint képes lesz felismerni a művészeti törekvéseket, stílusokat és irányzatokat. Az abszolvens széles körű ismeretekkel fog rendelkezni a magyar és a világirodalom fejlődéséről a kezdetektől egészen a 20. század végéig, a legfontosabb irodalmi műfajokról, a legalapvetőbb filológiai eljárásokról és a forráskutatásról, továbbá ismerni fogja a gyermek- és ifjúsági irodalom egyes területeit, valamint a kreatív írás jellemző feladatait és gyakorlatait.

 

Készségek:

A tanulmányok befejezését követően az abszolvens alkalmazni tudja a magyar nyelvtudomány, az irodalomelmélet, a magyar és a világirodalom története, valamint a magyar nyelv és irodalom oktatása területén szerzett ismereteket. Ismerni fogja a szófajok és morfémák osztályozásának alapelveit, a helyesírási feladatok elkészítésének eljárásait, módszereit és stratégiáit, továbbá fejleszteni tudja a tanulók mondatalkotásának és -elemzésének képességeit. Képes lesz saját álláspontot kialakítani a magyar nyelv kialakulásának és történetének kérdésében, és ezt szükség esetén képes lesz revideálni, illetve álláspontja mellett konstruktív módon érvelni. Tanulmányai végeztével az abszolvens elsajátította a magyar irodalom műveinek elemzési eljárásait, módszereit és stratégiáit, a világirodalmi alkotásokkal történő összehasonlításuk módszereit, valamint a fogalmazási feladatok létrehozásához szükséges eljárásokat, készségeket és stratégiákat. Az abszolvens pedagógiai asszisztensként végzett munkája során alkalmazni tudja az irodalom oktatásának különböző stratégiáit (pl. kooperatív tanulás, drámapedagógia).

 

Kompetenciák:

Az abszolvens pozitív attitűddel rendelkezik a hivatásával és a célcsoporttal kapcsolatban. Képes pozitívan viszonyulni a társadalom szociokulturális és nyelvi diverzitásához, fontosnak tartja az írásbeli műveltség anyanyelven történő továbbadását. Képes saját álláspontot kialakítani a magyar nyelvtudomány, az irodalomelmélet, valamint a magyar irodalom és a világirodalom története egyes kérdései kapcsán, továbbá képes álláspontját szükség szerint revideálni, illetve érvekkel alátámasztani. A tanulmányai befejeztével képes a magyar nyelvről és irodalomról szerzett tudását átadni. Oktatói munkája során szem előtt tartja a tanulók diverzitásának kérdését, valamint alapvető ismeretekkel rendelkezik az egyének eltérő fejlődésének egészségügyi és szociális vonatkozásairól. Felismeri és segíti a tehetséges tanulókat is, és hatékonyan együttműködik a speciális pedagógusokkal, pszichológusokkal és más szakemberekkel. Emellett lépést tart a magyar nyelv- és irodalomtudomány aktuális fejlődésével, és folyamatosan képezi magát.


b) - A felsőoktatási intézmény megjelöli azokat a szakmákat, amelyekre a végzett hallgató a tanulmányai elvégzését követően fel van készülve, valamint feltünteti a tanulmányi programban rejlő lehetőségeket a végzett hallgatók érvényesülése szempontjából.

Magyar nyelv és irodalom baccalaureatusi tanári tanulmányi program abszolvense elhelyezkedhet mint pedagógiai asszisztens az alapiskolák felső tagozatán és a középiskolákban mint a pedagógus szakmai asszisztense (pl. napközi otthonokban az alapiskola alsó tagozatán, iskolai klubokban az alapiskola felső tagozatán, középiskolai kollégiumokban stb.), mint adminisztratív munkaerő az iskolaügyben vagy a közigazgatásban, illetve mint oktatási kézpés gyakorlatvezetője. A tanulmányi program abszolvensei a munkaerőpiacon a „011 Oktatás“ kategóriába tartoznak a nemzetközi szabvány alapján (International Standard Classification of Education: Fields of Education and Training 2013).


c) - Releváns külső érintett felek, akik véleményt formáltak, illetve egyetértésüket fejezték ki a megszerzett képesítés és a hivatás gyakorlására vonatkozó specifikus ágazati követelmények összhangjával kapcsolatban.

A leírás elkészítésében részt vett a jövőbeli abszolvensek munkaadójának képviseletében a Marianum Egyházi Iskolaközpont igazgatója, PaedDr. Madarász Róbert (kontakt@marianum.sk). További releváns külső érintett felek: PaedDr. Kiss Kinga, PhD. (a dunaszerdahelyi Egészségügyi Középiskola tanára, galagonya.kinga@gmail.com), Mgr. Istók Ilona, PhD. (a nemesócsai Móra Ferenc Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola tanára, szerdi.ilona@gmail.com), Mgr. Baka Vida Barbara, PhD. (a tanszék végzett doktorandája, bakavidab@ujs.sk).

A további munkáltatók állásfoglalását a 3c pontban közöljük.


3. - Érvényesülés
a) - A tanulmányi programban végzettek érvényesülésének értékelése.

