DOKUMENTUM
Tanulmányi program
TEed22 - Teológia
Képzés
Stupeň - III. - harmadik szintű, forma - levelező, typ - Egyszakos képzés
Dokumentum típusa
Tanulmányi program jellemzése
Egyetem megnevezése
Selye János Egyetem
Egyetem székhelye
Bratislavská cesta 3322, 94501 Komárno
Egyetemi kar megnevezése
Református Teológiai Kar
Egyetemi kar székhelye
Bratislavská cesta 3322, 945 01 Komárno
A felsőoktatási intézmény tanulmányi programot jóváhagyó szerve:
A Selye János Egyetem Minőségbiztosítási Tanácsa
A tanulmányi program jóváhagyásának vagy a tanulmányi program módosításának dátuma:
13.06.2022
Hivatkozás a tanulmányi program felsőoktatási intézmény által végzett egyéb időszakos értékeléseinek eredményeire:
x
Hivatkozás a tanulmányi program akkreditációs kérelmének értékelő jelentésére a T.t. 269/2018 törvényének 30 §-a alapján.
x
1. - A tanulmányi programmal kapcsolatos alapvető információk
a) - A tanulmányi program megnevezése és száma a tanulmányi programok nyilvántartása alapján.
37. Teológia
b) - A felsőfokú tanulmányok szintje és a végzettség ISCED-F-kódja.
III. szint, az ISCED FoED 2013 kód: 0221
c) - A tanulmányi program megvalósulásának helye/-i
Komárno
d) - Azon tanulmányi szak megnevezése és száma, amelyben a tanulmányi program elvégzésével főiskolai végzettség szerezhető, vagy annak a két tanulmányi szaknak a kombinációja, amely tanulmányi programjának elvégzésével főiskolai végzettség szerezhető; a szak/-ok ISCED-F-kódjai.
Teológia 37, 12684
e) - A tanulmányi program típusa: akadémiai orientáció, szakmai orientáció; fordítói, fordítói szakpárosításban (a szakpárok feltüntetésével); tanári, tanári tanulmányi program szakpárosításban (a szakpárok feltüntetésével), művészeti, mérnöki, doktori, felkészítés szabályozott szakma végzésére, közös tanulmányi program, interdiszciplináris tanulmányok.
akadémiai orientáció
A név után megszerezhető akadémiai fokozat
PhD.
g) - A képzés formája
nappali forma
h) - Közös tanulmányi programok esetén az együttműködő felsőoktatási intézmények feltüntetése és annak meghatározása, hogy a hallgató melyik felsőoktatási intézményben milyen tanulmányi kötelezettségnek tesz eleget (Felsőoktatási törvény 54a §).

Nem releváns

i) - A tanulmányi programok nyelve vagy nyelvei.
Magyar nyelv, szlovák nyelv
j) - A tanulmányok standard időtartama akadémiai években kifejezve.
4
k) - A tanulmányi program kapacitása (tervezett hallgatói létszám), a jelentkezők tényleges száma és a hallgatók tényleges száma.
5
2. - Az abszolvens profilja és az oktatás céljai
a) - A felsőoktatási intézmény úgy írja le a tanulmányi program oktatási céljait, mint a hallgató képességeit a tanulmányi program befejezésekor és mint fő oktatási kimeneteket.

A végzett hallgató képes új hipotéziseket és stratégiákat megfogalmazni a teológia tanulmányi területének további kutatására és fejlesztésére az andragógiai, történeti és társadalomtudományokkal való interdiszciplináris kapcsolatban. Saját elméleti elemzésének és átfogó tudományos kutatásának eredményeit alkalmazza a szakterület problémáinak megoldásában. Ismeri a kiválasztott kutatási módszereket, és használja azokat a releváns részletek és fontos interdiszciplináris összefüggések elemzésére. Kimenetei és megállapításai alapján képes új kutatási és munkamódszereket tervezni, validálni és megvalósítani a javasolt megoldások tágabb kontextusában és lehetséges következményeiben.

A diplomást független, kritikus és elemző gondolkodás jellemzi, amelyet változó körülmények között alkalmaz. Önállóan mutatja be a kutatási és fejlesztési eredményeket a hazai és külföldi szakmai közösségnek. A kutatási célok megfogalmazásakor és a kutatási eredmények értelmezésekor figyelembe veszi a társadalmi, tudományos és etikai szempontokat. Képes meghatározni a kutatás súlypontjait és koordinálni egy csoportot az adott tudományterületen.

Az Európai Felsőoktatási Térség szlovákiai képesítési keretrendszere alapján e tanulmányi program végzősei a 8. szinthez tartoznak. Az egyén rendelkezik az értékelés szintjén általános ismeretekkel és a társadalom fejlődéséhez szükséges prioritások ismeretével. Szakmai ismeretek: módszertani ismeretek a szakterület és a gyakorlat több területén, amelyek az innováció és az eredetiség alapjául szolgálnak a gyakorlatban és a kutatásban, amelyek a kutatás és fejlesztés megtervezéséhez vagy a szakmai gyakorlat egy területének fejlesztéséhez szükségesek. Kognitív készségek: az egyén képes új hipotézisek, ítéletek és stratégiák felállítására és megfogalmazására egy tudományos vagy szakmai terület továbbfejlesztése érdekében; képes az elméletek, koncepciók és innovációk értékelésére. Gyakorlati készségek: a diplomások képesek alkalmazni az elméleti elemzésből és saját komplex és/vagy interdiszciplináris jellegű tudományos kutatásaikból származó saját megállapításaikat, és képesek új kutatási és munkagyakorlatokat tervezni, validálni és megvalósítani. Kompetenciák: a végzetteket kritikus, független és elemző gondolkodás jellemzi kiszámíthatatlan, változó körülmények között; a társadalom további fejlődésének irányításában társadalmi, tudományos és etikai szempontok figyelembevétele; a kutatás és fejlesztés eredményeinek a szakmai közösség számára történő bemutatásának képessége; felelősségteljes vezetés egy adott tudományos vagy szakmai területen; saját fejlődésének és a társadalom fejlődésének tervezése a tudományos és technológiai fejlődéssel összefüggésben.


b) - A felsőoktatási intézmény megjelöli azokat a szakmákat, amelyekre a végzett hallgató a tanulmányai elvégzését követően fel van készülve, valamint feltünteti a tanulmányi programban rejlő lehetőségeket a végzett hallgatók érvényesülése szempontjából.

A teológia szakon végzettek - eddigi tapasztalataink szerint - általában már gyakorolják a lelkészi szolgálatot. A végzettek református gyülekezetben lelkészként találhatnak állást. A végzettek elsődleges munkahelye a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház, de más európai és a világ református egyházaiban is elhelyezkedhetnek. Ezen kívül kutatói állást találhatnak tudományos, kutatói vagy tanácsadói jellegű teológiai intézetekben. A végzettek elhelyezkedése az egyházon kívüliek számára is nyitott, különösen azokban a hivatásokban, ahol a társadalomtudományi végzettség szükséges, és az emberekkel való munkára összpontosítanak.

A szakon végzettek a munkaerő-piaci foglalkoztathatóságukat értékelve a "0221 vallás és teológia" kategóriába sorolhatók.

Lásd: http://egracons.eu/sites/default/files/Isced%202013%20fields%20of%20education%20code%20list.pdf

A tanulmányi program végzősei a munkaerő-piaci foglalkoztathatóságuk értékelése során a "0929 máshova nem sorolható szociális ellátás" kategóriába sorolhatók, mivel a missziológia és diakónia olyan speciális terület az egyházi szolgálatban, amely az ISCED-FoET 2013-ban nem szerepel pontosan az ISCED-FoET 2013-ban. Végzett hallgatóink képesek az idősek, a fogyatékkal élők, a rászorulók, valamint a gyermekek szociális gondozására. Ebből a szempontból a "092 Szociális gondozás" kategóriába tartoznának, de a tanulmányi program a 37-es teológia tanulmányi területen valósul meg. A missziológusok és diakónusok hivatása annyira sajátos és szűk körű, hogy nem lehet őket egyértelműen besorolni a tudományágak kialakult csoportjaiba. Ha egy ápoló vagy egy szociális munkás fizikai és testi szinten képes segíteni a rászorulókon, a diakónus és a missziológus eközben az adott rászoruló lelkével foglalkozik.


c) - Releváns külső érintett felek, akik véleményt formáltak, illetve egyetértésüket fejezték ki a megszerzett képesítés és a hivatás gyakorlására vonatkozó specifikus ágazati követelmények összhangjával kapcsolatban.

A Zsinat, mint a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház legfőbb szerve nevében, lásd főtiszteletű Géresi Róbert püspök úr levelét:

https://rtk.ujs.sk/documents/minosegbiztositas/Suhlas_biskupa_TEed22.pdf

3. - Érvényesülés
a) - A tanulmányi programban végzettek érvényesülésének értékelése.

A SJE tanulmányi programjain végzettek foglalkoztathatóságára vonatkozó információkat az egyetem karrier-tanácsadó központja követi nyomon.

A 2021-ben végzett felmérésben 342 végzős vett részt, köztük a teológia tanulmányi program külső formában harmadik fokozatban végzett 3 végzős hallgatója.

