DOKUMENTUM
Alprogram, tanulmányi program része NJb22 - Német nyelv és irodalom tanári szak
Szint - I. - alapképzés, képzés formája - nappali, képzés típusa - pedagógusképzés
Dokumentum típusa Tanulmányi program jellemzése
Egyetem megnevezése Selye János Egyetem
Egyetem székhelye Bratislavská cesta 3322, 94501 Komárno
Egyetemi kar megnevezése Tanárképző Kar
Egyetemi kar székhelye Bratislavská cesta 3322, 945 01 Komárno
A felsőoktatási intézmény tanulmányi programot jóváhagyó szerve:
SJE Minőségbiztosítási Tanácsa
A tanulmányi program jóváhagyásának vagy a tanulmányi program módosításának dátuma:
08.06.2022
1. - A tanulmányi programmal kapcsolatos alapvető információk
a) - A tanulmányi program megnevezése és száma a tanulmányi programok nyilvántartása alapján.
Német nyelv és irodalom baccalaureatusi tanári tanulmányi program (szakpárosításban)
b) - A felsőfokú tanulmányok szintje és a végzettség ISCED-F-kódja.
I. szint, kód: 100109
c) - A tanulmányi program megvalósulásának helye/-i
Komárno
d) - Azon tanulmányi szak megnevezése és száma, amelyben a tanulmányi program elvégzésével főiskolai végzettség szerezhető, vagy annak a két tanulmányi szaknak a kombinációja, amely tanulmányi programjának elvégzésével főiskolai végzettség szerezhető; a szak/-ok ISCED-F-kódjai.
38 Tanárképzés és pedagógiai tudományok
e) - A tanulmányi program típusa: akadémiai orientáció, szakmai orientáció; fordítói, fordítói szakpárosításban (a szakpárok feltüntetésével); tanári, tanári tanulmányi program szakpárosításban (a szakpárok feltüntetésével), művészeti, mérnöki, doktori, felkészítés szabályozott szakma végzésére, közös tanulmányi program, interdiszciplináris tanulmányok.
Tanári tanulmányi program (szakpárosításban): Angol nyelv és irodalom - Német nyelv és irodalom, Magyar nyelv és irodalom - Német nyelv és irodalom, Történelem - Német nyelv és irodalom, Katekétika - Német nyelv és irodalom, Szlovák nyelv és irodalom - Német nyelv és irodalom, Matematika - Német nyelv és irodalom, Biológia - Német nyelv és irodalom, Kémia - Német nyelv és irodalom
f) - A név elé megszerezhető akadémiai fokozat
Bc.
g) - A képzés formája
nappali forma
h) - Közös tanulmányi programok esetén az együttműködő felsőoktatási intézmények feltüntetése és annak meghatározása, hogy a hallgató melyik felsőoktatási intézményben milyen tanulmányi kötelezettségnek tesz eleget (Felsőoktatási törvény 54a §).

Nem releváns


i) - A tanulmányi programok nyelve vagy nyelvei.
Magyar nyelv, német nyelv, szlovák nyelv
j) - A tanulmányok standard időtartama akadémiai években kifejezve.
Három (3) akadémiai év
k) - A tanulmányi program kapacitása (tervezett hallgatói létszám), a jelentkezők tényleges száma és a hallgatók tényleges száma.
Akad. év: 2021/22: terv. sz. 30, jel. sz.: 5, beir. sz.: 11; Akad. év: 2020/21: terv. sz. 30, jel. sz.: 12, beir. sz.: 20; Akad. év: 2019/20: terv. sz. 30, jel. sz.: 12, beir. sz.: 23
2. - Az abszolvens profilja és az oktatás céljai
a) - A felsőoktatási intézmény úgy írja le a tanulmányi program oktatási céljait, mint a hallgató képességeit a tanulmányi program befejezésekor és mint fő oktatási kimeneteket.

A kombinált tanárképzési programokban az alapképzés célja, hogy felkészítse a végzetteket a tanulmányaik mesterképzésben való folytatására. A Tt. 138/2019. sz., a pedagógiai alkalmazottakról és a hivatásos alkalmazottakról, valamint egyes törvények módosításáról és kiegészítéséről szóló törvény 11. §-a szerint az általános iskolai tanár és a középiskolai tanár előírt végzettségi szintje legalább másodfokú egyetemi végzettség. Ennek megfelelően a Német nyelv és irodalom baccalaureatusi tanári tanulmányi program (szakpárosításban) elsődleges célja , hogy megfelelően felkészítse a végzetteket a pedagógiai asszisztens hivatásra.


A Német nyelv és irodalom baccalaureatusi tanári tanulmányi program (szakpárosításban) abszolvense rendszerezett, egységes és komplex tudással rendelkezik a pedagógiai tudományok területén, tájékozott annak elméleti és gyakorlati vonatkozásaiban, tágabb filozófiai, szociokulturális, történeti-társadalmi és pedagógiai-pszichológiai összefüggéseiben. A pedagógiai asszisztensi munkakörben az abszolvens képes arra, hogy a tanár, a nevelő vagy a szakoktató igényeinek megfelelően és a szakmai munkatársakkal együttműködve esélyegyenlőséget teremtsen az oktatásban és a képzésben, hogy segítsen egy gyermeknek, tanulónak vagy gyermek- vagy tanulócsoportnak az architektonikai, információs, nyelvi, egészségügyi, szociális vagy kulturális akadályok leküzdésében.


A képzés kimenetei:

A Német nyelv és irodalom baccalaureatusi tanári tanulmányi program (szakpárosításban) abszolvensei a nyelvi és irodalmi diszciplínák alapismereteit  sajátítják el úgy, hogy a képzés későbbi szakaszaiban könnyen elsajátíthassák a terminológiát és a szaknyelvi magyarázatokat. Rendszerezett ismeretekre tesznek szert a szinkron nyelvészet területéről, a német nyelv hangtani, ortográfiai és morfológiai, lexikai és szintaktikai nyelvi törvényszerűségeiről. Megismerkednek az általános érvényű és általánosan alkalmazható ismeretekkel az általános nyelvészet és a nyelvi kultúra területéről. Megértik a német nyelvvel és annak kommunikációs funkciójával kapcsolatos alapvető tényeket, elveket és elméleteket a nyelv történeti fejlődése szempontjából. Az irodalmi komponensben az abszolvensek ismereteket szereznek a német nyelvű országok irodalmának történetéről és fejlődéséről. Áttekintést kapnak az irodalomelmélet, valamint az irodalmi szöveg poétikájáról és esztétikájáról. Az abszolvensek gyakorlati és módszertani szaktudással is rendelkeznek a tanítás és neveléstudományok kulcsfontosságú területén, amely a didaktikai gyakorlat és a kutatás alapjául szolgál.


A német nyelv és irodalom alapképzési tanulmányi program abszolvensei kognitív és gyakorlati készségekkel rendelkeznek. Képesek a nyelvi, irodalmi és didaktikai-módszertani ismeretek alkalmazására a művészeti és kulturális szféra különböző tevékenységeiben, képesek szakmai tudásukat rugalmasan a változó gyakorlati feltételekhez igazítani, képesek érzékenyen reagálni a nyelv és a kultúra kapcsolatára, jártasak az információval való munkában, ismerik az elsődleges és másodlagos irodalom feldolgozásának módszertanát és alapvető eszközeit.


A tanulmányi program befejeztével a végzett hallgató rendelkezik azokkal a kompetenciákkal,  melyek lehetővé teszik számára, hogy a leendő tanári, tanársegédi, szerkesztői, nyelvi lektori, kulturális és ismeretterjesztő munkakörben végzett tevékenységeket végezze. A tanulmányok során gazdag ismeretekre tesz szert a tantárgyi specializáció, valamint a tanári alapismeretek és a didaktika terén. A tanulmányok célzottan felkészítik a hallgatókat a német nyelv szakmai ismeretét igénylő szakmákra a társadalmi gyakorlat különböző kommunikációs helyzeteiben. Az abszolvens ismeri a szakterületéhez tartozó tudományágak alapvető tartalmát, felépítésének elveit, ismeri a tanulmányi program tartalmának előállításának módszertanát és tágabb kulturális és társadalmi kontextusát. Képes a nyelvi és irodalmi ismeretek alkalmazására az iskolai gyakorlatban, valamint a művészeti és kulturális szféra különböző tevékenységeiben, képes szakmai tudását rugalmasan a változó gyakorlati feltételekhez igazítani, hatékonyan kommunikál mind a munkacsoport, mind a tanulócsoportok szintjén. Ezeket az ismereteket és készségeket a tudományos tevékenység termékeként tudja kezelni, és ebben az összefüggésben a szakképzett tanár oktatási tevékenységével együtt tudja alkalmazni.