Az abszolvensek érvényesülésével kapcsolatos információkat a Selye János Egyetem Karrier-tanácsadó Központja gyűjti, amely rendszeresen végez ezzel kapcsolatos felméréseket. A 2021-ben végzett felmérésen összesen 342 abszolvens vett részt, ebből a Magyar nyelv és irodalom baccalaureatusi tanári tanulmányi program abszolvenseinek száma: 8. A megkérdezettek 2014 és 2020 szereztek diplomát. 75%-uk dolgozik, 13%-uk munkanélküli és 13%-uk folytatja tanulmányait. A munkavégzők 71%-a az elvégzett tanulmányi szakkal kapcsolatos munkahelyen helyezkedett el, 14%-uk rokon szakterületen tevékenykedik és 14%-uk egészen más területen dolgozik. A megkérdezett munkavégzők 60%-a az „Alapiskolai tanító“ kategóriájába, 20%-uk a „Pedagógusok és szakemberek az oktatásban“ kategóriába, további 20%-uk pedig az egyéb kategóriába tartozik. Az oktatói munkát végzők 40%-a olyan tárgyakat oktat, amelyek kapcsolódnak a szakpárjukhoz, 40%-uk olyan tantárgyakat, amelyek nem függnek össze a szakpárjukkal, 20%-uk pedig a szakpár egyik tantárgyát oktatja.


b) - Esetlegesen feltüntetni a tanulmányi program sikeres, végzett hallgatóit.

PaedDr. Baka Patrik, PhD. – egyetemi oktató, irodalomtörténész, író, Selye János Egyetem, Tanárképző Kar, Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék

Mgr. Lőrincz Gábor, PhD. – egyetemi oktató, nyelvtudós, tanszékvezető, Selye János Egyetem, Tanárképző Kar, Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék

Mgr. Istók Béla, PhD. – egyetemi oktató, nyelvtudós, Selye János Egyetem, Tanárképző Kar, Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék

Mgr. Gaál Némety Alexandra, PhD. – egyetemi oktató, A Nemzeti Kisebbségek Nyelvének és Kultúrájának Központja, Eperjesi Egyetem

c) - A tanulmányi program minőségének értékelése a munkaadók által (visszajelzés).

A Selye János Egyetem Tanárképző Kara Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékén végzett hallgatók munkáltatói szerint az abszolvensek a modern oktatás szellemében vannak képezve. A munkáltatók hangsúlyozzák, hogy az oktatás a Selye János Egyetem Tanárképző Karán hiánypótlónak számít a hazai pedagógusképzés szempontjából. Úgy vélik, hogy egyetemünk fontos szerepet játszik a szlovákiai felsőoktatási intézmények rendszerében. Néhány munkáltató (Munka Utcai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola, Komárno; Helmeczy Mihály Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola, Királyhelmec) véleményét mellékletben csatoljuk.

 

A Magyar nyelv és irodalom tanári tanulmányi program abszolvenseinek érvényesülése:

https://www.ujs.sk/sk/ucitelstvo-madarskeho-jazyka-a-literatury-v-kombinacii


4. - A tanulmányi program felépítése és tartalma
a) - A felsőoktatási intézmény ismerteti a tanulmányi program részét képező tanulmányi tervek készítésének szabályait.

A Magyar nyelv és irodalom baccalaureatusi tanári tanulmányi program (szakpárosításban) a Tanárképzés és pedagógiai tudományok szak szerves részét képezi. A tanulmányi program két részből áll:

1.               tanulmányi részből – előadások, szemináriumok, gyakorlatok és önálló stúdium,

2.               pedagógiai részből – pedagógiai gyakorlat.

A tanulmányi program kötelező és kötelezően választható tárgyakból, záródolgozati szemináriumból, pedagógiai gyakorlatból és államvizsgából áll, amely magába foglalja a záródolgozat megvédését is. A tanulmányi program a magyar nyelv és irodalom oktatásához szükséges végzettséget biztosít. Az oktatás konkrét formája, kritériumai és céljai a tanulmányi program egyes tantárgyainak információs lapjaiban találhatók. A tanulmányi program hallgatója a tanulmányai során maga állítja össze a tanulmányi tervet a kötelező, illetve egyes kötelezően választható tárgyakból. Ezek teljesítésével a hallgató aktuális ismeretekre tesz szert magyar nyelvészetből és irodalomból, képes lesz transzformálni ezeket az ismereteket a magyar nyelv és irodalom tantárgy oktatásának didaktikai rendszerébe, továbbá képes lesz arra, hogy önállóan tudományos problémákat fogalmazzon meg, valamint összefüggésekben gondolkodjon az adott kérdésről. Ezen kívül követi a saját tudományterületének aktuális alakulását, és folyamatosan törekszik a szakmai fejlődésre.

