DOKUMENTUM
Alprogram, tanulmányi program része SJb22 - Szlovák nyelv és irodalom tanári szak
Szint - I. - alapképzés, képzés formája - nappali, képzés típusa - pedagógusképzés
Dokumentum típusa Tanulmányi program jellemzése
Egyetem megnevezése Selye János Egyetem
Egyetem székhelye Bratislavská cesta 3322, 94501 Komárno
Egyetemi kar megnevezése Tanárképző Kar
Egyetemi kar székhelye Bratislavská cesta 3322, 945 01 Komárno
A felsőoktatási intézmény tanulmányi programot jóváhagyó szerve:
SJE Egyetemi Minőségbiztosítási Tanács
A tanulmányi program jóváhagyásának vagy a tanulmányi program módosításának dátuma:
13.06.2022
A tanulmányi program leírásában eszközölt egyéb változtatások dátuma:
13.06.2022
1. - A tanulmányi programmal kapcsolatos alapvető információk
a) - A tanulmányi program megnevezése és száma a tanulmányi programok nyilvántartása alapján.
Szlovák nyelv és irodalom tanári tanulmányi program szakpárosításban / 100113
b) - A felsőfokú tanulmányok szintje és a végzettség ISCED-F-kódja.
1. /kód 645
c) - A tanulmányi program megvalósulásának helye/-i
Komárno
d) - Azon tanulmányi szak megnevezése és száma, amelyben a tanulmányi program elvégzésével főiskolai végzettség szerezhető, vagy annak a két tanulmányi szaknak a kombinációja, amely tanulmányi programjának elvégzésével főiskolai végzettség szerezhető; a szak/-ok ISCED-F-kódjai.
38 Tanárképzés és pedagógiai tudományok
e) - A tanulmányi program típusa: akadémiai orientáció, szakmai orientáció; fordítói, fordítói szakpárosításban (a szakpárok feltüntetésével); tanári, tanári tanulmányi program szakpárosításban (a szakpárok feltüntetésével), művészeti, mérnöki, doktori, felkészítés szabályozott szakma végzésére, közös tanulmányi program, interdiszciplináris tanulmányok.
tanárképzés szakpárosításban (szlovák nyelv és irodalom + angol nyelv és irodalom / biológia / történelem / kémia / informatika / matematika / kateketika / magyar nyelv és irodalom / szlovák nyelv és irodalom)
f) - A név elé megszerezhető akadémiai fokozat
Bc.
g) - A képzés formája
nappali forma
h) - Közös tanulmányi programok esetén az együttműködő felsőoktatási intézmények feltüntetése és annak meghatározása, hogy a hallgató melyik felsőoktatási intézményben milyen tanulmányi kötelezettségnek tesz eleget (Felsőoktatási törvény 54a §).

irreleváns

i) - A tanulmányi programok nyelve vagy nyelvei.
szlovák
j) - A tanulmányok standard időtartama akadémiai években kifejezve.
3
k) - A tanulmányi program kapacitása (tervezett hallgatói létszám), a jelentkezők tényleges száma és a hallgatók tényleges száma.
26 /12
2. - Az abszolvens profilja és az oktatás céljai
a) - A felsőoktatási intézmény úgy írja le a tanulmányi program oktatási céljait, mint a hallgató képességeit a tanulmányi program befejezésekor és mint fő oktatási kimeneteket.

szlovák nyelv és irodalom tanári tanulmányi program végzett baccalaureatus hallgatója elméleti tudásra, valamint gyakorlati készségekre és képességekre tesz szert a magyar irodalom és nyelvészet területén. Az abszolvens képes a megszerzett elméleti és gyakorlati tudás alkalmazására az oktatás területén. Kreatív és rugalmas gondolkodásmód jellemzi őt, képes az oktatás különböző helyzeteit megfelelően kezelni és elemezni, valamint hatékonyan meg tudja szervezni az oktatási folyamatot a maga szakterületén. Emellett fel tudja használni az információs és kommunikációs technológiákat az oktatási folyamatban, továbbá képes hatékonyan kommunikálni és együttműködni a szülőkkel, valamint a tanári közösség tagjaival.

 

Ismeretek:

Az abszolvens ismerni fogja a szlovák nyelvtudomány (fonetika, fonológia, morfológia, mondattan, lexikológia, jelentéstan, helyesírás) meghatározó tényeit, fogalmait, elveit, elméleti és módszertani vonatkozásait. Alapvető ismeretekre tesz szert a szlovák nyelv változásával és a szlavisztika alapjaival kapcsolatban. Képes lesz átlátni a szlovák nyelv változásának különböző szakaszait, annak történeti-kulturális és társadalmi összefüggéseit. Jártas lesz a modern nyelvtudományok elméletében és módszertanában. Ismerni fogja továbbá a szlovák irodalom meghatározó tényeit, fogalmait, elveit, elméleti és módszertani vonatkozásait, valamint képes lesz felismerni a művészeti törekvéseket, stílusokat és irányzatokat. Az abszolvens széles körű ismeretekkel fog rendelkezni a szlovák és a világirodalom fejlődéséről a kezdetektől egészen a 20. század végéig, a legfontosabb irodalmi műfajokról, a legalapvetőbb filológiai eljárásokról és a forráskutatásról, továbbá ismerni fogja a gyermek- és ifjúsági irodalom egyes területeit, valamint a kreatív írás jellemző feladatait és gyakorlatait.

 

Készségek:

A tanulmányok befejezését követően az abszolvens alkalmazni tudja a szlovák nyelvtudomány, az irodalomelmélet, a szlovák és a világirodalom története, valamint a szlovák nyelv és irodalom oktatása területén szerzett ismereteket. Ismerni fogja a szófajok és morfémák osztályozásának alapelveit, a helyesírási feladatok elkészítésének eljárásait, módszereit és stratégiáit, továbbá fejleszteni tudja a tanulók mondatalkotásának és -elemzésének képességeit. Képes lesz saját álláspontot kialakítani a szlovák nyelv kialakulásának és történetének kérdésében, és ezt szükség esetén képes lesz revideálni, illetve álláspontja mellett konstruktív módon érvelni. Tanulmányai végeztével az abszolvens elsajátította a szlovák irodalom műveinek elemzési eljárásait, módszereit és stratégiáit, a világirodalmi alkotásokkal történő összehasonlításuk módszereit, valamint a fogalmazási feladatok létrehozásához szükséges eljárásokat, készségeket és stratégiákat. Az abszolvens pedagógiai asszisztensként végzett munkája során alkalmazni tudja az irodalom oktatásának különböző stratégiáit (pl. kooperatív tanulás, drámapedagógia).

 

Kompetenciák:

Az abszolvens pozitív attitűddel rendelkezik a hivatásával és a célcsoporttal kapcsolatban. Képes pozitívan viszonyulni a társadalom szociokulturális és nyelvi diverzitásához, fontosnak tartja az írásbeli műveltség anyanyelven történő továbbadását. Képes saját álláspontot kialakítani a szlovák nyelvtudomány, az irodalomelmélet, valamint a szlovák irodalom és a világirodalom története egyes kérdései kapcsán, továbbá képes álláspontját szükség szerint revideálni, illetve érvekkel alátámasztani. A tanulmányai befejeztével képes a szlovák nyelvről és irodalomról szerzett tudását átadni. Oktatói munkája során szem előtt tartja a tanulók diverzitásának kérdését, valamint alapvető ismeretekkel rendelkezik az egyének eltérő fejlődésének egészségügyi és szociális vonatkozásairól. Felismeri és segíti a tehetséges tanulókat is, és hatékonyan együttműködik a speciális pedagógusokkal, pszichológusokkal és más szakemberekkel. Emellett lépést tart a szlovák nyelv- és irodalomtudomány aktuális fejlődésével, és folyamatosan képezi magát.


b) - A felsőoktatási intézmény megjelöli azokat a szakmákat, amelyekre a végzett hallgató a tanulmányai elvégzését követően fel van készülve, valamint feltünteti a tanulmányi programban rejlő lehetőségeket a végzett hallgatók érvényesülése szempontjából.