E tanulmányi program válaszadói 2010 és 2015 között szerezték meg diplomájukat.

67%-uk alkalmazott, 33%-uk pedig önfoglalkoztató.

A foglalkoztatott válaszadók 100%-a a végzett tanulmányai területén talált munkát.

A foglalkoztatott válaszadók 100%-a a vallástudományok területén dolgozik szakemberként.

b) - Esetlegesen feltüntetni a tanulmányi program sikeres, végzett hallgatóit.

ThDr. JUDr. Rákos Loránt, PhD. lelkész, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspökhelyettese.

ThDr. Szénási Szilárd, PhD, lelkész, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Komáromi Egyházmegye esperese.

Mgr. Czinke Zsolt, PhD, lelkész, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Komáromi Egyházmegye lelkészi főjegyzője.

Mgr. Lévai Attila, PhD. lelkész, a SJE RTK dékánhelyettese.

ThDr. Szénási Lilla, PhD, lelkész, a SJE RTK dékánhelyettese.

Mgr. Pólya Katalin, PhD. lelkész, a SJE RTK adjunktusa.

doc. ThDr. Somogyi Alfréd, PhD. lelkész, a SJE RTK dékánja.

Sikeresen végzett a teológia III. szakon többek között:

ThDr. Rákos Loránt, PhD. püspökhelyettesként szolgál a Szlovákiai Református Keresztyén Egyházban. Az interjú cikk formájában a https://korkep.sk/cikkek/mindennapjaink/2022/02/05/tard-fel-az-elet-ertelmet-a-teologian-keresztul/ oldalon olvasható.

A Teológia III. szakirányú továbbképzési szak sikeres végzőse például: Dr. Pólya Katarína Mgr. a J. Selye János Egyetem Református Teológiai Karán egyetemi tanárként szolgál. Az interjú cikk formájában megtalálható az UJS Karrier-tanácsadó Központ honlapján: http://karrier.ujs.sk/2021/10/06/polya-katalin/.

c) - A tanulmányi program minőségének értékelése a munkaadók által (visszajelzés).

A visszajelzések alapján a munkaadók elégedettek a végzettek kompetenciájával.

Visszajelzések:

Zsinati Hivatal (szint: egyetemes egyház)

https://rtk.ujs.sk/documents/minosegbiztositas/Referencia_SZRKE_sk.pdf


Szlovákiai Református Keresztyén Egyház - Komáromi egyházmegye (szint: egyházmegye)

https://rtk.ujs.sk/documents/minosegbiztositas/Referencia_KREM_sk.pdf


Református Keresztyén Egyház Szlovákiában - (szint: egyházközség)

https://rtk.ujs.sk/documents/minosegbiztositas/RKC_zbor_Btratislava.pdf

4. - A tanulmányi program felépítése és tartalma
a) - A felsőoktatási intézmény ismerteti a tanulmányi program részét képező tanulmányi tervek készítésének szabályait.

A tanulmányi program kötelező tantárgyakból, kötelezően választható tantárgyakból és választható tantárgyakból áll, amelyek sokoldalú teológiai diszciplínákat tartalmaznak.

A TEed22 tanulmányi program a teológia tanulmányi terület szerves részét képezi. Célja a református teológia területén dolgozó teológusok számára szükséges harmadfokú teológiai képzés biztosítása.

Az oktatás konkrét formáit, annak kritériumait és a szükséges célkitűzéseket a benyújtott tanulmányi programban minden egyes tantárgy esetében részletesen ismertetjük, amelyet a tantárgyi tájékoztató is tartalmaz.

A tanulmányi program hallgatója a tanulmányi program követelményeinek teljesítése, illetve teljes körű teljesítése és az előírt minimális kreditszám - azaz a normál tanulmányi idő esetén min. 180 kredit - megszerzése keretében saját tanulmányi tervet készít, amelyben - az SZTE Tanulmányi Szabályzatának megfelelően - sikeresen befejezheti a tanulmányi programot és megszerezheti a PhD fokozatot.

b) - A felsőoktatási intézmény összeállítja az ajánlott tanulmányi terveket az egyes képzési rendekre vonatkozóan.

A benyújtott TP (III. szint) kiigazítással történő harmonizálása után, az újonnan felvett hallgatók a következő tanév elején lépnek be az harmonizált TP-ba, és a kiigazítás utáni kurzusok és szabályok szerint tanulnak, míg a másod- és harmadéves hallgatók az eredeti - nem harmonizált - tanterv és a felvett kurzusok szerint folytatják tanulmányaikat a harmonizált TP-ban.

A tanterv elérhető a SJE Akadémiai Információs Rendszerében.

c) - A tanulmányi tervben általában az alábbiakat adja meg:

A TEed22 programban részt vevő hallgató minden évben, minden félévben kötelező kurzusokat vesz fel. A kötelező tantárgyak az A tantárgyak:

év, téli félév: Szakirodalom egyéni tanulmányozása 1, Kötelező teológiai diszciplína 1,

1. évfolyam, nyári szemeszter: Szakirodalom egyéni tanulmányozása 2, Kötelező tanári szakirány 1.

2. évfolyam, téli szemeszter: A disszertáció meghatározott szakasza 1, Kötelező teológiai diszciplína 2, Szakirodalom egyéni tanulmányozása 3.

2. évfolyam, nyári szemeszter: Szakirodalom egyéni tanulmányozása 4, Kötelező teológiai diszciplína 3, Kötelező pedagógiai tevékenység 2.

3. évfolyam, téli szemeszter: Meghatározott fázisú disszertáció 2, Szakirodalom egyéni tanulmányozása 5, Kötelező teológiai diszciplína 4.

3. évfolyam, nyári szemeszter: Meghatározott disszertációs szakasz 3, Kötelező pedagógiai tevékenység 3, Disszertációs vizsga,

4. évfolyam, téli szemeszter: Kötelező pedagógiai tevékenység 4.

4. évfolyam, nyári szemeszter: Disszertáció védés.

A hallgató minden évben és félévben a kötelezően választható tantárgyak közül választ kurzust. A kötelezően választható tantárgyak B típusú kurzusok:

1. évfolyam, téli szemeszter: Publikációs tevékenység - otthoni publikáció 1.

1. évfolyam, nyári szemeszter: Teológia választható tantárgy 1.

2. évfolyam, téli szemeszter: Publikációs tevékenység - otthoni publikáció 2.

2. évfolyam, nyári szemeszter: teológiai választható tantárgy 2.

3. évfolyam, téli szemeszter: Publikációs tevékenység - házi publikáció 3.

3. évfolyam, nyári szemeszter: Választható teológiai szakirány 3.

4. évfolyam, téli szemeszter: választható teológiai szakirány 4.

4. évfolyam, nyári szemeszter: már nem kötelezően választható tantárgy.

A hallgató minden évben és félévben választ a választható tárgyak közül. A választható tantárgyak C típusú kurzusok:

1. évfolyam, téli szemeszter: Továbbtanulási tevékenység 1, Házi tudományos konferencia 1, Előadás házi tudományos konferencián 1,Idegen nyelvi szakmai 1.

1. évfolyam, nyári szemeszter: További pedagógiai tevékenység 2, Külföldi tudományos konferencia 1, Előadás külföldi tudományos konferencián 1, Publikációs tevékenység - külföldi publikáció 1.

2. évfolyam, téli szemeszter: További pedagógiai tevékenység 3, Belföldi tudományos konferencia 2, Előadás belföldi tudományos konferencián 2, Előadás külföldi tudományos konferencián 2, Idegen nyelvű szakmai 2.

2. évfolyam, nyári szemeszter: További pedagógiai tevékenység 4, Külföldi tudományos konferencia 2, Előadás hazai tudományos konferencián 3, Előadás külföldi tudományos konferencián 3, Publikációs tevékenység - külföldi publikáció 2.

3. évfolyam, téli szemeszter: További pedagógiai tevékenység 5, Publikációs tevékenység - külföldi publikáció 3, Idegen nyelvi szakember 3.

3. évfolyam, nyári szemeszter: Előadás hazai tudományos konferencián 4, Előadás külföldi tudományos konferencián 4, Idegen nyelvi szakmai 4.

4. évfolyam, téli szemeszter: Idegen nyelvű publikáció 1, Publikációs tevékenység - külföldi publikáció 4, Idegen nyelvű szakmai 5, Előadás hazai tudományos konferencián 5, Előadás külföldi tudományos konferencián 5.

4. évfolyam, nyári szemeszter: Előadás hazai tudományos konferencián 6, Előadás külföldi tudományos konferencián 6.


- a tanulmányi programban az adott tanulmányi útvonal (szakirány) profil tantárgyai,

A profil tantárgyak az összes kötelező tantárgy (A) és az összes kötelezően választható tantárgy (B).


- Minden oktatási rész/tantárgy esetében meghatározza a tanulási eredményeket és a hozzájuk kapcsolódó kritériumokat és az értékelésükre vonatkozó szabályokat, hogy a tanulmányi program összes oktatási célja teljesüljön (ezek csak a Tantárgyi Tájékoztatóban a Tanulási eredmények és a Tantárgyi teljesítési követelmények részben szerepelhetnek),

Az összes oktatási egység/tantárgy tájékoztató lapjain egyértelműen leírják a teljesítés követelményeit, valamint azokat a tanulási eredményeket (az ismeretek, készségek és attitűdök részletes jellemzése), amelyeket a végzett hallgató az oktatási egység/tantárgy elvégzésével elsajátít.