A tanulmányi program összhangban van a 16/2021-es rektori rendelettel (Módszertani útmutató a tanulmányi programok létrehozására, harmonizációjára és módosítására a Selye János Egyetemen), valamint az 1/2021-es dékáni rendelettel (a Selye János Egyetem Tanárképző Kar belső minőségbiztosításának folyamatai – nyilvántartási száma: 7183/4050/2021/PF/UJS). Ezek alapján az előírások alapján a harmonizációba hallgatók és munkáltatók is bekapcsolódtak. A Selye János Egyetem Tanárképző Kar minőségbiztosítási dokumentumai:

https://www.ujs.sk/sk/zabezpecovanie-kvality/dokumenty-zabezpe-ovania-kvality.html

http://pf.ujs.sk/sk/zabezpecenie-kvality/dokumenty-zabezpecovania-kvality.html

b) - A felsőoktatási intézmény összeállítja az ajánlott tanulmányi terveket az egyes képzési rendekre vonatkozóan.

A tanulmányi terv hozzáférhető a Selye János Egyetem akadémiai információs rendszerében.

 

A Magyar nyelv és irodalom baccalaureatusi tanári tanulmányi program harmonizációját követően az újonnan felvett hallgatók a következő akadémiai évtől kezdődően a harmonizált tanulmányi programban kezdik meg tanulmányaikat, míg a másod- és harmadévesek folytatják az eredeti tanulmányi terv szerinti tanulmányaikat. 


c) - A tanulmányi tervben általában az alábbiakat adja meg:

A hallgató teljesíti a magyar nyelvészeti rész kötelező tárgyait (A magyar nyelv hangtana, A magyar nyelv morfológiája, Élőnyelvi kutatások, A magyar nyelv mondattana 1, A magyar nyelv mondattana 2, Magyar nyelvtörténet) és a magyar irodalmi rész kötelező tantárgyait (Bevezetés az irodalom tanulmányozásába, Irodalomelmélet, A magyar és a világirodalom története 1, A magyar és a világirodalom története 2, A magyar és a világirodalom története 3, A magyar és a világirodalom története 4), választ a kötelezően választható nyelvészeti tárgyakból (Bevezetés a nyelvtudományba, Magyar helyesírás, Lexikológia, A finnugor nyelvtudomány alapjai, Jelentéstan, Modern nyelvészeti irányzatok) és a kötelezően választható irodalmi tárgyakból (Bevezetés a világirodalomba, Irodalom és kultúra, Gyermek- és ifjúsági irodalom, Irodalom és tudomány, Szövegelemző szeminárium 1, Szövegelemző szeminárium 2). A hallgató elvégzi a pedagógiai gyakorlatot, a záródolgozati szemináriumot és az államvizsgatárgyakat (A záródolgozat megvédése, Magyar nyelv és irodalom).

 

A profiltárgyak a következők: Bevezetés az irodalom tanulmányozásába, Irodalomelmélet, A magyar és a világirodalom története 1, A magyar és a világirodalom története 2, A magyar és a világirodalom története 3, A magyar és a világirodalom története 4, Élőnyelvi kutatások, A magyar nyelv mondattana 1, A magyar nyelv mondattana 2 és Záródolgozati szeminárium.

 

Az információs lapokban egyértelműen meg vannak határozva az adott tantárgy teljesítésének feltételei, valamint az oktatási kimenetek is, amelyekre a hallgató szert tesz a tantárgy teljesítésével.

 

Az egyes profiltárgyak egymásra épülése/összekapcsolódása: Az irodalomelméleti tárgyak összefonódnak egymással, illetve egymásra épülnek. Az Irodalomelmélet azokra az ismeretekre támaszkodik, amelyeket a hallgató a Bevezetés az irodalom tanulmányozásába tantárgy teljesítése során elsajátított. Az irodalomtörténeti tárgyak a korábbi félévek során elsajátított elméleti tudásra épülnek. A magyar és a világirodalom története 2 egyenes folytatása A magyar és a világirodalom története 1 tantárgynak. Fontos, hogy a hallgató átfogó képpel rendelkezzen a régi magyar irodalom, valamint a 19. század magyar irodalmának irodalomtörténeti folyamatairól. Az irodalomtörténet nem csupán életművek sora, ezért lényeges, hogy a hallgatók értsék az összefüggéseket az egyes korszakok között. Például az újabb kutatások alapján a modernség kezdete a magyar irodalomban a 19. század végére tehető, ami megerősíti a 19. század utolsó évtizedeiben tevékenykedő írók kapcsolatát azokkal, akik a 20. század elején alkottak. A magyar és a világirodalom története 4 tantárgy A magyar és a világirodalom története 3 folytatása. Hasonlóképpen A magyar nyelv mondattana 2 A magyar nyelv mondattana 1-re épít. Az államvizsgatárgyak előfeltétele a profiltárgyaknak és a tanulmányi rész kötelező tantárgyainak a sikeres teljesítése.

  

Az információs lapokban egyértelműen meg vannak határozva az oktatási célok és az oktatási tevékenységek, amelyek révén a Selye János Egyetem Tanárképző Kara biztosítja a kívánt oktatási kimenetek elérését. Az oktatási tevékenységek közül az esetek többségében előnyben részesülnek az előadások és a szemináriumok, de az éppen aktuális járványhelyzetnek megfelelően az oktatás folyhat online formában is.