Az abszolvensek fejleszteni fogják kommunikációs készségeiket a német nyelvben, mind írásban, mind szóban, és képesek lesznek hatékonyan kommunikálni a munkacsoportok és a diákcsoportok szintjén egyaránt. Fejleszteni fogják prezentációs és retorikai készségeiket, valamint szervezési és digitális készségeket szereznek, és csiszolják kreativitásukat.


A képzési kínálatban található kurzusok lehetővé teszik a hallgatók számára, hogy a német nyelvben széleskörű nyelvi, beszédbeli és interkulturális kompetenciát szerezzenek, megfelelően kommunikáljanak szóban és írásban, és a megszerzett nyelvi kompetenciát átültessék az oktatási folyamatba. A pedagógiai és pszichológiai, nyelvészeti, irodalmi és didaktikai-módszertani tudományágak ismereteit nyújtják, hogy az abszolvens képes legyen az elméleti ismereteket hatékonyan alkalmazni a gyakorlatban. A tanulmányi program felépítése és tartalma megfelel a Tanárképzés és pedagógiai tudományok tanulmányi szak leírásának oly módon, hogy az abszolvensek profilja összhangban van az e tanulmányi szakon belül végzettek profiljával. A kurzusok felépítése figyelembe veszi a szakmai képzés követelményeit az abszolvens alkalmazásához a jövőbeli szakmák gyakorlása során, vagy az abszolvens tanulmányainak a II. képzési szinten való későbbi folytatásához.


A Német nyelv és irodalom baccalaureatusi tanári tanulmányi program (szakpárosításban) arra szolgál, hogy a hallgató elméleti alapokat szerezzen a német nyelv tanulmányozásához, kutatásához és tanításához. A kurzusok tartalma a nyelvi jelenségek kontrasztos szembeállítását hangsúlyozza az anyanyelvvel (magyarral), a német nyelvű országok közötti, valamint a német nyelvű országok és Szlovákia vagy Magyarország közötti interkulturális kapcsolatokkal kapcsolatban, amelyek olyan szempontok, amelyeket aztán a pedagógiai gyakorlatba is átültetnek. A német nyelvű országok nyelvének, kultúrájának és irodalmának megismerését lehetővé tevő alaptudományok és az ezek didaktizálásának módszerei felé való orientáció a tanítási folyamatban a kötelező tantárgyak szerkezetében tükröződik.


A tanulmányi program kötelező tantárgyai a szakterület alapvető ismeretanyagát, valamint a gyakorlat aktuális igényeit tükrözik. Ezek a bikulturális vagy multikulturális kompetencia és pedagógiai kompetencia megszerzéséhez vezetnek, ami aktiválja az oktatás európai dimenzióját, amely nemcsak a változatos idegennyelv-oktatást foglalja magában, hanem a kultúrák közötti toleranciára és az egyetemes etikai értékek tiszteletére való nevelést is. A Bevezetés a nyelvészetbe c. tantárgy, de különösen az Elméleti nyelvészet 1-4. tantárgycsoport célja a leíró nyelvészet ismereteinek közvetítése; ezek elvégzésével a hallgatók szinkron nyelvészeti ismereteket szereznek, elsajátítják a német nyelv hangtani, ortográfiai és morfológiai, lexikai és szintaktikai nyelvi szintjének szabályszerűségeit. Megismerkednek az általános érvényű és általánosan alkalmazható ismeretekkel az általános nyelvészet és a nyelvi kultúra területéről. Megértik a német nyelvvel és annak kommunikációs funkciójával kapcsolatos alapvető tényeket, elveket és elméleteket a nyelv történeti fejlődése szempontjából. A német mint idegen nyelv propedeutikája 1. és 2. kötelező kurzusok, valamint a Nyelvi készségek 1-4. és a Nyelvi alapozó szeminárium 1-4. kötelezően választható tantárgyak kiegészítik az alapkurzusokat, és elsősorban a gyakorlati nyelvtudás elmélyítését szolgálják. A hangsúly az egyes hallgatók nyelvi szintje közötti eltérések kiegyenlítésén van. A német nyelvű országok irodalomtörténetének áttekintése a Német nyelvű országok irodalma 1-4. tantárgycsoportban valósul meg, a hangsúlyt a megszerzett ismeretek tanítási folyamatban való alkalmazásának lehetőségeire helyezve. A német mint idegen nyelv didaktikájának alapjai c. kötelező tárgy, valamint az Irodalom a német nyelv tanításában és a Média a német nyelv tanításában c. kötelezően választható tárgyak elméleti tartalmukkal közvetlenül a program pedagógiai fókuszát szolgálják, amelyben az idegennyelv-tanítás folyamatának és az idegen nyelvi kompetenciák elsajátításának általános elveit alkalmazzák a német nyelvre. Az Akadémiai írás és a Kreatív írás c. kötelezően választható kurzusok keretében a hallgatók készségei és kompetenciái tovább fejlődnek a pedagógiai tevékenységgel összefüggésben történő íráskészség tekintetében. A Záródolgozati szeminárium c. kurzus célja, hogy felkészítse a hallgatókat a záródolgozat megírására és megvédésére.


A záróvizsga a Záródolgozat és annak megvédése és a Záróvizsga német nyelvből kötelező tantárgyakból áll.


A záródolgozat megvédése révén a hallgató bizonyítja, hogy képes önállóan elméleti és gyakorlati ismereteket szerezni a tudományterület aktuális állása alapján, és azokat kreatívan alkalmazni és továbbfejleszteni. Emellett bizonyítja azt a képességet is, hogy önállóan képes egy szakmai, gyakorlati vagy módszertani probléma megoldását megvalósítani és értékelni a szakterületen, és képes saját kutatásaiból következtetéseket és ajánlásokat megfogalmazni egy adott tudományos vagy szakmai terület fejlesztésére. A záródolgozat bizonyítja a tudományos írás kompetenciáját, miközben az elkészült munka eredeti, nem rendelkezik plágiumjelleggel, nem sérti más szerzők szerzői jogait, és az elkészítése során betartották az információforrásokkal való munka szabályait és a szakmai munkák írásának etikai elveit. A védésen a hallgató bizonyítja, hogy képes szóbeli formában is bemutatni munkája eredményeit.


A német nyelvű záróvizsga az idegennyelv-didaktika mint tudományág általános ismereteit és annak a német nyelvre való alkalmazását ellenőrzi. A záróvizsga a nyelvészeti diszciplínák módszertani és fogalmi apparátusának alapvető ismereteinek bemutatását is értékeli a kötelezően kínált kurzusok alapján, valamint az irodalmi és elméleti összefüggések ismeretét a pedagógiai gyakorlatban való felhasználásuk tekintetében. A szóbeli felelet során a nyelvi és beszédkészséget, valamint az idegen nyelvi és beszédkultúrát is értékelik.



b) - A felsőoktatási intézmény megjelöli azokat a szakmákat, amelyekre a végzett hallgató a tanulmányai elvégzését követően fel van készülve, valamint feltünteti a tanulmányi programban rejlő lehetőségeket a végzett hallgatók érvényesülése szempontjából.

A Német nyelv és irodalom baccalaureatusi tanári tanulmányi program (szakpárosításban) sikeres elvégzésével a hallgató a Szlovák Képesítési Keretrendszer (SKKR) szerinti 6. szintnek megfelelő képesítést szerez. A képesítés igazolása az egyetemi diploma (1. fokozat), az államvizsga-bizonyítvány és az oklevélmelléklet.