- előfeltételek, társfeltételek és ajánlások a tanterv fejlesztéséhez,

Az egyes profiltantárgyak folytonossága logikus és természetes. A klasszikus értelemben vett előfeltételek nincsenek, de az egyes tantárgyak jelölése, számozása úgy van kialakítva, hogy az egyes tantárgyak tartalmában a tanuló az egyszerűbbtől az összetettebb felé haladjon.

A szakdolgozati vizsga tárgyainak előfeltételei a profiltárgyak és a tanulmányi program kötelező oktatási részeinek/tárgyainak teljesítése.


- A tanterv minden egyes oktatási rész/tantárgy esetében meghatározza az alkalmazott oktatási tevékenységeket (előadás, szeminárium, gyakorlat, záródolgozat, projektmunka, szakmai gyakorlat, kirándulás, terepgyakorlat, államvizsga és egyéb, illetve ezek kombinációja), amelyek alkalmasak a tanulási eredmények elérésére,

Az összes oktatási egység/tantárgy adatlapjain egyértelmű információ található arról, hogy a SJE RTK milyen oktatási tevékenységgel biztosítja az elvárt tanulási eredmények elérését.

A legtöbb oktatási egység/tantárgy esetében a preferált oktatási tevékenység az előadás vagy szeminárium, azonban egy esetleges járványügyi helyzetre való tekintettel szükségesnek és természetesnek tartjuk, hogy ezeket a tevékenységeket online tevékenység formájában is elvégezhetőek legyenek.

- Az oktatási tevékenység megvalósításának módszerei - jelenléti oktatás, távoktatás, kombináltan (a kurzusismertetőkkel összhangban),

Minden oktatási egység/tantárgy tájékoztató lapjain az oktatás módszerei egyértelműen "jelenléti oktatás" formában vannak feltüntetve, az online forma lehetőségével, amennyiben egészségügyi és higiéniai okok miatt indokolt lenne.


- A tanfolyam tanterve/tanterv[1],

Az összes oktatási rész/tantárgy tájékoztatójában szereplő tanterv, amely többnyire előadások vagy szemináriumok formájában valósul meg.


- A hallgatói munkaterhelés (minden egyes tantárgyra és tanulási tevékenységre külön-külön)[2],

A bemutatott tanulmányi program tantárgyainak mind az oktatási, mind az alkotói részek előkészítése során figyelembe vettük a hallgatók munkaterhelését, az ECTS-nek megfelelően, a kiosztott kreditek és az oktatás időbeosztásának függvényében.


- Az egyes részekhez rendelt kreditek az elért tanulási eredmények és a kapcsolódó munkaterhelés alapján,

A felsőfokú kreditrendszerű képzések oktatási és kreatív részei esetében egyaránt, ahol a személyes tanítás óraszámának beosztása nem volt összhangban a hallgató munkaterhelésével, olyan tanulási feladatok, eredmények kerülnek meghirdetésre, amelyeket a hallgató a tanár irányított képzésével és vezetésével old meg, és ezt követően a feladatok megfogalmazásában előre meghatározott ismeretek vagy készségek bemutatásával teljesít. Különösen a kreatív tárgyak - tanítás, konferencia-előadások, publikációk, a disszertáció meghatározott szakaszai - esetében a kreditek megfelelnek az előírt kreatív munka igényességi és nehézségi fogának.


- a tanfolyamot nyújtó személy (vagy partnerszervezet és személy[3]) elérhetőségei,

A TEdd22 program hallgatói rendszeresen részt vesznek országos és nemzetközi konferenciákon. Saját szakmai kapcsolatokat építenek és erősítik ezeket a kapcsolatokat, különösen más református teológiákkal és külföldi doktori iskolákkal Európában.


- Tanárok (vagy részt vevő partnerszervezetek és magánszemélyek) (az IL kurzusokban is szerepelhetnek),

A felelős tanárokat a kurzusok tájékoztató lapjain találják. A doktorandusz elsődleges tanára - a "doctor fater" - a témavezetője.


- a kurzus teljesítési helye (ha a doktori program egynél több helyszínen valósul meg).

SJE RTK


[1] Az értékelés során a kurzust nyújtó oktatók hozzáférést biztosítanak a munkacsoport számára a tananyaghoz és az egyes tanulási tevékenységek tartalmához.

[2] A kontakt és nem kontakt tanítással kapcsolatos munkaterhelést az ECTS 2015-ös felhasználói kézikönyvvel összhangban ajánlott feltüntetni.

[3] Pl. munkatapasztalat vagy egyéb, az Egyetemen kívül végzett tanulási tevékenység nyújtása esetén.

d) - A felsőoktatási intézmény feltünteti azt a kreditszámot, amelynek megszerzése feltétele a tanulmányok sikeres befejezésének, valamint az egyéb feltételeket, amelyeket a hallgatónak teljesítenie kell a tanulmányai sikeres befejezéséhez, beleértve az államvizsga feltételeit, a tanulmányok megismétlésének, meghosszabbításának és megszakításának szabályait.
A tanulmányok megfelelő befejezésének előfeltétele legalább 180 kredit megszerzése.
e) - Az egyes tanulmányi tervek esetében a felsőoktatási intézmény feltünteti a tanulmányi program egyes részeinek teljesítésére vonatkozó feltételeket, valamint a hallgató előrehaladását a tanulmányi programban az alábbiak szerint:

A tanulmányok megfelelő elvégzéséhez szükséges kötelező tárgyak kreditpontjainak száma: A lehetséges 117 kreditből 82 kredit szükséges. A doktori vizsga és a disszertáció megvédésének kreditjei - amelyek a doktoranduszok számára kötelező tantárgyak - külön kerülnek beszámításra.

A szabályos fokozatszerzéshez szükséges kötelezően választható tantárgyak kreditszáma: a lehetséges 38 kreditből legalább 25 kredit szükséges.

A teljes fokozatszerzéshez szükséges szabadon választható tantárgyak kreditszáma: a lehetséges 140 kreditből legalább 30 kredit szükséges.

A disszertációs vizsga letételéhez szükséges kreditek száma: 10 kredit.

A fokozat megszerzéséhez szükséges diplomamunka megvédésének kreditszáma: 25 kredit.

f) - A felsőoktatási intézmény ismerteti a tanulmányi kimenetek ellenőrzésére és a hallgatók értékelésére vonatkozó szabályokat, valamint az értékeléssel kapcsolatos javítási eljárások lehetőségét.

Az értékelés szabályai, kritériumai és módszerei átláthatóak, azokat előzetesen közlik a tanárok a hallgatókkal. Az értékelés kritériumai az egyes tantárgyak tájékoztatóiban (információs lapjain) is szerepelnek. A tantárgyi követelmények egyértelműen deklarálják a doktorandusz tanulmányi és egyéb kötelezettségeit a tanulási célok elérése során, a tanulmányi kötelezettségek teljesítésének formáját és a részeredmények értékelésének szempontjait. A hallgatói eredményeket rögzítik, dokumentálják és archiválják. Az értékelési folyamat szabályait és eljárásait a SJE Tanulmányi Szabályzatában deklaráljuk https://www.ujs.sk/documents/%C5%A0tudijn%C3%BD%20poriadok%20UJS%202022%20-%20final,%20%C3%BA%C4%8Dinn%C3%BD%201.%209.%202022%20(1).pdf

A képzés során a doktoranduszok visszajelzést kapnak a témavezetőtől és teret kapnak az esetleges hibáik kijavítására, valamint útmutatást a hibák kiküszöbölésére és a kitűzött célok elérésére. A hallgatóknak lehetőségük van a saját folyamatos értékelésük nyomonkövetésére, annak a témavezetővel való konzultálására, valamint az AIR-en keresztül történénő értékelés nyomonkövetésére.

A hallgatóknak minden tanulmányi félévben lehetőségük van tútori órák igénybevételére. A hallgatók számára hozzáférhetúek a tútori konzultációk. Az eddigi jó gyakorlatok azt mutatják, hogy a hallgatók a tútori konzultációkat a fejlődés és a jobb eredmények elérése érdekében használják.

A tanulási követelmények (vizsgák) nem teljesítése esetén a hallgatóknak legalább egy rendes és két javító félév áll rendelkezésükre, továbbá lehetőségük van három féléven belül vizsgát tenni. A fent említett szabályokat a SJE Tanulmányi Szabályzata deklarálja, valamint a kreditekkel, azok összegyűjtésével és átvitelével kapcsolatos egyéb eljárásokat és szabályokat is. A tanulmányok adminisztratív ellenőrzését a tanulmányi információs rendszerben a Tanulmányi Osztály végzi a SJE Tanulmányi Szabályzatában leírt eljárások szerint.

g) - A tanulmányok vagy azok részeinek elismerésére vonatkozó feltételek.