  

Az információs lapokban az oktatási tevékenység formája egyértelműen mint „jelenléti“ forma van meghatározva.

 

A tárgyak tematikus tervei megtalálhatók az információs lapokban.

  

Az egyes tantárgyak oktatási részének elkészítésekor figyelembe vettük a hallgatók munkaterhelését az ECTS, valamint a megadott kredit- és óraszám alapján.

 

A magasabb kreditszámú tárgyak esetében, ahol az óraszámok nem voltak összhangban a hallgató terhelésével, meg lettek határozva a feladatok és kimenetek, amelyeket a hallgató önállóan valósít meg.

 

A tantárgyakat bebiztosító személyek fel vannak tüntetve az egyes tantárgyak információs lapjain. Az oktatók elérhetősége jelen leírás 7. pontjában található.

 

Az tantárgyak információs lapjainak vonatkozó részében fel vannak tüntetve a tantárgyak oktatói. Az oktatók elérhetősége jelen leírás 7. pontjában található.

 

Selye János Egyetem, Tanárképző Kar


d) - A felsőoktatási intézmény feltünteti azt a kreditszámot, amelynek megszerzése feltétele a tanulmányok sikeres befejezésének, valamint az egyéb feltételeket, amelyeket a hallgatónak teljesítenie kell a tanulmányai sikeres befejezéséhez, beleértve az államvizsga feltételeit, a tanulmányok megismétlésének, meghosszabbításának és megszakításának szabályait.
A kreditszám, amelynek elérése szükséges a tanulmányok sikeres befejezéséhez: 180. A hallgató egy akadémiai évben 60 kreditet szerezhet. A magyar nyelv és irodalom tanári tanulmányi program kötelező tárgyainak teljesítéséhez szükséges kreditek száma: 50. A kötelezően választható tárgyakért kapható kreditek száma (amelyekbe beletartozik a Záródolgozati szemináriumért járó 4 kredit), valamint a szabadon választható tárgyakért kapható kreditek száma: minimum 19. Az államvizsgatárgyakért kapható kreditek száma: Államvizsga 2 kredit, A záródolgozat és annak megvédése 8 kredit, összesen 10 kredit. A Záródolgozati szemináriumot a hallgató azon a szakpárján veszi fel, amelyikből a záródolgozatát írja. Az első szakon kapható kreditek száma (amelyikből a hallgató a záródolgozatát írja): a kötelező tárgyakért 50, a kötelezően választható tárgyakért 19, az államvizsgatárgyakért 10. Összesen az első szakból: 79. A másik szakon megszerezhető kreditek száma: a kötelező tárgyakért 50, a kötelezően választható tárgyakért 15, az államvizsgatárgyakért 2. Összesen a másik szakból: 67. A tanári alapon megszerezhető kreditek száma: 34. A tanulmányok során összesen megszerezhető kreditek száma: 180 (1. szak: 79. 2. szak: 67, tanári alap: 34). A pedagógiai gyakorlaton való részvétel kötelező. Az 1. szinten teljesítendő pedagógiai gyakorlat (órahallgatás) a tanári alap részét képezi, és 1 kredit jár érte.
e) - Az egyes tanulmányi tervek esetében a felsőoktatási intézmény feltünteti a tanulmányi program egyes részeinek teljesítésére vonatkozó feltételeket, valamint a hallgató előrehaladását a tanulmányi programban az alábbiak szerint:

A kötelező tárgyakért a hallgató 122 kreditet szerez. Ebből 116 kreditet a tantárgyak sikeres teljesítéséért és a pedagógiai gyakorlatért (50 kreditet az első szakjából, 50-et a másik szakjából, 16-ot a tanári alapból). Ezeken kívül a kötelező államvizsga teljesítéséért 6 kredit jár (ebből 2 kredit az első szakon, 2 kredit a másik szakon és 2 kredit a tanári alapon). Az egyes szakokon előfordulhat 1-2 kredit eltérés, ezeket azonban kompenzálja a kötelezően választható tárgyak kínálata. A kötelező és a kötelezően választható tárgyak sikeres teljesítéséért járó kreditek összege változatlanul 175 kredit marad.

 

A kötelezően választható tárgyakért a hallgató 53 kreditet kap. Ebből 49 kreditet a tantárgyak sikeres teljesítéséért és a pedagógiai gyakorlatért (19 kreditet az első szakjából – amelyikből a záródolgozatát írja, 15 kreditet a másik szakjából és 11 kreditet a tanári alapból). Ezeken kívül a hallgató kötelezően megvédi a záródolgozatát, amelyért az egyik szakján 8 kreditet kap.

 

A szabadon választható tárgyakat a hallgató a tanári alapon tudja felvenni. Itt az egész kar kínálatából válogathat minimum 5 kredit értékben a baccalaureatusi tanulmányok során.  

 

A tanulmányok sikeres befejezéséhez 180 kredit megszerzése szükséges, ebből 79 az első szakból (amelyiken a hallgató a záródolgozatát írja), 67 a másik szakon és 34 kredit a tanári alapon.  