A Szlovák Köztársaság Oktatási, Tudományos, Kutatási és Sportminisztériumának a pedagógiai alkalmazottak és a hivatásos alkalmazottak képesítési követelményeiről szóló 1/2020. sz. rendelete alapján, a 2. § (1) bekezdése és a 6. számú melléklet 1. pontja szerint az első diplomát szerzett személy megfelel a pedagógiai asszisztens kategóriájú pedagógiai alkalmazottak szakmai tevékenységének végzéséhez szükséges képesítési követelményeknek.


Az SKKR szerint a tanulmányi program első ciklusának (SKKR 6. szint) végzője képesítést szerez, és a következő foglalkoztatásra és foglalkozásra lesz alkalmas:   


1. A képesítés neve a Nemzeti Képesítési Keretrendszer (NSK) szerint: Pedagógiai asszisztens

2. A foglalkozás kódszáma és megnevezése a foglalkozások statisztikai osztályozása (SK ISCO-08) szerint: 2359001 Pedagógiai asszisztens

3. Foglalkozás neve: Pedagógiai alkalmazott


A Német nyelv és irodalom tanári alapképzési tanulmányi program abszolvenseit a Szlovák Köztársaság Oktatási, Tudományos, Kutatási és Sportminisztériumának a tanárok és a hivatásos alkalmazottak képesítési feltételeiről szóló 1/2020 Z. z. z. számú rendelete alapján felkészítik a tanársegédi szakma gyakorlására. Az alapképzés abszolvensei felkészülnek az ezt követő mesterképzésben való továbbtanulásra, és a következő szakmák gyakorlására jogosultak: tanársegéd, illetve általános és középiskolai tanársegéd, szabadidős animátor (előadó), oktatással és kultúrával foglalkozó állami és közigazgatási dolgozó, kulturális területen dolgozó, illetve kulturális dolgozó, ill. a következők is rendelkezésre állnak: oktatás, kultúra, művelődés és kultúra, az érintett terület közigazgatási dolgozója, iskolai adminisztratív és módszertani dolgozó, az oktatási folyamat elektronizálásának tanácsadója, az idősek tanácsadója és segítője az új digitális technológiákhoz és az elektronikus szolgáltatások közigazgatásban való adaptálási folyamatában stb.

Még ha feltételezzük is, hogy a végzettek többnyire a második szinten folytatják tanulmányaikat, akkor is elsősorban Szlovákia déli régióiban (különösen a DS, KN, NZ, GA, SA, LV, LC, RS, VK, KE, MI járásokban) fognak elhelyezkedni, ahol a foglalkoztatási lehetőségek széleskörűek. Az általános és középiskolák mellett számos magán nyelviskola is működik ezekben a körzetekben, különösen a városokban, ahol a végzettek tanársegédként vagy német nyelvtanárként, illetve más, az oktatással kapcsolatos munkakörökben találhatnak állást. Bár Magyarországról jelenleg nem áll rendelkezésre hasonló áttekintés, a Budapest, Pozsony és Bécs alkotta „arany” háromszög - ahol Komárom is található - lehetőséget kínál a magánszektorban végzettek számára az oktatás területén, tekintettel a Németországból és Ausztriából érkező vállalatok nagy számára ezen a területen. Ide tartoznak különösen a nagyvállalatok, mint például a győri Audi belső képzési intézményei.


c) - Releváns külső érintett felek, akik véleményt formáltak, illetve egyetértésüket fejezték ki a megszerzett képesítés és a hivatás gyakorlására vonatkozó specifikus ágazati követelmények összhangjával kapcsolatban.

Nem releváns


3. - Érvényesülés
a) - A tanulmányi programban végzettek érvényesülésének értékelése.

A munkaerőpiacon a végzősök a Szlovák Köztársaság Oktatási, Tudományos, Kutatási és Sportminisztériumának a tanárok és a szakmai személyzet képesítési előfeltételeiről szóló 1/2020. sz. rendelete (és a Szlovák Képesítési Keretrendszer) szerinti szakmák gyakorlásában helyezkednek el, a német nyelv oktatása pedig az állami oktatási programban meghatározott tantárgyakban biztosítható.


A SJE TKK egyes tanulmányi programjainak alkalmazhatóságát a SJE Karrier-tanácsadó Központja a diplomások körében végzett rendszeres felméréseken keresztül ellenőrzi. Mivel a felmérésekben való részvétel önkéntes, a tanulmányi program alkalmazhatóságának elemzése során csak nem reprezentatív adatokra támaszkodhatunk. A cikk megírásának időpontjában csak 1 olyan válaszadóról rendelkezünk adatokkal, aki az elvégzett szakterületen talált munkát.


b) - Esetlegesen feltüntetni a tanulmányi program sikeres, végzett hallgatóit.

Sikeres abszolvensnek tekintünk minden olyan végzett hallgatót, aki tanulmányait egy későbbi mesterképzésben folytatja.


c) - A tanulmányi program minőségének értékelése a munkaadók által (visszajelzés).
4. - A tanulmányi program felépítése és tartalma
a) - A felsőoktatási intézmény ismerteti a tanulmányi program részét képező tanulmányi tervek készítésének szabályait.

A tanulmányi program két részből áll:

1.    tanulmányi részből - előadások, szemináriumok, gyakorlatok és önálló stúdium,

2.    pedagógiai részből - pedagógiai gyakorlat.

 

A Német nyelv és irodalom baccalaureatusi tanári tanulmányi program (szakpárosításban) a Tanárképzés és pedagógiai tudományok szak szerves részét képezi. Célja, hogy az oktatáselméleti és -gyakorlati szakmákhoz szükséges első felsőfokú végzettséget biztosítsa.

Az oktatás konkrét formája, kritériumai és céljai a tanulmányi program egyes tantárgyainak információs lapjaiban találhatók.

A tanulmányi program hallgatója a tanulmányai során maga állítja össze a tanulmányi tervet a kötelező, illetve egyes kötelezően választható tárgyakból, melynek keretében:

-         az előadásokon való rendszeres részvétel révén alapvető elméleti ismereteket szerez a germanisztikai nyelvészet, az irodalomtudomány és az idegennyelv-oktatás területén,

-         a szemináriumokon és gyakorlatokon való rendszeres részvétel révén elméleti és gyakorlati ismereteket szerez és mélyít el a fenti területeken; és önálló tevékenységekkel oldja meg a kontaktórákon kitűzött feladatokat.

b) - A felsőoktatási intézmény összeállítja az ajánlott tanulmányi terveket az egyes képzési rendekre vonatkozóan.

A Német nyelv és irodalom baccalaureatusi tanári tanulmányi program (szakpárosításban) harmonizációját követően az újonnan felvett hallgatók a következő akadémiai évtől kezdődően a harmonizált tanulmányi programban kezdik meg tanulmányaikat, míg a másod- és harmadévesek folytatják az eredeti tanulmányi terv szerinti tanulmányaikat. A tanulmányi terv hozzáférhető a Selye János Egyetem akadémiai információs rendszerében. 


c) - A tanulmányi tervben általában az alábbiakat adja meg:

A hallgató kötelező tantárgyakat vesz fel, tantárgyakat választ a kötelezően választható tantárgyak és a választható tantárgyak közül. A hallgató a következő államvizsga-tárgyakat abszolválja: Német nyelv és irodalom (kollokvium formájában.


A profiltárgyak a következők: Bevezetés a nyelvészetbe, A német mint idegen nyelv propedeutikája 1 és 2, Bevezetés az irodalomtudományba, Elméleti nyelvészet 1, 2, 3 és 4, A német nyelvű országok irodalma 1, 2 és 3, A német mint idegen nyelv didaktikájának alapjai, Záródolgozat és annak védése, Záróvizsga német nyelv és irodalomból.


Az információs lapokban egyértelműen meg vannak határozva az adott tantárgy teljesítésének feltételei, valamint az oktatási kimenetek is, amelyekre a hallgató szert tesz a tantárgy teljesítésével.


