DOKUMENTUM
Tanulmányi program
MDSSdb22 - Missziológia, diakónia és szociális gondoskodás
Képzés
Stupeň - I. - bakalár, forma - nappali, typ - Egyszakos képzés
Dokumentum típusa
Tanulmányi program jellemzése
Egyetem megnevezése
Selye János Egyetem
Egyetem székhelye
Bratislavská cesta 3322, 94501 Komárno
Egyetemi kar megnevezése
Református Teológiai Kar
Egyetemi kar székhelye
Bratislavská cesta 3322, 945 01 Komárno
A felsőoktatási intézmény tanulmányi programot jóváhagyó szerve:
A Selye János Egyetem Minőségbiztosítási Tanácsa
A tanulmányi program jóváhagyásának vagy a tanulmányi program módosításának dátuma:
13.06.2022
Hivatkozás a tanulmányi program felsőoktatási intézmény által végzett egyéb időszakos értékeléseinek eredményeire:
x
Hivatkozás a tanulmányi program akkreditációs kérelmének értékelő jelentésére a T.t. 269/2018 törvényének 30 §-a alapján.
Az értékelő jelentés az AIR-ben található
1. - A tanulmányi programmal kapcsolatos alapvető információk
a) - A tanulmányi program megnevezése és száma a tanulmányi programok nyilvántartása alapján.
Missziológia, diakónia és szociális gondoskodás 113057
b) - A felsőfokú tanulmányok szintje és a végzettség ISCED-F-kódja.
első fok, ISCED 645
c) - A tanulmányi program megvalósulásának helye/-i
Komárno
d) - Azon tanulmányi szak megnevezése és száma, amelyben a tanulmányi program elvégzésével főiskolai végzettség szerezhető, vagy annak a két tanulmányi szaknak a kombinációja, amely tanulmányi programjának elvégzésével főiskolai végzettség szerezhető; a szak/-ok ISCED-F-kódjai.
37 - Teológia
e) - A tanulmányi program típusa: akadémiai orientáció, szakmai orientáció; fordítói, fordítói szakpárosításban (a szakpárok feltüntetésével); tanári, tanári tanulmányi program szakpárosításban (a szakpárok feltüntetésével), művészeti, mérnöki, doktori, felkészítés szabályozott szakma végzésére, közös tanulmányi program, interdiszciplináris tanulmányok.
akadémiai orientáció
f) - A név elé megszerezhető akadémiai fokozat
Bc.
g) - A képzés formája
nappali forma
h) - Közös tanulmányi programok esetén az együttműködő felsőoktatási intézmények feltüntetése és annak meghatározása, hogy a hallgató melyik felsőoktatási intézményben milyen tanulmányi kötelezettségnek tesz eleget (Felsőoktatási törvény 54a §).

Nem releváns

i) - A tanulmányi programok nyelve vagy nyelvei.
Magyar nyelv, szlovák nyelv
j) - A tanulmányok standard időtartama akadémiai években kifejezve.
3 év
k) - A tanulmányi program kapacitása (tervezett hallgatói létszám), a jelentkezők tényleges száma és a hallgatók tényleges száma.
Tervezett létszám: 20 hallgató évfolyamonként
2. - Az abszolvens profilja és az oktatás céljai
a) - A felsőoktatási intézmény úgy írja le a tanulmányi program oktatási céljait, mint a hallgató képességeit a tanulmányi program befejezésekor és mint fő oktatási kimeneteket.

Az abszolvens szisztematikus, koherens és átfogó ismeretekkel rendelkezik a társadalomtudományok, az elmélet és a gyakorlat területén, beleértve a szociális szolgáltatások rendszerét, a klienscsoportokkal végzett szociális munka tágabb filozófiai, szociokulturális, történelmi-társadalmi és szociálpszichológiai összefüggéseit.


Az abszolvens birtokában van az elméleti és gyakorlati ismereteknek, kész önállóan összeállítani egy prevenciós programot, workshopot, tud tájékozódni a megelőzésben használt módszerekben, s a művelődési és szabadidős tevékenység terén egy adott helyzetben. Kész felismerni és megoldani a pszichopatologikus jelenségeket, együttműködve a kérdéskörben tevékenykedő szolgálatokkal és szolgáltatókkal. Kész megtervezni akár egyéni, akár csoport esetében a konzultáciüós folyamatokat. Felismeri a saját kompotencia szintjét, aktívan együttműködik a szociálos hálót alkotó partenrek képviselőivel mind az állami, mind a nem állami szolgáltatók síkján.