 

A hallgató 12 kreditet szerez a záródolgozatért és annak sikeres megvédéséért (ebből 4-et a záródolgozaton végzett munkájáért a Záródolgozati szeminárium tantárgy keretében és 8-at a záródolgozat megvédéséért). 

 

A hallgató 3 kreditet szerez a pedagógiai gyakorlatért a tanár alap keretében.

 

f) - A felsőoktatási intézmény ismerteti a tanulmányi kimenetek ellenőrzésére és a hallgatók értékelésére vonatkozó szabályokat, valamint az értékeléssel kapcsolatos javítási eljárások lehetőségét.

Az értékelés szabályai, kritériumai és módszerei transzparensek és a tanár által előre meghatározottak, s minderről az adott tantárgy információs lapja tájékoztat. A tantárgy teljesítésének felételei című részben világosan meg vannak határozva a hallgató tanulmánnyal kapcsolatos és egyéb, az oktatási cél megvalósításával kapcsolatos kötelességei, a tanulmányi feladatok elvégzésének formája, valamint a részeredmények értékelésének kritériumai is. A hallgató eredményeit feljegyzik, dokumentálják és archiválják. Az értékelés szabályai és folyamata a Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzatában van lefektetve. Az oktatás folyamán a hallgatók visszajelzést kapnak a tanártól, valamint iránymutatást és lehetőséget a hibák kijavítására. A hallgatónak lehetősége van arra, hogy tudomást szerezzen a saját értékeléséről személyes konzultációk, az akadémiai információs rendszer vagy a Moodle platform révén. 

A hallgatónak lehetősége van a konzultációs órák kihasználására a félév során. A gyakorlat azt mutatja, hogy a hallgatók élnek is ezzel a lehetőséggel annak érdekében, hogy jobb eredményeket érjenek el. Amennyiben a hallgató teljesíti az adott vizsgatárgyra vonatkozó követelményeket, lehetősége van egy rendes és két javító vizsgaidőpontra (valamint – indokolt esetben – komisszionális vizsgára). Az erre, valamint a kreditek gyűjtésére és elfogadtatására vonatkozó előírásokat a Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzata tartalmazza. Az akadémiai információs rendszer adminisztratív ellenőrzését a Tanulmányi osztály végzi a Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzatában lefektetett szabályok alapján.


g) - A tanulmányok vagy azok részeinek elismerésére vonatkozó feltételek.

A Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzata világosan leírja a kreditek megszerzésével, gyűjtésével és átvitelével kapcsolatos eljárásokat, amelyek összhangban vannak a kredittranszfer európai rendszerével. Ugyanígy meg vannak határozva a más egyetemen teljesített tantárgyak elfogadtatására vonatkozó szabályok.


h) - A felsőoktatási intézmény feltünteti a tanulmányi program záródolgozatainak témáit (vagy az azok elérhetőségére vonatkozó hivatkozást).
i) - A felsőoktatási intézmény leírja az alábbiakat, vagy megadja az ezekre vonatkozó hivatkozást:

A záródolgozatok témakiírására, kidolgozására, opponálására, védésére és értékelésére vonatkozó szabályok a Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzatában vannak lefektetve, amely hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben (Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné predpisy, 2018, 8. sz.).

 

A hallgatók hazai és külföldi mobilitását az egyetem tanulmányutakkal és kutatói tevékenység támogatásával segíti. Annak érdekében, hogy növekedjen a hallgatói mobilitásban (pl. Erasmus+) részt vevő hallgatók száma, az egyetem nemzetközi kapcsolatok részlege a karokkal együtt rendszeresen szervez workshopokat, és felkínálja a személyes és az online konzultáció lehetőségét. A hallgatók az egyetem információs eszközei révén is értesülnek a mobilitási lehetőségekről. A hallgatók, oktatók és munkatársak külföldi mobilitásáról a 3/2014. számú rektori rendelet nyújt tájékoztatást (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2018, 10. sz.).

  

A felsőoktatási intézmény tanulmányi programja olyan szabályokat is érvényesít, amelyek a kutatói integritás biztosítására, a plagizálás megelőzésére, valamint az egyéb akadémiai csalásokra irányulnak. A Selye János Egyetem Alapszabályzata értelmében a plagizálás fegyelmi vétségnek számít és fegyelmi eljárást von maga után. A felsőoktatási intézmény szem előtt tartja, hogy ne sérüljön a kutatói integritás, illetve ne történjen plagizálás vagy más akadémiai csalás, továbbá olyan eljárásokat foganatosít, amelyek biztosítják, hogy a szabályok megszegése összeegyeztethetetlen legyen az akadémiai fokozat megszerzésével. Ezeket a szabályokat és eljárásokat a Selye János Egyetem Alapszabályzata tartalmazza (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné predpisy, 2013, 11. sz.).

 

A mai trendekkel összhangban az egyetem szisztematikusan keresi és megszólítja a speciális igényű hallgatókat, aminek köszönhetően megfigyelhető a számuk növekedése. A speciális igényű hallgatók támogató szolgáltatásokra jogosultak. Ennek részleteit a speciális igényű hallgatókról szóló 7/2016. számú rektori irányelv tartalmazza (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2016, 9. sz.).