Az egyes profiltantárgyak folytonosságát a német nyelv és irodalom tanulmányozásán belül az egyes területek vagy tudományágak logikája határozza meg. Az egyes profiltantárgyak a nyelvészet, az irodalomtudomány, a módszertan és a didaktika területéről származó tantárgycsoportokból állnak (lásd az alábbi táblázatot). Az ajánlott tanulmányi terv ezt a logikát követi, míg az egyes profiltárgyak abszolválása nem függ előfeltételek teljesítésétől. 

Az államvizsgatárgyak előfeltétele a profiltárgyaknak és a tanulmányi rész kötelező tantárgyainak a sikeres teljesítése.


Az információs lapokban egyértelműen meg vannak határozva az oktatási célok és az oktatási tevékenységek, amelyek révén a Selye János Egyetem Tanárképző Kara biztosítja a kívánt oktatási kimenetek elérését.

Az oktatási tevékenységek közül az esetek többségében előnyben részesülnek az előadások és a szemináriumok, de az éppen aktuális járványhelyzetnek megfelelően az oktatás folyhat online formában is.

Tekintettel a tanulmányi program jellegzetességeire - a német nyelv és irodalom tantárgy oktatása - ajánlott egy külföldi félév teljesítése az Erasmus+ hallgatói mobilitás keretében. Az olyan oktatási formák, mint a szakdolgozat vagy a projektmunka, természetes formái a záródolgozatra való felkészülésnek.


Az információs lapokban az oktatási tevékenység formája egyértelműen mint „jelenléti" forma van meghatározva. 


A tárgyak tematikus tervei megtalálhatók az információs lapokban.


Az egyes tantárgyak oktatási részének elkészítésekor figyelembe vettük a hallgatók munkaterhelését az ECTS, valamint a megadott kredit- és óraszám alapján.


A magasabb kreditszámú tárgyak esetében, ahol az óraszámok nem voltak összhangban a hallgató terhelésével, meg lettek határozva a feladatok és kimenetek, amelyeket a hallgató önállóan valósít meg.



Prof. Dr. Komlósiné Knipf Erzsébet (knipfe@ujs.sk), Dr.habil. V. Szabó László (vszabol@ujs.sk), Dr.phil. Mgr. Mészáros Attila (meszarosa@ujs.sk)


A tantárgyak információs lapjainak vonatkozó részében fel vannak tüntetve a tantárgyak oktatói.

 

Prof. Dr. Komlósiné Knipf Erzsébet (knipfe@ujs.sk), Dr.habil. V. Szabó László (vszabol@ujs.sk), Dr.phil. Mgr. Mészáros Attila (meszarosa@ujs.sk), Mitnyán Lajos (mitnyanl@ujs.sk)



Selye János Egyetem, Tanárképző Kar

d) - A felsőoktatási intézmény feltünteti azt a kreditszámot, amelynek megszerzése feltétele a tanulmányok sikeres befejezésének, valamint az egyéb feltételeket, amelyeket a hallgatónak teljesítenie kell a tanulmányai sikeres befejezéséhez, beleértve az államvizsga feltételeit, a tanulmányok megismétlésének, meghosszabbításának és megszakításának szabályait.
A felsőoktatásról szóló 131/2002 sz. törvény 53. §-ával összhangban. 3. pontja szerint a teljes tanévben a nappali képzésben a hallgatói munkaterhelés 60 kredit, félévenként 30 kredit. A SJE Tanulmányi Szabályzatának 6. cikkelye szerint a kreditek száma, amelyek teljesítése a tanulmányok megfelelő befejezésének feltétele, a baccalaureatusi, standard tanulmányi idejű tanulmányi program esetében legalább 180 kredit. A tanulmányi program tanulmányai során a hallgató által teljesítendő és annak megfelelő befejezéséhez szükséges feltételeket, beleértve az államvizsga feltételeit, a tanulmányok megismétlésére, valamint a tanulmányok meghosszabbítására, megszakítására vonatkozó szabályokat a SJE Tanulmányi Szabályzatának vonatkozó paragrafusai szabályozzák.
e) - Az egyes tanulmányi tervek esetében a felsőoktatási intézmény feltünteti a tanulmányi program egyes részeinek teljesítésére vonatkozó feltételeket, valamint a hallgató előrehaladását a tanulmányi programban az alábbiak szerint:

A kötelező tárgyakért a hallgató 122 kreditet szerez. Ebből 116 kreditet a tantárgyak sikeres teljesítéséért és a pedagógiai gyakorlatért (50 kreditet az első szakjából, 50-et a másik szakjából, 16-ot a tanári alapból). Ezeken kívül a kötelező államvizsga teljesítéséért 6 kredit jár (ebből 2 kredit az első szakon, 2 kredit a másik szakon és 2 kredit a tanári alapon).


Az egyes szakokon előfordulhat 1-2 kredit eltérés, ezeket azonban kompenzálja a kötelezően választható tárgyak kínálata. A kötelező és a kötelezően választható tárgyak sikeres teljesítéséért járó kreditek összege változatlanul 175 kredit marad.


A kötelezően választható tárgyakért a hallgató 53 kreditet kap. Ebből 49 kreditet a tantárgyak sikeres teljesítéséért és a pedagógiai gyakorlatért (19 kreditet az első szakjából - amelyikből a záródolgozatát írja, 15 kreditet a másik szakjából és 11 kreditet a tanári alapból). Ezeken kívül a hallgató kötelezően megvédi a záródolgozatát, amelyért az egyik szakján 8 kreditet kap.


A szabadon választható tárgyakat a hallgató a tanári alapon tudja felvenni. Itt az egész kar kínálatából válogathat minimum 5 kredit értékben a baccalaureatusi tanulmányok során.


A tanulmányok sikeres befejezéséhez 180 kredit megszerzése szükséges, ebből 79 az első szakból (amelyiken a hallgató a záródolgozatát írja), 67 a másik szakon és 34 kredit a tanári alapon.


A hallgató 12 kreditet szerez a záródolgozatért és annak sikeres megvédéséért (ebből 4-et a záródolgozaton végzett munkájáért a Záródolgozati szeminárium tantárgy keretében és 8-at a záródolgozat megvédéséért).


A hallgató 3 kreditet szerez a pedagógiai gyakorlatért az ún. közös alap keretében.


A közös tanári alap befejezéséhez 18 kredit megszerzése szükséges a kötelező tárgyakból, 8 kredit a kötelezően választható és 6 kredit a választható tárgyakból. Az államvizsgáért a hallgató 2 kreditet kap. 


A pedagógiai gyakorlaton való részvétel kötelező. A pedagógiai gyakorlatra való felkészítés az első évfolyamban kezdődik az Általános didaktika és felkészítés a hospitálásra tárgy keretén belül. A hallgatók az 1. pedagógiai gyakorlatot Bevezető pedagógiai gyakorlatként végzik. A 2. pedagógiai gyakorlat az 1. aprobációs tárgyra vonatkozik, melyért a hallgató 1 kreditet kap. A következő gyakorlatért, mely a 2. aprobációs tárgyra vonatkozik az alap-és középiskolákban, a hallgató 1 kreditet kap. A pedagógiai gyakorlatok alap- és középiskolákban valósulnak meg. A hallgatók 20 órás szakmai gyakorlaton vesznek részt a 4. szemeszterben, önkéntes munkát végeznek a 6. szemeszterben.

f) - A felsőoktatási intézmény ismerteti a tanulmányi kimenetek ellenőrzésére és a hallgatók értékelésére vonatkozó szabályokat, valamint az értékeléssel kapcsolatos javítási eljárások lehetőségét.

Az értékelés szabályai, kritériumai és módszerei transzparensek és a tanár által előre meghatározottak, s minderről az adott tantárgy információs lapja tájékoztat. A tantárgy teljesítésének felételei című részben világosan meg vannak határozva a hallgató tanulmánnyal kapcsolatos és egyéb, az oktatási cél megvalósításával kapcsolatos kötelességei, a tanulmányi feladatok elvégzésének formája, valamint a részeredmények értékelésének kritériumai is. A hallgató eredményeit feljegyzik, dokumentálják és archiválják. Az értékelés szabályai és folyamata a Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzatában van lefektetve.