A SJE Tanulmányi Szabályzata világosan leírja a kreditek megszerzésére, összegyűjtésére és átvitelére vonatkozó eljárásokat és szabályokat, amelyek összhangban vannak az Európai Kreditátviteli Rendszerrel. Hasonlóképpen meghatározásra kerültek a más egyetemen elvégzett kurzusok elismerésének szabályai és eljárásai.

SJE Tanulmányi Szabályzata: https://www.ujs.sk/documents/%C5%A0tudijn%C3%BD%20poriadok%20UJS%202022%20-%20final,%20%C3%BA%C4%8Dinn%C3%BD%201.%209.%202022%20(1).pdf

h) - A felsőoktatási intézmény feltünteti a tanulmányi program záródolgozatainak témáit (vagy az azok elérhetőségére vonatkozó hivatkozást).

A szakdolgozatok és disszertációk témái az AIR-ben találhatóak.

i) - A felsőoktatási intézmény leírja az alábbiakat, vagy megadja az ezekre vonatkozó hivatkozást:

A záródolgozatok, azaz a disszertációs dolgozatok témái kiírásának, majd feldolgozásának, opponálásának, megvédésének és értékelésének szabályait és eljárásait a SJE Tanulmányi Szabályzata tartalmazza.


- A hallgatói mobilitásban való részvétel lehetőségei és eljárásai,

Tanulmányi/kutatási gyakorlat, mellyel kinyilvánítjuk támogatásunkat mind a hazai, mind a nemzetközi hallgatói mobilitáshoz. A SJE Tanulmányi Szabályzata világosan leírja a kreditek megszerzésének, összegyűjtésének és átvitelének eljárásait és szabályait, ami összhangban van az Európai Kreditátviteli Rendszerrel. Hasonlóképpen meghatározásra kerülnek a más egyetemen elvégzett kurzusok elismerésének szabályai és eljárásai.

Az Erasmus+ mobilitásban résztvevők arányának növelése érdekében a Nemzetközi Kapcsolatok Osztálya a SJE egyes karaival együttműködve rendszeresen szervez Erasmus+ információs napokat és workshopokat, valamint lehetőséget biztosít személyes vagy online konzultációra. A SJE hallgatói között promóciós anyagokat osztanak ki, és az egyetem információs eszközein keresztül rendszeresen közzétesznek információkat.

A szabályokat és eljárásokat a SJE hallgatói, oktatói és munkatársai Erasmus+ nemzetközi mobilitásának megszervezéséről szóló 3/2014. számú rektori rendelet fogalmazza meg (elérhető az Akadémiia InformációsRendszerben: Documents/UJS-Legislation/Internal Acts of Management, 2018, Issue 10).


- A tudományetikai szabályok betartásának rendszere és a vonatkozó következmények levonása,

Az egyetem a tanulmányi programban szabályokat és eszközöket alkalmaz a kutatási integritás biztosítása, valamint a plágium és egyéb tudományos csalás megelőzése érdekében. A SJE Alapszabálya szerint a plágium vétségnek minősül, és fegyelmi eljárás alá vonható. Az egyetem azonosítja a kutatási integritás, a plágium és a tudományos csalás megsértésének tényállását és intézkedéseket hajt végre annak biztosítására, hogy e szabályok megsértése összeegyeztethetetlen legyen a tudományos fokozat odaítélésével. Az irányelveket és eljárásokat a következő dokumentumokban ismertetjük:

   SJE RTK Alapszabály (2022), elérhető a következő címen: https://rtf.ujs.sk/documents/Stat%C3%BAt%20RTF%20UJS%202022.02.14.pdf.

   A SJE Etikai Kódexe (elérhető az AIS UJS Documents/UJS-Legislation/Internal Regulations, 2013, 11. kiadás); és

   A hallgatókra vonatkozó fegyelmi szabályzat (elérhető az AIS UJS Documents/UJS-Legislation/Internal Regulations oldalon).


- A sajátos szükségletű tanulókra vonatkozó eljárások,

A jelenlegi tendenciával összhangban az egyetem szisztematikusan figyelemmel kíséri a különleges szükségletekkel rendelkező hallgatókat, és megszólítja őket. Az egyetemen e hallgatók száma növekedő tendenciát mutat. A sajátos szükségletű hallgatók szükségleteiknek megfelelően jogosultak támogató szolgáltatásokra. A szabályokat és eljárásokat a 7/2016. számú, a sajátos szükségletű hallgatókról és a sajátos szükségletű hallgatókkal foglalkozó egyetemi koordinátor feladatairól szóló rektori rendelet tartalmazza (elérhető az AIS UJS dokumentumok/UJS-jogszabályok/ belső kormányzati aktusok, 2016, 9. szám). Jelenleg nincs sajátos szükségletekkel rendelkező hallgatónk a RTK-on. Korábban volt egy diákunk, és nyilatkozata szerint nem érzékelt semmilyen megkülönböztetést. A követelmények teljesítésében és minden másban teljesen egyenrangú elbánásban részesült. Levele elérhető a kar honlapján: https://rtk.ujs.sk/documents/minosegbiztositas/Referencia_duchovni_Reformovanej_diakonie.pdf és https://rtk.ujs.sk/documents/minosegbiztositas/Referencia_duchovni_Reformovanej_diakonie.pdf.


- Hallgatói panasz- és fellebbezési eljárások.

A SJE Alapszabálya szerint a hallgató azáltal válik az akadémiai közösség tagjává, hogy beiratkozik az egyetem vagy annak oktatói által folytatott tanulmányi programok valamelyikére. A SJE Alapszabálya alapján az akadémiai közösség tagjaként joga van ahhoz, hogy javaslatokkal, észrevételekkel és panaszokkal forduljon az akadémiai önkormányzati szervekhez - amelyek eljárásait és szabályait belső dokumentumok határozzák meg. A tanulmányi program hallgatói hatékony mechanizmusokkal rendelkeznek a jogaik vagy jogilag védett érdekeik védelmét célzó panaszok felülvizsgálatára, amelyeket szerintük megsértettek, vagy rámutatnak az egyetem tevékenységének vagy éppenséggel tétlenségének a konkrétumaira. A panaszok kivizsgálásának átláthatónak kell lennie, és a hallgatók képviselőinek részvételével kell történnie. A panaszosoknak visszajelzést kell adni a vizsgálat eredményéről és a megtett intézkedésekről.

5. - A tanulmányi program tantárgyainak információs lapjai
A T.t. 614/2002 sz. rendelet alapján

Az információs lapok az AIR-ben elérhetőek.

6. - Az akadémiai év aktuális időbeosztása és az aktuális órarend
(vagy hiperhivatkozás)

A 2021/2022-es tanév menetrendje: https://rtf.ujs.sk/documents/Harmonogram%20AR%20SJERTK%202021_2022.pdf

A 2022/2023-as tanév órarendje: https://rtf.ujs.sk/documents/Harmonogram%20AR%20SJERTK%202022_2023.pdf

Az aktuális órarend elérhető az AIS-ben.

7. - A tanulmányi programot biztosító személyek
a) - A tanulmányi program megvalósításáért, fejlesztéséért és minőségéért felelős személy (funkciója és elérhetősége feltüntetésével)

Prof. KOVÁCS Ábrahám, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/29863

kovacsab@ujs.sk

b) - A tanulmányi program profiltantárgyait biztosító személyek névsora a tantárgyhoz való hozzárendeléssel, valamint elérhetőségeikkel, összekötve az egyetemi alkalmazottak központi nyilvántartásával (ezek feltüntethetőek a tanulmányi tervben is).

Prof. ThDr. KARASSZON István, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15535

karasszoni@ujs.ak


Dr. habil. KÓKAI NAGY Viktor, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/25564

kokainagyv@ujs.sk


Mgr. LÉVAI Attila, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15488

levaia@ujs.sk


doc. ThDr. Somogyi Alfréd, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15567

somogyia@ujs.sk

c) - A tanulmányi program profiltárgyait biztosító személyek tudományos/művészeti-pedagógiai jellemzésének (VUPCH) elérhetősége.
d) - A tanulmányi program oktatóinak névsora a hozzájuk rendelt tantárgyakkal, elérhetőségeikkel együtt, összekötve az egyetemi alkalmazottak központi nyilvántartásával (feltüntethető a tanulmányi tervben is).