 .

A Selye János Egyetem Alapszabályzata szerint a hallgató az akadémiai közösség tagjává az egyetemen vagy a karokon megvalósuló tanulmányi programok valamelyikére történő beiratkozás után válik. Az akadémiai közösség tagjaként jogában áll ötletekkel, észrevételekkel és panasszal fordulni az akadémiai önkormányzati szervek valamelyikéhez (ennek szabályai és eljárásai a legiszlatív dokumentumokban vannak lefektetve). A hallgatók a kérelmek áttanulmányozásának hatékony módjait alkalmazhatják. Ezek hozzájárulnak ahhoz, hogy ne sérüljön a hallgatók érdeke, és lehetővé teszik, hogy a hallgatók felhívják a figyelmet arra, ha az egyetem tevékenységében hiányosságokat tapasztalnak. A kérelmek megvizsgálása transzparens módon, a hallgatók képviselőjének jelenlétében történik. A kérelem benyújtója visszacsatolást kap a kérelem benyújtásával és az ebből fakadó rendelkezésekkel kapcsolatban.


5. - A tanulmányi program tantárgyainak információs lapjai
A T.t. 614/2002 sz. rendelet alapján

A vonatkozó tanulmányi program tantárgyainak információs lapjai a Szlovák Oktatásügyi Minisztérium 155/2013. számú rendeletének első mellékletében található struktúra alapján készültek.


6. - Az akadémiai év aktuális időbeosztása és az aktuális órarend
(vagy hiperhivatkozás)

Az akadémiai év aktuális időbeosztása hozzáférhető a Selye János Egyetem honlapján az Oktatás menüpont alatt az Akadémiai év időbeosztása című részben:

https://www.ujs.sk/sk/studium/harmonogram-akademickeho-roka.html

Az egyes tanulmányi alprogramok órarendje a Selye János Egyetem akadémiai információs rendszeréből nyerhető ki.


7. - A tanulmányi programot biztosító személyek
a) - A tanulmányi program megvalósításáért, fejlesztéséért és minőségéért felelős személy (funkciója és elérhetősége feltüntetésével)

Doc. Mgr. Polgár Anikó, PhD. – professzori funkcióban, polgara@ujs.sk


b) - A tanulmányi program profiltantárgyait biztosító személyek névsora a tantárgyhoz való hozzárendeléssel, valamint elérhetőségeikkel, összekötve az egyetemi alkalmazottak központi nyilvántartásával (ezek feltüntethetőek a tanulmányi tervben is).

Doc. Mgr. Polgár Anikó, PhD. – professzori funkcióban, polgara@ujs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/10448

Profiltárgyak: Irodalomelmélet, A magyar és a világirodalom története 1, A magyar és a világirodalom története 2

 

Dr. habil. PaedDr. Keserű József, PhD. – docensi funkcióban, keseruj@ujs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/10712

Profiltárgyak: Bevezetés az irodalom tanulmányozásába, Irodalomelmélet, A magyar és a világirodalom története 3, A magyar és a világirodalom története 4

 

Simon Szabolcs, PhD. – docensi funkcióban, simons@ujs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15517

Profiltárgyak: Élőnyelvi kutatások, A magyar nyelv mondattana 1, A magyar nyelv mondattana 2


c) - A tanulmányi program profiltárgyait biztosító személyek tudományos/művészeti-pedagógiai jellemzésének (VUPCH) elérhetősége.

Hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben.


d) - A tanulmányi program oktatóinak névsora a hozzájuk rendelt tantárgyakkal, elérhetőségeikkel együtt, összekötve az egyetemi alkalmazottak központi nyilvántartásával (feltüntethető a tanulmányi tervben is).

Az oktatók névsora ábécérendben:

 

PaedDr. Baka Patrik, PhD.

bakap@ujs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/29873

Oktatott tárgyak: Gyermek- és ifjúsági irodalom, Szövegelemző szeminárium 1

 

Mgr. Istók Vojtech, PhD.

istokv@ujs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/29865

Oktatott tárgyak: A magyar nyelv hangtana, Magyar helyesírás, Bevezetés a nyelvtudományba

 

Dr. habil. PaedDr. Keserű József, PhD.

keseruj@ujs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/10712

Oktatott tárgyak: A magyar és a világirodalom története 3, A magyar és a világirodalom története 4, Irodalomelmélet, Szövegelemző szeminárium 2, Bevezetés az irodalom tanulmányozásába

 

Mgr. Lőrincz Gábor, PhD.

lorinczg@ujs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/28502

Oktatott tárgyak: Modern nyelvészeti irányzatok, A magyar nyelv morfológiája, Jelentéstan

 

Nagy Péter, PhD.

nagyp@ujs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15550

Oktatott tárgyak: A magyar és a világirodalom története 3, A magyar és a világirodalom története 4, Irodalom és kultúra, Irodalom és tudomány

 

Doc. Mgr. Polgár Anikó, PhD.