 

Az oktatás folyamán a hallgatók visszajelzést kapnak a tanártól, valamint iránymutatást és lehetőséget a hibák kijavítására. A hallgatónak lehetősége van arra, hogy tudomást szerezzen a saját értékeléséről személyes konzultációk, az akadémiai információs rendszer vagy a Moodle platform révén. 


A hallgatónak lehetősége van a konzultációs órák kihasználására a félév során. A gyakorlat azt mutatja, hogy a hallgatók élnek is ezzel a lehetőséggel annak érdekében, hogy jobb eredményeket érjenek el.


Amennyiben a hallgató teljesíti az adott vizsgatárgyra vonatkozó követelményeket, lehetősége van egy rendes és két javító vizsgaidőpontra (valamint - indokolt esetben - komisszionális vizsgára). Az erre, valamint a kreditek gyűjtésére és elfogadtatására vonatkozó előírásokat a Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzata tartalmazza. Az akadémiai információs rendszer adminisztratív ellenőrzését a Tanulmányi osztály végzi a Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzatában lefektetett szabályok alapján.


g) - A tanulmányok vagy azok részeinek elismerésére vonatkozó feltételek.

A Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzata világosan leírja a kreditek megszerzésével, gyűjtésével és átvitelével kapcsolatos eljárásokat, amelyek összhangban vannak a kredittranszfer európai rendszerével. Ugyanígy meg vannak határozva a más egyetemen teljesített tantárgyak elfogadtatására vonatkozó szabályok.


h) - A felsőoktatási intézmény feltünteti a tanulmányi program záródolgozatainak témáit (vagy az azok elérhetőségére vonatkozó hivatkozást).

A záródolgozatok témái a Selye János Egyetem akadémiai információs rendszerében érhetők el. Link az AIS megfelelő moduljához:

https://ais2.ujs.sk/ais/servlets/WebUIServlet?appClassName=ais.gui.vs.es.VSES057App&kodAplikacie=VSES057&uiLang=SK&viewer=web


i) - A felsőoktatási intézmény leírja az alábbiakat, vagy megadja az ezekre vonatkozó hivatkozást:

A záródolgozatok témakiírására, kidolgozására, opponálására, védésére és értékelésére vonatkozó szabályok a Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzatában vannak lefektetve, amely hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben (Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné predpisy, 2018, 8. sz.).


A hallgatók hazai és külföldi mobilitását az egyetem tanulmányutakkal és kutatói tevékenység támogatásával segíti. A Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzata világosan leírja a kreditek megszerzésével, gyűjtésével és átvitelével kapcsolatos eljárásokat, amelyek összhangban vannak a kredittranszfer európai rendszerével. Ugyanígy meg vannak határozva a más egyetemen teljesített tantárgyak elfogadtatására vonatkozó szabályok.

Annak érdekében, hogy növekedjen a hallgatói mobilitásban (pl. Erasmus+) részt vevő hallgatók száma, az egyetem nemzetközi kapcsolatok részlege a karokkal együtt rendszeresen szervez workshopokat, és felkínálja a személyes és az online konzultáció lehetőségét. A hallgatók az egyetem információs eszközei révén is értesülnek a mobilitási lehetőségekről.

A hallgatók, oktatók és munkatársak külföldi mobilitásáról a 3/2014. számú rektori rendelet nyújt tájékoztatást (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2018, 10. sz.).


A felsőoktatási intézmény tanulmányi programja olyan szabályokat is érvényesít, amelyek a kutatói integritás biztosítására, a plagizálás megelőzésére, valamint az egyéb akadémiai csalásokra irányulnak. A Selye János Egyetem Alapszabályzata értelmében a plagizálás fegyelmi vétségnek számít és fegyelmi eljárást von maga után. A felsőoktatási intézmény szem előtt tartja, hogy ne sérüljön a kutatói integritás, illetve ne történjen plagizálás vagy más akadémiai csalás, továbbá olyan eljárásokat foganatosít, amelyek biztosítják, hogy a szabályok megszegése összeegyeztethetetlen legyen az akadémiai fokozat megszerzésével. Ezeket a szabályokat és eljárásokat a Selye János Egyetem Alapszabályzata tartalmazza (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné predpisy, 2013, 11. sz.).


A mai trendekkel összhangban az egyetem szisztematikusan keresi és megszólítja a speciális igényű hallgatókat, aminek köszönhetően megfigyelhető a számuk növekedése. A speciális igényű hallgatók támogató szolgáltatásokra jogosultak. Ennek részleteit a speciális igényű hallgatókról szóló 7/2016. számú rektori irányelv tartalmazza (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2016, 9. sz.).


A Selye János Egyetem Alapszabályzata szerint a hallgató az akadémiai közösség tagjává az egyetemen vagy a karokon megvalósuló tanulmányi programok valamelyikére történő beiratkozás után válik. Az akadémiai közösség tagjaként jogában áll ötletekkel, észrevételekkel és panasszal fordulni az akadémiai önkormányzati szervek valamelyikéhez (ennek szabályai és eljárásai a legiszlatív dokumentumokban vannak lefektetve). A hallgatók a kérelmek áttanulmányozásának hatékony módjait alkalmazhatják. Ezek hozzájárulnak ahhoz, hogy ne sérüljön a hallgatók érdeke, és lehetővé teszik, hogy a hallgatók felhívják a figyelmet arra, ha az egyetem tevékenységében hiányosságokat tapasztalnak. A kérelmek megvizsgálása transzparens módon, a hallgatók képviselőjének jelenlétében történik. A kérelem benyújtója visszacsatolást kap a kérelem benyújtásával és az ebből fakadó rendelkezésekkel kapcsolatban.


5. - A tanulmányi program tantárgyainak információs lapjai
6. - Az akadémiai év aktuális időbeosztása és az aktuális órarend
(vagy hiperhivatkozás)

Az akadémiai év aktuális időbeosztása és aktuális órarendje hozzáférhető a Selye János Egyetem honlapján az Oktatás menüpont alatt az Akadémiai év időbeosztása című részben: 


https://www.ujs.sk/sk/studium/harmonogram-akademickeho-roka.html 


Az egyes tanulmányi alprogramok órarendje a Selye János Egyetem akadémiai információs rendszeréből nyerhető ki.


7. - A tanulmányi programot biztosító személyek
a) - A tanulmányi program megvalósításáért, fejlesztéséért és minőségéért felelős személy (funkciója és elérhetősége feltüntetésével)

Prof. Dr. Komlósiné Knipf Erzsébet (egyetemi tanár, knipfe@ujs.sk)


b) - A tanulmányi program profiltantárgyait biztosító személyek névsora a tantárgyhoz való hozzárendeléssel, valamint elérhetőségeikkel, összekötve az egyetemi alkalmazottak központi nyilvántartásával (ezek feltüntethetőek a tanulmányi tervben is).

Prof. Dr. Komlósiné Knipf Erzsébet

mail: knipfe@ujs.sk

Profiltárgyak: Bevezetés a nyelvészetbe, A német mint idegen nyelv propedeutikája 1, 2, Elméleti nyelvészet 1, 2, 3, 4


Dr. habil. V. Szabó László

mail: vszabol@ujs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/29864

Profiltárgyak: Bevezetés az irodalomtudományba, Német nyelvű országok irodalma 1, 2, 3

 

Dr. phil. Mgr. Mészáros Attila

mail: meszarosa@ujs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15496

Profiltárgyak: Bevezetés a nyelvészetbe, A német mint idegen nyelv propedeutikája 1, 2, Elméleti nyelvészet 1, 2, 3, 4, A német mint idegen nyelv didaktikájának alapjai

c) - A tanulmányi program profiltárgyait biztosító személyek tudományos/művészeti-pedagógiai jellemzésének (VUPCH) elérhetősége.

Hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben.


d) - A tanulmányi program oktatóinak névsora a hozzájuk rendelt tantárgyakkal, elérhetőségeikkel együtt, összekötve az egyetemi alkalmazottak központi nyilvántartásával (feltüntethető a tanulmányi tervben is).