Szlovák nyelv és irodalom baccalaureatusi tanári tanulmányi program abszolvense elhelyezkedhet mint pedagógiai asszisztens az alapiskolák felső tagozatán és a középiskolákban mint a pedagógus szakmai asszisztense (pl. napközi otthonokban az alapiskola alsó tagozatán, iskolai klubokban az alapiskola felső tagozatán, középiskolai kollégiumokban stb.), mint adminisztratív munkaerő az iskolaügyben vagy a közigazgatásban, illetve mint oktatási kézpés gyakorlatvezetője. A tanulmányi program abszolvensei a munkaerőpiacon a „011 Oktatás“ kategóriába tartoznak a nemzetközi szabvány alapján (International Standard Classification of Education: Fields of Education and Training 2013).


c) - Releváns külső érintett felek, akik véleményt formáltak, illetve egyetértésüket fejezték ki a megszerzett képesítés és a hivatás gyakorlására vonatkozó specifikus ágazati követelmények összhangjával kapcsolatban.

irreleváns

3. - Érvényesülés
a) - A tanulmányi programban végzettek érvényesülésének értékelése.

A Szlovák nyelv és irodalom oktatása összevont képzési program első szakaszának sikeres teljesítésével a hallgató a Szlovák Képesítési Keretrendszer (SKKR) szerinti 6. szintnek megfelelő képesítést szerez. A képesítés igazolása egyetemi oklevél (1. fokozat), államvizsga-bizonyítvány és az oklevél melléklete.

számú rendelete alapján a 2011. évi CXVI. 1/2020 Z. z. a Szlovák Köztársaság Oktatási, Tudományos, Kutatási és Sportminisztériumának az oktatói és szakszemélyzeti képesítési követelményekről szóló 2. § (1) bekezdése és a 2. sz. 6., 1. pontja alapján az I. fokozatot végzett személy megfelel a pedagógiai asszisztens kategóriájú pedagógiai alkalmazotti munkavégzéshez szükséges képesítési feltételeknek.

Az SKKR-nek megfelelően a képzési program I. fokozatát (SKKR 6. szint) végzett személy képesítést szerez, és az alábbi munkakörre és szakmára válik alkalmassá:

1. Az Országos Képesítési Rendszer (NSK) szerinti szakképesítés megnevezése: Pedagógiai asszisztens

2. A munkakörök statisztikai besorolása szerinti számkód és munkakör megnevezése SK ISCO-08: 2359001 Tanársegéd

3. Foglalkozás megnevezése: Pedagógiai alkalmazott


A munkaerőpiacon a Szlovák nyelv és irodalom kombinált oktatása alapképzési szakon végzett személy tanársegédként kerül alkalmazásra iskolákban és iskolai létesítményekben, vagy más olyan szakmában, amely megköveteli a szlovák nyelv és irodalom ismeretét, ismereteit, készségeit. és a szlovák képesítési keretrendszer (SKKR) 6. szintjének megfelelő végzettség.

A végzettek emellett elhelyezkedhetnek tanársegédként a gyermekek tanórán kívüli tevékenységéhez az iskolákban és szabadidőközpontokban, előadóként irodalmi, drámai, tolmácsoló-szavalási érdeklődési osztályokon, tanársegédként művészeti iskolákban (ZUŠ, konzervatóriumok), szakterületeken. irodalmi kreativitás, szavalatok, kreatív dráma, előadóművészet.

A végzett hallgató az adminisztratív-módszertani tevékenységet segítő foglalkozásokon oktatásirányításban, illetve iskolai könyvtári adminisztrátorként, továbbá szerkesztői, szerkesztői és kiadói munkában, valamint a tömegtájékoztatás széles körében is foglalkoztatható.

A kombinált szlovák nyelv- és irodalomtanári szakon végzett hallgató készen áll arra, hogy továbbtanuljon, és teljes körű tanári képesítést szerezzen a felsőoktatás második szintjén.

b) - Esetlegesen feltüntetni a tanulmányi program sikeres, végzett hallgatóit.

A végzettek többnyire az egyetemi tanulmányok 2. szakaszában folytatják a Kombinált Szlovák Nyelv- és Irodalomtanári Karon (Mgr.). A munkaerőpiacon a diplomások minimális arányát alkalmazzák.

Az egyes tanulmányi programok alkalmazhatóságát és sikerességét az SJE TKK-n Karriertanácsadó Központ figyeli, rendszeres felmérések segítségével az öregdiákok körében.

c) - A tanulmányi program minőségének értékelése a munkaadók által (visszajelzés).

https://www.ujs.sk/sk/absolventi.html

> <https://www.ujs.sk/sk/absolventi.html>

A szlovák nyelv és irodalom tanulmányi program minőségének vizsgálatára fókuszáló visszajelzés folyamatos a Metodikai és Pedagógiai Központ alkalmazottai részéről. A megszerzett információkat a Szlovák Nyelv és Irodalom Tanszék tagjai értékelik. A SHE Karrier Tanácsadó Központja is figyelemmel kíséri a munkáltatók diplomásokkal való elégedettségére vonatkozó információkat.

Felkértük végzett hallgatóink potenciális munkaadóit, hogy értékeljék a szlovák nyelv és irodalom oktatásának minőségét együttesen. PaedDr. elmondta nekünk értékelését és véleményét. Zuzana Farkašová, a Módszertani és Pedagógiai Központ és a Munka Utcai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola munkatársának szakvéleménye:


„A szlovák nyelv és irodalom alapképzési program egyes tantárgyaira vonatkozó innovatív tájékoztatók tartalma és koncepciója megfelel a Szlovák Köztársaság Oktatási, Tudományos, Kutatási és Sportminisztériumának követelményeinek. A 244/2019. számú határozatot kiegészítették olyan ismeretekkel, készségekkel és kompetenciákkal, amelyeket a hallgatónak el kell sajátítania. A korábbi akkreditáció tapasztalatai alapján a tananyag kiegészítésre, a feltételes tárgyak aktualizálására került sor. A tantárgyak értékelése alternatívákkal bővül, az értékelés módja a kredittámogatásnak megfelelően kerül meghatározásra. Az ajánlott szakirodalom főként 2000 után megjelent publikációkkal bővült."

4. - A tanulmányi program felépítése és tartalma
a) - A felsőoktatási intézmény ismerteti a tanulmányi program részét képező tanulmányi tervek készítésének szabályait.

A szlovák nyelv és irodalom szak I. szintje társadalomtudományi tárgyakból, a tanítás pedagógiai és pszichológiai alapjaiból és tantárgyi jóváhagyásokból áll. Az egyetemi tanulmányok második szintjén való továbbtanuláshoz és az azt követő teljes körű oktatói képesítés megszerzéséhez szükséges alapképzést hivatott biztosítani a pedagógiai elmélet és gyakorlat területi alkalmazási perspektívájával.

A bemutatott tanulmányi program tantárgyanként részletezi az oktatási formák konkrét módszerét, annak kritériumait és elvárt céljait, amelyet a tantárgy tájékoztatója is tartalmaz.

A képzési program hallgatója a képzési program követelményeinek teljesítése keretében, ill annak maradéktalan teljesítése és az előírt minimális kreditszám megszerzése után saját tanulmányi tervet készít, melybe olyan kreditértékű és olyan összetételű tantárgyakat (kötelező tárgyak, kötelező szabadon választható tárgyak és szabadon választható tárgyak) ír le, hogy a a vizsgálat kontroll szakaszában teljesítheti a beiratkozás feltételeit a vizsgálat következő részében. Abban a tanévben, amelyben a hallgató tanulmányainak megfelelő befejezését tervezi, olyan kreditértékű és olyan összetételű tantárgyakba iratkozik be, hogy azok sikeres teljesítésével megfeleljen a tanulmányok megfelelő befejezésének feltételeinek.