polgara@ujs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/10448

Oktatott tárgyak: A magyar és a világirodalom története 1, A magyar és a világirodalom története 2, Irodalomelmélet, Szövegelemző szeminárium 1, Bevezetés a világirodalomba

 

Simon Szabolcs, PhD.

simons@ujs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15517

Oktatott tárgyak: A magyar nyelv mondattana 1, A magyar nyelv mondattana 2, Élőnyelvi kutatások

 

Prof. Dr. Szabó András, DSc.

szaboa@ujs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15491

Oktatott tárgyak: A magyar és a világirodalom története 1, Bevezetés a világirodalomba

 

PaedDr. Török Tamás, PhD.

torokt@ujs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15538

Oktatott tárgyak: A magyar nyelv története, Lexikológia, A magyar nyelv mondattana 1, A finnugor nyelvtudomány alapjai


e) - A záródolgozati témavezetők névsora a hozzájuk rendelt témákkal (valamint elérhetőségeik feltüntetésével).

PaedDr. Baka Patrik, PhD. bakap@ujs.sk

Mgr. Istók Vojtech, PhD. istokv@ujs.sk

Dr. habil. PaedDr. Keserű József, PhD. keseruj@ujs.sk

Mgr. Lőrincz Gábor, PhD. lorinczg@ujs.sk

Nagy Péter, PhD. nagyp@ujs.sk

Doc. Mgr. Polgár Anikó, PhD. polgara@ujs.sk

Simon Szabolcs, PhD. simons@ujs.sk

Prof. Dr. Szabó András, DSc. szaboa@ujs.sk

PaedDr. Török Tamás, PhD. torokt@ujs.sk


f) - A záródolgozati témavezetők tudományos/művészeti-pedagógiai jellemzéseinek (VUPCH) elérhetősége.

A záródolgozati témavezetők tudományos/művészeti-pedagógiai jellemzései hozzáférhetők a Selye János Egyetem akadémiai információs rendszerében.


g) - A tanulmányi programban résztvevő hallgatók képviselői, akik a hallgatók érdekeit képviselik (név és elérhetőség).

Józsa Viktória, 129779@student.ujs.sk

Bc. Börcs Liliána, 126690@student.ujs.sk

Bc. Guruncz Enikő, 126499@student.ujs.sk

h) - A tanulmányi program tanulmányi tanácsadója (elérhetőséggel és a tanácsadással kapcsolatos további információkkal, valamint a konzultáció órarendjének feltüntetésével)
i) - A tanulmányi program egyéb kisegítő munkatársai - hozzárendelt tanulmányi referens, karriertanácsadó, adminisztratív munkaerő, szállásoltatási ügyintéző és hasonlók (elérhetőséggel)

Farkas Zsuzsanna – tanulmányi referens, farkasz@ujs.sk

Mgr. Istvánik Norbert – karrier-tanácsadó, istvanikn@ujs.sk

Mgr. Duba Attila – kollégiumigazgató, dubaa@ujs.sk   


8. - A tanulmányi program térbeli, materiális és technikai hátterének bebiztosítása
a) - A tanulmányi program tantermeinek és azok technikai felszereltségének jellemzése az oktatási kimenetekhez és a tantárgyakhoz rendelve (laboratóriumok, projekt- és művészeti szaktantermek, stúdiók, műhelyek, tolmácsfülkék, klinikák, szerzetesi szemináriumok, tudományos és technikai parkok, technológiai inkubátorok, iskolai üzemek, gyakorlati központok, gyakorlóiskolák, oktatói-gyakorlói berendezések, sportcsarnokok, uszodák, sportpályák).

https://tkk.ujs.sk/sk/struktura/katedra-madarskeho-jazyka-a-literatury.html#infra%C5%A1trukt%C3%BAra-%C5%A1tudijn%C3%A9ho-programu


9. - A tanulmányi programok jelentkezőinek képességeivel kapcsolatos elvárások
a) - A tanulmányi programra való felvételhez szükséges képességek és feltételek.

A baccalaureatusi képzésre történő felvétel felvételi vizsga nélkül zajlik a középiskolai tanulmányi eredmények alapján. A jelentkezés feltétele a magyar nyelv ismerete. A jelentkezők sorrendjét az alábbi szempontok szerinti pontozás határozza meg:

-       Az 1–3. év végi, valamint az utolsó év első féléve középiskolai jegyeinek átlaga.

-       Versenyeredmények és egyéb aktivitás, pl. középiskolai szaktevékenység, helyezés szavalóversenyen, helyezés művészeti versenyeken.

A felvételről további információk itt érhetőek el:

https://pf.ujs.sk/hu/az-egyetem/hivatali-kozlemenyek/6498-felveteli-koevetelmenyek-a-selye-janos-egyetem-tanarkepzo-karan-a-2022-23-as-akademiai-evre-alapkepzes.html


b) - A felvételi eljárás folyamata.