Prof. Dr. Komlósiné Knipf Erzsébet

mail: knipfe@ujs.sk

Tárgyak: Bevezetés a nyelvészetbe, A német mint idegen nyelv propedeutikája 1, 2, Elméleti nyelvészet 1, 2, 3, 4


Dr. habil. V. Szabó László

mail: vszabol@ujs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/29864

Tárgyak: Bevezetés az irodalomtudományba, Német nyelvű országok irodalma 1, 2, 3

 

Dr. phil. Mgr. Mészáros Attila

mail: meszarosa@ujs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15496

Tárgyak: Bevezetés a nyelvészetbe, A német mint idegen nyelv propedeutikája 1, 2, Elméleti nyelvészet 1, 2, 3, 4, A német mint idegen nyelv didaktikájának alapjai


Mitnyán Lajos, PhD.

mitnyanl@ujs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/29874

Tárgyak: Nyelvi készségek 1, 2, 3, 4, Nyelvi alapozó szeminárium 1, 2, 3, 4, Kreatív írás

e) - A záródolgozati témavezetők névsora a hozzájuk rendelt témákkal (valamint elérhetőségeik feltüntetésével).

Hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben.

f) - A záródolgozati témavezetők tudományos/művészeti-pedagógiai jellemzéseinek (VUPCH) elérhetősége.

A záródolgozati témavezetők tudományos/művészeti-pedagógiai jellemzései hozzáférhetők a Selye János Egyetem akadémiai információs rendszerében.


g) - A tanulmányi programban résztvevő hallgatók képviselői, akik a hallgatók érdekeit képviselik (név és elérhetőség).

Gőcze Tibor                128842@student.ujs.sk

Mgr. Tóth Lilla              tothlilla92@gmail.com


h) - A tanulmányi program tanulmányi tanácsadója (elérhetőséggel és a tanácsadással kapcsolatos további információkkal, valamint a konzultáció órarendjének feltüntetésével)

Dr.phil. Mgr. Mészáros Attila (e-mailben a meszarosa@ujs.sk vagy személyesen a tanszéken a B109a irodában a konzultációs órákban)


i) - A tanulmányi program egyéb kisegítő munkatársai - hozzárendelt tanulmányi referens, karriertanácsadó, adminisztratív munkaerő, szállásoltatási ügyintéző és hasonlók (elérhetőséggel)

Tanulmányi referens: Farkas Zsuzsanna, farkasz@ujs.sk

Karrier-tanácsadó: Mgr. Istvánik Norbert, istvanikn@ujs.sk

Kollégiumi referens: Mgr. Duba Attila, dubaa@ujs.sk  


8. - A tanulmányi program térbeli, materiális és technikai hátterének bebiztosítása
a) - A tanulmányi program tantermeinek és azok technikai felszereltségének jellemzése az oktatási kimenetekhez és a tantárgyakhoz rendelve (laboratóriumok, projekt- és művészeti szaktantermek, stúdiók, műhelyek, tolmácsfülkék, klinikák, szerzetesi szemináriumok, tudományos és technikai parkok, technológiai inkubátorok, iskolai üzemek, gyakorlati központok, gyakorlóiskolák, oktatói-gyakorlói berendezések, sportcsarnokok, uszodák, sportpályák).

A legmodernebb információs és kommunikációs technológiával felszerelt előadó-/hallgatótermek, beleértve a tolmácsberendezéseket is (SJE Konferenciaközpont, Hradná 2, KN)

Kapacitás: 1 x 350, 1 x 195, 2 x 180 - összesen - 905

Termek száma: 4


Szemináriumi termek (SJE Konferenciaközpont, Hradná 2, KN)

Kapacitás: 1 x 40, 1 x 30, 2 x 20 - összesen - 110

Termek száma: 4


Előadók/hallgatótermek prezentációs technológiával felszerelve (SJE TKK, Bratislavská cesta 3322, KN)

Kapacitás: 1 x 100, 3 x 50 - összesen - 250

Termek száma: 4


Prezentációs technikával felszerelt szemináriumi termek (SJE TKK, Bratislavská cesta 3322, KN) klasszikus oktatási célokra

Kapacitás: 1 x 45, 1 x 40, 1 x 34, 1 x 32, 2 x 30, 3 x 25 - összesen - 286

Termek száma: 9


Tornaterem - nagy (SJE Konferenciaközpont, Hradná 2, KN)

Méretek: 30 m x 50 m

Termek száma: 1


Tornaterem - kicsi (SJE Konferenciaközpont, Hradná 2, KN)

Méretek: 14 m x 9,9m

Termek száma: 1


Konditerem (SJE Konferenciaközpont, Hradná 2, KN)

Méretek: 16,8 m x 9,9 m


A tanulmányi programot biztosító tanszék irodái

B109a és B109b


Számítógépes termek (SJE Konferenciaközpont, Hradná 2, KN)

Összesen 29 számítógép

Termek száma: 1


Számítógépes tantermek (SJE TKK, Bratislavská cesta 3322, KN)

Összesen 59 számítógép

Termek száma: 3


Számítógépes tantermek (SJE GIK, Hradná 21, KN)

Összesen 33 számítógép

Termek száma: 2


Számítástechnikai tantermek (Tiszti pavilon, KN belváros)

Összesen 90 számítógép

Termek száma: 3


Egyéb lehetőségek a diákok számítógépes hozzáférésére - SJE Egyetemi Könyvtár

Összesen 29 számítógép

Termek száma: 1

A SJE hallgató számára elérhető számítógépes tantermek vagy számítógépek szoftveres felszereltsége

Számítógépek a tantermekben:

§ Tanárképző Kar, 59 db

·        Operációs rendszer: Windows 7 Professional

·        Szoftver: Microsoft Office 2013, Matlab, 

·        Egyéb szoftverek: GeoGebra, Gimp, Blender,  

§ Konferenciaközpont, KINFO, 29 db

·        Operációs rendszer: Windows 10 Edu

·        Szoftver: Microsoft Office 2016, Matlab, 

·        Egyéb szoftverek: GeoGebra, Gimp, Blender, Lazarus, Eclipse, JDK, Imagine, Dev-C++, Easy PHP

§ Gazdaságtudományi és Informatikai Kar, 33 db

·        Operációs rendszer: Windows 10 Edu

·        Szoftver: Microsoft Office 2016, Matlab, 

·        Egyéb szoftverek: GeoGebra, Gimp, Blender 

§ Tiszti pavilon, 90 db

·        Operációs rendszer: Windows 10 Edu

·        Szoftver: Microsoft Office 2016, Matlab, 

·        Egyéb szoftverek: GeoGebra, Gimp, Blender, Lazarus, Eclipse, JDK, Imagine, Dev-C++, Easy PHP   

A könyvtárban található számítógépek száma: 29 db

·        HP All in One számítógépek

·        Operációs rendszer: Windows 8 Professional

·        Szoftver: Microsoft Office 2013


Prezentációs technológia

A Konferenciaközpont minden előadótermében (Hradná 2, KN)

·        projektor és hangtechnika - összesen 3 db

·        HP 6000 számítógépek a prezentációs berendezésekhez csatlakoztatva - összesen 3 db

·        Operációs rendszer: Windows 7 Professional

·        Szoftver: Microsoft Office 2013

Minden épületben, ahol az órákat tartják, minden szemináriumi teremben van egy beépített projektor, amelyhez VGA-porton keresztül lehet csatlakoztatni a számítógépet.


Laptopok

Hallgatók számára kölcsönözhető - 120 db

·        Operációs rendszer: Windows 7 Professional

·        Szoftver: Microsoft Office 2013

Laptopok az oktatói és adminisztratív személyzet számára - 130 db

·        Operációs rendszer: Windows 7 Professional, Windows 10 Professional

·        Szoftver: Microsoft Office 2010, Microsoft Office 2013, Microsoft Office 2016


Számítógépes terminálok a SJE épületeiben

 LENOVO terminálok a hallgatók számára - 70 db

·        Operációs rendszer: Windows 7 Professional

·        Szoftver: Microsoft Office 2010


A tanulmányi programok tantermeinek és technikai felszereltségének listája és jellemzői a kar honlapján érhető el http://pf.ujs.sk/sk/struktura/katedra-nemeckeho-jazyka-a-literatury.html#infraštruktúra-študijného-programu

b) - A tanulmányi program információszolgáltatásának jellemzői (a tananyaghoz való hozzáférés a tantárgy információs lapjai alapján, információs adatbázisokhoz és információs forrásokhoz való hozzáférés, információs technológiák és hasonlók).