Prof. Kovács Ábrahám, PhD.: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/29863, kovacsab@ujs.sk

   SVL - Szakirodalom egyéni tanulmányozása

   PTD - Kötelező teológiai diszciplína

   PPC - Kötelező pedagógiai tevékenység

   VTD - Választható teológiai diszciplína

   DPC - Kiegészítő pedagógiai tevékenység

   DVC - Belföldi tudományos konferencia

   SCC - Külföldi tudományos konferencia

   PDK - Előadás hazai tudományos konferencián

   PZK - Előadás külföldi tudományos konferencián

   CJP - Idegen nyelvű publikáció

   CJO - Szakmai idegen nyelv

   PUD - Publikációs tevékenység - hazai publikáció

   PUZ - Publikációs tevékenység - külföldi publikáció

   DDP - A disszertáció meghatározott fázisa

   DSK - Disszertációs vizsga

   ODP - Disszertáció védés

Prof. ThDr. Karasszon István, PhD.: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15535, karasszoni@ujs.sk

   SVL - Egyéni tudományos szakirodalom tanulmányozása

   PTD - Kötelező teológiai diszciplína

   PPC - Kötelező pedagógiai tevékenység

   VTD - Választható teológiai diszciplína

   DPC - Kiegészítő pedagógiai tevékenység

   DVC - Belföldi tudományos konferencia

   SCC - Külföldi tudományos konferencia

   PDK - Előadás hazai tudományos konferencián

   PZK - Előadás külföldi tudományos konferencián

   CJP - Idegen nyelvű publikáció

   CJO - Szakmai idegen nyelv

   PUD - Publikációs tevékenység - hazai publikáció

   PUZ - Publikációs tevékenység - külföldi publikáció

   DDP - A disszertáció meghatározott fázisa

   DSK - Disszertációs vizsga

   ODP - Disszertáció védés

Dr. habil. Kókai Nagy Viktor, PhD.: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/25564, kokainagyv@ujs.sk

   SVL - Tudományos szakirodalom egyéni tanulmányozása

   PTD - Kötelező teológiai diszciplína

   PPC - Kötelező pedagógiai tevékenység

   VTD - Választható teológiai diszciplína

   DPC - Kiegészítő pedagógiai tevékenység

   DVC - Belföldi tudományos konferencia

   SCC - Külföldi tudományos konferencia

   PDK - Előadás hazai tudományos konferencián

   PZK - Előadás külföldi tudományos konferencián

   CJP - Idegen nyelvű publikáció

   CJO - Szakmai idegen nyelv

   PUD - Publikációs tevékenység - hazai publikáció

   PUZ - Publikációs tevékenység - külföldi publikáció

   DDP - A disszertáció meghatározott fázisa

   DSK - Disszertációs vizsga

   ODP - Disszertáció védés

Mgr. Lévai Attila, PhD.: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15488, levaia@ujs.sk

   SVL - A tudományos szakirodalom egyéni tanulmányozása

   PTD - Kötelező teológiai diszciplína

   PPC - Kötelező pedagógiai tevékenység

   VTD - Választható teológiai diszciplína

   DPC - Kiegészítő pedagógiai tevékenység

   DVC - Belföldi tudományos konferencia

   SCC - Külföldi tudományos konferencia

   PDK - Előadás hazai tudományos konferencián

   PZK - Előadás külföldi tudományos konferencián

   CJP - Idegen nyelvű publikáció

   PUD - Publikációs tevékenység - hazai publikáció

   PUZ - Publikációs tevékenység - külföldi publikáció

   DDP - A disszertáció meghatározott fázisa

   DSK - Disszertációs vizsga

   ODP - Disszertáció védés

Doc. ThDr. Somogyi Alfréd, PhD.: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15567, somogyia@ujs.sk

   SVL - Egyéni tudományos szakirodalom tanulmányozása

   PTD - Kötelező teológiai diszciplína

   PPC - Kötelező pedagógiai tevékenység

   VTD - Választható teológiai diszciplína

   DPC - Kiegészítő pedagógiai tevékenység

   DVC - Belföldi tudományos konferencia

   SCC - Külföldi tudományos konferencia

   PDK - Előadás hazai tudományos konferencián

   PZK - Előadás külföldi tudományos konferencián

   CJP - Idegen nyelvű publikáció

   PUD - Publikációs tevékenység - hazai publikáció

   PUZ - Publikációs tevékenység - külföldi publikáció

   DDP - A disszertáció meghatározott fázisa

   DSK - Disszertációs vizsga

   ODP - Disszertáció védés

Prof. Pásztori Kupán István, PhD: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/23161, pasztorikupani@ujs.sk

   SVL - Tudományos szakirodalom egyéni tanulmányozása

   PTD - Kötelező teológiai diszciplína

   PPC - Kötelező pedagógiai tevékenység

   VTD - Választható teológiai diszciplína

   DPC - Kiegészítő pedagógiai tevékenység

   DVC - Belföldi tudományos konferencia

   SCC - Külföldi tudományos konferencia

   PDK - Előadás hazai tudományos konferencián

   PZK - Előadás külföldi tudományos konferencián

   CJP - Idegen nyelvű publikáció

   CJO - Szakmai idegen nyelv

   PUD - Publikációs tevékenység - hazai publikáció

   PUZ - Publikációs tevékenység - külföldi publikáció

   DDP - A disszertáció meghatározott fázisa

   DSK - Disszertációs vizsga

   ODP - Disszertáció védés

Mgr. Görözdi Zsolt, Th.D.: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15546, gorozdiz@ujs.sk

   SVL - Tudományos irodalom egyéni tanulmányozása

   PTD - Kötelező teológiai diszciplína

   PPC - Kötelező pedagógiai tevékenység

   VTD - Választható teológiai diszciplína

   DPC - Kiegészítő pedagógiai tevékenység

   DVC - Belföldi tudományos konferencia

   SCC - Külföldi tudományos konferencia

   PDK - Előadás hazai tudományos konferencián

   PZK - Előadás külföldi tudományos konferencián

   CJP - Idegen nyelvű publikáció

   CJO - Szakmai idegen nyelv

   PUD - Publikációs tevékenység - hazai publikáció

   PUZ - Publikációs tevékenység - külföldi publikáció

   DDP - A disszertáció meghatározott fázisa

   DSK - Disszertációs vizsga

   ODP - Disszertáció védés

e) - A záródolgozati témavezetők névsora a hozzájuk rendelt témákkal (valamint elérhetőségeik feltüntetésével).

A jelenlegi szakdolgozatok és diplomamunkák témái, valamint a szakdolgozatok témavezetői az Akadémiai Információs Rendszerben vannak nyilvántartva.

f) - A záródolgozati témavezetők tudományos/művészeti-pedagógiai jellemzéseinek (VUPCH) elérhetősége.

A szakdolgozatfelelősök VUPCH-i az AIR-ben állnak rendelkezésre.

g) - A tanulmányi programban résztvevő hallgatók képviselői, akik a hallgatók érdekeit képviselik (név és elérhetőség).

Mgr. Deminger Orsolya, doktorandusz, kontakt: 120890@student.ujs.sk

Mgr. Vámos Béla, doktorandusz, kontakt: 2367@student.ujs.sk

h) - A tanulmányi program tanulmányi tanácsadója (elérhetőséggel és a tanácsadással kapcsolatos további információkkal, valamint a konzultáció órarendjének feltüntetésével)

Mgr. Géresi Róbert, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspöke, geresi.robert@reformata.sk

A Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspökével a harmonizációs folyamat különböző szakaszairól beszélgettünk. Magában a folyamatban az új tárgyakra vonatkozó konkrét javaslatokat és azok tartalmát vitattuk meg. A konzultációkat szükség szerint tartottuk, összesen kb. 18-20 órát.

i) - A tanulmányi program egyéb kisegítő munkatársai - hozzárendelt tanulmányi referens, karriertanácsadó, adminisztratív munkaerő, szállásoltatási ügyintéző és hasonlók (elérhetőséggel)

Tanulmányi referens: Ing. Győrfy Ilona, gyorfyi@ujs.sk

Karrier-tanácsadó. Istvánik Norbert, istvanikn@ujs.sk

Kollégiumi referens: Mgr. Duba Attila, dubaa@ujs.sk

A Calvin J. Teológiai Akadémia teológiai szakkönyvtárának főkönyvtárosa: Mgr. Czinke Zsolt, PhD: czinke@refteologia.sk

8. - A tanulmányi program térbeli, materiális és technikai hátterének bebiztosítása
a) - A tanulmányi program tantermeinek és azok technikai felszereltségének jellemzése az oktatási kimenetekhez és a tantárgyakhoz rendelve (laboratóriumok, projekt- és művészeti szaktantermek, stúdiók, műhelyek, tolmácsfülkék, klinikák, szerzetesi szemináriumok, tudományos és technikai parkok, technológiai inkubátorok, iskolai üzemek, gyakorlati központok, gyakorlóiskolák, oktatói-gyakorlói berendezések, sportcsarnokok, uszodák, sportpályák).

A Tiszti Pavilonban lévő előadótermeket egyházunk kiemelkedő 20. századi személyiségeiről neveztük el. Minden osztály, iroda és előadóterem külön leírással bír az alábbi elérhetőségen: https://rtf.ujs.sk/sk/zabezpecenie-kvality/infrasturktura-studijnych-programov/miestnosti-katedry-kancelarie.html


Sörös Béla terem (E8) - leírás a következő címen érhető el: https://rtf.ujs.sk/documents/tantermek/Miestnos%C5%A5%20S%C3%B6r%C3%B6s%20B%C3%A9la%20Terem%20(E8).pdf


Patay Károly terem (E10) - leírás a következő címen érhető el: https://rtf.ujs.sk/documents/tantermek/Miestnos%C5%A5%20Patay%20K%C3%A1roly%20terem%20(E10).pdf


Galambos Zoltán terem szoba (E12) - leírás elérhető: https://rtf.ujs.sk/documents/tantermek/Miestnos%C5%A5%20Galambos%20Zolt%C3%A1n%20terem%20(E12).pdf


Pálóczi Czinke István terem (E14) - leírás elérhető: https://rtf.ujs.sk/documents/tantermek/Miestnos%C5%A5%20P%C3%A1l%C3%B3czi%20Czinke%20Istv%C3%A1n%20terem%20(E14).pdf


14A terem - leírás elérhető a következő címen: https://rtf.ujs.sk/documents/tantermek/Miestnos%C5%A5%2014A%20terem.pdf


Számítógépes tantermek vagy a SJE hallgatói számára rendelkezésre álló számítógépek szoftveres biztosítása


Számítógépek a tantermekben:

§ Pedagógiai Kar, 59. szám

- Operációs rendszer: Windows 7 Professional

- Szoftver: Windows 7.7: Microsoft Office 2013, Matlab,

- GeoGebra, Gimp, Blender, 


§ Konferenciaközpont, KINFO, darabszám 29 db

- Operációs rendszer: Windows 10 Edu

- Szoftverek: Microsoft Office 2016, Matlab,

- GeoGebra, Gimp, Blender, Lazarus, Eclipse, JDK, Imagine, Dev-C++, Easy PHP.