A képzés lehetővé teszi az abszolvensek számára, hogy olyan oktatásban részesüljenek, amely teljes mértékben kompatibilis a világ hasonló szakterületeivel, készségeik és kompetenciáik pedig alkalmasak és használhatóak ezeken a szociális területeken, az EU országaiban vagy a világ más részein történő későbbi munkavállalás során. Ezzel egyidejűleg felkészülnek a felsőoktatás második szintjére a szociális ellátás területén.


Az Európai Felsőoktatási Térség Szlovákiai Képesítési Keretrendszere alapján a tanulmányi program végzősei a 6. szinthez tartoznak, mivel egyetemi diplomát, államvizsga-bizonyítványt és oklevélmellékletet kapnak. Az egyén általános ismeretekkel rendelkezik a szintézis szintjén. Szakmai ismeretek: gyakorlati és módszertani ismeretek a tudományág egy kulcsfontosságú területén, amelyek a gyakorlat és a kutatás alapjául szolgálnak. Kognitív készségek: módszertani, szakmai és gyakorlati problémákra megoldási javaslatok készítése, az általános és szakmai ismeretek módosítása konkrét szakmai problémák megoldása során. Gyakorlati készségek: módszertani, szakmai és gyakorlati problémák megoldásának megvalósítása, módszerek, eszközök, műszerek és anyagok kreatív használata munkájuk során. Kompetenciák: önállóan és változó környezetben konkrét problémák megoldása, saját tanulásuk megtervezése, önálló és felelősségteljes döntéshozatal, saját véleményük megfelelő és szakszerű képviselete, kreatív és rugalmas gondolkodás.


Az abszolvensek ismerik és értik a szakmai területhez kapcsolódó teológiai, diakóniai, missziós, pszichológiai, jogi, orvosi, szociológiai és társadalmi fogalmakat. Ismerik a társadalmi szabályozásokat, a szociális ellátás vonatkozó adminisztárióját és a szakmai információs forrásokat, és felkészültek ezek használatára. Hozzájárulnak a köz- és egyházi mikro- és makrokörnyezetben a közös érdekek alapján történő kompetens problémamegoldáshoz. Ismerik és értik a társadalmi rendszer felépítését és főbb elemeit. Világos számukra a szlovákiai szociálpolitikai rendszer szerkezetének és működésének ismerete. A Szentírás tanításainak és a keresztény értékek alapjainak ismeretével rendelkeznek. Ismerik a keresztény egyházak történetét, a szociális ellátórendszerben betöltött múltbeli és jelenlegi szerepét, az egyházi szociális gondozás főbb jellemzőit, az egyházi szabályozó testületeket. Ismerik a szociális ellátórendszert és annak történetét, valamint a szociális munka leírását és történetét. Képességük van a konkrét társadalmi problémák lehetséges megoldásainak azonosítására és értékelésére, valamint az új megelőzési és problémamegoldó szolgáltatások fejlesztésére. Képességgel bírnak a társadalmi és szociális problémák kritikus és reflektív megfogalmazására. Képességük van arra, hogy a Szentírás és a keresztény értékek alapján, a társadalmi és szociális problémák megoldására konstruktívan reagáljanak, és ezeket a megoldásokat másoknak is felajánlják. Képességük van a keresztény értékek alapján történő segítségnyújtásra. Képesek a Szentírás és a keresztény értékek alapján lelkigondozói beszélgetéseket folytatni, konfliktusokat és problémákat megoldani. Képességük van a Szentírás alapján a keresztény értékek megfogalmazására és megfelelő közvetítésére a beszélgetések során.

b) - A felsőoktatási intézmény megjelöli azokat a szakmákat, amelyekre a végzett hallgató a tanulmányai elvégzését követően fel van készülve, valamint feltünteti a tanulmányi programban rejlő lehetőségeket a végzett hallgatók érvényesülése szempontjából.

A misszió, diakónia és szociális gondoskodás szakon végzettek a következő munkakörökben helyezkedhetnek el:

- gondozó, személyi asszisztens, tanácsadó egy közösségi központban a szociális gondozás területén,

- szociális munkás az egyházi szolgálatokban.

A végzettek megfelelnek a szociális munkás asszisztensi szakmai tevékenységhez szükséges képesítési feltételeknek (a szociális munkáról szóló 219/2014. sz. törvény, 219/2014. sz. törvény, 5. § (1) bekezdés, b) pont).