A könyvtár biztosítja a hozzáférést a tanulmányi programhoz tartozó szakirodalomhoz, legalábbis a kurzusleírásokban felsorolt kötelező irodalmak körén belül. Jelenleg a SJE Egyetemi Könyvtára több mint 12 206, a pedagógiához, didaktikához és pszichológiához kapcsolódó címet regisztrál a benyújtott tanulmányi programban, és 693, a szakterülethez kapcsolódó címet. Az egyetemi könyvtárban a DAWINCI könyvtári információs rendszert használják, amely egy modern könyvtár-informatikai rendszer, amely integrálja a szerveralkalmazások, adatbázis-rendszerek, dokumentumkezelés legújabb elemeit, és a könyvtári ismeretekkel és tapasztalatokkal együtt egy átfogó multimédiás könyvtári és információs rendszerré alakítja azokat. A rendszer a felhasználók számára az OPAC online katalóguson keresztül, a honlapon keresztül hozzáférést biztosít az egyes könyvtári gyűjteményekhez. A SJE Egyetemi Könyvtára a többi egyetemi könyvtárhoz hasonlóan szerepel a Szlovák Köztársaság Oktatási és Tudományos Minisztériumának igényeihez igazodó központi publikációs nyilvántartásban. A hallgatók és a tanárok hozzáférése a szükséges adatbázisokhoz szintén megoldott a CVTI SR-en keresztül történő távoli eléréssel. Ezen a hozzáférésen keresztül az egyes kiadók online adatbázisaiban elérhető külföldi tudományos folyóiratokhoz való hozzáférés is megoldott. Az Egyetemi Könyvtár műhelyfoglalkozásokat szervez a publikációs adatbázisokban való eligazodás és az irodalmi forrásokkal való munka támogatására.

c) - A tanulmányi programban alkalmazott távoktatás jellemzése. Hozzáférések, az online-tanulást lehetővé tevő portálok. A jelenléti oktatásról a távoktatásra történő átmenet folyamata.

A távoktatás vagy a kombinált oktatás igényeihez az egyetem 4 szerverrel rendelkezik, amelyeken a BigBlueButton videokonferencia-rendszer működik. A távoktatás alternatív eszköze az MS Teams platform, amely az Office 365 A1 for faculty részeként a tanárok és hallgatók számára is elérhető. 2015-ben a Moodle nyílt forráskódú LMS-en alapuló e-learning rendszert hoztak létre és helyeztek üzembe a SJE-n. Ezt a rendszert 2017-ben részben integrálták a WeBWorK-kal. Ez az átfogó rendszer 2019-ben is működött. A Moodle továbbra is lehetőséget biztosít az egyes tantárgyakhoz tartozó tananyagok és segédanyagok közzétételére, a házi feladatok kiosztására és a tudás elektronikus tesztelésére az engedélyezett zónában. A WeBWorK lehetőséget ad matematikai feladatok automatizált generálására, bevitelére és kiértékelésére. Az egyetemi kollégiumban, az egyetemi könyvtárban és más kiválasztott helyszíneken rendelkezésre álló vezetékes kapcsolaton kívül a hallgatók a SJE összes épületében WiFi hálózaton keresztül is hozzáférhetnek az internethez. A hálózathoz való csatlakozáshoz a személynek hitelesítettnek kell lennie (bejelentkezési név és jelszó). 2016-ban bevezették a központi nyomtatási rendszert, amely a hallgatók számára is elérhető. A hallgatók a SJE pénztárában tudnak jóváírást tenni a számlájukra.  


d) - A felsőoktatási intézmény partnerintézményei a tanulmányi program oktatási tevékenységének biztosításában, valamint participációjuk jellemzése.

A tanulmányi program oktatási tevékenységeinek biztosítása tekintetében a fő partnerek a gyakorló iskolák, iskolai létesítmények és gyakorló óvodák, ahol a SJE TKK hallgatóinak pedagógiai gyakorlata zajlik.

A Tanárképző Kar több mint harminc szlovákiai gyakorlóiskolával áll szerződéses kapcsolatban. Nemcsak Komáromban, hanem Dunaszerdahelyen, Nagymegyeren, Galántán, Érsekújvárban, Rozsnyón, Királyhelmecen, Pozsonyban, Ipolyságon, Párkányban, Nagykaposon, Gútán és Rimaszombatban is vannak iskolák.


A pedagógiai gyakorlat keretében a hallgatók megfigyelik és elemzik az oktatási folyamatot, megtanulják alkalmazni az általános-nevelési tantárgyak, az általános és szakdidaktika tanulmányozása során szerzett elméleti ismereteket, és fokozatosan elsajátítják a tanári hivatás gyakorlásához szükséges pedagógiai készségeket.


A szerződéses gyakorlóiskolák listája: https://tkk.ujs.sk/hu/oktatas/gyakorloiskolak.html

e) - A szociális, sport-, kulturális, szellemi és közösségi élet megélésének lehetőségei és jellemzői.

Tanulmányaik során a SJE igyekszik ösztönző környezetet biztosítani a hallgatók számára. A SJE hatékonyan irányítja és működteti a SJE diákotthonait, ahol kényelmes szállást biztosít az egyetemi hallgatók számára, megfelelő higiéniai és biztonsági előírásoknak megfelelő, minőségi lakhatási körülmények között. A diákotthon (campus) része egy multifunkcionális játszótér, amely lehetővé teszi a hallgatók számára, hogy szabadidejüket értelmesen töltsék el és sportoljanak.


A SJE a hallgató számára étkezést is biztosít a SJE Konferenciaközpont épületében. Az egyetem sportközpontjában a hallgatóknak lehetőségük van sportolni és egyéb szabadidős tevékenységeket végezni.

Az egyetem célja továbbá, hogy lehetőséget biztosítson kulturális, társadalmi és spirituális tevékenységekre. A fiatal tehetségek a Cantus Iuventus kórusban találják meg a helyüket. A hallgatóknak lehetőségük van a Sirály diákotthonban felállított kápolna látogatására. 



f) - A tanulmányi programok hallgatóinak mobilitáson és szakmai gyakorlaton való részvételének lehetőségei és feltételei (a kapcsolatok feltüntetésével), a jelentkezés menete, az elismertetés szabályai.

A SJE külföldi tanulmányi mobilitást kínál diákjainak az Erasmus+, a Makovecz, a CEEPUS és a Balassi Intézet (a Magyar Köztársaság Emberi Erőforrások Minisztériumának mobilitási támogatásai) által kínált különböző gyakornoki programok keretében. 

A SJE jelenleg 118 kétoldalú megállapodást, memorandumot és intézményközi megállapodást kötött 63 partnerintézménnyel 15 európai országban, valamint intézményközi megállapodásokat kötött az EU-n kívüli partnerországokban a KA107 aktivitás keretében.


Az egyetem nemzetközi kapcsolatok részlege a karokkal együtt rendszeresen szervez workshopokat, és felkínálja a személyes és az online konzultáció lehetőségét. Promóciós anyagokat, szórólapokat és brosúrákat osztanak szét a SJE hallgatói között. Ugyanakkor a SJE Nemzetközi Kapcsolatok részlege rendszeresen közzéteszi az egyetemi Erasmus+ honlapon a tevékenységekkel kapcsolatos információkat, és az egyetem információs eszközein keresztül tájékoztatást küld a SJE hallgatóinak, oktatóinak és alkalmazottainak. A hallgatók nyelvi támogatása az Erasmus+ On-line nyelvi támogatás (OLS) eszközén keresztül történik.