§ Közgazdaságtudományi és Informatikai Kar, 33 db

- Operációs rendszer: Windows 10 Edu

- Szoftverek: Microsoft Office 2016, Matlab,

- GeoGebra, Gimp, Blender


§ Tiszti pavilon, száma 90 db

- Operációs rendszer: Windows 10 Edu

- Szoftverek: Microsoft Office 2016, Matlab,

- GeoGebra, Gimp, Blender, Lazarus, Eclipse, JDK, Imagine, Dev-C++, Easy PHP.  


Számítógépek száma a könyvtárban: 29

- HP All in One számítógépek

- Operációs rendszer: Windows 8 Professional

- Szoftverek: Office 2013


Prezentációs technológia

A konferenciaközpont minden előadótermében (Hradná 2, KN)

- Projektor és hangtechnika - összesen 3 db

- HP 6000 számítógépek a prezentációs berendezésekhez csatlakoztatva - összesen 3 db

- Operációs rendszer: Windows 7 Professional

 Office 2013


Minden szemináriumi teremben minden épületben, ahol tanórákat tartanak, van egy beépített projektor, amelyhez VGA porton keresztül lehet csatlakoztatni a számítógépet.


Hordozható számítógépek

Laptopok kölcsönzése a hallgatóknak - 120 darab

- Operációs rendszer: Windows 7 Professional

- Szoftver: Office 2013


Laptopok az oktatói és adminisztratív személyzet számára - 130 számítógép

- Operációs rendszer: Professional, Windows 10 Professional

- Szoftver: Microsoft Office 2010, Microsoft Office 2013, Microsoft Office 2016


Egyetemi terminálok az UJS épületeiben


 LENOVO egyetemi terminálok a hallgatók számára - 70 db

- Operációs rendszer: Windows 7 Professional

 Office 2010

b) - A tanulmányi program információszolgáltatásának jellemzői (a tananyaghoz való hozzáférés a tantárgy információs lapjai alapján, információs adatbázisokhoz és információs forrásokhoz való hozzáférés, információs technológiák és hasonlók).

A könyvtár biztosítja a hozzáférést a tanulmányi programhoz tartozó szakirodalomhoz, legalábbis a tantárgyi tájékoztatókban felsorolt kötelező irodalom körét illetően. A SJE Egyetemi Könyvtára jelenleg több mint 2700, a teológiával, a benyújtott tanulmányi programmal kapcsolatos és a tudományághoz kapcsolódó kötettel rendelkezik. Az egyetemi könyvtár a DAWINCI könyvtári információs rendszert használja, amely egy olyan modern könyvtári és információs rendszer, amely a szerveralkalmazások, adatbázisrendszerek, dokumentumkezelés legújabb elemeit integrálja, és a könyvtári ismeretekkel és tapasztalatokkal együtt egy átfogó multimédiás könyvtári és információs rendszerré fordítja le. A rendszer a felhasználók számára az OPAC on-line katalóguson keresztül a honlapon keresztül hozzáférést biztosít az egyes könyvtári gyűjteményekhez. A SJE Egyetemi Könyvtár a többi egyetemi könyvtárhoz hasonlóan szerepel a Szlovák Köztársaság Oktatási és Tudományos Minisztériumának igényeihez igazodó kiadványtevékenységet nyilvántartó központi nyilvántartásban. A hallgatók és oktatók hozzáférése a szükséges adatbázisokhoz a CVTI SR-en keresztül távoli hozzáféréssel is megoldott. Az egyes kiadók online adatbázisaiban elérhető külföldi tudományos folyóiratokhoz való hozzáférés szintén ezen a hozzáférésen keresztül biztosított. Az Egyetemi Könyvtár műhelyfoglalkozásokat szervez, amelyek segítik a kiadói adatbázisokban való eligazodást és az irodalmi forrásokkal való munkát.

A TEdd22 tanulmányi program megvalósításában a komáromi Calvin J. Teológiai Akadémia Teológiai Szakkönyvtára is az oktatók és a hallgatók rendelkezésére áll. A CJTA a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház tudományos intézménye. A könyvtárban több mint 35.000 kötet teológiai szakirodalom található, elsősorban magyar, szlovák, cseh, német és angol nyelven. Ezen kívül több mint 170 szakmai folyóirat áll rendelkezésre a könyvtárban. A könyvtár leírása a CJTA honlapján olvasható: www.refteologia.sk.

c) - A tanulmányi programban alkalmazott távoktatás jellemzése. Hozzáférések, az online-tanulást lehetővé tevő portálok. A jelenléti oktatásról a távoktatásra történő átmenet folyamata.

A távoktatás vagy a kombinált oktatás igényeihez az egyetem 4 szerverrel rendelkezik, amelyeken BigBlueButton videokonferencia-rendszer működik. A távoktatás alternatív eszköze az MS Teams platform, az Office 365 A1 for faculty csomag részeként, amely minden oktató és hallgató számára elérhető. A SJE-en még 2015-ben létrehoztak és üzembe helyeztek egy e-learning rendszert, amely a Moodle nyílt forráskódú LMS-en alapul. Ezt a rendszert 2017-ben részben integrálták a WeBWorK rendszerrel. Ezt az átfogó rendszert 2019-ben is üzemeltették. A Moodle továbbra is lehetőséget biztosít az egyes tantárgyakhoz tartozó tananyagok és segédanyagok közzétételére, a házi feladatok kiosztására és a tudás elektronikus tesztelésére egy engedélyezett zónában. A WeBWorK emellett lehetőséget ad a matematikai feladatok automatizált generálására, benyújtására és értékelésére. Az internátusban és az egyetemi könyvtárban és más kiválasztott helyszíneken rendelkezésre álló vezetékes kapcsolaton kívül a egyetem összes épületében a hallgatók WiFi hálózaton keresztül is hozzáférnek az internethez. A hálózathoz való csatlakozáshoz személyi hitelesítésre (bejelentkezés és jelszó) van szükség. A központi nyomtatási rendszer 2016-ban került bevezetésre, és szintén a diákok rendelkezésére áll. A diákok a egyetem pénztárában tudnak pénzt tölteni tenni a kártyájukra.

A távoktatás tekintetében diákjaink és tanáraink eddig kiválóan használták az online platformokat. A BigBlueButton, a Teams, a Letsmeet, a Zoom, a Google Classroom, a Redmenta stb. már használatos az oktatási folyamatban.

d) - A felsőoktatási intézmény partnerintézményei a tanulmányi program oktatási tevékenységének biztosításában, valamint participációjuk jellemzése.

A tanulmányi programban az oktatási tevékenységek biztosításában fő partnerünk a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház. Az egyházzal való együttműködés a felsőoktatásról szóló 131/2002 sz. törvény 39. §-ának szellemében történik. A Szlovákiai Református Keresztyén Egyház ismertetője az egyház hivatalos honlapján található: www.reformata.sk.

Karunk másik partnere a Calvin J. Teológiai Akadémia (CJTA). A CJTA a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház tudományos intézete. A CJTA biztosítja számunkra az egyházi és szakmai hátteret tevékenységünkhöz. Amellett, hogy állandó partnere a tudományos és szakmai konferenciák szervezésében, konvokációs előadásokat, azaz szakértőket biztosít diákjaink számára. A CJTS leírása a CJTS honlapján olvasható: www refteologia.sk

e) - A szociális, sport-, kulturális, szellemi és közösségi élet megélésének lehetőségei és jellemzői.

Tanulmányaik során az SJE ösztönző környezetet biztosít diákjainak. A egyetem hatékonyan irányítja és működteti a diákotthonokat, ahol kényelmes szállást biztosít az egyetem hallgatói számára, megfelelő higiéniai és biztonsági előírások mellett, a minőségi élethez megfelelő körülmények között. A SJE kampuszához tartozik egy többfunkciós játszótér, amely lehetővé teszi a hallgatók számára a szabadidő tartalmas eltöltését és a sportolást.

A SJE a hallgatók számára étkezést is biztosít a egyetemi Konferencia Központ épületében. Az egyetem sportközpontjában a hallgatóknak lehetőségük van sportolásra és egyéb szabadidős tevékenységek megvalósítására.