A tanulmányi programban végzetteket a munkaerő-piaci foglalkoztathatóságuk értékelése során a "0929 máshová nem sorolható szociális ellátás" kategóriába lehetne besorolni, mivel a missziológia és a diakónia az egyházi szolgálat olyan speciális területe, amely az ISCED-FoET 2013-ban nem szerepel pontosan. Végzett hallgatóink képesek az idősek, fogyatékkal élők, rászorulók, valamint a gyermekek szociális gondozására. Ebből a szempontból a "092 Szociális jólét" kategóriába tartoznának, de a tanulmányi programot a 37. teológiai területen valósítjuk meg. A missziológusok és diakónusok hivatása annyira specifikus és szűk körű, hogy nem lehet őket egyértelműen besorolni a tudományágak kialakult csoportjaiba. Ha egy ápoló vagy szociális munkás fizikai és testi szinten tud segíteni a rászorulókon, akkor a diakónus és misszionárius a szóban forgó rászoruló ember lelkével is foglalkozik.

c) - Releváns külső érintett felek, akik véleményt formáltak, illetve egyetértésüket fejezték ki a megszerzett képesítés és a hivatás gyakorlására vonatkozó specifikus ágazati követelmények összhangjával kapcsolatban.

Szlovákiai Református Keresztyén Egyház - Mgr. Géresi Róbert, püspök.

https://rtk.ujs.sk/sk/zabezpecenie-kvality/studijny-program-misiologia-diakonia-socialna-starostlivost-i-stupen.html

3. - Érvényesülés
a) - A tanulmányi programban végzettek érvényesülésének értékelése.

Tanulmányok folytatása a II. szinten:

A SJE Karrier-tanácsadó Központja figyelemmel kíséri a diplomások továbbtanulását és gyakorlati alkalmazását.

A 2021-ben végzett felmérésben összesen 342 végzős vett részt, köztük a Misszió, diakónia és szociális gondoskodás I. szintú szaknak 4 végzőse.

A tanulmányi program válaszadói 2011 és 2017 között szerezték diplomájukat.

50%-uk dolgozik, 25%-uk munkanélküli, 25%-uk pedig továbbtanul.

A foglalkoztatott válaszadók 33,3%-a a végzettségének megfelelő területen talált munkát, a foglalkoztatott válaszadók 66,7%-a pedig rokon erületen dolgozik.

A foglalkoztatott válaszadók 33%-a a társadalombiztosítás területén dolgozik szakdolgozóként, és a válaszadók 33%-a tartozik az "Általános iskolai tanárok" foglalkozási csoportba.

b) - Esetlegesen feltüntetni a tanulmányi program sikeres, végzett hallgatóit.

Az ellenőrzött 5 éves időszak alatt 23, az MDSS tanulmányi programban az első szintű egyetemi tanulmányokat végző diplomás fejezte be tanulmányait.

Tanév:2020/2021: 2   

2019/2020-as tanév: 4                             

2018/2019-es tanév: 4       

2017/2018-as tanév: 4

2016/2017-es tanév: 9

A munkaadóktól pozitív visszajelzéseket kaptunk a végzettek szakmai tevékenységéről és személyes jellemzőiről. Kérjük, tekintse meg a csatolt referenciákat.

https://rtk.ujs.sk/documents/minosegbiztositas/DennyStacionar.deRuyter.pdf

https://rtk.ujs.sk/documents/minosegbiztositas/Vrba.n.o..pdf

c) - A tanulmányi program minőségének értékelése a munkaadók által (visszajelzés).

A visszajelzések alapján a munkaadók elégedettek a végzettek kompetenciájával.

Visszajelzés:

A Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Diakóniájának székhelye:

https://rtk.ujs.sk/documents/minosegbiztositas/Referenica_UD_RKCnaSlov.pdf


Egyházi napközi otthon:

https://rtk.ujs.sk/documents/minosegbiztositas/DennyStacionar.deRuyter.pdf


Vrba Szociális otthon:

https://rtk.ujs.sk/documents/minosegbiztositas/Vrba.n.o..pdf


4. - A tanulmányi program felépítése és tartalma
5. - A tanulmányi program tantárgyainak információs lapjai
6. - Az akadémiai év aktuális időbeosztása és az aktuális órarend
7. - A tanulmányi programot biztosító személyek
8. - A tanulmányi program térbeli, materiális és technikai hátterének bebiztosítása
9. - A tanulmányi programok jelentkezőinek képességeivel kapcsolatos elvárások
10. - A felkínált képzés minőségére vonatkozó visszacsatolások
11. - A tanulmányok vagy a tanulmányi programok hallgatóira vonatkozó egyéb releváns belső előírások és információk elérhetősége