A hallgató tanulmányi terve tartalmazza a képzési program valamennyi kötelező tárgyát, beleértve a tanítási gyakorlatot, az államvizsgát és az alapdolgozat megvédését is, összesen 180 kredit értékben. Elvégzésükkel a hallgató korszerű ismereteket, készségeket és kompetenciákat sajátít el, ideértve a pedagógiai-pszichológiai és társadalomtudományi tudományágakból, a szlovák nyelvészetből, a szlovák irodalom elméletéből és történetéből, valamint a szlovák nyelv és irodalom didaktikájából is átvehető készségeket. .

Az alapképzési program átfogó koncepciójának részeként az összesen 180 kreditből 36 kreditet a tanítás közös társadalomtudományi, pedagógiai és pszichológiai alapjainak szentelnek, 144 kredit pedig jóváhagyott tantárgy. Az alapképzési szak közös tanítási bázisának kötelező tantárgyai tükrözik a leírásban meghatározott szakterület alapismereteinek támogató témáit és egyben a tanítási gyakorlat aktuális igényeit, a pedagógiai gondolkodás fejlesztését célozzák, a leendő tanárok digitális és pszichológiai műveltsége. A kötelező és kötelezően választható tárgyakon belül a hallgató áttekintést kap a pedagógiai gondolkodás alapelveiről és a nevelés elméletéről és gyakorlatáról (általános pedagógia és pedagógiatörténet, általános didaktika, alternatív pedagógiai fogalmak, nevelés- és képzésfilozófia), a gyermek- és serdülőkori kognitív és szociális fejlődés és személyiségformálás elméletei, különös tekintettel e folyamatok nevelési kontextusára (neveléselmélet, általános pszichológia alapjai, fejlődéslélektan, szociálpszichológia, gyermekbiológia és iskolaegészségügy, művészeti nevelés), a az iskolarendszer szervezése és jogszabályai (iskolai jogszabályok és dokumentáció, iskolavezetés és iskolapolitika), a szakmai és gyógypedagógiai problémák és feladatok megoldási lehetőségeiről (interkulturális nevelés, befogadó pedagógia, nemek közötti egyenlőség, iskolai - iskolai klíma, iskolai prevenciós programok) ) és az oktatási folyamat digitális támogatása (IKT alapismeretek, multimédiás pedagógia). A képzési program magjának részét képezik a hospice tevékenységet és a hallgatók szakmai kompetenciájának fejlesztését célzó pedagógiai gyakorlati kurzusok (meghallgatások előkészítése, elemzése, pedagógiai kommunikáció, projektoktatás). Az államvizsga a tanítás közös társadalomtudományi, pedagógiai és pszichológiai alapjainak kötelező tárgyaiból történik.

A Szlovák nyelv és irodalom kombinált oktatása alapképzés képzési programja az egyes tantárgyakat, azok rövid annotációját és terjedelmét, kreditértékét, feltételes tárgyakat, valamint az értékelés és teljesítési módot tartalmazza. A kidolgozott ajánlott tanulmányi terv az akkreditációs akta részét képezi. A tanulmányi program tantárgyainak jellemzőit és a kötelező szakirodalmat a kötelező és kötelezően választható tantárgyak tájékoztatói tartalmazzák. A szak felépítése az elsőfokú képzési terület leírásának megfelelő, kötelező és szabadon választható tárgyakból, szakmai gyakorlatból, szakdolgozatból és annak védéséből, államvizsgából és a hallgató egyéb oktatási tevékenységeiből áll. A képzési program tárgyaiban az oktatás szabványos formában történik: előadás, szeminárium, gyakorlat, ahol a hangsúly a hallgató önálló munkáján van. A témakörök évenkénti felosztása az időrendi megközelítésnek megfelelően történik, ami megfelel a tanszék jellegének.

1. évfolyam

Bevezetés a nyelvészetbe és a szlovák nyelv hangtani síkjába, Irodalomelmélet, A szlovák nyelv morfológiája, Régebbi szlovák irodalom, Kiejtési és helyesírási gyakorlatok, Általános nyelvészet, Szlovák morfológiai gyakorlatok.

2. évfolyam

A szlovák nyelv lexikológiája, klasszicizmus és preromantika a szlovák irodalomban, A szlovák nyelv szintaxisa, Romantika a szlovák irodalomban, Nyelv és kommunikáció - összefüggések és összefüggések, Fejezetek az összehasonlító nyelvészetből, Fejezetek a világirodalomból, Regionalizmus és urbanizmus a szlovák irodalomban.

3. évfolyam

Realizmus a szlovák irodalomban, A szlovák nyelv stilisztikája, a két világháború közötti időszak szlovák irodalma, Gyermek- és ifjúsági irodalom, Külföldi szlovákok irodalma, Retorika, A szlovák nyelv tanításának módszertana, Baccalaureus szeminárium, Szlovák nyelv és irodalom - államvizsga tárgya, Záródolgozat védéssel.

b) - A felsőoktatási intézmény összeállítja az ajánlott tanulmányi terveket az egyes képzési rendekre vonatkozóan.

A harmonizáció után az újonnan felvett hallgatók a következő tanév elején lépnek be az összehangolt SP-be, és a kiigazítást követően a tantárgyak és szabályok szerint tanulnak, míg a második és harmadéves hallgatók. folytassa a harmonizált SP tanulmányozását az eredeti javasolt tanulmányi terv és tantárgyak szerint, amelyre felvételt nyert. A jelenlegi tanulmányi terv elérhető az UJS Akadémiai Információs Rendszerében.

c) - A tanulmányi tervben általában az alábbiakat adja meg:

A hallgató elvégzi a Bevezetés a nyelvészetbe és a szlovák nyelv hangzásszintjébe, a Szlovák nyelv morfológiája, a Szlovák nyelv lexikológiája, a Szlovák nyelv szintaxisa, A Szlovák nyelv stilisztikája című kötelező tárgyakat, amelyekben fokozatosan átfogó ismeretet szerez ismeretek összefoglalása a szlovák nyelv nyelvrendszeréről annak minden szintjén és kötelező tantárgyaiban Irodalomelmélet, Régebbi szlovák irodalom, Klasszicizmus és preromantika a szlovák irodalomban, Romantika a szlovák irodalomban, Realizmus a szlovák irodalomban, A két világháború közötti szlovák irodalom időszak, Gyermek- és ifjúsági irodalom, amelyben a hallgató átfogó ismereteket szerez az irodalmi terminológia, az irodalmi szöveg felépítése, az irodalom stilisztika, az irodalmi típusok és műfajok elméletei, a szlovák irodalom ismerete a középkortól a középkorig. század fejlődési szakaszaira, tendenciáira, irányaira és fontos szerzőire fókuszálva a kötelezően választható tantárgyak közül választ: Helyesírási gyakorlatok és ortopéia, Általános nyelvészet, Gyakorlatok a szlovák morfológiával, Nyelv és kommunikáció - kapcsolatok és összefüggések, Fejezetek az összehasonlító nyelvészetből, Retorika, amelyek célja a tudás bővítése, a készségek és kompetenciák gyakorlása a szlovák nyelv különböző aspektusaiban, Kapcsolati elemek a szlovák irodalomban , Fejezetek a világirodalomból, Regionalizmus és urbanizmus a szlovák irodalomban, Külföldi szlovákok irodalma, Irodalmi gyakorlatok gyerekeknek és fiataloknak, melyek elmélyítik az irodalom történetének és fejlődési összefüggéseinek, az irodalmon belüli és irodalomközi kapcsolatoknak és folyamatoknak az ismereteit, további kötelező szabadon választható tantárgyak: A szlovák nyelv tanításának módszertana L2-ként, a szakma teljesítéséhez szükséges pedagógiai és didaktikai kompetenciákat fejleszti, Bachelor szeminárium, ismereteket ad az alapdolgozat és a védéssel járó alapdolgozat készítésének és feldolgozásának módszertanáról, előadásból áll az elkészült szakdolgozat védési bizottság előtt, az alapképzés témavezetője és opponense jelenlétében záródolgozat.