Az egyetem arra is törekszik, hogy lehetőséget biztosítson kulturális, társadalmi és spirituális tevékenységekre. A fiatal tehetségek a Cantus Iuventus kórusban találják meg a számításukat. A hallgatóknak lehetőségük van a Sirály Diákszállóban felállított kápolnába járni.

Különösen a Református Teológiai Kar hallgatói számára biztosított az egyházi háttér a Szlovákiai Református Keresztyén Egyházban - a komáromi egyházközség templomában. A TEed22 program hallgatói - a tanterven kívül - rendszeresen szolgálnak a kari istentiszteleteken és az úrvacsorán. A hallgatói önkormányzat heti rendszerességgel szervez bibliaórákat, ahol a TEed22 program hallgatói is szolgálnak.

f) - A tanulmányi programok hallgatóinak mobilitáson és szakmai gyakorlaton való részvételének lehetőségei és feltételei (a kapcsolatok feltüntetésével), a jelentkezés menete, az elismertetés szabályai.

A SJE külföldi tanulmányi mobilitást kínál diákjainak az Erasmus+, a Makovecz, a CEEPUS és a Balassi Intézet (a Magyar Köztársaság Emberi Erőforrások Minisztériumának mobilitási támogatásai) által kínált különböző gyakornoki programok keretében.

A SJE jelenleg 118 kétoldalú megállapodást, egyezményt és intézményközi megállapodást kötött 63 partnerintézménnyel 15 európai országban, valamint intézményközi megállapodásokat kötött az EU-n kívüli partnerországokban a KA107 tevékenység keretében.

A Nemzetközi Kapcsolatok Osztálya az egyetemi karokkal együttműködve rendszeresen szervez Erasmus+ információs napokat és workshopokat, valamint lehetőséget biztosít személyes vagy online konzultációra. Promóciós anyagokat, szórólapokat és brosúrákat osztanak szét az egyetem hallgatói között. Ugyanakkor a Nemzetközi Kapcsolatok Osztálya rendszeresen közzéteszi tevékenységéről szóló információkat az Erasmus+ egyetemi weboldalán, és az egyetem információs eszközein keresztül tömegesen küld információkat az egyetem hallgatóinak, oktatóinak és munkatársainak. A hallgatók számára az Erasmus+ On-line nyelvi támogatás (OLS) eszközén keresztül nyújtanak nyelvi támogatást.

Partnerintézmények

https://www.ujs.sk/sk/medzinarodne-vztahy/partneri.html

Erasmus+

A hallgatók tanulmányi célú mobilitása:

http://erasmus.ujs.sk/sk/studium.html

Hallgatói mobilitás szakmai gyakorlat céljából:

http://erasmus.ujs.sk/sk/staz.html

Útmutató a hallgatók számára a jelentkezéshez:

http://erasmus.ujs.sk/sk

Koordinátorok elérhetőségei:

http://erasmus.ujs.sk/sk/kontakt.html

Makovecz Program

https://www.ujs.sk/sk/medzinarodne-vztahy/makovecz.html

Egyéb mobilitási programok

https://www.ujs.sk/sk/medzinarodne-vztahy/mobilita.html

9. - A tanulmányi programok jelentkezőinek képességeivel kapcsolatos elvárások
a) - A tanulmányi programra való felvételhez szükséges képességek és feltételek.

A felvételi követelmények a kar honlapján találhatók: https://rtk.ujs.sk/documents/Podmienky%20prijatia%20na%20RTF%20UJS%20na%20akademick%C3%BD%20rok%202022_2023%20(1).pdf


A felvétel előfeltétele, hogy a jelentkező a 37. teológia szakon második ciklusban, mesterképzésben szerzett diplomával rendelkezzen. Az egyéb vagy rokon szakokról érkező jelentkezők nem rendelkeznek azokkal a teológiai ismeretekkel, készségekkel és kompetenciákkal, amelyek a benyújtott tanulmányi program elvégzésének előfeltételei. Csak példaként: a református teológián végzettek passzív bibliai héber és görög nyelvtudással rendelkeznek. Ezeket a klasszikus nyelveket csak a teológiai és a hittudományi karokon tanítják. Az egyenlőség elve alapján nem lehetséges, hogy az egyik jelölt jártas legyen a bibliai nyelvekben, a másik pedig nem. Szólni kell a nem református teológiai vagy hittudományi karokról érkező potenciális pályázókról - teológusokról - is, azaz azokról a potenciális pályázókról, akik nem "református teológiai" szakon végeztek. Velük hasonló a helyzet, mert a speciális református teológia (szisztematika, dogmatika, hitvallás, dogmatörténet, egyháztan, liturgika stb.) más, mint a többi. A reformátushoz "legközelebbi" hitvallás az augsburgi hitvallású evangélikus. Az augsburgi hitvallású evangélikus teológia végzőseiknek ugyanolyan esélyük van a felvételre, mint a református teológia szakon végzetteknek. Fontos tisztázni a külföldi potenciális jelentkezők lehetőségeit is. Meg kell győződni arról, hogy hasonló II. szintű végzettséggel rendelkeznek-e, mint a református teológián vagy a már említett evangélikus teológián végzettek. Minden egyes pályázónak a református teológia szakterületén és a gyakorlat több területén is kell szakmai és módszertani ismeretekkel rendelkeznie, amelyek az innováció és az eredetiség alapjául szolgálnak a gyakorlatban és a kutatásban. Rendelkeznie kell olyan kognitív képességekkel, amelyekkel a szakterület és a gyakorlat több területén módszertani, szakmai, gyakorlati és tudományos problémákra megoldásokat tud javasolni és értékelni. Képesnek kell lennie arra, hogy ajánlásokat fogalmazzon meg egy adott tudományos és szakmai terület fejlesztésére. Legyen képes tudományos vagy gyakorlati feltevések felállítására a problémamegoldáshoz. Gyakorlati készségek: a jelölteknek képesnek kell lenniük módszertani, szakmai, gyakorlati és tudományos problémák megoldásainak végrehajtására és értékelésére több tudományág és gyakorlati terület különböző területein. A hallgatónak képesnek kell lennie arra, hogy a szakterületen végzett tevékenységekhez irányelveket, végrehajtási projekteket és értékelési eljárásokat dolgozzon ki. Kompetenciák: nagyfokú önállóság és előrelátás mind ismerős, mind ismeretlen környezetben. Legyen jellemző rá a kezdeményezőkészség és a munkacsoport munkájának irányításáért való felelősségvállalás, az innovatív és kreatív gondolkodás, valamint a saját tanulmányai vagy gyakorlata eredményeinek szakszerű bemutatása. Képes a Szentírás és a keresztény értékek alapján társadalmi és szociális problémákra társadalmi és szociális kérdésekre reagálni és azokat másokkal megosztani. Képes a keresztény értékek alapján segítséget nyújtani. Képes a Szentírás és a keresztény értékek alapján lelkigondozói beszélgetéseket folytatni, konfliktusokat és problémákat megoldani. Legyen képes a Szentírás és a keresztény értékek megfogalmazására és megfelelő közvetítésére a beszélgetések során.

b) - A felvételi eljárás folyamata.
  1. A jelentkező kitölti az űrlapot, az elektronikus jelentkezési lapot a SJE honlapján.
  2. A jelentkező a kitöltött űrlapot és a szükséges mellékleteket elektronikusan elküldi.
  3. A jelentkező a kitöltött és kézzel aláírt jelentkezési lapot nyomtatott formában postai úton elküldi a Tanulmányi Osztály címére.
  4. A jelentkező választ, azaz visszajelzést kap a Tanulmányi Osztálytól, és megkap minden lényeges információt a felvételi eljárással kapcsolatban, beleértve a felvételi vizsga és az interjú időpontját is.
  5. A jelentkező személyesen jelenik meg a felvételi vizsgán, amely egy szóbeli elbeszélgetésből áll, amely alapján a professzorokból és docensekből álló felvételi bizottság értékeli a jelentkező tudását és felkészültségét a doktori tanulmányokra.
  6. A dékán által kinevezett, legalább három tagból álló felvételi bizottság, pontrendszer alapján értékeli a jelentkezőt. Az elért pontok alapján a jelentkező a ranglistán elfoglalt helyét kapja meg.
  7. A felvételi bizottság a rangsort a kar dékánjának nyújtja be.
  8. A Kar dékánja a felvételi bizottság javaslata alapján dönt a tanulmányi felvételről a felvételi feltételeknek megfelelően.


c) - Az utóbbi időszak felvételi eljárásainak eredményei.

Akadémiai év: 2021/2022

Az összes jelentkező száma: 3

A felvételi eljáráson megjelent jelentkezők száma: 3

Felvett hallgatók száma: 3

A beiratkozott hallgatók száma: 3


Akadémiai év: 2020/2021

Az összes jelentkező száma: 3

A felvételi eljáráson megjelent jelentkezők száma:

Felvett hallgatók száma: 3

A beiratkozott hallgatók száma:


Akadémiai év: 2019/2020

Az összes jelentkező száma: 4

A felvételi eljáráson megjelent jelentkezők száma: 4

Felvett hallgatók száma: 3

A beiratkozott hallgatók száma: 3


Akadémiai év: 2018/2019

Az összes jelentkező száma: 4

A felvételi eljáráson megjelent jelentkezők száma: 4

Felvett hallgatók száma: 2

Beiratkozott hallgatók száma: 2


Akadémiai év: 2017/2018

Az összes jelentkező száma: 2

A felvételi eljáráson megjelent jelentkezők száma: 2

Felvett hallgatók száma: 2

A beiratkozott hallgatók száma: 2


Akadémiai év: 2016/2017

Az összes jelentkező száma: 2

A felvételi eljáráson megjelent jelentkezők száma: 2

Felvett hallgatók száma: 2

A beiratkozott hallgatók száma: 2

10. - A felkínált képzés minőségére vonatkozó visszacsatolások
a) - A tanulmányi programok minőségével kapcsolatos hallgatói visszajelzések nyomon követése és értékelése.