Partnerintézmények

https://www.ujs.sk/sk/medzinarodne-vztahy/partneri.html

Erasmus+


Tanulmányi célú hallgatói mobilitás:

http://erasmus.ujs.sk/sk/studium.html

Hallgatói mobilitás szakmai gyakorlat céljából:

http://erasmus.ujs.sk/sk/staz.html

Útmutató a hallgatók számára a jelentkezéshez:

http://erasmus.ujs.sk/sk

A koordinátorok elérhetőségei:

http://erasmus.ujs.sk/sk/kontakt.html

Makovecz program

https://www.ujs.sk/sk/medzinarodne-vztahy/makovecz.html

Egyéb mobilitási programok

https://www.ujs.sk/sk/medzinarodne-vztahy/mobilita.html

9. - A tanulmányi programok jelentkezőinek képességeivel kapcsolatos elvárások
a) - A tanulmányi programra való felvételhez szükséges képességek és feltételek.

A baccalaureatusi képzésre történő felvétel felvételi vizsga nélkül zajlik a középiskolai tanulmányi eredmények alapján. A pályázóknak megfelelő nyelvtudással (legalább az Európai Referenciakeret B2 szintje) és a német nyelvű országok reáliáinak ismeretével, valamint a tanári hivatáshoz szükséges előfeltételekkel kell rendelkezniük (különösen az ortoépia területén). A kar fenntartja magának a jogot, hogy írásbeli nyelvvizsgát végezzen a pályázó nyelvtudásának ellenőrzése céljából. 


b) - A felvételi eljárás folyamata.

A felsőoktatásról és egyes törvények módosításáról és kiegészítéséről szóló 131/2002. sz. törvény 27. § (1) bekezdésének i) pontja és az UJS Oktatási Kar alapszabályának 11. cikke (6) bekezdésének i) pontja értelmében a tanulmányok megkezdésének feltételei a SJE Tanárképző Karán egyértelműen meghatározottak. A tanulmányokra való felvételről a kar dékánja dönt. A felvételi bizottság a dékán tanácsadó testülete. A Német nyelv és irodalom baccalaureatusi tanári tanulmányi programban a jelentkezőkkel szemben támasztott követelmények és a kiválasztás módja megfelel a képesítési keretrendszer szintjének. A felvételi eljárás kritériumai megbízhatóak, igazságosak és transzparensek. A jelentkezéssel kapcsolatos kritériumok és elvárások nyilvánosak és könnyen hozzáférhetőek a Selye János Egyetem Tanárképző Karának honlapján. A felvételi eljárás feltételei inkluzívak, és minden olyan jelentkező számára egyforma esélyt biztosítanak, aki rendelkezik a tanulmányok teljesítéséhez szükséges képességekkel. A jelöltek felvétele ellenőrizhető módszerek alapján történik.

A felvételről a kar dékánja dönt a felvételi bizottság ajánlására, a felvételi követelményekkel összhangban.


c) - Az utóbbi időszak felvételi eljárásainak eredményei.

A 2019/2020-as, 2020/2021-es és 2021/2022-es akadémiai években a Német nyelv és irodalom baccalaureatusi tanári tanulmányi program minden jelentkezője - a felvételi eljárás keretében, a felvételi bizottság ajánlása alapján és a Selye János Egyetem Tanárképző Kara felvételi követelményeivel összhangban, a középiskolai eredmények alapján - felvételi vizsga nélkül nyert felvételt.


10. - A felkínált képzés minőségére vonatkozó visszacsatolások
a) - A tanulmányi programok minőségével kapcsolatos hallgatói visszajelzések nyomon követése és értékelése.

A hallgatók az oktatási folyamat és az oktatók értékelését az Akadémiai Információs Rendszerben közzétett anonim online kérdőíveken keresztül véleményezhetik. Az oktatási folyamat értékelésének lehetősége

az egyes kurzusokon általában csak kis számú hallgató vesz részt, így ezek az eredmények nem tekinthetők reprezentatívnak.

A hallgatók egyéb, az oktatási folyamat minőségét közvetlenül vagy közvetve befolyásoló tevékenységekre is észrevételt tehetnek. A hallgatók a következő megjegyzéseket ismételték a leggyakrabban:

▪ a vizsgaidőpontok aszimmetrikus koncentrációja

▪ gyenge tanár-diák kommunikáció (csak kivételesen),

▪ egyes tantárgyak irrelevanciája a német nyelvtanári szakma szempontjából


b) - A tanulmányi programok minőségének javítására irányuló intézkedések és az ezzel kapcsolatos hallgatói visszajelzések eredményei.

A tanulmányi programok értékelésére irányuló hallgatói tevékenységek közé tartozik a hallgatói képviselők részvétele a dékáni kollégium és a rektori kollégium ülésein. A hallgatóknak is fontos helyük van a tanulmányi programok értékelésében a kar Akadémiai Szenátusában, valamint a minőségbiztosítási munkacsoportokban.


c) - Az abszolvensek visszajelzéseinek eredményei a tanulmányi programok minőségének javítására irányuló intézkedésekkel kapcsolatban.

A feltárt hiányosságokat tanszéki értekezleteken, valamint az érintett tanárokkal folytatott informális konzultációk során megvitatták, és intézkedéseket kezdeményeztek annak érdekében, hogy a vizsgaidőpontok a Tanulmányi Szabályzatnak megfelelően koncentrálódjanak, és a tanár és a hallgató közötti konfliktusokat átlátható módon kezeljék. Az egyes tantárgyak állítólagos irrelevanciájára vonatkozó panaszok is alapot adnak a tanulmányi program minőségének javítása keretében történő anyagfejlesztéshez, azaz a munkacsoportban megvitatták ezen tantárgyak időszerűségét és relevanciáját, és a megfelelő változtatásokat beépítették az akkreditációs anyagba (a tanterv és az ajánlott szakirodalom aktualizálása, vagy a tantárgy helyettesítésével). A megbeszéléseken részt vett a tanulmányi programban végzett hallgatók egy képviselője is.


11. - A tanulmányok vagy a tanulmányi programok hallgatóira vonatkozó egyéb releváns belső előírások és információk elérhetősége
(pl. tanulmányi útmutató, elszállásolási rend, illetékekre vonatkotó irányelv, diákhitelekre vonatkozó útmutató stb.)

A Selye János Egyetem Ösztöndíjszabályzata (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné predpisy, 2018, 2. sz.)


5/2013-as számú rektori irányelv a Tudományos Diákköri Konferenciáról [HYPERLINK: https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/1422266923050.pdf] (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2021, 5. sz.)


10/2010-es számú rektori irányelv a számítógépek kölcsönzésének alapelveiről (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/ Vnútorné akty riadenia, 2011, 7. sz.)


1/2021-es számú rektori irányelv az SJE tandíjairól és tandíjakkal kapcsolatos illetékeiről a 2021/2022-es akadémiai évben (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2021, 6. sz.)


9/2020-as irányelv a hallgatók elszállásolásáról a Selye János Egyetem Diákotthonában (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2020, 29. sz.)


A Selye János Egyetem Immatrikulációs és Promóciós Szabályzata (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné predpisy, 2015, 5. sz.)


8/2016 sz. irányelv az SJE-n végzett tanulmányok sikeres befejezését igazoló okmányokról [HYPERLINK: https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/Ú.Z.2021%20-%20Smernica%208-2016%20o%20vydávaní%20dokl.%20o%20abs.%20štúdia%20vrát.%20dod.1-3..rar] (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2016, 10. sz.)


1/2014-es számú irányelv - A SJE Egyetemi Könyvtárának Könyvtári és Kölcsönzési Szabályzata [HYPERLINK: https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/1422266793368.pdf] (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2014, 2. sz.)


A Hallgatói Önkormányzat Alapszabályzata (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2010, 8. sz.)


3/2014-es számú irányelv az ERASMUS+ program mobilitásainak szervezésérő [HYPERLINK: https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/1422266661783.pdf]l (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2018, 10. sz.)


7/2016 sz. irányelv a speciális igényű hallgatókról és koordinátoruk hatásköréről az SJE-en [HYPERLINK: https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/Ú.%20Z.%202020%20-Smernica%207-2016%20-%20študenti%20so%20špecif.%20potr.rar] (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2016, 9. sz.)


6/2016 sz. rektori irányelv az információkhoz való hozzáférésről [HYPERLINK: https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/Smernica.c.6_2016.UJS.o.slobodnom.pristupe.k.informaciam.prilohy.pdf] (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2016, 8. sz.)