- profiltantárgyak:


Nyelvészeti tantárgyak: Bevezetés a nyelvészetbe és a szlovák nyelv hangzásvilágába, A szlovák nyelv morfológiája, A szlovák nyelv lexikológiája, A szlovák nyelv szintaxisa, melyeket előadás és szeminárium formájában oktatnak és A szlovák nyelv stilisztikája , előadás, szeminárium és gyakorlat formájában a profiltárgyak is irodalmi és történelmi tárgyak: Irodalomelmélet, Régebbi szlovák irodalom, Klasszicizmus és preromantika a szlovák irodalomban, Romantika a szlovák irodalomban, Realizmus a szlovák irodalomban, Szlovák irodalom a két világháború közötti időszakról, a Gyermek- és ifjúsági irodalom, amely előadások és szemináriumok formájában zajlik.


- oktatási részenként/tantárgyanként meghatározza az oktatási eredményeket és azok értékelésének szempontjait, szabályait úgy, hogy a képzési program valamennyi oktatási célja teljesüljön (csak az Oktatásban szereplő tantárgyak Tájékoztatóján szerepelhetnek Eredmények szakaszban és a Tantárgy teljesítési feltételei részben),




Az összes oktatási rész/tantárgy adatlapja egyértelműen leírja a teljesítési követelményeket, valamint azokat a tanulási eredményeket (részletes ismeretek, készségek, attitűdök és autonómia kimenetek), amelyeket a végzett hallgató a képzési rész/tantárgy elvégzése után elsajátít.




- előfeltételek, társkövetelmények és ajánlások a tanulmányi terv elkészítésekor,




Az egyes profiltárgyak folytonosságára és a téli vagy nyári félévben az ajánlott tanulmányi tervnek megfelelő beépítésére a kar vonatkozó képzési programjában előírt feltételek és szabályok az irányadók. A folytonosság szerint a tanulmányi programban szereplő tantárgyak felosztása: folytonosság nélküli tantárgyak – egy ilyen tárgy teljesítésének nem feltétele egy másik tárgy sikeres teljesítése. A nyelvészeti tantárgyak kontinuitása a nyelvészeti bevezetés után a nyelvi szintek hierarchiáját követi, ezek a tantárgyak: Szlovák nyelv morfológiája, Szlovák nyelv lexikológiája, Szlovák nyelv szintaxisa és Szlovák nyelv stilisztika.


Az irodalomtörténeti tantárgyak kontinuitása az irodalomelméletre épül, az egyes korszakok logikus időrendben vannak: Régebbi szlovák irodalom, Klasszicizmus és preromantika a szlovák irodalomban, Romantika a szlovák irodalomban, Realizmus a szlovák irodalomban, A két világháború közötti időszak szlovák irodalma. A gyermek- és ifjúsági irodalom profiltárgy az egyik módszertani tantárgy, amely a szlovák irodalomtörténet tanulmányozását követi.




- a tanulmányi terv/tantárgy minden egyes oktatási részére meghatározza az igénybe vett oktatási tevékenységeket (előadás, szeminárium, gyakorlat, szakdolgozat, projektmunka, laboratóriumi munka, szakmai gyakorlat, kirándulás, terepgyakorlat, szakmai gyakorlat, államvizsga és egyebek, ill. ezek kombinációi) alkalmasak az oktatási eredmények elérésére,


Valamennyi oktatási rész/tantárgy adatlapján egyértelműen szerepel az az oktatási tevékenység, amellyel a PF UJS biztosítja az elvárt oktatási eredmények elérését.


Az oktatási részek/tantárgyak esetében a legtöbb esetben előnyben részesítjük az oktatási tevékenységet - előadást vagy szemináriumot -, azonban a jelenlegi járványügyi helyzetet figyelembe véve szükségesnek és természetesnek tartjuk, hogy ezen tevékenységek online tevékenység formájában is megvalósuljanak.


A tágabb területeken végzett kutatási tevékenységet igénylő oktatási részek/tantárgyak esetében célszerűnek tartjuk kutatási tartózkodás formájában megoldani. Az oktatási formák, mint például a zárómunka, a projektmunka, a diplomás képzés természetes formái.




- az oktatási tevékenység végzésének módjai - szemtől szemben, távoktatás, kombinált (a tantárgyi tájékoztatók szerint),




Valamennyi oktatási rész/tantárgy adatlapján az oktatási módszerek egyértelműen „szemtől-szembe” deklarálva vannak.




- tantárgy vázlat/tanfolyam




Vázlatok minden oktatási rész/tantárgy tájékoztatójában, melyek többnyire előadások, ill. szemináriumok.




- tanulói terhelés ("hatókör" az egyes tantárgyakra és az oktatási tevékenységekre külön-külön)




A bemutatott tanulmányi program oktatási részeinek/tárgyainak elkészítésekor figyelembe vettük a hallgatók leterheltségét, az ECTS-nek megfelelően, a hozzárendelt kreditek és az oktatás időkeretétől függően.




- az elért oktatási eredmények és a kapcsolódó munkaterhelés alapján az egyes részekhez rendelt kreditek,




A magasabb kreditpontos oktatási részek/tantárgyak esetében, ahol a személyes oktatás egyórás támogatása nem volt összhangban a hallgató leterheltségével, a deklarált tanulási feladatokat, feladatokat, kimeneteket a hallgató ellenőrzött önmagán keresztül oldja meg. -tanulás oktatói irányítással, majd utólagos ismeretek bemutatása ill készségek, amelyek előre meghatározottak voltak a feladatok megfogalmazásában.






d) - A felsőoktatási intézmény feltünteti azt a kreditszámot, amelynek megszerzése feltétele a tanulmányok sikeres befejezésének, valamint az egyéb feltételeket, amelyeket a hallgatónak teljesítenie kell a tanulmányai sikeres befejezéséhez, beleértve az államvizsga feltételeit, a tanulmányok megismétlésének, meghosszabbításának és megszakításának szabályait.
A kreditszám, amelynek elérése szükséges a tanulmányok sikeres befejezéséhez: 180. A hallgató egy akadémiai évben 60 kreditet szerezhet. A szlovák nyelv és irodalom tanári tanulmányi program kötelező tárgyainak teljesítéséhez szükséges kreditek száma: 50. A kötelezően választható tárgyakért kapható kreditek száma (amelyekbe beletartozik a Záródolgozati szemináriumért járó 4 kredit), valamint a szabadon választható tárgyakért kapható kreditek száma: minimum 19. Az államvizsgatárgyakért kapható kreditek száma: Államvizsga 2 kredit, A záródolgozat és annak megvédése 8 kredit, összesen 10 kredit. A Záródolgozati szemináriumot a hallgató azon a szakpárján veszi fel, amelyikből a záródolgozatát írja. Az első szakon kapható kreditek száma (amelyikből a hallgató a záródolgozatát írja): a kötelező tárgyakért 50, a kötelezően választható tárgyakért 19, az államvizsgatárgyakért 10. Összesen az első szakból: 79. A másik szakon megszerezhető kreditek száma: a kötelező tárgyakért 50, a kötelezően választható tárgyakért 15, az államvizsgatárgyakért 2. Összesen a másik szakból: 67. A tanári alapon megszerezhető kreditek száma: 34. A tanulmányok során összesen megszerezhető kreditek száma: 180 (1. szak: 79. 2. szak: 67, tanári alap: 34). A pedagógiai gyakorlaton való részvétel kötelező. Az 1. szinten teljesítendő pedagógiai gyakorlat (órahallgatás) a tanári alap részét képezi, és 1 kredit jár érte.
e) - Az egyes tanulmányi tervek esetében a felsőoktatási intézmény feltünteti a tanulmányi program egyes részeinek teljesítésére vonatkozó feltételeket, valamint a hallgató előrehaladását a tanulmányi programban az alábbiak szerint:

A kötelező tárgyakért a hallgató 122 kreditet szerez. Ebből 116 kreditet a tantárgyak sikeres teljesítéséért és a pedagógiai gyakorlatért (50 kreditet az első szakjából, 50-et a másik szakjából, 16-ot a tanári alapból). Ezeken kívül a kötelező államvizsga teljesítéséért 6 kredit jár (ebből 2 kredit az első szakon, 2 kredit a másik szakon és 2 kredit a tanári alapon). Az egyes szakokon előfordulhat 1-2 kredit eltérés, ezeket azonban kompenzálja a kötelezően választható tárgyak kínálata. A kötelező és a kötelezően választható tárgyak sikeres teljesítéséért járó kreditek összege változatlanul 175 kredit marad.