A hallgaóknak lehetőségük van arra, hogy az AIR-ben található anonim kérdőíven kifejtsék véleményüket és észrevételeiket az oktatással kapcsolatban. A kérdőívet 2021.02.01-től 2021.04.30-ig és 2021.05.01-től 2021.07.15-ig bocsátották a hallgatók rendelkezésére. Kitöltésére csak a meghatározott időszakban volt lehetőség. A hallgatók a rendszerbe belépve, azonosítószámuk alatt adták elő nézeteiket és meglátásaikat. Így biztosított volt, hogy minden diák csak egyszer tölthesse ki a felmérést, az AIS2-ben megvalósított modul pedig garantálta a válaszadók anonimitását. Csak a válaszadónak szánt kérdőívet bocsátották a rendelkezésére. A diákok átlagosan 21 tanárt értékeltek, és 70 témáról nyilvánítottak véleményt. Ez az átlag a legutóbbi 3 felmérés átlaga. Az elektronikus formában készült kérdőív elsősorban az összegyűjtött adatok későbbi feldolgozásának felgyorsítására szolgál. A kapott adatokat és az eredmények általános értékelését a SJE RTK dékáni hivatala dolgozta fel, majd ezt követően jelentették az egyes tanszékeknek. Az értékelés következtetései a egyetemi oktatásában tükröződtek a következő időszakban.

b) - A tanulmányi programok minőségének javítására irányuló intézkedések és az ezzel kapcsolatos hallgatói visszajelzések eredményei.

A kidolgozott kérdőív három részből állt: I. rész - általános rész (1 kérdés) II. rész - a tanítási folyamat és a tantárgyak értékelése (2 kérdés minden beiratkozott tantárgyra) III. rész - általános rész - megjegyzések és javaslatok.

Az első rész kérdései a hallgatók általános véleményének megismerését szolgálták a SJE TRK-ról. A SJE RTK-án folyó tanítás színvonalát mérték fel (Mi a véleménye a SJE RTK-án folyó tanítás színvonaláról?).

A hallgatóknak a SJE RTK-án folyó oktatás színvonalára vonatkozó kérdésre adott válaszai azt mutatják, hogy a hallgatók általában elégedettek a SJE RTK-án folyó oktatás színvonalával.

c) - Az abszolvensek visszajelzéseinek eredményei a tanulmányi programok minőségének javítására irányuló intézkedésekkel kapcsolatban.

Visszajelzésként megkértük a végzősök fő munkaadóját, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyházat is, hogy fejtse ki véleményét a végzősökről összegyházi, egyházmegyei és gyülekezeti szinten. A munkáltató egyes szervei, azaz a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház szervezeti egységei pozitív referenciákat adtak végzőseinkről. Elégedettek végzőseink munkájával, szakmaiságával, készségeivel és munkaképességével. A fent említett visszajelzések a SJE RTK honlapján olvashatók:

https://rtf.ujs.sk/sk/zabezpecenie-kvality/referencie.html

és

https://rtf.ujs.sk/hu/minosegbiztositas/referenciak.html

11. - A tanulmányok vagy a tanulmányi programok hallgatóira vonatkozó egyéb releváns belső előírások és információk elérhetősége
(pl. tanulmányi útmutató, elszállásolási rend, illetékekre vonatkotó irányelv, diákhitelekre vonatkozó útmutató stb.)

A SJE ösztöndíj szabályzat, a SJE ösztöndíj szabályzatának 1. számú kiegészítése, a SJE ösztöndíj szabályzatának 2. számú kiegészítése.

https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/Stipendijny_poriadok_2018.pdf

http://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/2018_07_03_Stipen_poriadok_dopl_FIN.pdf

https://www.ujs.sk/documents/Doplnok%20%C4%8D.%202%20k%20%C5%A0tipendijn%C3%A9mu%20poriadku%20UJS.pdf


AIS - UJS - Jogszabályok - Belső szabályzat: 2018-2, 2018-9, 2020-6


A SJE hallgatói tudományos szakmai tevékenységéről szóló 5/2013. számú irányelv, a SJE hallgatói tudományos szakmai tevékenységéről szóló irányelv 1. számú kiegészítése.

https://www.ujs.sk/documents/Smernica%205-2013%20o%20%C5%A0VO%C4%8C%20-%20%C3%9A.%20Z.,%20vr%C3%A1t.%20dodatku%20%C4%8D.%201.pdf

https://www.ujs.sk/documents/Dodatok%20%C4%8D.%201%20k%20Smernici%20%C4%8D.%205-2013%20o%20%C5%A0VO%C4%8C.pdf


AIS - UJS - Jogszabályok - Belső irányítási aktusok: 2021-5, 2021-4.


Az UJS rektorának 10/2010. sz. irányelve a hallgatóknak történő laptopkölcsönzés elveiről (az 1. sz. függelékkel módosított változatban)


AIS - UJS - Jogszabályok - Belső irányítási aktusok: 2011-7.


A rektor 1/2021. számú irányelve a Selye J. Egyetemen folytatott tanulmányokkal kapcsolatos tandíjakról és díjakról a 2021/2022-es tanévre vonatkozóan.

https://www.ujs.sk/documents/Smernica%20%C4%8D.%201-2021%20-%20Skolne_a_poplatky_2021_2022.pdf


AIS - UJS - Jogszabályok - Belső igazgatási aktusok: 2021-6


9/2020. sz. rendelet SJE Internátusi Házirendjének és Szállásszabályzatának kiadásáról, 11/2020. sz. utasítás a SJE internátusi Házirendjének és Szállásszabályzatának 1. számú kiegészítésének kiadásáról.

https://www.ujs.sk/documents/2021-05-24_Domov%C3%BD%20a%20ubytovac%C3%AD%20poriadok%20%C5%A0D%20UJS.pdf

https://www.ujs.sk/documents/2021-05-24_Dodatok%20%C4%8D.%201%20k%20Domov%C3%A9mu%20a%20ubytovaciemu%20poriadku%20%C5%A0D%20UJS.pdf


AIS - UJS - Jogszabályok - Belső irányítási aktusok: 2020-29, 2020-43.


Az UJS beiratkozási és érettségi szabályzata


AIS - UJS - Jogszabályok - Belső szabályzatok: 2015-5


8/2016. sz. utasítás az érettségi dokumentumok kiadásáról az UJS-en,


AIS - UJS - Jogszabályok - Belső igazgatási aktusok: 2016-10


1/2014. számú rektori utasítás az UJS Egyetemi Könyvtár könyvtári és kölcsönzési szabályzatáról, 1. számú kiegészítés az UJS Egyetemi Könyvtár könyvtári és kölcsönzési szabályzatáról, 2. számú kiegészítés az UJS Egyetemi Könyvtár könyvtári és kölcsönzési szabályzatáról szóló 1/2014. számú rektori utasításhoz.

https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/1422266793368.pdf

https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/Dodatok%20%C4%8D.%201%20k%20Smernici%20%C4%8D.%2012014%20Kni%C5%BEni%C4%8Dn%C3%BD%20a%20v%C3%BDpo%C5%BE.%20poriadok%20UK%20UJS.pdf

https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/dodatok_KVP_2016-12%20(3).pdf


AIS - UJS - Jogszabályok - Belső vezetői aktusok: 2014-2, 2016-18, 2016-24.


A Hallgatói Önkormányzat alapszabálya,


AIS - UJS - Jogszabályok - A vezetés belső aktusai: 2010-8


3/2014. sz. rektori rendelet az Erasmus+ program keretében az UJS-en belüli külföldi hallgatói, oktatói és személyzeti mobilitás megszervezéséről - Teljes szöveg

http://www.ujs.sk/documents/%C3%9Aplne%20znenie_Smernice%20rektora%20%C4%8D.%203-2014_ERASMUS.pdf


AIS - UJS - Jogszabályok - Belső irányítási aktusok: 2021-16


7/2016. sz. irányelv a sajátos nevelési igényű hallgatókról és az UJS sajátos nevelési igényű hallgatókkal foglalkozó koordinátorának hatásköréről


AIS - UJS - Jogszabályok - Belső irányítási aktusok: 2016-9


6/2016. sz. irányelv az információkhoz való szabad hozzáférésről

https://www.ujs.sk/documents/vnutorne.predpisy/Smernica.c.6_2016.UJS.o.slobodnom.pristupe.k.informaciam.prilohy.pdf


AIS - UJS - Jogalkotás - Belső irányítási aktusok: 2016-8