A felvételről a kar dékánja dönt a felvételi bizottság ajánlására, a felvételi követelményekkel összhangban. A felvételi eljárás kritériumai megbízhatóak, igazságosak és transzparensek. A jelentkezéssel kapcsolatos kritériumok és elvárások nyilvánosak és könnyen hozzáférhetőek a Selye János Egyetem Tanárképző Karának honlapján. A felvételi eljárás feltételei inkluzívak, és minden olyan jelentkező számára egyforma esélyt biztosítanak, aki rendelkezik a tanulmányok teljesítéséhez szükséges képességekkel. A jelöltek felvétele ellenőrizhető módszerek alapján történik.


c) - Az utóbbi időszak felvételi eljárásainak eredményei.

A 2019/2020-as, 2020/2021-es és 2021/2022-es akadémiai években a Magyar nyelv és irodalom baccalaureatusi tanári tanulmányi program minden jelentkezője – a felvételi eljárás keretében, a felvételi bizottság ajánlása alapján és a Selye János Egyetem Tanárképző Kara felvételi követelményeivel összhangban, a középiskolai eredmények alapján – felvételi vizsga nélkül nyert felvételt. 


10. - A felkínált képzés minőségére vonatkozó visszacsatolások
a) - A tanulmányi programok minőségével kapcsolatos hallgatói visszajelzések nyomon követése és értékelése.

A munkáltatóktól kapott érdemi visszajelzések a tanulmányi program monitorozásának és értékelésének fontos részét képezik. Az oktatás színvonalával kapcsolatos visszajelzések az alábbi kérdőívek segítségével történnek: az oktatás színvonalát értékelő kérdőív, az akadémiai információs rendszerben közzétett kérdőívek, az Alumni rendszerben végzett felmérés, a karok által végzett felmérések az oktatás gyakorlati vonatkozásaival kapcsolatban. 

b) - A tanulmányi programok minőségének javítására irányuló intézkedések és az ezzel kapcsolatos hallgatói visszajelzések eredményei.

Az értékelés fontos részét képezik azok az anonim kérdőívek, amelyeket a hallgatók tölthetnek ki minden akadémiai félévben. Ezek révén az anonim kérdőívek révén a hallgatók kifejezhetik véleményüket az oktatás tartalmával, formájával és színvonalával kapcsolatban. A kérdőívek kitöltése az akadémiai információs rendszeren keresztül történik, ahol a hallgatók értékelhetik a tantárgyaikat, illetve az oktatók teljesítményét is. A kérdőív három részből áll: általános rész, az oktatási folyamat értékelése (két kérdés minden tantárgyhoz), észrevételek és javaslatok. A visszajelzések minden esetben kiértékelésre kerülnek, és az oktatók ezek alapján igyekeznek az oktatás színvonalát javítani.

c) - Az abszolvensek visszajelzéseinek eredményei a tanulmányi programok minőségének javítására irányuló intézkedésekkel kapcsolatban.

Az abszolvensektől kapott visszajelzések begyűjtésére a Selye János Egyetem Karrier-tanácsadó Központja kidolgozta az egyetem Alumni rendszerét, amelynek részét képezi az Abszolvensek klubja – Alumni Space, amely egy abszolvensek számára elérhető portál, és össze van kapcsolva az akadémiai információs rendszerrel. E portál felhasználói kizárólag az egyetem abszolvensei lehetnek, tehát azok, akik diplomájukat a Selye János Egyetemen szerezték. Ennek a rendszernek köszönhetően az egyetem információkat szerez az abszolvensek érvényesüléséről a munkaerőpiacon.


11. - A tanulmányok vagy a tanulmányi programok hallgatóira vonatkozó egyéb releváns belső előírások és információk elérhetősége
(pl. tanulmányi útmutató, elszállásolási rend, illetékekre vonatkotó irányelv, diákhitelekre vonatkozó útmutató stb.)

A Selye János Egyetem Ösztöndíjszabályzata (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné predpisy, 2018, 2. sz.)

5/2013-as számú rektori irányelv a Tudományos Diákköri Konferenciáról (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2021, 5. sz.)

10/2010-es számú rektori irányelv a számítógépek kölcsönzésének alapelveiről (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/ Vnútorné akty riadenia, 2011, 7. sz.)

1/2021-es számú rektori irányelv az SJE tandíjairól és tandíjakkal kapcsolatos illetékeiről a 2021/2022-es akadémiai évben (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2021, 6. sz.)

9/2020-as irányelv a hallgatók elszállásolásáról a Selye János Egyetem Diákotthonában (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2020, 29. sz.)

8/2016 sz. irányelv az SJE-n végzett tanulmányok sikeres befejezését igazoló okmányokról (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2016, 10. sz.)

1/2014-es számú irányelv – A SJE Egyetemi Könyvtárának Könyvtári és Kölcsönzési Szabályzata (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2014, 2. sz.)

A Hallgatói Önkormányzta Alapszabályzata (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2010, 8. sz.)

3/2014-es számú irányelv az ERASMUS+ program mobilitásainak szervezéséről (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2018, 10. sz.)

7/2016 sz. irányelv a speciális igényű hallgatókról és koordinátoruk hatásköréről az SJE-en (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2016, 9. sz.)

6/2016 sz. rektori irányelv az információkhoz való hozzáférésről (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2016, 8. sz.)