 

-       a kötelezően választható tantárgyakért kapható kreditek száma, amelyek szükségesek a tanulmányok sikeres befejezéséhez / a tanulmányok egy részének befejezéséhez,

 

A kötelezően választható tárgyakért a hallgató 53 kreditet kap. Ebből 49 kreditet a tantárgyak sikeres teljesítéséért és a pedagógiai gyakorlatért (19 kreditet az első szakjából – amelyikből a záródolgozatát írja, 15 kreditet a másik szakjából és 8 kreditet a tanári alapból). Ezeken kívül a hallgató kötelezően megvédi a záródolgozatát, amelyért az egyik szakján 8 kreditet kap.

 

-       a szabadon választható tantárgyakért kapható kreditek száma, amelyek szükségesek a tanulmányok sikeres befejezéséhez / a tanulmányok egy részének befejezéséhez,

 

A szabadon választható tárgyakat a hallgató a tanári alapon tudja felvenni. Itt az egész kar kínálatából válogathat minimum 5 kredit értékben a baccalaureatusi tanulmányok során.  

 

-       a tanulmányok sikeres befejezéséhez szükséges kreditek száma / a tanulmányok egy részének befejezéséhez a pedagógiai-pszichológiai és társadalomtudományi tanári alapon, valamint az adott szakon, amennyiben szakpárosításban működő tanári tanulmányi programról vagy szakpárosításban működő fordítói tanulmányi programról van szó,

 

A tanulmányok sikeres befejezéséhez 180 kredit megszerzése szükséges, ebből 79 az első szakból (amelyiken a hallgató a záródolgozatát írja), 67 a másik szakon és 34 kredit a tanári alapon.  

 

-       a záródolgozatért és annak megvédéséért járó kreditek száma a tanulmányok sikeres befejezéséhez,

 

A hallgató 12 kreditet szerez a záródolgozatért és annak sikeres megvédéséért (ebből 4-et a záródolgozaton végzett munkájáért a Záródolgozati szeminárium tantárgy keretében és 8-at a záródolgozat megvédéséért). 

 

-       a szakmai gyakorlatért járó kreditek száma a tanulmányok sikeres befejezéséhez / a tanulmányok egy részének befejezéséhez,

 

A hallgató 3 kreditet szerez a pedagógiai gyakorlatért a tanár alap keretében.

f) - A felsőoktatási intézmény ismerteti a tanulmányi kimenetek ellenőrzésére és a hallgatók értékelésére vonatkozó szabályokat, valamint az értékeléssel kapcsolatos javítási eljárások lehetőségét.

Az értékelés szabályai, kritériumai és módszerei transzparensek és a tanár által előre meghatározottak, s minderről az adott tantárgy információs lapja tájékoztat. A tantárgy teljesítésének felételei című részben világosan meg vannak határozva a hallgató tanulmánnyal kapcsolatos és egyéb, az oktatási cél megvalósításával kapcsolatos kötelességei, a tanulmányi feladatok elvégzésének formája, valamint a részeredmények értékelésének kritériumai is. A hallgató eredményeit feljegyzik, dokumentálják és archiválják. Az értékelés szabályai és folyamata a Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzatában van lefektetve. Az oktatás folyamán a hallgatók visszajelzést kapnak a tanártól, valamint iránymutatást és lehetőséget a hibák kijavítására. A hallgatónak lehetősége van arra, hogy tudomást szerezzen a saját értékeléséről személyes konzultációk, az akadémiai információs rendszer vagy a Moodle platform révén. 

A hallgatónak lehetősége van a konzultációs órák kihasználására a félév során. A gyakorlat azt mutatja, hogy a hallgatók élnek is ezzel a lehetőséggel annak érdekében, hogy jobb eredményeket érjenek el. Amennyiben a hallgató teljesíti az adott vizsgatárgyra vonatkozó követelményeket, lehetősége van egy rendes és két javító vizsgaidőpontra (valamint – indokolt esetben – komisszionális vizsgára). Az erre, valamint a kreditek gyűjtésére és elfogadtatására vonatkozó előírásokat a Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzata tartalmazza. Az akadémiai információs rendszer adminisztratív ellenőrzését a Tanulmányi osztály végzi a Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzatában lefektetett szabályok alapján.


g) - A tanulmányok vagy azok részeinek elismerésére vonatkozó feltételek.

A Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzata világosan leírja a kreditek megszerzésével, gyűjtésével és átvitelével kapcsolatos eljárásokat, amelyek összhangban vannak a kredittranszfer európai rendszerével. Ugyanígy meg vannak határozva a más egyetemen teljesített tantárgyak elfogadtatására vonatkozó szabályok.


h) - A felsőoktatási intézmény feltünteti a tanulmányi program záródolgozatainak témáit (vagy az azok elérhetőségére vonatkozó hivatkozást).
i) - A felsőoktatási intézmény leírja az alábbiakat, vagy megadja az ezekre vonatkozó hivatkozást:

-       a záródolgozatok témakiírására, kidolgozására, opponálására, védésére és értékelésére vonatkozó szabályokat a tanulmányi programban,

 

A záródolgozatok témakiírására, kidolgozására, opponálására, védésére és értékelésére vonatkozó szabályok a Selye János Egyetem Tanulmányi szabályzatában vannak lefektetve, amely hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben (Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné predpisy, 2018, 8. sz.).

 

-       a hallgatói mobilitásban való részvétel lehetőségeit,

 

A hallgatók hazai és külföldi mobilitását az egyetem tanulmányutakkal és kutatói tevékenység támogatásával segíti. Annak érdekében, hogy növekedjen a hallgatói mobilitásban (pl. Erasmus+) részt vevő hallgatók száma, az egyetem nemzetközi kapcsolatok részlege a karokkal együtt rendszeresen szervez workshopokat, és felkínálja a személyes és az online konzultáció lehetőségét. A hallgatók az egyetem információs eszközei révén is értesülnek a mobilitási lehetőségekről. A hallgatók, oktatók és munkatársak külföldi mobilitásáról a 3/2014. számú rektori rendelet nyújt tájékoztatást (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2018, 10. sz.).

 

-       az akadémiai etika szabályainak betartását és az ezekből származó következményeket,

 

A felsőoktatási intézmény tanulmányi programja olyan szabályokat is érvényesít, amelyek a kutatói integritás biztosítására, a plagizálás megelőzésére, valamint az egyéb akadémiai csalásokra irányulnak. A Selye János Egyetem Alapszabályzata értelmében a plagizálás fegyelmi vétségnek számít és fegyelmi eljárást von maga után. A felsőoktatási intézmény szem előtt tartja, hogy ne sérüljön a kutatói integritás, illetve ne történjen plagizálás vagy más akadémiai csalás, továbbá olyan eljárásokat foganatosít, amelyek biztosítják, hogy a szabályok megszegése összeegyeztethetetlen legyen az akadémiai fokozat megszerzésével. Ezeket a szabályokat és eljárásokat a Selye János Egyetem Alapszabályzata tartalmazza (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné predpisy, 2013, 11. sz.).

 

-       a speciális igényű hallgatókra vonatkozó eljárásokat;

 

A mai trendekkel összhangban az egyetem szisztematikusan keresi és megszólítja a speciális igényű hallgatókat, aminek köszönhetően megfigyelhető a számuk növekedése. A speciális igényű hallgatók támogató szolgáltatásokra jogosultak. Ennek részleteit a speciális igényű hallgatókról szóló 7/2016. számú rektori irányelv tartalmazza (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2016, 9. sz.).

 

-       a hallgató irányából érkező panaszokra és fellebbezésekre vonatkozó eljárásokat.

 

A Selye János Egyetem Alapszabályzata szerint a hallgató az akadémiai közösség tagjává az egyetemen vagy a karokon megvalósuló tanulmányi programok valamelyikére történő beiratkozás után válik. Az akadémiai közösség tagjaként jogában áll ötletekkel, észrevételekkel és panasszal fordulni az akadémiai önkormányzati szervek valamelyikéhez (ennek szabályai és eljárásai a legiszlatív dokumentumokban vannak lefektetve). A hallgatók a kérelmek áttanulmányozásának hatékony módjait alkalmazhatják. Ezek hozzájárulnak ahhoz, hogy ne sérüljön a hallgatók érdeke, és lehetővé teszik, hogy a hallgatók felhívják a figyelmet arra, ha az egyetem tevékenységében hiányosságokat tapasztalnak. A kérelmek megvizsgálása transzparens módon, a hallgatók képviselőjének jelenlétében történik. A kérelem benyújtója visszacsatolást kap a kérelem benyújtásával és az ebből fakadó rendelkezésekkel kapcsolatban.


5. - A tanulmányi program tantárgyainak információs lapjai
A T.t. 614/2002 sz. rendelet alapján

A vonatkozó tanulmányi program tantárgyainak információs lapjai a Szlovák Köztársaság Oktatásügyi Minisztériuma 155/2013. számú rendeletének első mellékletében található struktúra alapján készültek.


6. - Az akadémiai év aktuális időbeosztása és az aktuális órarend
7. - A tanulmányi programot biztosító személyek
a) - A tanulmányi program megvalósításáért, fejlesztéséért és minőségéért felelős személy (funkciója és elérhetősége feltüntetésével)

prof. PhDr. Juraj Vaňko,CSc.


vankoj@ujs.sk


b) - A tanulmányi program profiltantárgyait biztosító személyek névsora a tantárgyhoz való hozzárendeléssel, valamint elérhetőségeikkel, összekötve az egyetemi alkalmazottak központi nyilvántartásával (ezek feltüntethetőek a tanulmányi tervben is).

prof. PhDr. Juraj Vaňko,CSc.

vankoj@ujs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/10389

Bevezetés a nyelvtudományba és a szlovák nyelv hangtani síkja

A szlovák nyelv mondattana

A szlovák nyelv stilisztikája

 

doc. PeadDr. Patrik Šenkár, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/10667

senkarp@ujs.sk

Irodalomelmélet

Régebbi szlovák irodalom

Klasszicizmus és preromantika a szlovák irodalomban

A szlovák romantika irodalma

Realizmus a szlovák irodalomban

Két világháború közötti szlovák irodalom

GYermek és ifjúsági rodalom

 

Dr. habil. Sándor János Tóth, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/8439

toths@ujs.sk

A szlovák nyelv morfológiája

A szlovák nyelv lexikológiája


c) - A tanulmányi program profiltárgyait biztosító személyek tudományos/művészeti-pedagógiai jellemzésének (VUPCH) elérhetősége.

Elérhető a SJE AIS-ban.

d) - A tanulmányi program oktatóinak névsora a hozzájuk rendelt tantárgyakkal, elérhetőségeikkel együtt, összekötve az egyetemi alkalmazottak központi nyilvántartásával (feltüntethető a tanulmányi tervben is).

doc. PeadDr. Patrik Šenkár, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/10667

senkarp@ujs.sk

 

Dr. habil. Sándor János Tóth, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/8439

toths@ujs.sk

 

prof. PhDr. Juraj Vaňko,CSc.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/10389

vankoj@ujs.sk

 

PeadDr. Jaroslav Vlnka, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14327

vlnkaj@ujs.sk


e) - A záródolgozati témavezetők névsora a hozzájuk rendelt témákkal (valamint elérhetőségeik feltüntetésével).

Elérhető a SJE AIS-ban.

f) - A záródolgozati témavezetők tudományos/művészeti-pedagógiai jellemzéseinek (VUPCH) elérhetősége.

Elérhető a SJE AIS-ban.

g) - A tanulmányi programban résztvevő hallgatók képviselői, akik a hallgatók érdekeit képviselik (név és elérhetőség).

Mgr. art. Rita Báncziová, 129293@student.ujs.sk


h) - A tanulmányi program tanulmányi tanácsadója (elérhetőséggel és a tanácsadással kapcsolatos további információkkal, valamint a konzultáció órarendjének feltüntetésével)

Mgr. Norbert Istvánik, istvanikn@ujs.sk


i) - A tanulmányi program egyéb kisegítő munkatársai - hozzárendelt tanulmányi referens, karriertanácsadó, adminisztratív munkaerő, szállásoltatási ügyintéző és hasonlók (elérhetőséggel)

Zsuzsanna Farkas, farkasz@ujs.sk

Mgr. Norbert Istvánik, istvanikn@ujs.sk

Mgr. Attila Duba, dubaa@ujs.sk 


8. - A tanulmányi program térbeli, materiális és technikai hátterének bebiztosítása
a) - A tanulmányi program tantermeinek és azok technikai felszereltségének jellemzése az oktatási kimenetekhez és a tantárgyakhoz rendelve (laboratóriumok, projekt- és művészeti szaktantermek, stúdiók, műhelyek, tolmácsfülkék, klinikák, szerzetesi szemináriumok, tudományos és technikai parkok, technológiai inkubátorok, iskolai üzemek, gyakorlati központok, gyakorlóiskolák, oktatói-gyakorlói berendezések, sportcsarnokok, uszodák, sportpályák).

https://tkk.ujs.sk/hu/felepites-selyejanosegyetem/magyar-nyelv-es-irodalom-tanszek.html#a-tanulm%C3%A1nyi-program-infrastrukt%C3%BAr%C3%A1ja


b) - A tanulmányi program információszolgáltatásának jellemzői (a tananyaghoz való hozzáférés a tantárgy információs lapjai alapján, információs adatbázisokhoz és információs forrásokhoz való hozzáférés, információs technológiák és hasonlók).
c) - A tanulmányi programban alkalmazott távoktatás jellemzése. Hozzáférések, az online-tanulást lehetővé tevő portálok. A jelenléti oktatásról a távoktatásra történő átmenet folyamata.

A távoktatás vagy a kombinált formában történő oktatás igényeire az egyetemen 4 db szerver működik BigBlueButton videokonferencia rendszerrel. A távoktatás alternatív eszköze az MS Teams platform, amely az Office 365 A1 for faculty csomag része, amely minden tanár és hallgató számára elérhető. Még 2015-ben egy nyílt forráskódú LMS Moodle alapú e-learning rendszert hoztak létre és helyeztek üzembe az UJS-ben. Ezt a rendszert 2017-ben részben integrálták a WeBWorK rendszerrel. Ez a komplex rendszer 2019-ben is működött. A Moodle továbbra is lehetőséget biztosít az egyes tantárgyak tan- és segédanyagainak megjelentetésére, a házi feladat bevitelére és az elektronikus tudásfelmérésre az engedélyezett zónában. Emellett a WeBWorK lehetőséget biztosít matematikai feladatok automatizált generálására, bevitelére és értékelésére. A kábeles csatlakozási lehetőség mellett, amely ŠD-ben, az Egyesült Királyságban és más kiválasztott helyeken elérhető, az UJS valamennyi épületében a hallgatók WiFi hálózaton keresztül hozzáférnek az internethez. A hálózathoz való csatlakozáshoz egy személy hitelesítése (bejelentkezési név és jelszó) szükséges. 2016-ban bevezették a központi nyomtatási rendszert, amely a hallgatók számára is elérhető. A hallgatóknak lehetőségük van jóváírást hozzáadni számláikhoz az UJS pénztáránál.

d) - A felsőoktatási intézmény partnerintézményei a tanulmányi program oktatási tevékenységének biztosításában, valamint participációjuk jellemzése.

A tanulmányi programban az oktatási tevékenységek biztosítása szempontjából a fő partnerek a gyakorlóiskolák, iskolai létesítmények és gyakorló óvodák, ahol a SJE TKK hallgatóinak pedagógiai gyakorlata zajlik.

A Pedagógiai Kar több mint harminc szlovákiai képzőiskolával áll szerződésben. Képzőiskolák nemcsak Komáromban vannak, hanem pl Dunaszerdahelyen, Nagymegyeren, Galantán, Érsekújvárban, Rozsnyón, Királyhelmecen, Pozsonyban, Ipolyságon, Párkányban, Nagykaposon,Gútán és Rimaszombatban.

A pedagógiai gyakorlat keretében a hallgatók megfigyelik és elemzik az oktatási folyamatot, megtanulják alkalmazni a közismereti tantárgyak, az általános és szakirányú didaktika tanulmányozása során megszerzett elméleti ismereteket, fokozatosan elsajátítják a tanári hivatás teljesítéséhez szükséges pedagógiai ismereteket.

e) - A szociális, sport-, kulturális, szellemi és közösségi élet megélésének lehetőségei és jellemzői.

https://tkk.ujs.sk/hu/felepites-selyejanosegyetem/magyar-nyelv-es-irodalom-tanszek.html#a-tanulm%C3%A1nyi-program-infrastrukt%C3%BAr%C3%A1ja


https://www.youtube.com/watch?v=1IvvlL0ynKg 


f) - A tanulmányi programok hallgatóinak mobilitáson és szakmai gyakorlaton való részvételének lehetőségei és feltételei (a kapcsolatok feltüntetésével), a jelentkezés menete, az elismertetés szabályai.

Az SJE az Erasmus+, Makovecz, CEEPUS mobilitási programok keretében külföldi tanulmányi mobilitást, valamint a Balassi Intézet (a Moldovai Köztársaság Emberi Erőforrások Minisztériumának mobilitási ösztöndíjai) által kínált különböző szakmai gyakorlatokat kínál a diákjainak. 

Az SJE jelenleg 118 kétoldalú megállapodást, memorandumot és intézményközi megállapodást kötött 63 partnerintézménnyel 15 európai országban, valamint intézményközi megállapodásokat kötött az EU-n kívüli partnerországokban a KA107 tevékenység keretében.

A Nemzetközi Kapcsolatok Tanszék az UJS karokkal együttműködve rendszeresen szervez Erasmus+ információs napokat és workshopokat, valamint lehetőséget biztosít személyes vagy online konzultációra. Promóciós anyagokat, szórólapokat és brosúrákat osztanak szét az SJE diákjai között. Ugyanakkor az SJE Nemzetközi Kapcsolatok Tanszéke rendszeresen közzéteszi tevékenységéről szóló információkat az Erasmus+ UJS weboldalán, és az egyetem információs eszközein keresztül tömegesen küld információkat az UJS hallgatóinak, oktatóinak és munkatársainak. A hallgatók nyelvi támogatása az Erasmus+ On-line nyelvi támogatás (OLS) eszközén keresztül történik.

Partnerintézmények

https://www.ujs.sk/sk/medzinarodne-vztahy/partneri.html

Erasmus+

A hallgatók tanulmányi célú mobilitása:

http://erasmus.ujs.sk/sk/studium.html

Hallgatói mobilitás szakmai gyakorlat céljából:

http://erasmus.ujs.sk/sk/staz.html

Útmutató a diákok számára a jelentkezéshez:

http://erasmus.ujs.sk/sk

Koordinátorok elérhetőségei:

http://erasmus.ujs.sk/sk/kontakt.html

Makovecz program

https://www.ujs.sk/sk/medzinarodne-vztahy/makovecz.html

Egyéb mobilitási programok

https://www.ujs.sk/sk/medzinarodne-vztahy/mobilita.html

9. - A tanulmányi programok jelentkezőinek képességeivel kapcsolatos elvárások
a) - A tanulmányi programra való felvételhez szükséges képességek és feltételek.

A felsőoktatási törvény szerint a Szlovák nyelv és irodalom együttes oktatása alapképzési szakra a jelentkező felvételének alapvető feltétele a teljes középfokú végzettség vagy a teljes középfokú szakirányú végzettség megszerzése érettségivel, beleértve szlovák nyelv és irodalom szakos érettségi. Az iskolai végzettséget igazoló dokumentum az érettségi bizonyítvány hiteles másolata.

b) - A felvételi eljárás folyamata.

Az alapképzési szakon a tervezett létszám túllépése esetén a jelentkezők sorrendjének meghatározásánál a pontértékelés lesz a döntő. A vizsgálatba való felvétel alapfeltételeinek teljesítésének elbírálása után azok a jelentkezők kerülnek felvételre, akik az egyéni szempontok alapján a legmagasabb összpontszámot érték el.

Az elfogadott pályázók sorrendje a pontok összege alapján kerül megállapításra az alábbi szempontok szerint.

1. szempont: az év végi értékelés átlagértékei 1‒3. évfolyam középiskolai (5 éves vagy 8 évfolyamos gimnáziumi tanulók esetében a középiskola utolsó 3 évfolyamára), az 1. félévre pedig a középiskola utolsó évfolyamára. Maximum 30 pont.

Pont átlag

tól-ig

30 1,00 1,10

28 1,11 1,25

26 1,26 1,35

24 1,36 1,45

22 1,46 1,55

20 1,56 1,65

18 1,66 1,75

16 1,76 1,85

14 1,86 1,90

12 1,91 1,95

10 1,96 2,00

8 2,01 2,05

6 2,06 2,10

4 2,11 2,15

2 2,16 2,2

0 2.21 és magasabb


2. kritérium: versenyek és egyéb tevékenységek. Maximum 10 pont. Ha a pályázó a felsorolt ​​kategóriák valamelyikéből maximum 10 pontot kap, egyéb tevékenységei a továbbiakban nem számítanak bele.

- Középiskolai szakmai tevékenység (körzeti, területi, országos forduló) ‒ egyénileg értékelve. Maximum 10 pont.

- Szavalóversenyeken való helyezés (kerületi, területi, országos forduló) ‒ egyénileg értékelve. Maximum 10 pont.

- Művészeti tevékenységi versenyeken való helyezés (kerületi, területi, országos forduló) ‒ egyénileg értékelve. Maximum 10 pont.

- Sportversenyeken való helyezés (kerületi, területi, országos forduló) ‒ egyénileg értékelve. Maximum 10 pont.

A felvételi bizottság csak azokat az eredményeket veheti figyelembe a versenyeken, amelyeket a jelentkező oklevéllel, bizonyítvánnyal vagy más hiteles dokumentummal megfelelően dokumentál.

A tanulmányi felvételről az UJS Pedagógiai Karának dékánja dönt a felvételi bizottság javaslata alapján a felvételi feltételeknek megfelelően.


Elektronikus jelentkezés az UJS-hez - bemutató:

https://www.youtube.com/watch?v=Q2vkYKM-ZDw&t=19s


volume_up

content_copy


share


c) - Az utóbbi időszak felvételi eljárásainak eredményei.

2021/22

12

11

2020/21

13

10

2019/20

20

6

10. - A felkínált képzés minőségére vonatkozó visszacsatolások
a) - A tanulmányi programok minőségével kapcsolatos hallgatói visszajelzések nyomon követése és értékelése.

A munkáltatóktól kapott érdemi visszajelzések a tanulmányi program monitorozásának és értékelésének fontos részét képezik. Az oktatás színvonalával kapcsolatos visszajelzések az alábbi kérdőívek segítségével történnek: az oktatás színvonalát értékelő kérdőív, az akadémiai információs rendszerben közzétett kérdőívek, az Alumni rendszerben végzett felmérés, a karok által végzett felmérések az oktatás gyakorlati vonatkozásaival kapcsolatban. Az értékelés fontos részét képezik azok az anonim kérdőívek, amelyeket a hallgatók tölthetnek ki minden akadémiai félévben. Ezek révén az anonim kérdőívek révén a hallgatók kifejezhetik véleményüket az oktatás tartalmával, formájával és színvonalával kapcsolatban. A kérdőívek kitöltése az akadémiai információs rendszeren keresztül történik, ahol a hallgatók értékelhetik a tantárgyaikat, illetve az oktatók teljesítményét is. A kérdőív három részből áll: általános rész, az oktatási folyamat értékelése (két kérdés minden tantárgyhoz), észrevételek és javaslatok. A visszajelzések minden esetben kiértékelésre kerülnek, és az oktatók ezek alapján igyekeznek az oktatás színvonalát javítani. Az abszolvensektől kapott visszajelzések begyűjtésére a Selye János Egyetem Karrier-tanácsadó Központja kidolgozta az egyetem Alumni rendszerét, amelynek részét képezi az Abszolvensek klubja – Alumni Space, amely egy abszolvensek számára elérhető portál, és össze van kapcsolva az akadémiai információs rendszerrel. E portál felhasználói kizárólag az egyetem abszolvensei lehetnek, tehát azok, akik diplomájukat a Selye János Egyetemen szerezték. Ennek a rendszernek köszönhetően az egyetem információkat szerez az abszolvensek érvényesüléséről a munkaerőpiacon.


b) - A tanulmányi programok minőségének javítására irányuló intézkedések és az ezzel kapcsolatos hallgatói visszajelzések eredményei.

A munkáltatóktól kapott érdemi visszajelzések a tanulmányi program monitorozásának és értékelésének fontos részét képezik. Az oktatás színvonalával kapcsolatos visszajelzések az alábbi kérdőívek segítségével történnek: az oktatás színvonalát értékelő kérdőív, az akadémiai információs rendszerben közzétett kérdőívek, az Alumni rendszerben végzett felmérés, a karok által végzett felmérések az oktatás gyakorlati vonatkozásaival kapcsolatban. Az értékelés fontos részét képezik azok az anonim kérdőívek, amelyeket a hallgatók tölthetnek ki minden akadémiai félévben. Ezek révén az anonim kérdőívek révén a hallgatók kifejezhetik véleményüket az oktatás tartalmával, formájával és színvonalával kapcsolatban. A kérdőívek kitöltése az akadémiai információs rendszeren keresztül történik, ahol a hallgatók értékelhetik a tantárgyaikat, illetve az oktatók teljesítményét is. A kérdőív három részből áll: általános rész, az oktatási folyamat értékelése (két kérdés minden tantárgyhoz), észrevételek és javaslatok. A visszajelzések minden esetben kiértékelésre kerülnek, és az oktatók ezek alapján igyekeznek az oktatás színvonalát javítani. Az abszolvensektől kapott visszajelzések begyűjtésére a Selye János Egyetem Karrier-tanácsadó Központja kidolgozta az egyetem Alumni rendszerét, amelynek részét képezi az Abszolvensek klubja – Alumni Space, amely egy abszolvensek számára elérhető portál, és össze van kapcsolva az akadémiai információs rendszerrel. E portál felhasználói kizárólag az egyetem abszolvensei lehetnek, tehát azok, akik diplomájukat a Selye János Egyetemen szerezték. Ennek a rendszernek köszönhetően az egyetem információkat szerez az abszolvensek érvényesüléséről a munkaerőpiacon.


c) - Az abszolvensek visszajelzéseinek eredményei a tanulmányi programok minőségének javítására irányuló intézkedésekkel kapcsolatban.

A munkáltatóktól kapott érdemi visszajelzések a tanulmányi program monitorozásának és értékelésének fontos részét képezik. Az oktatás színvonalával kapcsolatos visszajelzések az alábbi kérdőívek segítségével történnek: az oktatás színvonalát értékelő kérdőív, az akadémiai információs rendszerben közzétett kérdőívek, az Alumni rendszerben végzett felmérés, a karok által végzett felmérések az oktatás gyakorlati vonatkozásaival kapcsolatban. Az értékelés fontos részét képezik azok az anonim kérdőívek, amelyeket a hallgatók tölthetnek ki minden akadémiai félévben. Ezek révén az anonim kérdőívek révén a hallgatók kifejezhetik véleményüket az oktatás tartalmával, formájával és színvonalával kapcsolatban. A kérdőívek kitöltése az akadémiai információs rendszeren keresztül történik, ahol a hallgatók értékelhetik a tantárgyaikat, illetve az oktatók teljesítményét is. A kérdőív három részből áll: általános rész, az oktatási folyamat értékelése (két kérdés minden tantárgyhoz), észrevételek és javaslatok. A visszajelzések minden esetben kiértékelésre kerülnek, és az oktatók ezek alapján igyekeznek az oktatás színvonalát javítani. Az abszolvensektől kapott visszajelzések begyűjtésére a Selye János Egyetem Karrier-tanácsadó Központja kidolgozta az egyetem Alumni rendszerét, amelynek részét képezi az Abszolvensek klubja – Alumni Space, amely egy abszolvensek számára elérhető portál, és össze van kapcsolva az akadémiai információs rendszerrel. E portál felhasználói kizárólag az egyetem abszolvensei lehetnek, tehát azok, akik diplomájukat a Selye János Egyetemen szerezték. Ennek a rendszernek köszönhetően az egyetem információkat szerez az abszolvensek érvényesüléséről a munkaerőpiacon.


11. - A tanulmányok vagy a tanulmányi programok hallgatóira vonatkozó egyéb releváns belső előírások és információk elérhetősége
(pl. tanulmányi útmutató, elszállásolási rend, illetékekre vonatkotó irányelv, diákhitelekre vonatkozó útmutató stb.)

A Selye János Egyetem Ösztöndíjszabályzata (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné predpisy, 2018, 2. sz.)

5/2013-as számú rektori irányelv a Tudományos Diákköri Konferenciáról (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2021, 5. sz.)

10/2010-es számú rektori irányelv a számítógépek kölcsönzésének alapelveiről (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/ Vnútorné akty riadenia, 2011, 7. sz.)

1/2021-es számú rektori irányelv az SJE tandíjairól és tandíjakkal kapcsolatos illetékeiről a 2021/2022-es akadémiai évben (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2021, 6. sz.)

9/2020-as irányelv a hallgatók elszállásolásáról a Selye János Egyetem Diákotthonában (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2020, 29. sz.)

8/2016 sz. irányelv az SJE-n végzett tanulmányok sikeres befejezését igazoló okmányokról (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2016, 10. sz.)

1/2014-es számú irányelv – A SJE Egyetemi Könyvtárának Könyvtári és Kölcsönzési Szabályzata (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2014, 2. sz.)

A Hallgatói Önkormányzta Alapszabályzata (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2010, 8. sz.)

3/2014-es számú irányelv az ERASMUS+ program mobilitásainak szervezéséről (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2018, 10. sz.)

7/2016 sz. irányelv a speciális igényű hallgatókról és koordinátoruk hatásköréről az SJE-en (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2016, 9. sz.)

6/2016 sz. rektori irányelv az információkhoz való hozzáférésről (hozzáférhető az akadémiai információs rendszerben: Dokumenty/UJS-legislatíva/Vnútorné akty riadenia, 2016, 8. sz.)